Dvadsaťročný zelenáč Anthony chcel iba pokračovať v rodinnej vojenskej tradícii a netušil, že táto túžba ho privedie až do Iraku, kde musí čeliť vražednej horúčave a nepriateľským vojakom. Odrazu sa spolu so svojimi spolubojovníkmi ocitne vo vojne uprostred krajiny, ktorej nerozumie, proti nepriateľovi, ktorého nevidí a z dôvodov, ktoré nechápe. (STV)

joker.george

Válečný film bez válčení, ale přesto vypovídající o válce? Ano, přesně to je Mariňák, i když obsahuje ještě mnohem víc... Okamžiky ve výcvikovém táboře se klidně můžou rovnat těm z Olověné vesty. Vše sice není podáváno osudově, dramaticky, spíše s nadhledem a lehkým odstupem, ale stejně mě snímek dokázal různými způsoby citově zasáhnout a pracovat s emocemi... Gyllenhaal dokáže předvést snad jakoukoliv hereckou roli bez chybně a s naprostou přirozeností... ()

Nach

Velice realistický pohled na denní vojenskou rutinu moderní války. Sam Mendes dokazuje, že nepotřebuje žádné epické bojové akce, aby mohl vyprávět zajímavý osobní příběh. V tomto totiž k nějakému velkému boji vůbec nedojde. Přesto ty výjevy, kamera, ale i herectví je excelentní. Sledujeme zde psychologickou sondu do duše jednoho odstřelovače během války v perském zálivu. Všímáme si sálodlouhého čekání, řadu tupých rozkazů, které ve výsledku spíše demoralizují, místo toho aby posilovaly morálku vojáků. Stáváme se svědky rozpadu osobností, pro které není třeba žádných bitev, ale jen a pouze strach z neznámého, který působí do morku kostí každého zúčastněného. Velký palec nahoru. 80% ()

ad

Tenhle film je chytřejší, než by si mohl leckterý divák připustit... Mendes se nebál po oddychovce s mafiány a Tomem Hanksem zase "podívat blíž" a díky svému nezaměnitelnému ironickému odstupu se mohl při svém pohledu odkázat na Kubricka, Coppolu i Cimina, neztratit se v jejich přítomnosti a pořád zůstat originální a sdělný... Tak Americká krása to sice není (na tu nám tu jaksi chybí příběh), ale pořád je to výjmečný film, který má každou chvíli co říct (ačkoli to nejsou zrovna lichotivé věci)... a navíc je tu můj oblibený Tom Waits a jeho Soldier's things v poslední scéně :) Těším se na další Mendesův film... ()

Crawler-D

O válce bez války, aneb pohled do válečného dění blíže přítomnosti a zjištění, že nejvíc deprimující je, že si člověk ani nevystřelí. ()

TomikZlesa

Válečný / Drama ? vlastně se tu ani jednou pořádně nevystřelí, není nikoho videt chcípnout, ale je to zběsilá prdel. A trefet se vy dva kreténi ! podobnejch hustej hlášek je tu jako nábojů v kulometu. Snad jen ůsek kdy se zapálenou ropou byl beze srandy a krapet i naháněl hrůzu. ()

zuzinka2

Samu Mendesovi se podařilo chopil se témata války odlišně, bez velkých akčních scén a bojů, a přitom vytvořit zajímavý a kvalitní film, ve kterém se spojuje pohled na to, co s mladým vojákem dělá válka (i když si ani jednou nevystřelí), s vtipnýma a odlehčenýma scénama. Nejvíc mi v hlavě zůstaly scény s koněm a hořícími ropnými vrty a zoufalé prosení vojáka o to, aby si mohl alespon jednou vystřelit. Obdivuju Mendese, že se mu daří točit, pokaždý tématicky jiný film a přitom si drží své kvality. Musím taky pochválit skvělou kameru a herecké výkony (kromě výborného Jaka Gyllenhaala mě překvapili Jamoe Fox a Peter Sarsgaard). Přestože je to možná místy trochu zdlouhavé dávám 5 hvězdiček (90%). ()

starbrejkr

Po skončení filmu ve mně zůstal zvláštní pocit, ale především z toho, že jsem cítil, že okolo mě proplul jaksi netknutě. Zvláštní, už dlouho jsem neviděl film, který se mi tak dlouho snažil něco říct a v poslední části okolo mě najednou prošuměl bez jediné zmínky dopadu. Přitom se jednoznačně jedná o originální a zajímavou záležitost a Mendes ukázal, že zdaleka není jen mužem jednoho nebo dvou žánrů. Technické ztvárnění v čele s realistickou kamerou ruku v ruce s netypickým stylem vyprávění jsou asi vůbec největší zbraní a krásně připravují půdu pro nějakou tu závěrečnou katarzi, která však u mně totálně nepřišla. Nevím, jestli se ten syndrom nudy vojáků ve filmu přenesl i na mě, anebo jsem čekal něco jiného, opravdu to nedokážu konkrétními slovy popsat. Jinak ale Mariňáka beru jako pozitivní zjištění, že ve světě (proti)válečných filmů jde i dneska vymyslet něco nového a ukázat nám zelené mozky zas v trochu jiném světle (kousavějším a přitom lidštějším, vypatlaným a přitom citlivým). ()

Amroth666

10.2. 2010 - pouštím si skvěle obsazený film Mariňák, který se opravdu povedl. Pouštěl jsem si to s českým dabingem a říkal jsem si, že by tam mohl bt Mahdal a on tam začal řvát hned v těch prvních větách, které mě opravdu rozesmály. Líbily se mi ty scény, kde se mluvilo sprostě a řvalo se tam a mlátilo se. To se prostě povedlo a jenom to vystihlo US MARINES. Asi nejlépe zahrál Gyllenhaal a týpek Jamie Foxx. Celkově to bylo opravdu super představení. ()

Wladi.mir

Zaprvé musím vychválit to, že to není další klasický americký film o válčení a patrotismu. Připomíná mi to Olověnou Vestu od Kubricka. "Mariňák" mě bavil, protože válečné filmy, to je něco pro mě. Každopádně jsem velice spokojen a hodně jsem se bavil a zasmál. Kvalitní herci - Jamie Foxx, Jake Gyllenhaal, výborný soundtrack a hudba. Komu tedy nevadí válečné snímky bude spokojen, tedy pouze pokud nelační po válečné akci. ()

dubinak

Bylo to zklamání asi hlavně proto, že to točil nekorunovaný král dramatu Mendes, který v roce 1999 stvořil téměř nejdůležitější film mého života. Neříkám, že se na to koukalo vyloženě špatně, ale první polovina vládla celému Jarhead na plné čáře, a to hlavně díky nahlédnutí do každodenního života mariňáků. Víc než cokoliv jiného můžu pochválit, sice trochu peprný, ale v pravou chvíli vítaný humor. V druhé polovině divák myslí, že se bude gradovat, nastane nějaká větší přestřelka nebo cokoliv, co by se podobalo té válce, o které se celý film hovoří. No, právě, že nic takového nepříjde. Všichni jsou podělaný až za ušima a za deset minut je po válce a vlastně film nenabídne ani jednu oběť. Vím, že v něčem to určitě mělo účel, ale já těmto filmům o válce bez války moc nehovím. Takže za velmi málo akce dvě hvězdy dolů. ()

laik_60

veľa kriku pre nič, s dobrým saundtrackom, tá NIRVANA v polovičke, dvíhala chĺpky .. inak film sa až príliš zaoberal prostredím rozbujarených snajperov a mariňákov, až to niekedy nudilo. ...... It's okay to eat fish, Cause they don't have any feelings ...Something in the way ...mmmmmmmhm .... ()

C0r0ner

První tři filmy od Mendese jsou perfektní, pak už to jde docela dost z kopce. Mariňák je poslední zářez tohoto režiséra, který ukazuje realitu tak, jak je. Jakmile totiž vlezl do komerce (vyjma Nouzového východu, ale to byla děsná sračka), tak se z jeho tvorby stalo pouze dobré řemeslo bez ničeho navíc. Černý jestřáb sestřelen se (dokonale) věnoval bojové akci, Mariňák zase příběhům vojáků. Svědectví je to velmi kvalitní. 90% ()

PEEPA

Dal jsem tomu přednost před hokejem a dobře jsem udělal. Začátek je poctou Stanley Kubrickovi a jeho prvni pulce Full Metal Jacket. Podobny drill si proziva i Jake Gylenhaal. Pak se dej na chvilku presune do postupneho tabora, kde se trenuji speicaliste a nakonec (asi po 40ti min filmu) konecne do Saudske Arabie. Toto neni valecny film, je to spise film o valce. Je to o tom, jak se clovek citi pred akci a jak je nadrzeny na akci, ale samotna akce tam vlastne vubec nejni... skoro :-) Vyborna rezie, kamera i strih davaji filmu skvelou atmosferu a svizne tempo, genialne vybrana hudba (chvilemi mi rytmy pripominajici americkou krasu) se k filmu skvele hodi, proste supr. Herci hraji vyborne, skvele zachyceny charaktery a jejich magoreni i silne momenty. Jinymi slovy... "Huaaa..." do kina :-) Jo a je tam fakt vyborna scena s promitani Apocalypsy. ()

Wormboy

Americka krasa bola skvela, Road to Perdition o kus horsi,ale stale velmi dobry a Jarhead? Gyllenhaal a Foxx su vyborni, Sarsgaard rovnako. Niektore kamerove zabery su skutocne uchvatne. Filmov o nezmyselnosti vojny sme videli uz mnoho a to je mozno problem Jarhead, ktore akoby nevedelo kam patri. Je sice kritikou vojny, nema takmer ziadnu dejovu liniu a ziadnu vyraznu postavu, co je velmi podobne s Mallickovou Tenkou cervenou ciarou, s ktorou vsak prehrava uplne na vsetkych usekoch. Mozno sa Mendes bal vacsej vyhrotenosti a vacsej absurdity,neviem.Mozno je dobre,ze nezaujal v podstate ani najmensie stanovisko a len sa snazil iba prerozpravat,resp.skor nacrtnut dennodennu nudu vojakov v "Iraku". Mne to vsak nesedelo a podstatne lepsie by sa mi to citalo ako kniha. Takyto film by mal podla mna mat istu vypovednu hodnotu. Samozrejme,kazdy si z neho odnesie svoje.Odnesie...ale po filme o par mesiacov nic nezostane. ()

asinus

Většinou opravdu skvělé, vtipné, tíživé, k zamyšlení. Pár momentů jen těžko uvěřitelných, ještěže vim kulový o tom, jak to v armádě chodí. Sem tam i skutečně silné scény, které dělají z filmů Filmy. Ale mám pocit, že nechybělo mnoho a film by se rozpadl na pár epizodek. V každém případě skvělý Jamie Foxx i Jake Gyllenhaal v rolích skvělých postav. Určitě víc, než obyčejné 4* ()

Andre3000

Klasika o bojích amerických vojáků daleko od jejich domova. Není to sice tak dobrý jako Černý jestřáb sestřelen, ale pokud se nebojíte létajících kulek a krve, tak se na koukněte. ()

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?

22.01.2014

Sam Mendes sice po premiéře Skyfallu tvrdil, že ho další bondovská štace vážně neláká, ale jak známo, tvůrce míní a Hollywood mění. I 24. mise agenta 007 tak loni v červenci ulovila věhlasného… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz