Dvadsaťročný zelenáč Anthony chcel iba pokračovať v rodinnej vojenskej tradícii a netušil, že táto túžba ho privedie až do Iraku, kde musí čeliť vražednej horúčave a nepriateľským vojakom. Odrazu sa spolu so svojimi spolubojovníkmi ocitne vo vojne uprostred krajiny, ktorej nerozumie, proti nepriateľovi, ktorého nevidí a z dôvodov, ktoré nechápe. (STV)

ImNotThere

Další Mendesuv masterpiece, který stojí především na hereckých výkonech Jakea Gyllenhaala a Jamieho Foxxe. Nevím, jestli bych byla tolik nadšená, kdyby hlavními protagonisty nebyli právě oni. Nedá mi to a musím hodnotit plným počtem *. Jsem ráda, že ve filmu nezazněly stupidní vlastenecké fráze propagující sílu a světovost USA, jak už to u jejich válečných filmů bývá. ()

Jello Biafra

Satirický pohľad na prvú vojnu v perzskom zálive očami odstreľovača, ktorý musí zápasiť s chronickým pocitom zbytočnosti vo vojne, kde všetko vybaví letectvo. Ohromujúci (proti)vojnový film plný nezabudnuteľných scén a skvelých hereckých výkonov. ()

DeathTheKid

Jakea Gyllenhaala mám rád, takže byl důvod se podívat na Mariňáka. Takže to vemu polopatě, poprvé jsem byl zaskočený ve scéně, kde Swoffa chytly v kasárnách. Myslel jsem, že ho chtějí prostě ojet, to mě dostalo, ale naštěstí to bylo jinak. A takových chuťovek tam bylo víc. Dále se mi líbily pohledy kamer a to hlavně na ty ropná pole, ty byly fakt hustý + kůň k ropném kabátě. Velmi mi tam sedly monology Swoffa během celého filmu. Také bych chtěl podotknout, že jsem neslyšel žádné vlastenecké kecy v neúnosné míře. A nesmím zapomenout na vtípky a buzerace. Válečný film nemusí být nutně o zabíjení, že? [FILM VIDĚN DÍKY ČSFD] ()

milancecil

Prostě skvělé a současně naprosto odstrašující, další z několika mých oblíbených filmů s armádní tématikou, opět společně s nováčky jsme uvedeni do téměř se neměnících výcvikových praktik a kasárenského života a pak, když jsme sezdáni bojeschopnými, následně s nimi nasazeni do nějakého válečného konfliktu, vždyť být ve službách U.S. Marine Corps, to je téměř sázka na jistotu, že se někam do světa poletí hájit ušlechtilé zájmy, tak tentokrát padla politická volba na Irák, a tak drsným výcvikem připravení, náležitě bojechtivě vyhecovaní čerství válečníci vstávají z pohodlí sedadel turistické třídy a vystupují z přepravních letadel do nového světodějného konfliktu, tentokrát obklopeni jen všudypřítomnou pouští a v dálce stoupajícím hustým černým dýmem hořících ropných polí, sice trochu málo na tak daleký výlet, na dovolenou by se sem asi nikdo z nich dobrovolně nevypravil a tak s jistým počátečním rozčarováním alespoň očekávají ten slibovaný zážitek z velkého a nezpochybnitelného vítězství, vždyť oni jsou ti nejlepší, jenže patrně něčí chybou nebo omylem, se dny vlečou jen v nudné táborové rutině a ke kontaktu s nepřítelem na smůlu stále nedochází, ano, tak nějak lze shrnout zjednodušeně, ale snad dostatečně pro pochopení, co lze asi tak zažít a ze smyslu své bojové role tam pochopit, prostě nic, stejně jako to rozlehlé nic na písečných pláních, jen bezmezná prázdnota a bezvýznamnost s cenou hrsti písku, takové jsou pocity a rozprostírající se frustrace z toho, jaký to mělo vše pro ně smysl, jen velmi pochybný a těžko obhajitelný, rozhodně doporučuji ke shlédnutí, vždyť co může být pro diváka hodnotnější, než právě taková osobní výpověď člověka, který to přesně takto sám zažil. Bravo!!! ()

Smileface

Tohle Mendesovi neodpousím, každý jeho film je horší než ten předcházející. Jarhead je nudná výpověď o nudné válce ve které se vojáci ani nedostanou do střetu s nepřítelem a všechny "problémy" si vlastně dělají sami navzájem. Chápu, že Mendesovi šlo hlavně o autentičnost a první polovina filmu byla celkem zábavná, pak místo bojů ovšem přišlo jakési zdlouhavé bloumání po poušti. Podobně upražený a unuděný jsem se cítil i já po skončení filmu. ()

solskjaer

Upřímně řečeno, mě film moc neoslovil. Uznávám, že byl tak trošičku jinak zaměřen, ale i tak jsem měl co dělat, abych ho vůbec dokoukal. A to ani nepočítám ten přihlouplej konec. Chápu, že válka je fakt na nic, stejně jako psychickou stránku každého vojáka, že ho to zlomí, pokoří a zůstane v něm, ale točit o tom film mi přijde zbytečné. I tak, ale dávám za pár opravdu pěkných scén 3 hvězdy, ty si určitě film zaslouží. ()

lskala

Natočit takhle kvalitní válečný film, kde se ani hlavní hrdina nedostane do přestřelky, to už chce kumšt. Jake Gyllenhaal pomalu ale jistě dorůstá do velké herecké osobnosti. Každý chlap by si tam těch pár prvních týdnů chtěl pobýt, protože to ještě mohla bejt prdel. Pak už to muselo bejt na bednu. Scéna s koněm je geniální. Stejně jako Jamie Foxx - byl to první film, ve kterém jsem ho viděl. A nesmím zapomenout na povedenej Českej dabing. 85% - 4**** ()

sedm.1

Vůbec ne nudný film o nudě ve válce.Nejde ani trochu o válečný film,nedočkáme se žádných kopic mrtvol,žádného zběsilého střílení,detonací a všeho k co válce patří.Sam Mendes prostě pojal válečný film úplně jinak a vlastně ačkoliv se prakticky celý děj na bojišti odehrává,s válkou nemá vůbec nic společného.Natočil opravdu originální film,položen především na skvělém scénáři a nabroušených dialozích.Podařilo se mu i výborně vystihnout atmosféru války/neválky,kdy prakticky po půlce filmu už máte chuť společně s hrdiny si k sakru taky už vystřelit,ale máme stejně jako oni obavu,že se tak nejspíš nestane a spolu s nima pochopíme zbytečnosti války.Sam Mendes si nebere příliš servítky,naštěstí ale nezabíhá ani to diskutabilních podrobností,nepřiklání se ani na jednu stranu a prostě jen ukazuje jednu z tváří vojenských manévrů.A ještě nesmím opomenout talentovaného a sympatického Jake Gyllenhaala,který se tu fakt vyřádil.Já jsem se přes dvě hodiny zkrátka u Mariňáka skvěle bavil a ačkoliv by se dalo říct,že zas až tak moc neukázal,já myslím,že jde o jeden z nejtrefnejších filmů o tuposti války. ()

Forsberg11

Presne tak!! Toto je ono!! Plnokrvný 5-hviezdičkový film so všetkým čo k tomu patrí. Ja osobne delím režisérov do dvoch skupín. Na kvalitných režisérov, a na tých, čo sa ich snažia napodobniť, alebo dohnať. Môžte trikrát hádať, do ktorej skupiny patrí Sam Mendes. Jarhead je film plný kritiky vojenských pomerov a to nie len v americkej armáde. Nespočetné sumy zbytočne vyhádzaných dolárov len na to, aby si chlapci mohli zahrať v púšti americký futbal alebo si honiť vtáka trikrát denne sú až nezdravo do očí bijúce. A Sam to vie, Sam všetky tieto myšlienky zhmotnil v jednom z najkrajších vojenských snímkov aký som dosiaľ videl. Neskutočné množstvo symbolov, znakov a všelijakých narážok na aktuálne dianie (kôň, veterán v autobuse, rozhovor pre televíziu) hlava snáď ani nedokáže na prvý krát vstrebať. Tento film treba vidieť znovu. Škoda slov, za všetko hovoria niektoré nezabudnuteľné hlášky z filmu. "Bez svojej pušky neznamenám nič. Moja puška bezo mňa neznamená nič." "Príbeh..., muž roky strieľa z pušky. A potom ide do vojny..." WE ARE STILL IN THE DESERT. Po American Beauty (80 %) a Road to Perdition (85 %) konečne plný zásah. 100 %. Gratulujem Sam... ()

mohamedsfinger

Cesta do hlubin vojákovy duše a pacifisticky vyznívající poselství proudící k nám přes satirický pohled na válku, plný černého humoru, nudy a ztracených ideálů. Tohle se Mendesovi opravdu povedlo, natočit válečný film prakticky bez výstřelu se musí umět... a tento pán to umí. Stejnětak si umí vybrat herce, takže Foxx, ale hlavně Gylenhaal se velmi rychle škrábou k žebříčku mých oblíbenců. A za ropný déšť a koně bych udělil snad i šestou hvězdu, to byla nádhera (svým způsobem). ()

Arius

Rozhodne najslabšia Mendésovka! Ale nemyslím si že chyba bola v ňom, skôr v tom že si nevybral práve najlepšiu tému. Pre mňa bol ten jeho rozbor nesympatický. Mendes je skutočne dobrý v tom čo robí no tentokrát vyzneli tie jeho monológy hlavných hrdinov sprevádzané jemnou mierne na city hrajúcou hudbou ako prd vo vetre. Nemalo to ducha,nijak som sa do toho nevžil s postavami, netvrdím že ide o zlý film no na jeho pomery je to fiasko! Tentokrát Mendes šliapol dosť vedľa. Na mňa Mariňák nijak nezapôsobil skôr možno presvedčil o tom že skutoční vojaci nechodia do armády a tá patri sociopatom,sadistom a podobným charakterom. ()

The Viper

Konečně někdo přichází s něčím, co si vlastně utahuje z vojenských dramáků a deja vú sraček. Úvodní scéna už nám mohla říci, že to bude skvělá jízda a role Jamieho, která mi konečně sedla, i když ho v jiných filmech nemůžu označit za svého favorita i skvělé výkony všech zúčastněných......vojáků-bastardů. Výborně sem zapadlo i setkání člověka a zvířete, jakoby ukázka, že hloupá válka o ropu zasahuje nejen životy lidí, ale i nevinných zvířat. Lépe to snad natočit nešlo. Jake v tomto snímku vládne ! A jak to mám rád, tak spousta výborných hlášek a ani nemůžu říci, jaká scéna byla nejlepší, protože to snad ani určit nejde. Film vyobrazující americké vojáky každého trochu jinak, ale přesto je to 'banda nadrženejch k*kotů' . ()

Maynard.

Příjemné překvapení, no i když kdo by čekal špatný film od rejži, který natočil Americkou krásu, že? Mariňák je asi nejmíň akční válečný film, co jsem měl tu čest vidět. Narozdíl ale od přehnaně vychvalovaného a cenami ověnšeného kousku Smrt čeká všude, se zde člověk prostě nenudí. Tato sympatická partička novodobých amerických hrdinů si prožívá válku v zálivu po svém a přes to, že ani jeden z nich ani jednou nevystřelí na cíl, jsou to hrdinové, kteří jsou vítání jak vojáci z 2.Světové :o). To se pak není čemu divit, že závěrečné autobusové přivítání od bývalého vojáka z Vietnamu končí slzami... Mendes jako vždy film podkresluje opravdu stylovou muzikou. Doslova nechutná scéna je při odhalení místa s totálně ohořelými mrtvolami, brrr. A prožít si takový ropný déšť, to taky není příliš záviděníhodné...Se všemi klady i zápory je to film zajímavý, a být tam více akčních a skutečně válečných momentů, odnesl by si ode mě plnej počet...Takto zůstal kousíček před absolutním uspokojením. ()

Sdoom

Inspirace Kubrickem ze snímku přímo sálá a to nejen v úvodní scéně, která je nefalšovaným vykradením Olověné vesty. Ale mistrově veledílu se ani náhodou nepřibližuje. Průměrný (ne)válečný snímek s výbornými hereckými výkony Gyllenhaala a Foxxe, nic víc, nic míň. ()

fox171cz

Film mě zaujal svou první polovinou filmu, která spíše bavila svým humorem. Druhá polovička už byla velice slabá a kromě pár pěkných scén nám takřka nic nenabídla. Ovšem v celém filmu je velice pěkně zachyceno jak dané okolnosti dokážou změnit člověka. Zmínit musím také pěknou kameru a efekty, které jsem nejvíce docenil v ropných oblastech. Když zhodnotím "Mariňáka" jako celek, jde spíše o průměrný válečný film. ()

OughJay

V Mariňákovi jsem nenašel to, co v něm evidentně našli jiní. Věrně vyobrazuje snad jenom zbytečnost nasazení tolika vojáků a politický čachry USA, který se angažujou jen tam, kde cinkaj zlaťáky... Z psychologickýho hlediska tenhle film nedosahuje kvalit první části Kubrickovy Olověný vesty a jelikož akce tu vlastně ani neni, těžko se to porovnává ještě s nějakym jinym válečnym filmem. Přesto jsem se nenudil. Je to zajímavej pohled na pobyt U.S. vojáků v zemích na Středním Východě, kterej je umocněnej naprosto famózní kamerou. Některý záběry byly fakt jak z apokalyptický vize. O Gyllenhaalovi pak už nemá cenu mluvit, z toho se vyklubal pan herec :) ()

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?

22.01.2014

Sam Mendes sice po premiéře Skyfallu tvrdil, že ho další bondovská štace vážně neláká, ale jak známo, tvůrce míní a Hollywood mění. I 24. mise agenta 007 tak loni v červenci ulovila věhlasného… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz