Poslední část Trilogie pomsty (Sympathy for Mr. Vengeance, Old Boy). Pomstychtivá mladá žena s andělskou tváří po návratu z vězení hledá odplatu – za zločin, který nespáchala, za příkoří, které musela vytrpět, za ztracenou dcerku, kterou musela opustit. Film byl oceněn na festivalu v Benátkách 2005 Malým zlatým lvem. (oficiálny text distribútora)

C0r0ner

Po JSA jsem se rozhodl podívat na Vengeful trilogy od Chan-wook Parka, protože je prý skvělá. No, Oldboy byl parádní a Nebohá paní Pomsta není o moc horší. Byla paráda sledovat neotřelý scénář a neokoukané prostředí, překvapivě slušný masakr a emoce, které jsem se rozhodně nečekal. Korejci umí. 85% ()

darm

Napoprvé za čtyři.. Hudba skvělá, herci taky, ale naprosto se mi nepodařilo to celé pobrat najednou... Uvidíme napodruhé.. ()

Wormboy

Vizualne a emocionalne podmanive divadlo o pomste,ktore vsak europskemu divakovi povie dozaista podstatne menej ako divakovi azijskemu. Velmi dostojne Parkove zavrsenie trilogie pomsty! S odstupom casu davam o pol bod viac,pretoze sa k filmu v myslienkach velmi casto vraciam. Ked pozriem este raz,zrejme pojde este vyssie. 4,5/5 ()

destroy83

Park uzavřel svou triologie naprosto bravurně. Děj nám představuje pohnutý osud mladé ženy, která se souhrou okolností zapletla do zločinu a i když jej přímo nespáchala, byla donucena si odpykat třináct let ve vězení, kde plánovala pomstu. Téma pomsty je zde zpracováno opět trošku jinak než u předchozího Old Boye, ale opět dechberoucí formou. Snímek nabízí divákovi téměř dvě hodiny filmařského úmění okořeněného velmi surovými scénami, které v kontrastu s okolní poetikou dokonale fungují. Hudební stránka díla je také naprosto famózní. Hlavní hrdinka vytváří přímo herecký koncert při cestě nejen za pomstou, ale i odpuštěním a vlastním vysvobozením, kterého v závěrečných filmařsky dokonale zvládnutých a vizuálně úchvatných scénách nedosahuje. Snímku se nedá opravdu nic vytknout, u mě jasný plný počet. ()

zette

Asijske filmy mam dost rad. U tohoto snimku musim ocenit napaditou kameru a zajimave zpracovani. Pribeh me ale moc neoslovil. ()

campix

Já té asijské kinematografii prostě nemohu přijít pořádně na kloub. Ne že bych se nesnažil a některé snímky si užiji a považuji je za velmi kvalitní. Bohužel zde u závěru trilogie Korejského tvůrce Chan-wook Park se nějaké výraznější sympatie neobjevují. Začátek je prostě typicky asijsky divný a než se vám složí mozaika, tak to chvilku potrvá a když jste ději přišli na kloub, tak nastane sice dobrý, ale velmi utahaný konec. Nikoho z herců neznám, ale nijak špatným dojmem na mne nepůsobili snad jen mě mohla více chytnout atmosféra dálného východu. Neříkám, že jsem čekal víc. Nečekal jsem prakticky nic, ale překvapit se Nebohé paní Pomstě nepovedlo. ()

Martrix

Když napíšu, že je to skvěle natočená úchylárna, tak dám tento film do podobného šuplíku, jako je tvorba Tarantina. A to rozhodně nechci; i když věřím, že Quentinovi se Nebohá paní Pomsta určitě líbila a možná plánuje remake, na který už skupuje hektolitry prasečí krve. Nebohá paní Pomsta neukazuje radost z násilí, ale spíš poukazuje na to, že jsou chvíle, kdy má násilí jisté opodstatnění. Tedy aspoň tak to zprvu vypadá. Uvádí do života pořekadlo: Na hrubý pytel, hrubá záplata a současně ukazuje, jak je to absurdní a jak snadno se člověk může umazat, pokud používá stejné prostředky, jako Prasata v jeho okolí. Název filmu naprosto přesně vystihuje pointu a obsah celého filmu. Park tak navíc činí formou, která využívá zajímavě nadávkovanou esenci poetiky, humoru a ...divnosti. To co zaujme, tak není jen obsah, nebo vynikající Yeong-ae Lee, ale především způsob, jak byl příběh vyprávěn, poskládán a co z něj vyplývá. Přestože máte zpočátku pocit, že jde o další z tupých příběhů o pomstě, ke konci už víte, že to vše nám bylo ukázáno proto, abychom si připoměli, že je lepší zůstat "čistý" a abychom byli vděční za to, že nikdy nebudeme muset čelit podobné volbě, jaké čelila hrdinka tohoto filmu. Nebudu moralizovat. Až se podíváte, budete vědět. Anebo ne, dáte dvě hvězdy a půjdete zabít sousedovic psa, který vám udělal bobek na zahradě. ()

Juto

Film mieša komédiu s melodrámou. Film zobrazuje odvážny vizuálny a rozprávačský štýl, ktorý často obetuje dôveryhodnosť a súdržnosť. Ale originalitu mu nemožno uprieť. Brutalita niektorých scén ma ohromila. 8/10 ()

forsythia

Pomsta má mnoho různých odstínů. První příběh pomsty byl živelný, druhý krutý a drásající, tento třetí mému chápání asi nejbližší. Jen nevím, který chytrák vymyslel český název filmu. Paní pomsta je dáma, která si zaslouží respekt, ne nějaká nebohá cuchta! ()

mortak

Až do první poloviny dvacátého století byla žena v literatuře zobrazována velmi schématicky - buď jako světice, nebo jako ku**a (z hlavy mě napadá Julius Zeyer, ve filmu pochopitelně Langův Metropolis či Bergmanovo Mlčení, jen snad Dostojevskij se ve Zločinu a trestu snažil spojit obě polohy dohromady). Nyní jsme trochu dál a Park se snaží uchopit komplexnost vnitřního světa ženy přes desítky ženských postav, které dohromady mají dát jednu ženskou duši snažící se o únik, pomstu a vykoupení. Na jednu stranu jde o velmi komplexní psychologickou studii ženského nitra s černohumornou závěrečnou třetinou, na druhou stranu je film vemi studený a akademický. Bylo by jednoduché o něm napsat několik dizertačních práci - vztahy mezi jednotlivými částmi duše, motiv utrpení dětí (potraty či potlačení mateřského pudu), vývojová psychologie (divoké mládí, věznice v ženském nitru je zde podobná Tiersově S/M pasáži v Nymfomance), přechody od altruismu k vypočítavosti a naopak, reprezentace muže (od spasitele k násilníkovi) atd atd. Jenže dle mého se jedná pořad a pořád o mužskou projekci ženského světa, jak už se ji vysmivala Simone de Beauvoir v La Deuxiéme sexe. Tři hvězdy jsou dle mého adekvátní. Slušná psychologie, ale nulové emoce. ()

Radiq

S tímhle mám problém. Ty spoluvězeňkyně totiž vypadají každá skoro stejně, takže vyznat se v tom která je která, to je záhul. Navíc v retrospektivách (nebo jak se teď moderně říká "ve flashbacích") vypadá zas každá jinak, takže fakt zmatek. Jediná, která se mi jakž takž nepletla (ale jen tak tak), byla ta hlavní. Ale to je první polovina filmu, kde zas není tak důležité to pochopit (i když je mi jasné, že to snižuje požitek z filmu). Pak přijde černobílá sešlost rodin dětskejch obětí, kdy se pozůstalí jdou mstít na vrahovi a samozřejmě nejsme ušetřeni typickejch asijskejch emocionálních výlevů, což nemám rád. A v podstatě jsem tam několik věcí ani nepochopil. Kromě toho je tady oproti předchozím filmům z trilogie pomsty málo krve a objeví se tady několik herců z předchozích filmů, což je mi úplně jedno. Moc nadšenej z toho nejsu. ()

Cedr

Lady Vengeance podle mého názoru nabízí asi nejvíc černočerného humoru z celé (kvalitou nesmírně vyrovnané) Parkovi trilogie o pomstě. Podobně jako v Oldboyovi je ústřední postava velmi sympatická, resp. ještě sympatičtější protože... proč asi... ty červené oční stíny jí seknou :) Stále se nemoho rozhodnout jestli jsem se víc bavil tady nebo při sledování Oldboye. Mr. Vengeance je taky velmi kvalitní, ale přeci jen na své pozdější "pokraování" malinko ztrácí. ()

COF_666

Musím ještě zkouknout třetí díl této vyjímečné trilogie abych to mohl celkově vyhodnotit. Nebohá paní pomsta ovšem bylo obrovské překvapení. Nelítostná,brutální,zdrcující,smutná a vizuálně perfektní filmová nádhera, která u mě překonává i Old Boye neboť je především daleko lépe,dynamičtěji a možná i zajímavěji vypravována. Když člověk vidí takovýto film, který opravdu prožívá až do morku kostí spolu s hlavní hrdinkou a poté se podívá na nějakou americkou produkci.....tak se prostě musí zasmát, Holywood nikdy nebude (až na pár vyjímečných filmů) takhle daleko. Nikdy. Minimálně pro mě. Abych nezapoměl, sejně jako v oldboy skvělí herci. No ona to je v podstatě stejná parta, ale to vůbec nevadí. Bez chyby! P.S: scéna kdy se poškozené rodiny mstí vrahovi a vybíjí na něm svou zlobu je neskonale geniální! ()

dan.pacino

Čekal jsem něco úplně jiného, nemyslel jsem si, že z celého filmu si po 20 hodinách budu pamatovat jen nechutnou scénu z vězení. Nijak mě to nevzalo, ba dokonce mě to úplně zklamalo. Nuda, šeď. ()

cocrHeLL

Bomba. Pomalejší a především mnohem méně akce než v předchozích filmech, ale zase grandiózní, velmi nápadité finále tomu dalo na síle. Zpočátku jsem se docela ztrácel v obrovském množství flashbacků (zejména proto, že ze začátku mezi jednotlivými korejci ztěžka hledám rozdíl). Obrovskej vykřičník za celou touhle „pomstychtivou sérií“. SPOILER: scéna hromadné pomsty je tak kurevsky dobrá, že mi nezbylo nic jiného než jen nevěřícně vrtět palicí. ()

ivan_drago

Film ve své snové atmosféře pomalu buduje vaši zvědavost jak to s tou pomstou bude, aby, alespoň v mém případě, mě nechal stát s hubou otevřenou, co si to scénáristé filmu schovali na konec. Už jsem byl odhodlán film sepsout, za jeho utahanost a rozvleklost, ale právě ta nechá vyniknout asi nejoriginálnější pomstě, co jsem viděl... Skrze flashbacky do filmu zařazené se dozvídáme krutý příběh ustící právě v tu originální pomstu. A pak, že nesmyslné násilý nic neřeší... Dále oceňuji, že film, přestože prakticky neukazuje žádné násilý (na Korejský film určitě), tak ve mě zůstala ta pachuť neukázaného, což mi příjde ještě strašnější. A to nemluvím o těch nahrávkách zabitých dětí a rozhodování se pozůtalých, zda vraha svých dětí potrestat sami nebo ho vydat "spravedlnosti". Čím to je netuším, ale ti Korejci, kdyby natočili zpívající hovna, tak to vypadá realisticky... Jediný zápor vidím v tom, že mi déle trvá než se zorientuji v postavách, neboť se mi zdá, že mají všichni stejné jméno. Závěrečné defilé s improvizovanou oslavou narozenin podtrhuje i absurditu a ten nejčernější humor, který z filmu pomálu, ale o to úderněji vyzařuje. ()

Brandon

Dlouho jsem přemýšlel, co mě na filmu tak uchvacuje. Filmové záběry, hudba, příběh? Ano, to vše bylo skvělé a velmi povedené (možná jen "igelitový" závěr byl trochu přitažený za vlasy). Ale pak mi to došlo. Je to postava samotné hlavní hrdinky hledající vykoupení. Ještě teď mi z ní běhá mráz po zádech, nic takového jsem už dlouho neviděl. I vynikající Tarantinova Černá mamba je pouhou roztomilou užovkou v porovnání s Lee Geum-ji. Nemusela zbytečně mluvit, nemusela cákat hektolitry krve, stačilo se jen podívat do její andělské tváře. Veškerou nenávist, břímě hříchu a krvavou mstu ukrývala hluboko v sobě, za rudými stíny. "Každý dělá chyby. Ale jestliže hřešíte, musíte se vykoupit. Velké vykoupení pro velké hříchy... Malé vykoupení pro malé hříchy" ()

Korejský mstitel a další krvavá sága

Korejský mstitel a další krvavá sága

20.09.2012

Chan-wook Park se proslavil tzv. „trilogií o pomstě“, která zahrnuje dnes už kultovní kousky Sympathy for Mr. Vengeance, Sympathy for Lady Vengeance a Old Boy. Pak si natočil několik žánrových… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Korejská žízeň v Hollywoodu

Korejská žízeň v Hollywoodu

23.05.2009

Pamatujte: Nemá smysl se rozčilovat. Hlavně klid. Oč jde? O jihokorejské hororové drama Bakjwi (na obr.), které jen před několika dny představil v Cannes Park Chan-Wook. Film vypráví příběh kněze,… (viac)

Program FILMASIE

Program FILMASIE

20.11.2005

Hlavním bodem programu prvního ročníku festivalu asijských filmů FILMASIE, který se uskuteční ve dnech 1. 7. prosince 2005 v pražských kinech Světozor a Aero, bude Jižní Korea. Tu budou zastupovat… (viac)