Dvadsaťročný zelenáč Anthony chcel iba pokračovať v rodinnej vojenskej tradícii a netušil, že táto túžba ho privedie až do Iraku, kde musí čeliť vražednej horúčave a nepriateľským vojakom. Odrazu sa spolu so svojimi spolubojovníkmi ocitne vo vojne uprostred krajiny, ktorej nerozumie, proti nepriateľovi, ktorého nevidí a z dôvodov, ktoré nechápe. (STV)

Nettrass

Taky jsme na vojně vybírali septik, ale nelili jsme ho na plátno. ,, americké vojáky bojující za svou vlast na Blízkém východě.,, Jsem nevěděl, že mají Američané vlast i na blízkém východě.. ()

Natascha

Zase ten Jake Gyllenhaal, jestli bude pokračovat v takovýchle rolích i nadále, pak z postu mého oblíbeného herce brzo vyšoupne Ewana McGregora;-) Mimochodem za Jarhead by si oscarovou nominaci rozhodně zasloužil více než za Brokeback mountain. A teď tedy k filmu – tož dobré to bylo, to jo. Kdyby byly všechny válečné filmy takové, tak je snad začnu více vyhledávat. Válka bez válčení, trocha buzerace na poušti, pár vypjatých okamžiků a úplně to stačí ke spokojenosti. Jak nesnáším „fuckování“ ve filmech, tak tady jsem si ho užívala, od plic jsem se několikrát zasmála obhroublým mariňákům. Jen to co čekáte od takového filmu – že vás trochu vynervuje ukazováním válečné krutosti – tu téměř není. Mnohem víc mě zamrazilo hned na začátku po nenadálé smrti při výcviku, než při ukazování ohořelých lidí (i když to taky zrovna příjemné nebylo – Swoffordova reakce byla přesná). Navíc když oficiálně začal konflikt, bohužel to na mne působilo jako další cvičení a ne jako reálné ohrožení Těžko se mi pak věřilo, že mariňák svou pušku opravdu cítí ve svých rukách celý život. A ještě takový malý postřeh na závěr. Nechápu proč Swoffordova přítelkyně musela být hloupá husička, co je dobrá tak akorát na jednu věc (viz rozhovor – „Byla jsem s tvojí mámou navštívit sestru.“ „Jak se má?“ „Máma?“ „Ne, sestra!“ – to snad hovoří za vše!!!). Opravdu pochybuju, že by někdo, kdo čte Alberta Camuse, chodil s takovou primitivkou. Jak mám pak chápat, že se mu po ní strašně stýská??? ()

sharky

Mám moc rád protiválečné filmy (jako třeba Apocalypsu) a natočit takový film bez války je úžasný nápad. Jenomže jsem se nějak celou dobu furt nudil a čekal jsem jestli se konečně něco nestane, jestli třeba nepřijde nějaká pointa, ale ta nepřišla. Jsou to jenom takové epizodky ze života vojáků čekajících na boj, které nejsou moc dobře svázané k sobě. ()

rikitiki

Nikdy jsem nechtěla být vojanda a po tomhle filmu už tuplem ne. Sam Mendes mě složil a pak zase rozložil jak domeček z karet. Připadala jsem si, jako bych sama absolvovala šikanózní výcvik, buzeraci, nekonečnou nudu v horku pouště a nakonec jako bych pochopila, proč a jak se vysloužilí vojáci cítí. Jako bych tam byla s nimi. ___ Tenhle film disponuje skvělými hereckými výkony, vynikající kamerou a otřesně satirickou hudbou, která jde často proti smyslu scén, které podkresluje. Snímek je nekonečnou frustrací moderní války. Jako masturbace bez vyvrcholení. Takové úsilí, taková námaha, takové přemáhání se - a nakonec ani jeden výstřel? Kurnik, to zanechá stejně velké jizvy jako po opravdové přestřelce. Která, v tomhle případě, nenastane. ____ Sam Mendes je tak dobrý režisér, že jsem skoro chtěla, aby ten výstřel padl. Ve chvíli prvního střetu, kdy hlavní hrdina nastavil svou tvář padajícímu písku coby dešti, který nastal po měsících vyprahlého sucha, nebo když měl nepřítele konečně na mušce a musí se stáhnout jak spráskaný pes. Otřesné byly záběry kolony uprchlíku uškvařených na škvarek a snad skoro neporušené kolo na jednom z aut. Jeho teď už mrtvý majitel, si myslel, že na něm ještě někdy pojede a i při útěku mu připadalo důležité vzít si ho s sebou. ____ Tímhle filmem jsem se přiblížila iniciačnímu rituálu mužů, kteří jsou placeni za zabíjení, kteří jsou k tomu vycvičeni, ale nikdo je nemůže vycvičit k tomu, jak se správně vlastenecky cítit, když tváří tvář bezprostředně vidí své mrtvé a zohavené nepřátele a zjistí, že to nejsou žádná monstra, a naopak že za bestie by se dali považovat jejich kolegové ve zbrani, kteří ten masakr způsobili. Hnusný dotek děsivého, nechutná připomínka, že jsme všichni smrtelní a ačkoliv mají výcvikem vymyté mozky, ti z nich, kteří si zachovali sami sebe, můžou začít přemýšlet: Ku..va, proč vlastně?! ()

anais

Množství krásných záběrů, kvalitní herecké výkony a sympatický soundtrack. Sam Mendes natočil opět hezký film, a tak trochu se mi zdá, že opět nedosáhl na samý vrchol svých možností. Na vině je tentokrát scénář, kterému chybí patřičná gradace. Myšlenka film je sice dobrá, ale nefilmová. Ve výcvikových táborech jsou američtí vojáci maximálně nabuzeni (vše říkající scéna z kina, kdy se vojáci dívají na válečný film(Apokalypsa?) a fandí vojákům s intenzitou fanoušků fotbalu), obrněni proti strachu a připraveni na to, že budou zabíjet. Jenže po příjezdu do Perského zálivu následuje vyčkávání, a jediným objektem zabíjení je nuda. Film se snaží toto „akční vakuum“ atraktivně vyplnit, ale v podstatě nás čeká „jen“ vyrovnávání se se ztrátou dívky, čištění záchodů, silné řeči atp. Snad kdyby si na konci dovolili nějaké výraznější rozuzlení, a nebo, kdyby začátek filmu nebyl tak agresivní, navozující v divákovi dojem, že tento film bude skutečná jízda Je sice jasné, že šlo o zdůraznění kontrastu mezi frenetickým výcvikem a vůči očekávání neúměrně prázdné válce, ale možná by nebylo na škodu obě částí nějak zprůměrňovat. Takhle se nuda, kterou vojáci prožívají, trochu přenáší i před plátno, a to i přes Mendesův evidentní talent. ()

poz3n

Váhám mezi 4 a 5. Nakonec dávám 4 za trochu slabší druhou půli v poušti. To nic nemění na tom, že Mendes je prostě výbornej režisér a dokáže natočit (ne)válečnej film, ve kterym hlavní hrdina ani jednou nevystřelí v boji. Než sem se k tomuhle filmu dokopal, strašně mě odrazoval českej překlad Mariňák, kterej mi zněl jako název ňákýho lacinýho béčkovýho akčního filmu z 90. let. Řek bych, že Mendes ukázal svůj rukopis, a ve filmu kterej se týká války, ukázal uplně jiný věci než byste asi čekali. Nemůžu zapomenout na citaci ze Star Wars ani na skvěle použitou hudbu, především Something in the way od Nirvany. ()

Roman.Ticka

Mendes je filuta a skrytý detailista, ale nevím jestli diváky rád tahá za nos, nebo je chce donutit přemýšlet. Váhám, co napsat a to mě nudí. Jak jsem četla v jedné recenzi - návodu, kde mám začít - je to prý film o nudě. Je to film o válce, každá má svůj původ i důvod, laikovi vesměs neznámý, ale obecně my Evropané jsme víc v obraze. Mě film ukázal pár pěkných vtipných záběrů, a nejvíc sexy, až bizardní, výraz Jakea při míchání výkalů nebo při sledování videokazety:"Pustíme si to znovu!" No a pak už hoši šli a tápali u otázek Proč, Proti komu, Kdy, Jak a Co? Možná chtěl režisér varovat před nesmyslným válčením, chtěl ukázat skutečné oběti - děti, civilisty, zvířata, vojáky... Možná tato výstižná věta: "Když umřeš, hlaš to na pohřební službu", měla zobrazit přehnaný idealismus zabalený do nebetyčného patosu a slepého vlastenectví. (skvěle zvolený soundtrack měl stejnou váhu jako lehkost filmu srovnatelná s písečným oparem) ()

Scrytcher

Sam Mendes si dokáže v každém svém filmu udělat pořádek v tom o čem chce vlastně vyprávět, nechrlí na nás neobyčejné příběhy plné moralizovaní, ale příběhy, které jsou o obyčejných lidech a krizi středního věku (Americká krása), o tom, že zaměstnání se domů netahá (Road to Perdition) a nakonec i o tom, že i taková událost, jako je válka, dokáže být nudná. Abych to upřesnil Mariňák je film o nudě a ne nudný film. Opět se nám pan režisér představil jako zručný filmař, co si dokáže s daným tématem pohrát a dokázat nastínit v novém světle. Válka už není jen bojem o život, nacionalismus apod..Mariňák se nám prezentuje i jako nadsázka, ironie, sarkasmus a touhu aspoň jednou vystřelit, když je moje zbraň beze mě nic a naopak. Jake Gyllenhaal se čím dál víc prokousává až na vrcholek a s oscarovým Jamiem Foxxem táhnou celý film. Zvláště při několika silných momentech jako například scéna v kině, ve sprše a s videokazetou. Vojenský život je holt těžké břemeno a tento film tomuto rčení vychazí vsříc. ()

Thomick

Žádná sláva. Jako studie vojákovy mysli místy dost naivní, jako ryze válečný film vyloženě slabý. Čekal jsem avizované sarkastické a hořce komediální drama, místo toho se mi dostalo spíš siláckých řečí, jak nějací holobrádci nakopou Íráčanům prdele. Jistě, v konečném součtu to nebylo tak hrozný - pouštní nuda, smíšené pocity vojáků po konci války - to všechno nebylo zpracováno úplně zle, ale občas je snaha působit hrozně drsně a cool na škodu. Někde, kdoví kde, mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. ()

Peetas

Válečný film s jedinou jakoby střílecí scénou, to jakoby je tam vlastně proto, že si hlavní hrdina vlastně ani nevystřelí, ale kdo to kdy u válečného filmu viděl? Je to vůbec možné? Ale je, ukážeme jim přece jak vypadá život mimo bojiště, spálíme pár sraček, budeme svědky hoření ropných vrtů, zahrajeme si fotbal v plynových maskách ve 40-ti stupňovém vedru a ještě uděláme rozhovor pro televizi, to by mělo stačit divákovi aby se nenudil, teda spoň já jsem se rozhodně nenudil. ()

Sofia

Brilantní. Rozhovor s reportérkou asi nejlépe vystihuje celou myšlenku filmu: "Are you scared?" - "Look, I am twenty years old and I was dumb enough to sign a contract. I can hear their fucking bombs already. I can hear their bombs and I'm fucking scared, yeah." ()

ARI50

Další film který má v celku slušný scénář a zajímavé herce, ale místy se nudím a moc mě to povídaní nebaví takže sem moc nedostal. Válečný film očekávám trochu jinak. ()

Mgb21

Ale moc pevné **** to nejsou. Film je to zajímavý, to jo, ale pořád jsem měl pocit, že se snaží (byť neúmyslně) stát se Apokalypsou, či Lovcem jelenů dnešní doby. Jako by ty filmy někdo přetočil do modernější podoby. Ale vynechal všechny akční scény. Ale možná se takovéto filmy o válce ani jinak natočit nedají. Co tomuto filmu zajistilo tu čtvrtou * je skvělá komera a nádherné barvy celého snímku. ()

Hogun

Ukážka vyprázdňovania hláv amerických vojakov, ich "naprogramovania" na vojnový konflikt a následného stretu so skutočnosťou, že "Každá vojna je iná... a predsa tá istá". Ide len o to ako ju prežiť a udrzať si "zdravú" hladinu šialenstva... Mendes sa pomocou farieb a práce s kamerou snaží smutnovtipnou formou ukázať iný pohľad na dnešné "moderné" vedenie vojny. Vojny kde stretávate len obhorené telá a nepriateľom sú vám vlastný mozog a americké letectvo. Vojny, kde nuda, nekonečné čakanie a cvičenia bdelosti sa striedajú s "romantikou" pri horiacich vrtoch a padajúcej rope, či "láskyplnom" mierení nabitou zbraňou kamarátovi na hlavu. 9/10 ()

mm13

Presne taký film vojnový žáner potreboval a ani sme si to neuvedomovali. Apolitický natoľko, až sa jeden čuduje, či je niečo také vôbec možné... Ó áno, je! A ako divák mám z výsledku úprimnú radosť. Až takú, že po nepresvedčivom výlete na pole gangsterské začínam prácu Sama Mendesa znovu pozorne sledovať (a asi konečne dopozerám ten Road To Perdition, nech mám ucelený prehľad :-). Je to vážení skutočne Pán Režisér a rozoberať tento jeho posledný, vo všetkých smeroch maximálne hravý a pritom preveľmi smutný opus nezvládam. A preto už len "Jarhead, jarhead, jarhead" ... a teraz všetci, gebuľami o stenu "jarhead, jarhead, jarhead, yeeaaaah !!!" (auč!) ()

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?

22.01.2014

Sam Mendes sice po premiéře Skyfallu tvrdil, že ho další bondovská štace vážně neláká, ale jak známo, tvůrce míní a Hollywood mění. I 24. mise agenta 007 tak loni v červenci ulovila věhlasného… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz