Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

patroklos

****, i když je to zatím nejslabší z Potterovské série (pořád to ale stačí na dost vysoké hodnocení a za podívání rozhodně stojí) ()

Dimo

V minulém díle hodně slabé čtyři, v tomto hrdé čtyři hvězdy. Tu tam je dětská sranda, máme tu drama jaksepatří, s výborným hereckým prožitkem od všech. Zase se o něco víc těším na pokračování. ()

Al44...

Zajímavý díl, řekl bych s nejpovedenějším začátkem z celé série. Kéž by takový byl i celý film jako cca prvních 5 minut. Bohužel, i když je film řemeslně dobře zvládnutý a příběhově temný, opět tu jsou postavy, které atmosféru značně narušují (např. postava učitelky kouzel). Finální souboj mohl být velkolepou podívanou, takto na mě působil docela jednotvárně a bez nápadu. O větším emočním využítí ani nemluvě. ()

Desdemone

Jestli si H. B. Carter takhle představuje šílenství, tak má Burton štěstí- ta ženská se z něj totiž jednou taky zblázní, no a jestli z ní bude jen takováhle vřískající, poskakující káča, který stačí jedna rána a je klid, tak to není tak hrozný. ()

Joppo88

Po druhom zhliadnutí sa mi to páči ešte viac, ako keď som sledoval premiéru... Vychytané chybičky, ktoré sa boli v predošlých častiach, brutálne mrazivá atmosféra, ktorá bola kvalitne prepletená so svetom nás - muklov. Režisér v tejto časti krásne pripravuje diváka na veľké finále pomalou, ale zato intenzívnom gradáciou deja i emócii. K piatej hviezde u mňa príliš nechýbalo... ()

tomik99

Nejdelší knížka = nejkratší film. Už toto myslím mluví za vše a vypovídá o výsledku filmu. Jako fanoušek Harryho Pottera jsem nevěřil, když jsem se poprvé dozvěděl o stopáži tohoto filmu, že bude toto dílo tak krátké. Přesto jsem si počkal na výsledek a dostal jsem přesně to, co jsem očekával - ohromné zklamání. Dobře, první půlhodinka mimo Bradavice ještě jde, pak ale přijde totální vykrádačka příběhu, zápletka celého filmu se vysvětlí buď jednou větou, nebo vůbec. Nechápu, když na scénář dohlíží Rowlingová, že něco takového mohla schválit, protože tohle pohřbení 5. dílu nikomu neodpustím. Mimochodem Harryho krátký sestřih byl hrozný a úplné nerespektování knižní předlohy. První konfrontace s režisérem Yatesem a hned zklamání. Stále se divím, jak tomuto člověkovi mohli svěřit zbylé díly až do konce série, protože kdybych měl rozhodovat já, pan Yates by skončil po tomto díle. Po shlédnutí 6. dílu jsem zažil podobné pocity a rozum mi nebral, když jsem se dozvěděl, že pan Yates zůstane režisérem i pro finále série. Inu, i tak Fénixův řád je pro mě nejhorším filmem této série, který se nemůže líbit čtenářům i nečtenářům. ()

1Legend1

Docela slušně se nám to rozběhlo po ohnivém poháru. O pětce platí to stejné, co o předchozím dílu: akce, napětí, už i víc soubojů. Fénixův Řád pokračuje v nastaveném tempu. 80% ()

Plechpetr

Knižní předloha. To je kámen úrazu Fénixova řádu. Tolik chybějícího důležitého materiálu z knihy. To je hanba. Za tohle Yatese nenávidím. Nicméně je zde spoustu dobře natočených scén a hlavně ten finiš je prostě awesome! ()

Kadas97

Harry dostal za úlohu viest rýchlokurz obrany proti čiernej mágii. Nesympatická pukaňa dosadená do Rokfortu z ministerstva urobila z tohoto filmu emotívny zážitok, pretože som tú postavu doslova nenávidel. Film je o niečo viac vyplnený kecami, ale moc to neuškodilo. 7 z 10 ()

Kingjiri

Nad Bradavicema se dál stahujou mračna a atmosféra pěkně houstne. Pravda, kromě opětovnýho závěrečnýho setkání s Voldemortem a smrtí jedný důležitější postavy, se divák více zásadních událostí nedočká, ale i tak má tenhle díl příjemnej dějovej spád. Hlavní hrdinové totiž dál rostou a kromě boje proti Voldemortovi, řešej i osobní vztahy (což už započalo v předchozim díle). A Harry Potter už navíc neni jedinej, kdo musí řešit svoje problémy (viz společnej boj proti novýmu vedení Bradavic). ()

Bollek

Konečně zpracování Harryho Pottera, které mi sedlo a téměř k němu nemám výhrad. Líbí se mi větší počet herců vedlejších rolí, kteří se na scéně objevují častěji než v předchozích dílech. Konečně se povedlo citlivé zkrácení děje. To mi na minulých dílech vadilo asi nejvíc. Pro mě je Yates zatím nejlepším režisérem série. Dokázal zobrazit vše podstatné a zároveň to provázat, takže nevznikl jen jakýsi slepenec scén. ()

Stíba

Ohnivý pohár se Yatesovi v mých očích opravdu nepovedl a o to příjemnějším překvapením tak pro mě Fénixův řád, který působí mnohem více vyzrále a přiblížil se v mých očích Vězni z Azkabanu. ()

KafuR

Po událostech ve čtvrtém dílu se charakter pětky mění. Žádné nadšené očekávání nového školního roku, ale hned od začátku temná mela, která se nese v duchu odcizení, ztrát hodnot a uvedení nových postav potřebných pro zbývající díly sérky. Imelda Stauton je v roli Umbridgeové odporná přesně podle zamýšleného gusta a vložené komické momenty také nezřídka fungují podle představ, přesto se ale jedná o film, který již jako samostatné dílo neobstojí. To ale ani nikdy nebylo plánem, že? ()

AloeB

Přestože je zmatený, dostatečně nevysvětlující a nehodný zvlášť pro diváka, který není znalý knih, což naštěstí nejsem a proto tuto adaptaci nejlepší knihy s klidem označím jako druhý nejlepší film Potterovské série. Zásluhu na tom nemá jen vzrůstající temná atmosféra, knižní zápletka, můj oblíbený Fénixův řád, mimo jiné i jeden z nejlepších Potterových prologů, ale mastodontí podíl má na tom zcela překvapivě naprosto brilantní řadový padouch v podobě profesorky Umbridgeové, kterou nemůžu srovnávat s Voldemortem či Grindelwaldem ne proto že by si je strčila do kapsy, ale z toho důvodu, že jde o úplně jiný typ záporného charakteru. Rád bych nějaký podobný viděl i v nějaké teen comedy, případně teen romance, problém je však tom, že komplexnost charakteru Umbridgeové nespadá jen do školního prostředí, její povaha má i politické pozadí, navíc specifické pro určitou situaci. Umbridgeová není záporákem jen pro svoje středověké školní metody, kruté zacházení se studenty a sadistické potěšení z jejich mučení, ale téže proto že představuje vliv pokrytecké a nespravedlivé politiky, které je naprosto oddaná a zároveň dělá za jejich zády ještě horší věci (Cruciatus, nelegální použití Veritaséra) to vše pod maskou hodné paninky co si vaří čaj, miluje růžovou a má ráda kočičky. A to ještě nepředvedla vše, počkejme si na sedmý díl. Ke chvále charakteru ještě pochválím herečku, které jsem po pátém Jindrovi Hrnčířovi nevěřil její roli ve Zlobě, kde hrála hodnou vílu. Už Temný rytíř nám ukázal že v mainstreamové filmy často dělá jejich padouch a toto to jen potvrzuje. ()

Hpatrik

Není to špatné, ale zatím mě to celé Potterovské univerzum ničím nestrhlo. Pořád tu ale máme stejné schéma s krátkým soubojem na konec, ve kterém se znovu o ničem nerozhodne. Valdemort, tedy ultimátní zloduch je sice silný soupeř, ale už mi to připadá trochu natahované. ()

geek.ondra

Opus Magnum nejen Davida Yatese ale i celého čarodějnického světa. Zběsilé tempo, špičkové řemeslo a konečně také schopní a vyvinutí herci. Finále už bylo jedním slovem strhující. Impérium vrací úder Potterovského světa. 9/10 ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)