Putovanie tučniakov

• Česko Putování tučňáků (viac)

Film o živote tučniakov cisárskych, ktorí sa každý rok vydávajú na dlhú a strastiplnú cestu naprieč antarktickým ľadovcom, aby sa mohli rozmnožovať. Znesením vajíčka sa však útrapy, ktoré musia podstúpiť pri zrode nového života zďaleka nekončia.  Poetický film francúzskeho režiséra Luca Jacqueta získal množstvo ocenení a nominácií, medzi nimi i Oscara v kategórii Najlepší dokument. (RTVS)

Autogram

My, tučniaci, tu držíme stráž. Toto je sága nášho rodu. –––– Tento romanticko-poetický pohľad na život tučniakov mi akosi nesadol. Pritom takmer rovnaký film s rovnakými zábermi a príhodami som už videl, ale vtedy bol s normálnym nedetinským komentárom. Tu viacero dôležitých udalostí chýba a aj bez toho sa z citových vyznaní divák veľa nedozvie. ()

Ludivitto

Nejlepší film roku 2005! Ani mě nenapadá nějaký všeříkající komentář. Jednoduše geniální. Banální nápad a nádherný výsledek. Smích, strach, dojetí. Úžasně minimalistická hudba a krásný francouzský komentář. ()

jenik71

Antarktida je velmi nehostinné místo světa. Přesto se tu rodí a zaniká život. Tento film ukazuje, v jak drsných podmínkách žijí tučňáci a přivádějí na svět své roztomilé potomky. Je to úchvatná ukázka toho, jak je příroda krásná a krutá zároveň..... Klobouk dolů před tvůrci tohoto dokumentu, ani pro ně to jistě nebyla snadná práce. ()

Heraldika

Moc krásný dokument, dojemně zprostředkující těžký život kolonie tučňáků, jehož leitmotivem je obrovská touha přežít a dát nový život v extrémních podmínkách. Pravda je, že bez doprovodného komentáře by příběh možná vyzněl lépe. ()

chmíří

Miluju přírodovědné dokumenty, ale ještě víc miluju skvělé přírodovědné dokumenty a toto je jeden z nich. Samozřejmě to není David Attenborough, ale stylem se mu blíží - příjemný komentář ( tentokrát Morgan Freeman) a mnohdy i stejně krásné záběry...90% ()

HiddenDragon

Krasne na pohled. Uz samotna Antarktida a cele to ledove kralovstvi je uchvatne a tocit v takovych podminkach film musi byt neskutecne technicky narocne. Zvlast kdyz se jedna defacto o casosberny material, kdy bylo nutno tucnaky natacet dlouho, znova a znova, aby byl zachovany dojem pribehu, deje, ktery sice pomalu, ale stale jde dopredu. I kdyz se snimek zameruje jen na jeden druh tucnaku, je to opravdu pusobive, a cela ta jejich anabaze s dlouhou pouti, kladenim vajicek, chozenim pro potravu - je to az temer nerealna predstava, ze neco takoveho na nasi planete funguje, ze takto nektere druhy ziji. Obraz je opravdu perfektni, mnoho zaberu velmi detailnich, nekdy i smutnych, kdyz dojde na drsnou stranku tohoto prezivani v divocine. U nekterych scen mi bylo uplne jasne, ze se jimi nechali inspirovat tvurci obou dilu "Happy Feeta" - ba co vic, spis je uplne zkopirovali :) Jedine, co me iritovalo, byl cesky dabing, ktery se snazil o neco mezi shakespearovskym dramatem a infantilnim vecernickem (zvlast detsky hlas, kdyz se vylihnou mladata) - takze bych mozna doporucil orig. zneni. Koneckoncu ono to moc naucne neni, takze netreba cestiny na vnimani nejakych dulezitych informaci. To je sice trochu minus, ale holt je to jiny pristup, vic vizuelne a hudebne zamereny, nez maji klasicke dokumenty. [Oscar 2006 - Nej. dokument] ()

Zagros

Záběry sněhové pustiny a ledového oceánu byly krásné, tučňáci jsou fajn a jejich putování přímo neskutečné. Přesto jsem se místy vcelku nudil. Pohledy na sníh, neustále čapající tučňáci a dlouhé čekání na „léto“ a potravu časem omrzí. Navíc tučňáci pro mě nejsou až tak atraktivní (a především akční) jako medvědi. Proč srovnání zrovna s medvědy? Tenhle snímek mi formou připomínal právě snímek Medvědi. Také komentář a doprovodná hudba nebyla nic moc. K tomu chybělo i odlehčení a naopak se příliš často ukazovaly dramatické momenty, které se mi na rodinný film nehodí (sledováno s dcerkou). Proto, při vší úctě k tučňákům, dostane jejich putování jen tři hvězdy. ()

Romario

Velice povedený přírodopisný snímek, který je navíc umocněn úchvatnou hudbou "francouzské Björk" Emilie Simon. Soundtrack, který nemá chybu a patří k tomu nejlepšímu, co jsem z filmové hudby kdy slyšel, a že toho nebylo málo...Samotný film zaujme, občas rozesměje ,a některé z diváků dojme...Ano, Francouzi tento žánr umí! ()

cab

Od prvnich zaberu je jasny zamer autoru podat zpravu o tom, jak je zivot tucnaku neskonale slozity az smrtelne vycerpavajici. Bez pochyby se neda uprit vytrvalost a snaha o ty nejparadnejsi zabery nad kterymi se tvurci piplali tolik casu, ze si ho netroufam odhadnout. Presto preze vsechno si roztomili tucnaci s odstupem me srdce na plno neziskali a musi se spokojit v uvozovkach jen se slusnym vysledkem, protoze National Geographic nabizi nemene dechberouci zabery kazdy den, byt nadstandardne se jevi zajimavy hudebni podkres a namluveni filmu. Priroda udivuje kazdym dnem. 65% ()

Paity

Tučňáci jsou má oblíbený zvířata, tenhle dokument mě ale až tak nepřesvědčil. Přitom vznikl ve Francii, tedy v říši tvůrců těch nejúžasnějších dokumentů o přírodně pod Sluncem. ()

Radim

Trochu sentimentálně pojato, ale skvěle natočené "drama" ze života tučňáků. Přísně vzato to film na těch 5 hvězdiček není, ale cesta, kterou zvolil tento snímek, je asi nejefektivnější forma, jak do lidí natlouct alespoň trochu toho zeleného uvažování. ()

Prochy38

Moc dobře udělaný dokument. Krásné záběry nádherné, ale zároveň drsné polární přírody. Člověku místy trne, místy je dojat a někdy se zase pobaví.... Super dokument... ()

angloumene

Hmm čekala jsem, že to bude přeci jen trochu víc.... dokumentární. Tahle pohádka na divoko, kde se dozvíte tak maximálně, že jde o tučňáky císařské mě teda zrovna nenadchla. A přitom to jde! Co třeba Africké kočky: Království odvahy nebo Království Surikat: Příběh začíná. Tohle až moc infantilní pojetí mě prostě nijak nenadchlo. Každopádně věřím tomu, že dětem tak do dvanácti, se Putování tučňáků líbit může. ()

orkadimenza

Ten tučňáčí dabing je šíleně komický (česká verze). Ale i přesto, člověk by neřekl, co takový tučňák císařský musí podstoupit, aby jeho druh nevymřel. Jak samec, tak samička. Obdivuhodné. ()

Rozjimatel

4,5  Nesmierne sugestívny dokument o živote tučniakov cisárskych na Antarktíde. Divák prežíva s hlavnými hrdinami všetky ich strasti aj radosti, zatají dych pri všetkých nebezpečenstvách, ktoré na nich číhajú (a že ich je teda požehnane), smúti pri ich stratách, dojíma sa pri narodení malého tučniačika a pri opätovných lúčeniach a stretnutiach. Tučniaky žijúce v nesmierne nehostinnom prostredí, musia ustavične bojovať o prežitie. Úchvatné zábery sú podfarbené výbornou hudbou Émilie Simon, ktorá sa spolupodieľa na celkovej atmosfére filmu. ()

Senfi

To bylo tak nádherný... jinak se to fakt říct nedá. Nikdy jsem si neuvědomila jak sou tučnác silní...a myslím tím jak po fizycké tak duševní stránce a hlavně jaký mají smysl pro rodinu. Když sem viděla jak se tam ty dva tučnáci navzájem hladí křídly a zobáky...chtělo se mi brečet...když jim pak umrzly některá vejci...chtělo se mi brečet...když umrzlo živé mládě.....chtělo se mi brečet....když byla jedná tučňačí maminka sežrána....chtělo se mi brečet....když se nakonec všichni loučili...chtělo se mi brečet...a co z toho plyne? Že sem celej film probrečele...!!! ()

Alf

očekával jsem obrazově působivý celovečerní dokument z těžkého života těchto charismatických tvorů, dočkal jsem se kamery, u které lze obdivovat jen fyzickou výdrž obsluhy, hudby jak z laciného baru, přemíry trapného textu, občas recitovaného skoro tak, jak se kdysi recitoval Poem o V.I.Leninovi, v každém případě se tvůrcům podařilo zavést novou filmovou kategorii - dokumentaristický kýč.... ()

Tomyfrok

Jsem milovník tučňáků a císařských zvlášť. Vždyť je tak kruté, že jako pták nemůžou nikdy roztáhnout křídla a svištět mrazivým vzduchem desítky metrů nad zemí. Oni ale mají svoje ledové království na jižním pólu a výborné předpoklady pro plavání, potápění a tak vůbec pro přežití v drsných antarktických podmínkách. Dokument Putování tučňáků je něco víc než jen strohým popisem a výtahem z přírodopisu. Dneska už se takové snímky snad ani netočí. Tenhle film nabízí nádherný příbeh, který je podkreslen pro mě jedním z nejpovedenějších sountracků francouzské zpěvačky Émilie Simon. Díváte se tak na jeden rok v životě tučňáčí rodiny uprostřed kolonie, který snad někomu může jen zkazit jakýsi dabing třech hlavních ptačích hrdinů. Ale tím je film právě jiný a otevírá se všem divákům od dětí po ty nejstarší. Nikdy neomrzí. (95 %) ()

alenka

prave jsme dopsala recenzi a koukam, ze rex oznacil zpevacku skoro stejne jako ja (akorat misto kylie sem slysela katie holmes krizenou s bjork), takze na tom asi neco bude. .. jinak tucnaci sou samozrejme okouzlujici, a nebyt radoby vtipnych komentaru, byli by dokonali. na druhou stranu ani priroda neni dokonala, takze tuhle chybu jacquetovi odpoustim :) ()

Nová naděje pro český film?

Nová naděje pro český film?

15.02.2007

Oscary plné překvapení

Oscary plné překvapení

06.03.2006

V noci z neděle na pondělí proběhl v Los Angeles 78. ročník slavnostního udělování cen americké Akademie filmových věd a umění, Oscarů. A věru že šlo o noc plnou překvapení. Největší ovace překvapivě… (viac)