Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

Teg

Zaprvé nejsem moc Harryho stoupenec a zadruhé nemám moc rád tyhle velkohubé story. Pátý Hary je postaven na úchvatných tricích a počítačových efektech. Nejsem rád, že se dnešní filmaři snaží diváka ohromit tímhle a zakrývají případné mezery v režii a příběhové stránce. Nicméně musím vyzdvihnout některé herecké výkony a zohlednit fakt, že jsem se u filmu nenudil. Průměrné 3*. ()

alouch

děj v knize byl asi 3/4 rozvláčný, rozebíral hlavní postavy a dalo by se říct, že se nic převratného nedělo...až posledních 30 stránek bylo strhujících, prostě najednou se vše zlomilo a rozvláčnost byla ta tam...to samé je i u filmu..je hoodně dobře zpracovaný, efekty jsou jako vždy výborné, hlavně bych chtěla pochválit boj Brumbála s Voldemortem, ale celá hodina filmu byla stejně rozvláčná jako v knize. Jakmile se Harry a spol dostali do Oddílu záhad, tak jsem zůstala zítrat na plátno a nemohla se odtrhnout:) ()

lonewolf

Naprostá paráda, po shlédnutí v kině Palace Cinemas byl zážitek ještě dvakrát tak silnější - efekt vysypaného skla v závěrečném boji byl neskutečný zážitek. Pro mě nejlepší díl Harryho, který tady zatím byl. Herecký výkon Radcliffa je úctyhodný a opravdu hrát umí, vlastně všichni ve filmu hráli skvěle. Příběh špičkový, chytil mě od začátku až do konce, efekty nádherné, interiéry a exteriéry taktéž a vlastně takhle bych to mohl rozepisovat donekonečna. Jeden z nejlepších filmů, které jsem za poslední dobu viděl, i když to je jen fantasy. Jednoznačně a bez debaty nejvyšší hodnocení - *****. ()

xmozek

Bohužel jsem měl tu smůlu na dabovanou projekci ale i tak si myslím že je to jeden z nejpodařenějších dílů. Na tomto filmu jsou podle mě jedny z nejlepších filmových triků. A také jsem se konečně dočkal pořádné kouzelnické bitky. Celou dobu jsem si lámal hlavu jak asi probíhá taková šarvátka. Byl jsem mile překvapen. Nechyběla akce, napětí, a dokonce už i láska. Není to úplně čistých 5 * ale blíží se to. ()

Arach.No

Říct, že jsem se na nového Pottera těšil by nebylo tak úplně pravdivé, lepší bude, když řeknu, že jsem byl zvědavý. Po pár špatných recenzích a spoustě kladných ohlasů jsem doopravdy nevěděl co mám čekat...A dočkal jsem se. Fénixův řád je úplně jiný než knížka (kterou jsem četl, ale k smrti mě nudila, takže se mi povedlo zapomenout o čem že to vlastně byla a znám ji spíš z vyprávění). Spousta věcí je tam ke škodě věci vynechaných. Celý film by se dal shrnout pár slovy: o ničem. Už dlouho žádný supertrhák tahle slova nevystihovala tak dobře jako nového Pottera. Za celých 138 jsem napočítal asi 3 nebo 4 věci, které se ve filmu staly a posunuly ho dál. Tyto věci jsou tu natahované pomocí různých montáží a sestřihů. Po pár desítkách minut je k nim vždycky přilepená nějaká slepá dějová linie. Tohle všechno by se mohlo sestříhat, zkrátit tím film na polovinu a přidat do něj spoustu nových věcí z knížky, které by Řád ozvláštnily a zpříjemnily. K tomu je tu spousta nejrůznějších kiksů a nedomyšleností, nad kterými jsem se musel neustále pozastavovat, tím pádem mi nedovolily vychutnat si film tak jak bych chtěl. V kontextu ostatních Potterů se jedná o nižší průměr. Na úrovni prvního dílu (i když z naprosto jiných důvodů), horší něž díly ostatní. Dopadlo to jak jsem předpokládal, Vězeň z Azkabanu stále neochvějně sedí na svém pomyslném trůnu. Stále nepřekonán pohlíží na své čtyři poddané, kteří ač se snaží sebevíc, nedokáží vylézt z jeho stínu. ()

tereza_p

Určitě čtyři, protože tři je zase málo, ale není to bez výhrad. Pátý Potter je sympaticky temnější a čím dál míň pro děti, s čímž problém nemám. Překvapila mě Lenka Láskorádová, která se povedla i se svýma converskama :)). Vadila mi však rychlost toho filmu, kdy jedna scéna střídá druhou jakoby bez té nitky, která by je měla spojovat. Nicméně závěrečná scéna mi to snad i vynahradila, protože ta mi přišla skvělá. Dost jsem zvědavá na šestku, protože jako kniha byla šestka o hodně víš, než pětka. ()

eagle-eye

V tomto případě jsem rád, že si z knihy vzali tvůrci to nejlepší a ještě tomu vtiskli temnou atmosféru, okořeňenou scénami jak z povedeného hi-tech thrilleru. Z knížek je tento díl u mě zatím na posledním místě, z filmu však na druhém a to také díky charismatickým hercům Oldmanovi a Rickmanovi. Celkově však ve mě film nezanechal až tak hlubokou stopu a mám tak trochu obavy, že Vězeň z Azkabanu patrně překonán nebude. ()

Pussycat18

Rok pátý, rok velkého převratu. Děkuji ti, Hollywoode, za Davida Yatese! Připomněl nám po nepovedené čtyřce, že postavy mají duši a srdce a že to nejsou jen tupé utíkající figurky. Pátý díl knihy je hodně rozsáhlý, jak dějově, tak vývojem postav. Chápu, že nelze pojmout toliko věcí v "pouhých" 138 minutách, proto není mé mínění nijak špatné. Nicméně, ještě bych vyměnila Michaela Gambona...fakt mi tam nesedí! ()

Honzick

Po trojce další výborný Potter. Už to není dětská pohádka ale akční podívaná s propracovanými postavami a výbornou závěrečnou sekvencí. Podruhé nemohu jinak než čtyři hvězdy:) ()

dopita

Fénixův řád byla nejdelší a zároveň nejhorší kniha ze série. Harry Potter je po celou dobu vytočenej a vzteklej, pak příde bitka na ministerstvu kouzel a šmitec. Jinak se tam v podstatě nic neděje, po přečtení sem si říkal, že Rowlingovej docházej nápady. Naštěstí se to nepotvrdilo, další díly jsou o dost lepší. Nicméně i přesto že mě děj připadá řídkej, je tam pořád dost dějových liní, zápletek a odkazů do minulosti i budoucnosti. Ve filmu je tohle vše jen zrychleně načrtnutý a zjednodušený, takže kdo knížku nečet, bude asi chvílema trochu mimo. Scénář určitě mohl bejt lepší. Ale to neznamená, že se jedná o špatnej film – to ani náhodou. Začátek mě mírně zklamal, připadalo mě, že se dívám na televizní film s pěknejma trikama. Naštěstí mě tenhle pocit asi po patnácti minutách opustil. A pak už je to kus dobrej filmařiny. A to sem měl z angažování Davida Yatese strach, zbytečně, asi to bude šikula. ()

sl4necek

Ve srovnání s knižní předlohou jde o pohádku pro malé děti. Velice nudné, ploché a bez atmosféry. Závěrečný souboj Lorda Voldemorta s Albusem Brumbálem měl být vyvrcholením filmu, nicméně oba sokové předvedli jen dva triky a bylo po všem. Kde je ten všemocný knižní Voldemort, kterého mám tolik rád? ()

lisi26

Můj nejoblíbenější knižní díl mě na plátně zcela zklamal. Když pominu první dvě pohádky tak je jasně nejhorší... ()

The_Second

Nejsem si uplně jistej jak to mam ohodnotit. Film to je bezesporu dobrej, ale když to srovnam s předlohou tak to neni nic extra. Ze scénáře jakoby uplně zmizelo to že Harry je celou dobu na někoho nasranej a spousta scén díky tomu vyznívá dost zvláštně. Ale abych jenom nekritizoval tak bych chtěl upozornit na finální souboj smrtijedů s Fénixovým řádem, kterej je sice krátkej ale zato opravdu efektní. Každopádně Yates se docela předved předtim nic kloudnýho nenatočil a hned překonal jak Columbuse tak Newella (je pravda, že to asi neni ta správná latka). ()

Merkin

Jako kniha mně tenhle díl vždycky přišel jen jako nutné zlo, jako potřeba propojit zbylé celky. Ani film mě zpočátku o opaku nepřesvědčil, protože, když není zajímavá látka, nedá se z ní většinou nic vytřískat. Ale po druhém pokoukání musím přiznat, že z vícenéně nezáživné předlohy byl Yates schopen vyždímat maximum, a nakonec se mi Fénixův řád jeví jako vcelku zdařilé pokračování ságy, dokonce mnohem působivější než sice efekty našlapaná, ale stopáží zničující čtyřka. ()

Hanys_

Zatím nejlepší Yatesův příspěvek do Potterovic ságy a pro mě zároveň vrchol téhle série, protože následující dva díly mě zas až tak moc nedostaly (vše se ale může změnit s Relikvií part II). 8,5/10 ()

Vaklaf

Když tady čtu ty komentáře tak si říkám, že jsem asi viděl úplně jinej film. Mě totiž přišel, přestože je nejkratší, jako ten nejdelší. Zřejmě to bude tím, že nějaká akce se objevuje prakticky až na konci a celou dobu se řeší nejrůznější intriky a pletichaření, politika, psychologie... Je to prostě takový civilní, ale já chci v první řadě fantasy. Taky se mi až podezřele často zdálo, že se dívám na Star Wars. Nevím kvůli čemu konkrétně, ale asi nějak souhrou více prvků. Po minulém díle, kterej mě moc nebral, jsem holt asi čekal víc. No, snad to dostanu v těch dalších. ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)