Legendární režisér Terrence Malick vás zve na objevnou, dobrodružnou a romantickou výpravu ve svém kritiky vysoce ceněném, na Oscara* nominovaném vyprávění o prvních dnech nové Ameriky. Příběh natočený podle skutečných událostí zachycuje vztah impulzivní indiánky Pocahontas (Q'orianka Kilcher) a anglického kapitána Johna Smithe (Colin Farrell), který rozpoutá válku dvou světů o nový národ. (oficiálny text distribútora)

vlasto24

Tento film dávali raz na vianoce v televízii. Pamätám si, že som došiel domov z jednej návštevy príjemne pripitý a v takej nálade mi padla táto poetická kamerová výprava za objavovaním nového sveta veľmi dobre. Ale priznám, napriek príjemnému pocitu, čo to vo mne zanechalo, si to znovu tak skoro nepustím. Možno ďalšie vianoce, keď bude náladička :) ()

djcremo

Mňa toto nejak nechytilo a dokonca aj poriadne nudilo. Tie strety oboch hlavných postáv mi prišli ako nedeľná chvíľka poézie, čo zas ja až tak nemusím a chýbal mi k tomu nejaký poriadny dej, ktorý by tento film držal nad vodou a nenudil aj vďaka dlhej stopáži. ()

pcarogers

Kdo by to byl řekl, že z toho nebude sladká hollywoodská kokotinka (fakt, jinak nevím, jak to říct), ale meditativní seance o vztazích, indiánech a osidlování. Připomnělo mi to Tenkou červenou linii. Film pro náročnějšího diváka. ()

Kada80

To,že nám Mallick udělal z divošky brigádnici na poli,navlíkl ji v té době do moderních hadrů,udělal z ní křest'anku a jakousi oblíbenkyni u anglického dvora to bych mu ještě odpustil,ale to,že nám po hodině a půl sebere hlavního hrdinu a hlavně vypravěče (Farrell opět výbornej) a nahradí ho druhým (Bale nedostal ani šanci si pořádně zahrát,to Mallick mohl klidně obsadit mě do téhle nevýrazné roličky) tak to mě jaksi nasralo.Hlavně to je jen love story (a to jsem fanda love story) ,ale já čekal porci dobrodružství a nedostal jsem nic.Dám tak jen 3* za 90 min, pak už je to jen za 1*. Dohromady za 2*.Jedno z velkých zklamáních. 45% ()

Holusacek

Film,který mě nedokázal v žádném momentě oslnit nebo nadchnout,dokonce ani pobavit film nedokázal.Děj filmu se neustále odvíjel v táboře,na loukách či v indiánské vesnici a laťka filmu se nepohnula ani při té pětiminutové šarvátce(chvála aspoň za pětminut).Neustále se zde hovoří o stupidních pocitech,jen plavých a zbytečných řečích,které nejsou nijak důležité a co mě nejvíce zaráželo,kdo mohl Nový svět nominovat na Oscara,co tady pohledávala rozšířená verze a vůbec jediná věc proč jsem Nový svět shlédl byl Cristian Bale jež se objevil po více než hodině!Měl jsem vůli se dodívat do konce a také jsem to udělal,ale už bych se k tomuto zpracování nevracel,nemluvě o nevýrazné skoro až žádné hudbě.Podle mého názoru by se nezkušení režíséři neměli pouštět do výpravných velkofilmů a tím svůj komentář zakončuju.Malinké plus vidím u Christiana Bale a hereckých výkonů a jinak bych dlouze uvažoval co se mi na tom vlastně ještě líbilo.=35% ()

Carnosaurus

Mimořádně citlivý a audiovizuálně vybroušený snímek. Terrence Malick umí vyprávět obrazem jako nikdo jiný a v Novém světě se rozjíždí naplno. Děj je doprovázen množstvím monologů, které vůbec nejsou vtíravé a jen přidávají celkovému poetickému vyznění snímku. Zaujala mě hudba Jamese Hornera, která mi sice v některých momentech připomněla jeho doprovod k Dokonalé bouři, ale vůbec to není na škodu, protože je stejně intimní a citlivá jako film samotný. Moc se mi líbily i melodie od Richarda Wagnera a zvláště ta Mozartova, která skvěle koresponduje s některými scénami. Skvěle je zde vykreslen kontrast mezi indiány a kolonizátory. Ti první jsou jakýmsi zobrazením čistoty se svou schopností splynout s přírodou a naslouchat jí. Ti druzí se rozhodli přizpůsobit si okolí k obrazu svému a potýkají se s okamžiky zmaru a beznaděje. A divák, stejně jako jeden z hrdinů Smith, sympatizuje spíše s indiány a nachází v jejich blízkosti určité vysvobození ze svazujících okovů tzv. vyspělé společnosti. Je však již předem jasné, že indiáni si svoji půdu neudrží a tak divák jen sleduje, jak se snaží přizpůsobit "evropskému" způsobu života. Za zmínku stojí vynikající herecké výkony pánů Farrella a Balea, kteří jsou oba sympatičtí a váhání hlavní hrdinky, kterého z nich si vybrat je pochopitelné a snadno uvěřitelné. Q ' orianka Kilcher oplývá přirozenou krásou a její výkon je nezapomenutelný. Zaujalo mě i obsazení vedlejších rolí (David Thewlis ve skvělé formě, Christopher Plummer je prostě Christopher Plummer). Snažil jsem se najít nějaký nedostatek, který bych filmu vytknul, ale nejde to. Někoho by možná mohlo odradit pomalé tempo a zdánlivá nědějovost. To už je otázka vkusu. U tohoto filmu nemusíte přemýšlet, to on přemýšlí za vás. Ná vás je jen pocit, který si ze sledování odnesete. Já seděl ještě při závěrečných titulcích s pusou dokořán a jen se modlil, aby si Malick nedal další dvacetiletou pauzu než natočí další film. Dokonalá katarze. ()

osslik

Krása filmových obrazů je v obrovském kontrastu k odpornému chování přistěhovalců. Jediná kladná, chlapská postava, která se slibně vyvíjí a naváže vztah s nevinností domorodců v osobě krásné a čisté indiánky, totálně zklame a dá přednost kariéře a slávě. Styděl jsem se za něj. "Indiánka" dala všechno a on nakonec nepochopitelně a zbaběle utíká. Vedlejší, nenápadná postava jde do vztahu dává vše a vědomě riskuje, že jeho láska nebude opětována. Dává parnerce čas se svobodně rozhodnout (umožní setkání s bývalou životní láskou)a tím i možnost uvidět v Johnovi pod maskou krásného citlivého muže jeho pravou tvář.- tvář zbabělce a jeho rafinovanou schopnost citově "tunelovat" . ()

Misterioso

Dokonalá filmová meditace, která není pro každého. Nádherná filmová báseň oslavující lásku. Navíc v atraktivním dobrodružno-historickém hávu. Herci - to je kapitola sama pro sebe. Jako vždy charismatický Colin Farrell a dokonale nevinnost ztvárňující Q´Orianka Kilcher. K tomu Terrence Malick a jeho precizní režie, krásná hudba Jamese Hornera, překrásné (slabé slovo, nutno vidět!) "obrázky", úžasná kamera a spousta myšlenek a filosofování. Pro někoho nestravitelná nuda, pro mě veliký zážitek. Možná není jednoduché tomuhle filmu propadnout, ale pokud se dostanete pod jeho slupku, dostanete nádherné pohlazení na duši. Občas je potřeba se zasnít... ()

Scaevola

Název "Nový svět" je v tomto případě mnohovrstevná metafora, která bohužel vede do končin, které nepovažuji za zábavné ani zajímavé. Všechna problematika anglického osidlování východního pobřeží je záměrně zatlačena do pozadí, aby vynikl nezáživný láskyplný epos. Hodnotím záměrně výš za to, že alespoň konečné vyústění příběhu má rysy rozumného rozhodnutí a nikoli romantické pohádky. ()

kolodej1

není to špatný film, i když chvílemi zbytečně zdlouhavé, což pak zavání nudou. Jinak má film výraznou poetickou stránku, která tedy stojí za to ()

Merenre

Za tu snovou lyriku, které se člověk může nadechnout a zavede ho do nového světa (hlavní zásluhu má hornerova hudba), tři hvězdy. Jako film je to ale morová nuda prakticky bez výraznějšího příběhu a nebýt té atmosféry, tak bych asi dal odpad - tím spíš, že je to ještě navíc neskutečně dlouhé. ()

Wewy

Tento film ulahodí skôr dievčenským romantickým srdciam. Aj keď som čakala niečo úplné iné, viac dobrodružstva, akcie a bojov, nemám čo vytknúť. Lyrické filmy mám rada a New World bol priam preplnený množstvom krásnych slov, úvah a myšlienok. ()

wray

Hned na uvod musim povedat ze ma tieto historicke zivotopisne eposy nadchnu len malokedy, takze pripustam - asi nebudem objektivny. Velky problem casto vidim v tom ze je to hrozne dlhe, Novy svet nie je vynimkou. Nielen ze je to dlhe ale tak nejak maju autori potrebu zahrnut cely zivot hlavnych postav (nie aby sa zamerali na to najzaujimavejsie akcne obdobie) a potom je to miestami nudne a pomale :/ Plusmi naopak su krasne scenerie, nadherna hudba, vyborni herci a dalsie tie paradicky (ktore vsak ja ako divak prehliadnem, kedze je to proste nudne :/ ) Pocahontas bola pekna, ale - bohuzial to je jedine co som si zapamatal. Tieto filmy proste nie su pre mna a Novy svet nie je vynimkou. Snad zaujme ineho. ()

nettopyrek

Když jsem šel na tento film někdy v roce 2006 na LFŠ, měl jsem k němu jistý despekt. Romantika s Pocahontas? No dobrá, bylo to na rychlo a nevšiml jsem si, že to točil Malick. Po chvilce jsem byl však unesen, pohlcen obrazy a úžasnou Hornerovou hudbou. Kamera, krása přírody, statické záběry, nevinná krása Q'Orianky Kilcher (která od té doby bohužel nedostala větší roli), místy gradující a zase ustupující hudba, monology.... Krásná báseň, oslava života, oslava lásky a naděje, oslava přírody a spojení s přírodou. Kdybych chtěl použít nějakou analogii, tak kam se hrabe Avatar? Paradoxně, Avatara si taky vysoce cením, subjektivně však ze zcela jiných důvodů.. ;) ()

Khare

Krásný, pomalý, poetický film. Hořkosladké, působivé a ve všech záběrech nádherné. Nechápu to nízké hodnocení, nenapadá mě, co udělat lépe. ()

Ironhead

Neni to spatne, ale je to cele takove klasicky Malickovske :_) Tzn. uzasna kamera, skvela hudba, kvalitni herci ale desive pomale az absnicke tempo, ktere proste misty (alespon mne) nuda... btw... potesil Wes Studi ve vedlejsi roli, protoze to je uz od dob tnacovani s vlky a poslednich mohykanu ten nejcharismatictejsi indian siroko daleko ;) ()

whimsy

až prekvapivo súčasný film. Alebo možno len témy, o ktorých hovorí, sú staré ako ľudstvo. Migrácia, prisťahovalci, kolonizácia nového sveta... až jeho postupné podmanenie si a jeho pretvorenie (vrátanie zavedenia dominantného postavenia nového náboženstva..). Ale musí stret kultúr nevyhnutne skončiť neporozumením, nenávisťou a nenávratným poškodením jednej zo strán – a musí v takýchto podmienkach vždy dôjsť k uchýleniu sa k násiliu, ako primárnemu ľudskému inštinktu pri obrane? Neviem, či sa chcem stotožňovať s týmto pohľadom... alebo možno som len tým naivným pôvodným obyvateľom, ktorý si ešte stále myslí, že môže určovať pravidlá... a prekvapivo na individuálnej/ľudskej úrovni tie odlišnosti strácajú na význame. A ako romantický intímny príbeh komplikovanej lásky to tiež funguje celkom dobre. .opäť je v tom Malickova filmová skratka, opäť je v tom vážna hudba, ale jeho neskoršie filmy (Strom života; To the Wonder) ma oslovili viac (možno preto, že v tomto filme je ešte stále dosť príbehu, ktorý je zasadený do určitého historického kontextu, a v tých neskorších veciach je to viac osobné, pocitové až impresionistické?). Efektné kostýmy pôvodných Američanov (aj keď mám značné pochybnosti o ich historickej správnosti)... a krásnu kameru pri Emmanuelovi Lubezkom ani netreba spomínať. ()

Dvorik

Indiánka lítá půlku filmu po lesích a lukách nejdříve s Farrellem a pak zase s Balem. Neděje se tam absolutně nic jiného. Ani Bale se nemá čeho chytnout a něco zahrát. Příšerná nuda. ()

Malick se rozjíždí

Malick se rozjíždí

05.02.2010

Ještě ani neměla premiéru jeho „kosmická óda na život“ s Bradem Pittem a Seanem Pennem The Tree of Life (vlastně se vůbec neví, kdy by měl být film uveden, protože nemá distributora), a Terrence… (viac)

Projekt 100 pro rok 2008

Projekt 100 pro rok 2008

29.11.2007

V první půli příštího roku připravila Asociace českých filmových klubů už 14. ročník Projektu 100, který nabídne do české distribuce dalších deset kvalitních a celosvětovou kritikou oceňovaných… (viac)

Malickova Fontána?

Malickova Fontána?

02.11.2007

Když už Terrence Malick jednou za pár let něco natočí, i přes zdánlivě tradiční náměty to nikdy není typický hollywoodský výplach. S tím bohužel ruku v ruce kráčí fakt, že si jeho filmy těžko hledají… (viac)