Legendární režisér Terrence Malick vás zve na objevnou, dobrodružnou a romantickou výpravu ve svém kritiky vysoce ceněném, na Oscara* nominovaném vyprávění o prvních dnech nové Ameriky. Příběh natočený podle skutečných událostí zachycuje vztah impulzivní indiánky Pocahontas (Q'orianka Kilcher) a anglického kapitána Johna Smithe (Colin Farrell), který rozpoutá válku dvou světů o nový národ. (oficiálny text distribútora)

dvopet

Společně s Badlands a Tree of Life nejlepší, a současně dost možná nejméně doceněný film Terrence Malicka. Mistrovskou práci s časoprostorem spolutvořenou Lubezkiho kamerou vřele doporučuji všem milovníkům filmového umění. ()

LordSnape

Dobře, krásné kulisy, exteriéry i jistá dávka epičnosti v první půli. To však nemůže vyvážit onu zdlouhavost a rozbředlost. Navíc, když epika vymizí, následují jen básnické dialogy a unylý herecký styl obou hlavních představitelů, což mě opravdu zrovna u filmu o kolonizaci Ameriky netankuje. ()

TO

Podle takého objevitelského názvu ala Dobytí ráje a takého akčního plakátku bych ani ve snu nečekal tak krásnou poetickou romanci. Pro mě velké překvapení, vždyť já dopředu ani nevěděl, že je to o Pocahontas. Páni distributoři, příště větší reklamu. Úžasný film! ()

Raven0

Dlouho jsem váhal jestli se na tento snímek podívám. Romantiku zrovna nemusím, navíc ta dlouhá stopáž... Avšak mílit se je lidské a už samotný úvod mě nadchl svým dokonalým hudebním doprovodem a zářně úžasnou kamerou. Tento film má své kouzlo, působil na mě, dokázal ze mne vymáčknou jakékoli emoce, které chtěl. O hercích snad ani mluvit nemusím, prostě film jedna báseň :-) Nejkrásnější audiovizuální zážitek za několik posledních měsíců. ()

youtoo18

Veľmi pekný film, ktorý nie je pre každého. Nádherne obrazy s pomalou kamerou, ktorá zachytáva kontrasty (medzi prisťahovalcami a indiánmi). Celým filmom sa nesie nerušiva hudba. Tento snímok je to akási „filmová báseň“. Music by: James Horner ()

Maki89

jezisi kriste co je toto zac? 3x som pri tom filme zaspal, cakal som ovela viac, no akosi som sa preratal... 1* za prekrasne score od Hornera, 2* za pomerne slusne herecke obsadenie, aj ked byt ticho a tvarit sa ako puk sa mozem aj ja a nemusim sa volat ani Colin Farrell ()

Tomik.

Jedním slovem skvělé! Krásný film o životě, životní filosofii, lidské lásce, pocitech a hodnotách. Film je hodně na přemýšlení, taková poetická romance a jak už zde někdo psal, přívlastek meditativní mu sedí jak málokterému filmu. I stopáž tomu odpovídá. A upřímně, bylo mi smutno, když jsem viděl závěrečné titulky, což jen dokazuje, že je vše v absolutním pořádku. Jasně, námět je dost jednoduchý a příběh tudíž nebyl z nejpropracovanějších, nicméně idea o střetu dvou rozdílných kultur, která vrcholí úžasnou love-story, je prostě luxusní! Možná je to kýč, možná není, já jsem si to užíval. Kdo čeká smršť historických faktů (což by se dle názvu či popisu mohlo zdát), bude zklamán. Taktéž budou zklamáni ti z vás, kteří po vzoru jiných dobyvatelsko-dobrodružných filmů čekají nálož akčních scén, soubojů a bitev. Ne, tohle není ten film, ve kterém se na ostrov vylodí dobyvatelé, seberou vše, co má nějakou hodnotu, zbytek rozstřílejí na cimpr campr a odjedou. Na tak primitivní úroveň by se The New World nikdy nesnížil. A to je dobře. Když si vzpomenu jenom na ono prostředí, byla by to věčná škoda. Pořád jsem si říkal, že je to taková nádherná symbolika "Dobytí ráje". Postupné odhalování světa, který je nezkažen dnešními společenskými konvencemi. I kamera se tomuto přizpůsobila aneb záběry z ruky a v úrovni postav (téměř žádné záběry z vrchu apod.) mohutně přidávaly filmu na autentičnosti a celkovém dojmu jako takovém. Colin Farrell mě zaujal už v o několik let mladším snímku In Bruges, čili tradičně dobrý herecký výkon. A co se mlaďounké Q'Orianka Kilcher alias Pocahontas týče, nemám slov. Postava, která krásně podtrhuje myšlenku Nového (nezkaženého) světa. Jak to myslím? Jednoduše. Její role je více než jasná. Zobrazuje celou škálu kladných lidských vlastností, kterými mi neskutečně imponovala. Byla krásná, skromná, do jisté míry nevinná a samozřejmě, jak by Angličané řekli, sympathetic (zrovna si nemůžu vybavit český překlad). Stejně, jako prostředí a idea filmu. Sečteno podtrženo, filosoficko-poetický film, který si svou pozornost určitě zaslouží. Zdejší hodnocení raději nekomentuji, velmi nedoceněný film. A abych se přiznal, vůbec mě to nepřekvapuje. Pro toho, kdo si rád sedne s coca-colou a popcornem před bednu a dívá se raději na americkou řežbu v New Yorku, tohle určitě není to pravé ořechové. Ne, tady nejde o "borce", který má ruku jak já stehno, v každé jeden kulomet a bum, 30 minut a New York je v plamenech. Tyhle primitivní filmy pro nejprimitivnější lidi fakt "žeru". Naštěstí tady se ničeho podobného nedočkáte. V celém filmu byly myslím dvě akční scény (a to ještě stylem začátek konfliktu, střih, útěk jednoho účastníka, střih, dělba "vítězů" o válečnou kořist). Stejně nekonvenčně byl taktéž vyobrazen vztah Smitha a Pocahontas. Žádné nechutnosti, prasárny, dokonce ani sex, jen čistý vztah dvou lidí založen na jiných věcech, než je každodenní vzájemné "zasouvání" (promiňte mi onen výraz a rozhodně nechci, aby to vyznělo, že je podle mě sex ve vztahu prasárna, to určitě ne, ale tak snad rozumíte, jak jsem to myslel...). Ano, absence sexu je asi citelný faktor, to se lidem asi moc nelíbilo… no jo no, ne každý je ve vztahu na romantiku a sentiment. Takže jak jsem říkal, nízké hodnocení mě vůbec nepřekvapuje. A vůbec, za sebe říkám, že je to super film, doporučuji! :) () (menej) (viac)

Moogwi

Hodně zvláštní a zajímavě natočené, nevím co si o tom pořádně myslet, podobný film tomuto se vám bude těžko hledat. ()

Madadajo

Skvělá kamera, voiceover, vyprávění, ale jakási snaha vštípit příběhu hloubku vedla k utopení rozdílu mezi dialogy a voiceovery... Q´Orianka Kilcher ve svých patnácti letech září jako hvězda, její postava drží celý film, ale Colin Farrell u mě nikdy hercem nebyl a ani po tomto filmu nebude, jeho výběr proměnil celý film a ne správným směrem. Jen mě trochu mrzí Christian Bale, který se své role zhostil skvěle, jen to nebyla role, do které by se hodil, charakter, to, co z něj vyřazuje a postava, kterou měl hrát, oheň a voda aneb druhý velký omyl Terrence Malicka... Celý film se nese pomalým vyprávěním, ale pak přijde cesta do anglie a vše, co vede ke konci filmu, tedy jistá důležitá část příběhu je najednou natlačena do posledních dvaceti minut, měl jsem pocit, že Malick nemohl film více natáhnout, a po 150 minutách se ani nedivím, ale celý film se nese hezky pomalinku, když pak najednou ke konci dostanete rychlých pár facek... Ono Malickovi opravdu nezbývá než vyřknout poklonu, ale problém filmu o třech hlavních hercích, z nichž jsou dva nevhodní, padá na jeho hlavu... ()

Brandon

V Malickově filmu se setkávají dva světy. Jeden průzračně čistý, nevinný, neposkvrněný lží, lakotou a hamižností a druhý vychytralý, nadutý, chamtivý a zatracený. Onen dojem opravdové krásy dokreslují nejen záběry panenské přírody a téměř meditativní hudba, ale i poetické vyjadřování pocitů hlavních aktérů. Skvělý výkon filmové hvězdičky Q'Orianky Kilcher vyvažuje mé antipatie toho nedomrlce Farrela. ()

Beatle

Zeptal-li by se mne někdo, co je příběhem tohoto snímku, nedokázala bych říct víc než to, že je to něco o Pocahontas. On se totiž dle mého moc děj popsat nedá. Terrence Malick pracuje především s různými obrazy a to, co se k nám při sledování snímku dostává, je především série prazvláštních emocí. NOVÝ SVĚT se však nezakládá na srdceryvných scénách a romantických chvílích, (při kterých vám povětšinou zní v hlavě písně typu:I Don't Wanna Miss A Thing z Armageddonu) ale na jakýchsi podivných emocionálních machinacích, kde se každou vteřinu snažíte vžít do některé z postav. Háček je v tom, že narozdíl od typických slaďáků, v NOVÉM SVĚTE jsou rozpoložení postav tak složitá, že se do nich jednoduše vžít nelze a divák může jen sedět a dumat, jak se kdo zachová. ()

Millanium

Příběh o lásce Anglického objevitele a Indiánské krásky. Tento film jsem si pustil spíše na odreagování jako dobrodružný film, ale o to více jsem byl překvapen jeho netuctovým pojetím. Celý děj se však bohužel táhne až příliš pomalu a člověk si tu a tam zívne. 85% ()

Saku

"You flow through me like a river." Extended Cut 172 min HD! Terrence Malick jako vzdy se svymi voiceovery, ktere muzou ostatnim pripadat jako klise a citove vydirat tentokrat (v Thin Red Line tomu nebylo jinak) padnou jako prdel na hrnec. Dejova linka se toci kolem ustredni dvojice a toci se hodne pomalu, v hypnotickem tempu, ukazuje nam panenskou prirodu obyvanou puvodnimi indiany, faunu a floru aby divak pochopil ten kontrast New World vs Old World (ktery je ktery necham na vas) a ze priroda je nase Matka a bez ni to ani v modernim svete nedotahneme nikam daleko. Kdo ceka indianske skalpy ma smulu (plakat je matouci), tohle je prirodovedna sonda do hlouby dusi nasich predku, tech nezkazenych, neovlivnenych, dobrotivych, davajicich. Romanticke vzplanuti je tady ryzi, ciste a uprimne (urcite ze strany Pocahontas), takove ktere je v dnesni dobe vzacnost - vezmeme si priklad. ()

Malick se rozjíždí

Malick se rozjíždí

05.02.2010

Ještě ani neměla premiéru jeho „kosmická óda na život“ s Bradem Pittem a Seanem Pennem The Tree of Life (vlastně se vůbec neví, kdy by měl být film uveden, protože nemá distributora), a Terrence… (viac)

Projekt 100 pro rok 2008

Projekt 100 pro rok 2008

29.11.2007

V první půli příštího roku připravila Asociace českých filmových klubů už 14. ročník Projektu 100, který nabídne do české distribuce dalších deset kvalitních a celosvětovou kritikou oceňovaných… (viac)

Malickova Fontána?

Malickova Fontána?

02.11.2007

Když už Terrence Malick jednou za pár let něco natočí, i přes zdánlivě tradiční náměty to nikdy není typický hollywoodský výplach. S tím bohužel ruku v ruce kráčí fakt, že si jeho filmy těžko hledají… (viac)