Dvadsaťročný zelenáč Anthony chcel iba pokračovať v rodinnej vojenskej tradícii a netušil, že táto túžba ho privedie až do Iraku, kde musí čeliť vražednej horúčave a nepriateľským vojakom. Odrazu sa spolu so svojimi spolubojovníkmi ocitne vo vojne uprostred krajiny, ktorej nerozumie, proti nepriateľovi, ktorého nevidí a z dôvodov, ktoré nechápe. (STV)

Mikita

KarelR to řekl přesně. Nemusím filmy o válce a tenhle jsem si přesto zamilovala. Skvělá hudba, výborné herecké obsazení, citlivá kamera i režie. A i když se toho zdánlivě moc neděje, já jsem si z toho vzala mnoho. ()

italka63

Velmi zvláštní film z akce Pouštní štít, nebo i Pouštní bouře, můžete o konfliktu v Kuvajtu použít oba dva výrazy, na výsledku to už nic nezmění.Zkraje velmi dobrý, potom moje nadšení někam vyprchalo a dokonce jsem se začínala bát, že uspím, což kolem jedné ráno pokud možno nikdy nedělám.Nedá se nic dělat, začnu brát Jacka Gyllenhala na milost, jeho filmům jsem se dost vyhýbala,byl mi zkrátka poměrně nesympatický. Pokud to shrnu, určitě nezapomenu na scénu, kdy ve tmě,která vznikla dýmem ze zapálené ropy, běží vyděšený kůň,osvětlený jen ohněm z hořících vrtů a hledá útěchu u cizího vojáka. Pokud to shrnu, dám jen tři a vážně nerada:-) ()

Rakosnicek77

Ryzí a realistický pohled, na válečný konflikt, kdy diváka neobtěžuje žádné tuctové klišé, ke kterým mají podobná dílka tendenci nakonec sklouznout. ()

Remedy

V první hodině cítíte až do morku kostí tu militaristickou agitku, která je ovšem strhující (a místy i dost vtipná). Mendesův virtuózně hravý styl k tomu navíc sedí jak prdel na nočník. Z některých hlášek jsem se skutečně skoro pochcal smíchy („Já ale nemám trumpetu, seržante...“). Jak se tak ale říká, každá sranda jednou končí, což se naplno projeví v druhé půli, kde to není nic jiného než přelévaná deprese a svinstvo války. Jarhead je navíc velmi zajímavý také v tom, že v něm prakticky (vyjma asi dvou záběrů) není vidět žádný nepřítel z masa a kostí. Pocity deprese a šílenství jsou zde ale přesto natolik autentické, až z toho chvílemi pekelně mrazí. A že se Mendes hlavně na začátku inspiroval Kubrickem? Já to vidím tak, že se inspiroval tím nejlepším, čím mohl a naopak to na mě působilo sympaticky. [90%] ()

Damiel

Mendesovi se podařilo brilantně „vyhmátnout“ psychiku vojáků, které ničí podivná válečná operace. Přišli bojovat, a zatím je stravuje nuda uprostřed pouště, z ní pramenící psy-chická labilita, kterou na jedné straně umocňuje to, že vůbec nebojují, na druhé i jejich rozpadající se osobní život (zprávy o „kopačkách“ nebo nevěře jejich dívek a manželek). Režisérovi Americké krásy se povedlo krásně vykreslit, jak devastují může být válka na psychiku obyčejných vojáků, jejichž osobní dramata se do zpravodajství o válečných ope-rací nikdy nedostanou. Nenajdete mnoho snímků, které vypovídají o válce tak sugestivním způsobem, přestože se hlavní hrdinové aktivně do boje vlastně vůbec nezapojí. ()

YURAyura odpad!

Zacatek jako by z kamery vypadl Full metal jacket, a pak nudny naborovy film americke armady. Pomineme-li scenu predchazejici novinarske interview, VHS variaci na Deer huntera a par pisnicek, co se aspon priblizne trefily do doby konfliktu, je to strasny opruz. Jinak otazka pro dobre matematiky - nasi me upekli v 68 na Honolulu, kolik je mi v Poustni bouri? ()

MATADOR

Začátek mi strašně připomněl Olověnou vestu-škoda,že trval tak krátce.Jinak si film stále udržuje úroveň.Zajímavý válečný film.**** ()

swed

"Mariňák" je snímek z válečného prostředí (neplést s válečným filmem!), který se od všech podobných filmů dost liší. Čekáte-li spoustu akce, budete zklamání. Scénář je totiž postaven na zobrazovaní každodenní reality, kde skupina vojáků čeká na svou příležitost zasáhnout do boje. Právě tohle se ale jeví jako kámen úrazu, jelikož s přibývajícím časem se nuda z plátna začne přesouvat i na diváka. Myšlenka filmu mi také příliš jasná nebyla - na kritiku války je to příliš krotké a na válečný film tomu chybí akce. Tím nejlepším tak zůstává profesionální Mendesova režie a výborný výkon Jakea Gyllenhaala. 7/10 ()

katuska138

Už dlouho mě žádný film psychicky takhle nerozložil. Stále čekáte, co přijde a ono stále nic nepřichází. Ta scéna s ropou ve mně ještě teď vzbuzuje pocit úzkosti a beznaděje. Brrr. ()

PogoJoe

3.5/5 || Nemám rád armádu a válečné filmy, ale rozjezd tohoto byl tak vtipný, cool a vyhraný, že jsem se skvěle bavil. Pak to občas trochu zvážnělo a počáteční elán vyprchal, ale celkově - na dané téma výborný a zajímavý film. ()

Aiax

Já byl maximálně spokojen, výborný "civilní" válečný film s vynikajícím Gyllenhaalem a humorem v hlavní roli. Některé scény jsou vizuálně překrásné, hlavně ty na ropou nasáklé poušti. ()

dawe04

Děkuji Bohu, že malování mozků na zeleno, už není u nás povinné. Vynikající sonda do vnímání války z pohledu jednoho mariňáka, který v nudou a pískem vyplněném terénu přišel o iluze. ()

willow666

Připadá mi, jako by tomu filmu někdo ukradl několik scén. A naopak jiné zbytečně přidal. Nedotažené dílo, narozdíl třeba od Full Metal Jacket příliš nemožné a neupřímné. Za chvíli zapomenu. ()

Skip

Jiný pohled na hrdiny nám předvedl pan režisér a vskutku se mu to podařilo. Chvílemi příliš zdlouhavé, ale jinak velmi dobrý film, který opravdu stojí za zhlédnutí. ()

higuain

Kdo čeká válečnou řež, bude zklamán. Kdo čeká pochmurnou protiválečnou agitku, bude zklamán taky. Mendes totiž přišel se značně odlehčenou satirou, trefně parodující náborové praktiky. A mě se to líbilo. ()

Aleee89

O válce trochu jinak. Je to o válce, ale přesto to není válečný film. Já si původně myslela, že bude, že to bude samá akční scéna, válečné bitky. Nic z toho se nekonalo. Teď ani nevím, jestli je to dobře nebo špatně. Válečné filmy většinou sice bývají dobře udělané, ale u mě moc nevítězí. Jako tohle nebylo vůbec špatné. Film byl brán spíše jako z psychologického hlediska, zaměřili se na vojáky, na válku zevnitř. Někomu ty pravé válečně scény budou určitě chybět. Když nad tím tak přemýšlím, mně chybět asi nebudou, ale přiznávám, že jsem čekala jiný film. Nebylo to zklamání, spíš fakt nečekané... ()

dee-key

Tento film (musím konstatovat) byl opravdu slabý. Žádná pořádná akce nebo přestřelka. Hlavní hrdina vystřelí z pušky všeho všudy jednou, ale místo toho je tam kvantum erotickýho podtextu. Lacinýho, abych to upřesnil.Těch pár vtipných hlášek a několik dobrých herců je jediný důvod proč má tento film alespoň pár hvězdiček. Od Mendelese se mi teda stokrát víc líbilo Road to Perdition. ()

Fanucci

Velmi zvláštní film...Originální kritika na americkou "naftovou" válku a zajímavý náhled do psychiky lidí, kteří jsou tisíce mil vzdáleny od svých domovů. A navíc zbytečně... ()

Laurent

To, co Kubrick řekne dokonale v prvních 60 minutách Olověné vesty, (ne)zvládá Mendes za 20 minut. Jednotlivé scény jsou jednak okopírované z Kubricka, ale mnohem horší je, že jsou vytržené z kontextu, takže vyznívají doprázdna. Nejsou navázané na předchozí děj a nemají ani vazbu do budoucna. Druhá část snímku už není tolik vykrádačská. Přesto scény, které by mohly být sami o sobě zajímavé, jsou populárními scénami z jiných snímků. Mariňák nepřináší vůbec nic nového, je pouze další americkou kasičkou na peníze v řadě. Dobré herecké výkony a slušná režie na tom bohužel nic nemění. Doporučuji podívat se na britský snímek Válečníci, který také zpracovává téma ozbrojeného konfliktu 90. let, ale ve výsledku je velmi unikátní. Scénárista si inteligentně vybral ten nejzajímavější pohled na konflikt a to své téma vyčerpává beze zbytku, takže jakýkoli další snímek s podobným obsahem se stane pouze jeho falešnou kopií. ()

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?

22.01.2014

Sam Mendes sice po premiéře Skyfallu tvrdil, že ho další bondovská štace vážně neláká, ale jak známo, tvůrce míní a Hollywood mění. I 24. mise agenta 007 tak loni v červenci ulovila věhlasného… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz