Dvadsaťročný zelenáč Anthony chcel iba pokračovať v rodinnej vojenskej tradícii a netušil, že táto túžba ho privedie až do Iraku, kde musí čeliť vražednej horúčave a nepriateľským vojakom. Odrazu sa spolu so svojimi spolubojovníkmi ocitne vo vojne uprostred krajiny, ktorej nerozumie, proti nepriateľovi, ktorého nevidí a z dôvodov, ktoré nechápe. (STV)

Playman

Ano ano, válka se dá vyprávět i tak nějak odlehčeně a zábavně. Nemusí vás mrazit na zádech, ale přitom cítíte napětí. Film o válce nemusí být vůbec mrazivě chladný, ale přitom se vám dostanou pod kůži pocity mariňáka. Filmy o válce nemám moc rád, válka je mi zbytečná, přinesla sice spoustu nových technologií ale všechno to střílení a zabíjení, to mi nevoní, je hezký když se chlapi poperou, ale nemusíto bejt hnedka salvou... smrtonosnou. Jenže tenhle film je něco víc, vyjjadřuje tak nějak postoj k válce v Iráku a ke všemu tomu humbuku, který se děje na Blízkém východě už řadu let. Tady se vzduchem táhne zápach ropy a vy přesně víte o co tady jde. Navíc Spojené státy, které nikdy neválčily na svém území opět ukazují jakými hrdiny jsou, bojují za svou vlast - mimo svou vlast. To se mi nikdy moc nezdálo. A tenhle film vám to všechno ukáže z první ruky. Navíc vtipný začátek a pohodová přátelská atmosféra, proložená pár záběry skutečné války, dělá z tohoto snímku jeden z nejlepších o válce, který jsem (prozatím) viděl. Jake Gylenhaal je supr herec, který (stejně jako jeho sestra) má velkou budoucnost a přeji mu hodně takovýchto snímků do jeho filmografie. Sam Mendez opět ukazuje, že je výborný režisér, a že umí natočit film těch největších kvalit. ()

Thommie

Opravdu pěkný film... bylo tam několik okamžiků, které se jakoby plynule objevily, ale zapůsobily opravdu silně. "We are still in desert..." ()

lennyd

Po vzoru svého otce se i Anthony Swofford (Jake Gyllenhaal) dává do armády, i když by si dokázal představit spoustu zábavnějších činností (třeba jen prosté bytí se svojí přítelkyní). Dostává se do elitního snajperského týmu, a stejně jako jeho kolegové ve zbrani plný nadšení čeká, kdy právě on svým výstřelem zajistí konec oné nesmyslné války. Jenže dny, týdny, měsíce plynou - a největším vojenským zážitkem je, když v pouští potkají skupinu obchodníků... Tento film jsem viděl poprvé asi před rokem, a ukrutně se mi nelíbil. Stejně jako se nudili vojáci v poušti, tak jsem se nudil i já u obrazovky a jen tak tak se držel, abych neusnul. Když jsem ale viděl to hodně dobré hodnocení zde, říkal jsem si, že jsem musel něco přehlédnout a slíbil si, že si film příležitostně zopáknu. Napodruhé jsem pečlivě dával pozor, aby mi nic neuniklo - a musím říct, že opravdu ne. Kromě několika scén se ve filmu opravdu nic neděje (možná to bylo Mendesovým záměrem?), a čekání na jakoukoliv akci mne ubíjelo stejně jako nasazené vojáky. Je sice znát, že Sam Mendes umí natočit dobrý film (scéna, kdy už má Swofford na mušce iráckého velitele, a přijde rozkaz nestřílet je skvělá), navíc s takovým hereckým obsazením (Gyllenhaal, Foxx, Sarsgaard) - jenže když je slabý podklad, tak z něj ani Mendes moc nevykouzlí.. 2.5* ()

anli

Dalsi film Sama Mendese,tentokrat valecny,v kterem se ale vlastne vubec nevalci....Skvely scenar pusobi jako vypoved cloveka,ktery se ucastnil valky a zaroven jako sonda do vseho,co se valky tyce.A jak to samozrejme Mendes umi,je to sonda radne brilantni,misty velmi vtipna a misty velmi silna.Reziser opravdu umi rozehrat s divakem svou hru a ukazat mu,co chce aby videl-opravdu nadhera!K tomu skvely Jake Gyllenhaal a vsichni ostatni a mame tu valecny film,ktery opravdu kvalitou prevysuje hodne a hodne filmu kolem sebe.Trosku bych s reziserem polemizoval o zaveru,ktery mi pripadal takovy citove pretazeny oproti zbytku filmu a taky o zacatku,ktery se rozjizdi opravdu velmi pomalu.To ale nic nemeni na tom,ze je to opravdu vyborny film a rozhodne se zaradi mezi vybranou valecnou elitu F.F.Coppoly a Stanleyho Kubricka.U me to ma za jasnych 90%. ()

ivan bohatyr

Jak jsem velký fanoušek válečných filmů, tak tohle je hodně slaby, Dvouhodinovej film a z toho tam nikoho nezabili a střileli jen na terče. Šikana a všecky blbovinky, co tam dělaji, to beru, ale tohle přece nehci vidět celej film, po 20 minutách řvani a šikánování od nadřízených jsem se začal hodně nudit. Navíc nesmysly jako, že jeden ze sniperů, u kterých se přece automaticky předpokládá vynikající zrak nosí brýle, nebo že snipeři, jejichž výstroj a výcvik je finančně velice náročný určitě nebudou někde uklizet ropu, naopak budou blízko boji atd,, nad tímhle jsem musel hodně kroutit hlavou a řekl jsem si tenhle film nikdy více. ()

geklon

Americká variace na černý barony. Místo Kefalína Gyllenhaal, kterej je mi sympatickej jako tři prsty v p.deli. A ani v Jarheadovi mě nepřesvědčil o opaku. Za to zbytek posádky válí. J. Foxx si opět triumfálně konečky prstů přejíždí knírek, protože tady je opravdu na ......kání.Marná sláva, Sam víc co dělá. Pro mě nejvíc realistická sonda do duše chudáčka vojáčka zapojeného do Svaté války, než všichni ostatní po té i před tím. ()

Yoshimitsu

Hlavni hrdina mladý (Jake Gyllenhall) zabloudil cestou na vysokou školu k mariňákům. Za celý film nikoho nezabije, ani nikoho nepostřelí, ani jeho jednotka, ale o tomhle to nebylo.Já čekal, mnoho krve,mnoho přestřelek, ale autoři to pojali jinak.Tohle byla spíš emocionální záležitost.Dřete na pořádnou bitvu v poušti a ono to zase taková akce není.Jen vám vysichají rty, sluníčko na vás nemilordně pere a začínáte magořit.Nikde žádní nepřátelé, jen vy a vaše jednotka.Přítelkyně vás opustí, jednotka vás začne srát.Chcete odjed, nemůžete až vše skončí jsi přece "MARIŇÁK" , který to dotáhne do konce.Působiví snímek z valéčného prostředí s parádní atmosférou! ()

Diego

V kině bych z toho měl lepší zážitek, pač bych to asi nepřetáčel, jak jsem to dělal na dvd, protože nudné scény o nudě...navíc, nevim jestli to byla chyba v mých titulkách, ale mám pocit, že při operaci pouštní bouře nebyl Busch prezidentem..: ) ()

JohnSmith

Četl jsem i knížku od Swofforda a vřele doporučuju jako doplněk tohodle dokonalýho filmu.Dozvíte se víc o jeho rodině o službě u USMC i třeba proč Troy umřel.Musím uznat,že ikdyž je knížka poměrně rozsáhlá,tak byla hodně věrohodně převedená do filmu. ()

Mihail123

Iný pohľad na vojnu, ktorý dopadol nadmieru slušne. Ako fanúšika Nirvany ma potešila prítomná pesníčka "Come as you are". Pre mňa za 4* ()

Slider

Veľmi trefne a vtipne napísané, vynikajúco zrežírované a zahrané, rovnako ako v druhej polovici miestami dosť zdĺhavé a možno trochu nudné. Celkovo je ale Mariňák výborný film, ktorý má srdce a má čo povedať. A ja váham nad piatou hviezdou... ()

Brain-D

Mendes a válečný snímek ? - Ano. Dramaticky realistický snímek, který nás zavádí do opravdu reálných životních situací odstřelovačů (od výcviku až po akci). Ale bohužel tu Mendes nenaplnil akci a soustředil se hl. na výcvik a lidské pocity. Ale rozhodně je to obdivuhodný a hodně pravdivý snímek. ()

Beatle

Rozhodně zajímavé :) Film takhle nabitý testosteronem jsem již dlouho neviděla. Slyšela jsem historky o tom, jak to chodí mezi vojáky (pravidelné dodávky porna a onanie na prvním místě), ale nikdy jsem si to nedokázala představit. Teď už opravdu ano a jsem ráda, že nemám s vojáky vlastně vůbec nic společného :D Tahle psychokombinace černého - nebo spíš zeleného - humoru, mě rozhodně dala možnost do detailů si představit, jak mimo oni američtí (a jiní) chlapci musí být. A tím myslím nejen mimo ve stylu "mám zelený mozek", ale i v tom, jak deprimující obdobný pobyt může být. Po filmu BLACK HAWK DOWN jsem si uvědomila, jak nervující musí válka být....a po tomhle, jak nervující musí být život v bandě samých chlapů :D Ale chápu a rozumím....vezmu-li to kolem a kolem...kdybych jako ženská, měla takhle strávit skoro rok se samýma ženskýma, asi bych raději zaskočila do vojenského tábora typu JARHEAD a bylo by mě jedno, co se mnou udělají. Je to na mozek....a tenhle film je taky na mozek :D............takže 90% a 5* za tu naprosto okatou parodii na FORREST GUMPA na začátku filmu :D ()

hroubek

Sam Mendes po nahlédnutí do amerického předměstí a irské mafie se nám rozhodl ukázat válku v Perském zálivu očima novačka.Opravdu precizní cynický úvod za zvuku Don't worry be happy, který střídá jedna úžasná historka za druhou.Celá hodina svým stylem připomene hlavně Olověnou vestu.Problém se pro mě stala druhá půlka, která je prakticky o ničem jen o tom jak se parta vojáku váli v poušti a čeká až Sadám sebere kuráž a zaútočí na ně.Ta všudy přítomná nuda je dobře pozorovatelná.Jake Gyllenhaal je sympaťák a jeho cynické komentování děj radost poslouchat. ()

Master19

Bohužel jsem viděl s českým dabingem, což byl jeden velký omyl. Zdaleka se mu vyhněte!!! Jinak po pozvolném náběhu, kdy jsem chvílemi nevěděl, jak to tedy režisér myslí, se začalo profilovat kam film spěje a už to bylo jen lepší. Ty vagóny klišé z americké armády jen potvrzují, jak to je absurdní a hromada těch "vážných" vojenských filmů trapná... ()

harryy

prvá pol hodina bola pät hviezdičková,ale potom prišla vstrede filmu nuda.Ja som od toho filmu čakal vela tajných operácií ale misií niečo ako call of duty vo filmu.Ale marinaci tam nic nerobili nestrielali iba sa nudili.Kolkokraá voboc Jake Gyllenhaal vobec vystrelil z pušky iba na cvičisku a nakoniec kde vystrelil do vzduchu.čakal som viac. 60% ()

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?

22.01.2014

Sam Mendes sice po premiéře Skyfallu tvrdil, že ho další bondovská štace vážně neláká, ale jak známo, tvůrce míní a Hollywood mění. I 24. mise agenta 007 tak loni v červenci ulovila věhlasného… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz