Oliver Twist

• Česko Oliver Twist (viac)

19. století, Londýn. Oliver Twist osiřel v raném věku a nyní musí žít v chudobinci, který řídí odporný pan Bumble. Již tak skromné denní příděly chlapců jsou jeho zásluhou ještě tenčí. Zoufalý, přesto však rozhodnutý, Oliver uprchne a splyne s davy v ulicích Londýna. Nemá v kapse ani penny, je sám. Fagin, šéf místních malých kapsářů, ho však vláká do světa zločinu. Oliverova záchrana od laskavého pana Brownlowa je pouze začátkem řady dobrodružství, která jsou příslibem lepšího života. (oficiálny text distribútora)

WolfR

Já nevím, ale k tomu Dickensovi se pořád nějak nemám. A tenhle filmový počin moje cítění nějak nezměnil. Občas zábavné a milé, ale povětšinou taková divná nuda. Navíc tomu malému klučinovi by sedla pěst. 3 hvězdy. ()

Riley

Musím říct, že pro mě poměrně zklamání. Nelíbilo se mi to muzikálové přehrávání, které z filmu dělalo tak trochu nepovedenou komedii. 45% ()

majo25

Známy Dickensonov román podaný a spracovaný presne podla knihy, nijak neprikrášľovaný s jasným zachovaním britskej filmovej školy, povedal by som dokonca starej britskej filmovej školy. Čo vidno hlavne na vykreslení historického prostredia viktoriánskeho Londýna i (za)chovania postáv. Žiadni veľkí herci, napriek tomu spĺňa výsledok po hereckej stránke vysoký štandart. ()

Flyer

Po výtečném Pianistovi nám Polanski představuje zfilmované literární dílo z období realismu - Olivera Twista. Nutno dodat, že se tento počin vydařil a to nejen díky působivému vykreslení chudinského života, ale i z pohledu divácké atraktivity, jelikož Polanski zpracoval Dickensův román poutavou formou, s vynikající výpravou, kamerou a hudbou. Herecké výkony mladých (i těch starších) představitelů se mi také velice líbily a myslím si, že zejména z Barneye Clarka (alias Olivera Twista) se klube nový herecký talent. ()

zorro

Žádné pořádné gradování konečné akce. Nic kůli čemu by se na to člověk podival znovu. Prostě se na to kouká dvě hodiny a pak to akorát vytáhne z přehrávače. ()

Radiq

I když filmy pro děti a s dětskými hlavními představiteli nemám zrovna v lásce, tak tohle bude asi výjimka. On to totiž zase až tak moc dětskej film nebyl, protože tam šlo o krádeže i o vraždy. No ale podle happy endu jsem zjistil, že to byl rodinný filmek. Vyzdvihuju Fagina v podání B. Kingsleyho, kterýho jsem poznal až podle závěrečnejch titulků. Londýnská atmo dobře vykreslená, jakož i ponurost kriminálních živlů a míst jejich výskytu. ()

tom88

Veľmi pekný a dobrý film s perfektným historickým pozadím. Skvelá réžia Romana Polanskeho sa nedá prehliadnuť. Skvelo vybraté natáčacie lokácie sú snáď bez chybičky. Herecky kvalitné, chudáka Bena Kingsleyho som poznal až po dlhšej dobe. Pekný vizuál, dobrá kamera a dej takisto ušiel, len škoda že ku koncu strácal na zaujímavosti. Dlhšia stopáž nakoniec aj mierne prekážala, aj keď film oku stále lahodil. 75% ()

filmmovier

Super. Naprosto dokonalá atmosféra a dokonalé herecké výkony. A podmanivý příběh s jako vždy perfektními a zajímavými charaktery. Moc filmů Romana Polanského jsem neviděl, ale tenhle je z nich nejlepší. Další Dickensovská adaptace, která si získala svou magií mé srdce. Tenhle Londýn mně absolutně pohltil. ()

senor

Přiznám se, že poté co jsem viděl Pianistu, jsem ani od Olivera Twista nic moc nečekal. V podstatě normální TV film s trochu lepší výpravou. Polanski by se měl spíše než na nákladné produkce soustředit na komornější snímky, které nijak citově nekolidují s jeho minulostí. ()

TO

Moc pěkné kulisy a kamera, výborný Ben Kingsley, jinak však nerozeznatelné od běžného televizního zpracování. Obyčejné převedení románu na filmové plátno, nijak moc zajímavé, jen průměrné. ()

lennyd

Malý sirotek Oliver Twist (Barney Clark) je zmítán životem, až se rozhodně utéct - a kam jinam než do velkého Londýna. Zde hnedka potká zlodějíčka Lišáka, který ho vezme do tlupy pana Fagina (Ben Kingsley). Ten "zaměstnává" právě pár takových zlodějíčků, kteří pro něj dělají špinavou práci. Oliverovi se ale poštěstí bandu opustit, když si jej všimne hodný pan Brownlow, a vezme jej do své rodiny. Svět podsvětí se jen tak nedá opustit, takže brzy musí bojovat o holý život s Williamem Sykes, tajemným mužem v pozadí Faginovy bandy... Dickensův román už si vzalo na paškál nesčetně mnoho různých filmařů a divadelních tvůrců, a tentokrát se k nim přidal i Roman Polanski. Jemu se podařilo vytvořit svět, ve kterém dokonale kontrastuje špína a prach podsvětí s leskem a luxusem bohatého Londýna. Atmosféru Polanski dokreslil pověstným anglickým počasím, kdy mi například při scéně Londýnského mostu v noci v mlze běhal docela mráz po zádech. Toto parádně dokresluje i hudba Rachel Portman. Jedinou výtku bych snad měl k hereckému obsazení - hlavně malý Barney Clark je příliš obyčejný a nezapamovatelný, takže s ostatníma děckama docela splývá. Ale to naprosto nahrazuje skvělý Ben Kingsley - jen si tak říkám jestli se po natáčení byl ještě schopen narovnat :) ()

gjjm

Neviděl jsem celé, ale atmosféra viktoriánské Anglie je vystižena krásně a vynikajícím grafickým způsobem. To je tak všechno. Příběh je upřímně řečeno debilní. Debilní je ale proto, že je (upřímně řečeno) debilní i příběh předlohy, a kde nic není, nebere ani smrt, ani Polanski. Navíc má tak pomalý spád, že i ty graficky nejúžasnější scény nudí. Postavy jsou poněkud neživotné a na hranici karikatury, ale i to odpovídá předloze. Dabing je (jako téměř vždy) směšný, kdybych byl Lahola, asi bych podal na překladatele i herce trestní oznámení za kažení veřejného vkusu. Ještě detail - Dickensův význam pro anglickou literaturu a jeho literární hodnota tkví v jeho jazyce, neuvěřitelně bohatém a přirozeném zároveň. To se pochopitelně ve filmu vystihnout nedá. ()

Steve_Zissou

Polanski vytvoril dobrou atmosferu. Bohuzel scenari se takove kvality nedostava. Hlavni postava je strasne nevyrazna,filmem se jakoby veze. Z vyborne knizni predlohy zbyl pouze prumerny film. Za 3.... ()

Autogram

Gangsterka pre deti o detských zlodejoch riadených šialenými dospelými kreatúrami. Chvíľami dosť násilná až brutálna, určite nevhodná pre deti do 12 rokov. Temný príbeh môže deti vystrašiť a možno sa nikdy nepokúsia nič ukradnúť. Alebo práve naopak zatúžia po nejakom zakázanom dobrodružstve? ()

Smileface

Charles Dickens je bezesporu světovou klasikou a Roman Polanski špičkovým režisérem. Je téměř jisté, že již nikdo takto kvalitně Olivera Twista nenatočí, přesto tento příběh patří spíše na stránky knih než na filmové plátno. ()