Sirotek Oliver (John Howard Davies) utíká ze sirotčince, aby unikl ze spárů zlého pana Bumbla (Francis L. Sullivan). Bez domova a vyhladovělého se ho ujímá Dodger (Anthony Newley), který ho zavede za vůdcem zlodějské bandy Faginem (Alec Guinness)... Podle slavného románu Charlese Dickense. (Pohrobek)

Flego

Dickensova románová klasika si zaslúžila presne takéto filmové spracovanie. Drsné londýnske prostredie s preplnenými uličkami vzbudzujúcu klaustrofóbiu, temné čiernobiele tieňohry alebo skvelé herecké výkony, ktoré dodali svojim postavám uveriteľnosť a určitú charizmu ( Alec Guinness je proste úžasný ). Silná klasika. ()

betelgeuse

OLIVER TWIST je dobře odvyprávěné, zinscenované COSI, odkazující na (charakterově, emočně) zjevně mnohem bohatší materiál (Dickense), a zůstává na úrovni adekvátní ilustrace, ve které bych nejvíc ocenil Leanovo oko pro obsazení některých hereckých typů. Jinak jsou ve filmu nejvíc vidět ony okatější filmařské triky (dramatická subjektivní kamera, ostré úhly a velké detaily) a umělá “skoba” na tváři Aleca Guinnesse v roli žida Fagina. Jak už to občas u Leana bývá, na filmu si víc všímám námahy, která za filmem stála, než toho, k čemu námaha měla vést, tj. výsledné emoce. Postava Fagina tak víc než postavou zůstává Guinnessem namaskovaným k nepoznání. A samozřejmě kvalitně hrajícím. ()

Pohrobek

Takto by si asi tento příběh představoval samotný Dickens. Lean, který se celou kariéru zabýval zpracováními slavných literárních děl, dokázal po Nadějných výhlídkách opět hlubokou spřízněnost s dílem největšího anglického sentimentálního realisty. Oliver Twist je dojemný, dramatický, zábavný a hlavně kouzelný, k čemuž notně přispívá krásná černobílá kamera a vousatý a nosatý Fagin neodolatelného Aleca Guinnesse. ()

Epistemolog

Kdyby mi někdo před lety tvrdil, že zpěvák Rotten ze Sex Pistols je syn Daviese, tak bych tomu i věřil. Je podivuhodné, že ten klučina se zajímavým obličejem a talentem si už nikdy ve filmu nezahral, byť pravda později se věnoval režii a produkci seriálů. Snimek je nejvěrohodnejsi adapci knihy a přesně takhle jsem si při čtení knihy představoval špinavé londýnské ulice, surové nesympaticke postavy a tíživou atmosféru. Tady není co vytknout. ()

Rozjimatel

"This Workhouse has become a regular place of entertainment for the poorer classes."     Verné stvárnenie klasiky klasík, ktorému takmer nie je čo vytknúť - je to výborné po dramatickej, obrazovej (kamera i výprava), ako aj po hereckej stránke. Z hercov musím vyzdvihnúť skvelého Aleca Guinnessa (Fagin), ktorý je akýmsi hereckým chameleónom, majstrom prestrojení (aj tu je doslova na nepoznanie). Ohľadom predstaviteľa Olivera (John Howard Davies) musím uznať, že je na tú rolu perfektne vybraný. Inak ma zaujalo, ako veľmi sa podobá na predstaviteľa tej istej role v o 20 rokov novšej muzikálovej adaptácii Oliver! (1968) (Mark Lester). A tých výrazných podobností je medzi týmito dvoma adaptáciami veľmi veľa (napr. aj tí Faginovia akoby si z oka vypadli), takže Carol Reed si zrejme často chodil k Davidovi Leanovi po inšpiráciu. Snáď jediná moja menšia výčitka smeruje k tomu, že je toto spracovanie miestami trochu skratkovité (niečo sa tu a tam preskočí a dej je z ničoho nič o kus ďalej). Ale zase na druhej strane, ak by to tak nebolo, neviem si predstaviť dĺžku takého filmu.     "The law assumes that your wife acts under your direction." "If the law supposes that, then the law is a ass, a idiot! If that's the eye of the law, then the law is a bachelor." ()