Legendárny western Johna Sturgesa nie je iba majstrovským príbehom o siedmych pištoľníkoch, ktorí sa nechajú najať hŕstkou chudobných mexických dedinčanov, aby bránili ich životy a majetok pred bandou chamtivých banditov. Ide zároveň o prvý remake diela japonského klasika Akira Kurosawu, ktorý dokazuje, aká úspešná môže byť kultúrna inšpirácia, z ktorej ťažia obe strany. Akokoľvek je morálny kódex pištoľníkov a samurajov odlišný, obe skupiny sa púšťajú do boja, v ktorom vyhráva ten najslabší. (ASFK)

chubaka

Úžasné, skvělé, famózní. Co jiného dodat k filmu, kde se sejde taková herecká skvadra jako zde. Spolu s Tenkrát na západě Hodným, Zlým a Ošklivým a Tanci s vlky jde asi o nejlepší western všech dob. ()

Brain-D

Hned po filmech od Sergia Leoneho nejlepší western. Nedávno jsem shlédl "Sedm samurajů" a tehle měl stejnou kostru, ale něco bylo kapánek jinak. Sedm samurajů mají skoro 4 hodiny a je tam více prostorů pro emoce. Tohle je oproti tomu strašná rychlovka a má to rychlý spád, že se nenadějete a je konec. Je to rozhodně vděčné téma a asi si raději pustím "Sedm samurajů". Jinak chválím casting, protože tohle má po čertech dobré obsazení. ()

hroubek

Nikdy jsem moc nebyl na klasické westerny, ale časy se mění. A když jsem zjistil, že v televizi poběží Sedm statečných, tak jsem nemohl jinak, než se na ně kouknout. Ze začátku mě to přišlo pomalejší, ale jakmile se začne sedmička dávat dohromady je to nádherná podívaná, která končí až závěrečnými titulky. Trošku mě zamrzelo, že ne všichni z ústřední sedmičky dostaly tolik prostoru kolik je třeba. I přes moje drobné výtky jsem si film užil a budu se těšit na další kouknutí. ()

zdenny

Nevím, zda má smysl k tomuto setsakramentsky kultovnímu filmu něco psát. Pro každého diváka je povinnost tento kousek vidět. Přesto se o pár postřehů pokusím. Film bych zařadil do mnou pojmenovaného subsubžánru "frajerský". Jde o to, že hlavní postavy jsou frajerské, požívající frajerské hlášky, vystupující ve frajerských scénách - vše mající celkově frajerskou podstatu. Film je rozdělen do scén, kterou každou jednu si divák dobře zapamatuje a na které se i po několikerém zhlédnutí těší. Pro ilustraci vyjmenuji některé z nich: 1) scéna s transportem těla k provedení pohřbu, 2) scéna "tleskni", 3) scéna se soubojem pistole proti noži atd. atd. Co se týče frajerskosti postav, zde toto pojmenování nejvíce vystihuje postava Chrise, který je provázen přirozeným charismatem. Jinak - postavy všech sedmi pistolníků jsou skvěle vyprofilovány - každý je jiný, přičemž Brit je frajersky mlčenlivý a Vin zase okořeňuje film suchými hláškami. Co se týče dramatického pojetí, zde bych řekl, že některé scény jsou až příliš předramatizovány. Například ty, ve kterých postřelení až velice divadelně padají k zemi. U těchto momentů nevím, zda je to tím, že se to tak v té době prostě točilo anebo se do toho herci až příliš položili. Co se vyznění filmu týče, jde o klasické utkání dobra se zlem s celkem jasným morálním podtextem. Za filozofickou úvahu stojí tvrzení hlavního záporáka Calvery, který říká: "Zatěžujete vesničany tím, že se mají sami rozhodnout, že mají vzít odpovědnost sami za sebe. U mě je to jednoduché, mě jen poslouchají". Tady můžu říct, že se skrývá jasná analogie s totalitním systémem, kdy lidé jen poslouchají a nemusí se rozhodovat pro to či ono. Chce-li být člověk svobodný, musí být schopen přijmout zodpovědnost za svá rozhodnutí, za svůj život. To byl také důvod, proč v určité fázi filmu prostí farmáři své ochránce jednoduše zaprodali. Jako silný moment ve filmu vnímám scénu Bernarda s dětmi, kdy ty se mu svěřují, že v jejich očích jsou jejich otcové slaboši a zbabělci. Bernardo jim velice rozumně namítá, že tím, že mají své děti, musí je živit a vychovávat, na sebe naložili daleko těžší břímě než pistolníci, kteří tuto odvahu nemají. Toto je emocionálně umocněno jednou ze závěrečných scén, kdy smrtelně zraněný Bernardo říká dětem v době, kdy vesničané chrabře bojují holemi a vidlemi proti ozbrojeným vetřelcům: "vidíte vaše otce?". Při této scéně se mi vždy sevře hrdlo. PS: "Vesničané vyhráli, my jsme prohráli ... vždycky prohráváme". ()

ZeroCZ1233

Tomuto snímku nechci vymlouvat všechny glorifikace získané za těch 60 let existence, jenže místních 90% v žádném případě neodpovídají kvalitě samotného díla. Americké westerny tehdejší doby trpěly romantickou stylizací, jež mohla být ve 30. letech svým způsobem atraktivní, přeci jen v té době byly divácké potřeby a filmařské ambice v masových filmových výrobnách někde úplně jinde, jenže na roky 1959-60 mi to přijde už celkem vyčpělé. A to zrovna Sedm statečných mají takovou výhodu, že vychází z naprosto geniální japonské předlohy, jejíž dominanty tristně nevyužívá a když ano, tak ani ne na půl plynu. Pro asi nejlepšího zástupce cukrlatých westernů dávám 8/10 a to započítavám i legendární soundtrack. ()

sskrblik

Je to pěkně natočená zcela průměrná kaubojka. Ani nevím proč bych měl kvůli kultovnosti házet hvězdy, jaký že je ten důvod?! ()

ABCD Marta

(V KOMENTÁŘI SE NACHÁZÍ SPOILER) Mno, mírné zklamání. Od čtvrtého nejlépe hodnoceného westernu na ČSFD jsem čekal přeci jen malinko víc. Charaktery jsou sice výborné, záporák zajímavý, i když na můj vkus až moc velkej dobrák, a příběh má svižné tempo, ale závěr je ohromně předvídatelný a smrt většiny členů Sedmičky téměř zbytečná, proto ,,jen" za 4*. ()

mandlova

Klasika westernů, s Tenkrát na západě patří na můj vrchol tohoto žánru. Odmala jsem milovala plešatého, charismatem sršícího Yula Brynnera. Jako sladká tečka působí skvěle atmosféru podtrhující hudba. ()

Miki8888

Z hlediska obsazení naprosto dokonalé - Brynner, McQueen, Bronson, Vaughn, Coburn a další upoutají snad každého, jak milovníka westernů tak obyčejného diváka. Všech sedm statečných má ve snímku vlastní originální vlastnost, což filmu jedině přidává. Akce doprovází dobře zvolená a hezká hudba. Děj má v oblasti westernů také svou jedinečnost. Jednoduše řečeno jeden z nejlepších westernů co byl kdy natočen. ()

mkubalikova

Můj nejoblíbenějši western, první (a možná jediný, kromě muzikálů) film, který jsme doma měli na VHS v originální, nedabované verzi a repliky jsem se učila místo šprtání slovíček do angličtiny. Úžasná hudba, stateční a přitom reální muži, love story, jedna z nejlepších týmovek... Při scéně, kdy Vin a Chris vezou rakev na hřbitov, se vždy tetelím blahem. 100% ()

Autogram

Jednoznačne môj najobľúbenejší western už od detských čias a ako vidím, nie som v tom jediný. Keďže bol podobne ako Vinnetou ideologicky nezávadný, tak sa opakoval dosť často a aj keď som ho vtedy videl po piaty krát, tak som nemohol uveriť tomu, že niektorí z tých úžasných spravodlivých hrdinov to neprežijú. Ospravedlňujem sa za spojler, ak sa ešte nájde niekto okrem novorodencov, kto to nevidel. ()

Jaro.Krafcik

Jeden z filmov ktoré musí vidieť každý filmový fanúšik. Aj pri roku 1960 sa stále jedná o kvalitný western a určite jeden z najlepších. Soundtrack by som priradil k asi najlepším čo filmový priemysel priniesol. Ale na filme boli aj negativné stránky a to pár nudných dialógov a žiadna krv. Predsa som čakal aj ostrejšie prestrelky. Odporúčm aj remake ktorý je tiež vydarený. 4* ()

jenik71

Hvězdně obsazený western, který je v mých očích na samém vrcholu ve svém žánru. Výtečný a všem divákům, zcela bez rozdílu věku, srozumitelný příběh sedmi drsných chlapíků, kteří se rozhodnou bránit chudé terorizované vesničany. Hltal jsem to už jako dítě a film neztratil nic ze svého lesku ani po desítkách let. Prostě legenda světové kinematografie, kterou ještě umocňuje vynikající hudba. Mezi westerny je to absolutní špička, kterou jen tak něco nepřekoná. ()

Aqualung

Přestože myšlenka není původní jde o nádherný film.Znáte jistě Sedum samurajů.Film je silný ve sdělení, že zlu v jakékoliv podobě, tady třeba v tlupě banditů, se nemá ustupovat.Ti, kteří se původně chovali a uvažovali jako ovce a stádo se stávají silnými individualitami a hrdiny v boji za vlastní svobodu.Někdo jim v tom jednak pomohl, a jednak šel příkladem, a to i za cenu vlastního života.Všichni přeživší jsou o cosi velmi podstatného obohaceni.A romatická tečka za filmem je zde vlídně usměvavá. ()

Sir-Filip

Pro mne ten nejlepší western! Ač remake, tak skvělý! Partička 7 kovbojů vedených zcela jinými osobními zájmy, která má uchránit jednu bezvýznamnou vesnici před bandity početně je daleko převyšující, navždy zůstane na místě nejvyšším. Přidáme-li k této podívané nezapomenutelnou hudbu, nejde už pak vůbec nad ničím přemýšlet. Sedm statečných je prostě SEDM STATEČNÝCH !!! "ENJOY IT !!!" ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě

16.04.2023

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

09.04.2022

Chystaná velkolepá akční sci-fi Rebel Moon režiséra Zacka Snydera (Armáda mrtvých, Liga spravedlnosti) pro streamovacího giganta Netflix, jež je škálou a pojetím přirovnávána rovnou ke slavným Star… (viac)

Snyderova sci-fi našla hlavní hvězdu

Snyderova sci-fi našla hlavní hvězdu

03.11.2021

Režisér Zack Snyder (Watchmen, Muž z oceli) zdá se našel představitelku hlavní role pro svůj příští snímek. V jeho obří sci-fi Rebel Moon, kterou Snyder točí pro Netflix, a která původně vznikla jako… (viac)