Oliver Twist

• Česko Oliver Twist (viac)

19. století, Londýn. Oliver Twist osiřel v raném věku a nyní musí žít v chudobinci, který řídí odporný pan Bumble. Již tak skromné denní příděly chlapců jsou jeho zásluhou ještě tenčí. Zoufalý, přesto však rozhodnutý, Oliver uprchne a splyne s davy v ulicích Londýna. Nemá v kapse ani penny, je sám. Fagin, šéf místních malých kapsářů, ho však vláká do světa zločinu. Oliverova záchrana od laskavého pana Brownlowa je pouze začátkem řady dobrodružství, která jsou příslibem lepšího života. (oficiálny text distribútora)

higuain

Adaptace Dickensova románu potřebovala nutně osekat, jinak by ten film musel být tak na 4 hodiny. Některé zápletky a v závěru knihy objevené a objasněné souvislosti tak musí jít stranou. Polanski vytvořil zjednodušenou verzi příběhu, ale zachoval základní rysy a některé scény si poupravil tak, aby alespoň trochu připomínaly ty knižní (viz vloupání nebo Sikesova smrt). ()

schizmo

Polanského adaptace slavného Dickensova románu má ty největší předpoklady pro to stát se úspěšnou, avšak balancuje na hraně řemeslně precizně zpracovaného filmu a neodbytného pocitu, že mu něco chybí. Kontrastů najdeme ale víc, ať už jde o parádní kulisy, kostýmy (!!!) na straně jedné nebo o ztrácení dechu a tahu na bránu na straně druhé. Nicméně pokud je film odrazem tehdejšího realného světa, jsem si jist, že bych v něm nepřežil ani jeden den! :D Velmi brutální a velmi realistické! ()

Pierre

Knihu jsem nečetl. Toto filmové zpracování působí spíš pohádkově. Hodní jsou hodní a zlí jsou zlí, ovšem velmi přesvědčiví a náležitě odporní. Naopak, Oliver je trochu bez života. Ale i tak jsem mu držel palce a jeho příběh mě bavil. Celé mě to (i přes pár nedostatků) bavilo. V budoucnu se určitě kouknu na nějaké další filmové zpracování tohoto románů. ()

wipeout

Veľmi pekne natočený film v ktorom mi bez urážky v ústrety predlohe vadil najmä dej, ktorý postrádal napätie a schopnosť vtiahnuť ma do deja. Ono prvých 20 minút vyzeralo veľmi snubne no potom sa film snažil držať na tej istej hladine a začalo to byť trošilinku otravné. Takisto by nezaškodilo atmosfére londýna minulosti keby sa viac popracovalo na efektoch, pretože v niektorých momentoch boli až príliš badateľné. Proste priemer , ktorý síce nesklame ale ani neočarí.2,5* ()

Marek1991

Príbeh o Oliverovi Twistovi nepoznám a neviem do akej miery je toto reálna podoba známeho príbehu, ale môžem vyjadriť svoje pocity k tomuto. Podľa mňa sa jedná o veľmi pokazený film, zničený film s veľkým potenciálom, potešilo ma prostredie, detaily, ale netešia ma zásadné veci. Veci, ktoré sú obtiažne a zásadné, ako uvedenie Olivera do Londýna, uvedenie do života, kde už bude čisto ošatený, vždy najedený, či smrť zlého muža na konci boli proste jednoducho odbité, naopak izbových scén bolo priveľa a pôsobili nudne, nehovoriac o privolaní davov psom, to bol scénarský trapas. Postava Fagina, ktorú hral Ben Kingsley nepôsobila strašidelne, skôr rozpačito. Film sa dosť tiahol a skôr som čakal kedy skončí, akoby som si ho užíval. Počasie zas príliš zvýrazňovalo situácie, bolo predvídateľné. Ak by som mal v krátkosti zhodnotiť tento film, príde mi ako nevýrazný, nudný a premárnený film so zaujímavým motívom ohľadom sirôt v minulosti a v chudobe. ()

• Na Barrandově vyrostly kulisy Londýna 19.století, v jehož ulicích korzovalo osm set komparistů a prohánělo se dvacet kočárů. (EMMY)
  • Většina kulis byla navržena podle tvorby známého malíře Gustave Doré. I když on přímo neilustroval žádnou z Dickensových knih. (don corleone)
  • Románová předloha k filmu vyšla poprvé v letech 1837 – 1838 v časopisu Bentley‘s Miscellany. Autor, celým jménem Charles John Huffam Dickens, napsal také Kroniku Pickwickova klubu, Malou Dorotku či autobiografického Davida Copperfielda. (imro)