Ples príšer

• Česko Ples příšer (viac)

Hank Grotowski je bachař pracující v oddělení pro odsouzené na smrt. Pracoval tady už jeho otec a současně tu dělá i syn Sonny. Celá rodina má rasistické sklony, Hankova manželka spáchala sebevraždu stejně jako jeho matka a Hankův vztah s otcem je stejně katastrofální jako se synem. Citově strádající Sonny si nakonec dobrovolně vezme život a Hank okamžitě opouští zaměstnání. Ještě předtím však oba asistují u popravy černošského vězně Lawrence Musgrovea, jenž po sobě zanechává otylého syna a pohlednou manželku Leticii, s níž se Hank náhodou seznámí. Pracuje totiž jako servírka v restauraci, kde se občas stavuje na šálek kávy. Jednou večer ji odveze domů a po pár skleničkách se jejich letmé přátelství zvrhne ve vášnivou romanci. Až ráno se Hank z fotografie dozvídá, s kým měl tu čest. To, že asistoval u popravy jejího manžela, však Leticii raději zamlčí. Je však jen otázkou času, kdy na choulostivé okolnosti nového vztahu přijde sama.

Herečka Halle Berryová byla za svůj výkon oceněna Oscarem a Stříbrným medvědem na MFF v Berlíně 2002. (oficiálny text distribútora)

Legas

Drama o lidech v koncích hledajících nové začátky. Smutný i vnitřně hřejivý příběh s výtečným hereckým obsazením. Halle Barry v roli, která jí sluší. Cácorku v bondovce bych zvládl uhrát i já. ()

Jordan

skvelé, skrátka skvelé. herci hrajú, režisér režíruje a scenárista napísal a dokopy fakt dosť dobrý film o krvopotnej snahe človeka nebyť sám, o minulosti, ktorá každého dobehne, o determinizme, o tom, že samota korení z človeka a musí stratiť naozaj všetko, aby sa oslobodil aj od minulosti - čo je však nemožné, tak preto nečakajte žiaden happy end, ale krutú, hoci forsterom pomerne eufemisticky podanú, realitu; ()

Anderton

Život je jedna veľká, podradná kurva. Ľudia sa k sebe chovajú ako zvieratá. Každý je minimálne skrytý rasista. Nešťastie vás zastihne vždy, keď to najmenej čakáte. Podobne optimistických životných právd je vo filme ešte niekoľko, s aspoň jednou z nich sa stretol raz každý. Ešteže tu máme aspoň sex, ktorý nám pomôže minimálne na pár chvíľ myslieť na niečo príjemné. Možno sa na nás raz usmeje aj šťastie, aj keď veľmi relatívne. Takže o tomto všetkom je film Monsters ball a ešte o hereckých výkonoch dvoch hlavných predstaviteľov. ()

Hedka

Zvláštna romantická dráma. Možno nadpriemerná, ale dnes to nebol pre mňa dobrý výber. Doznieva vo mne bez príjemných pocitov. Nič vhodné na relax po ťažkom dni. Takmer ma zadusila tá hrozná osamelosť hlavných predstaviteľov (a ani pohľad na popravu nie je nič pre mňa). Dnes potrebujem "dobiť baterky," zdroj energie však musím hľadať niekde inde..... ()

Frajer42

Nic zvláštního. Film je zbytečně roztahovaný. Nějak se obávám, že je oblíbený díky jedné scénce a každý tuší o čem je řeč. Každý, kdo viděl film. Pochopitelně. S průběhem času film nabírá na tempu. Bohužel se kolem mě mihl a emoce nikde. Ani nevím, kde se tu vzala ta 1*. ()

teutates

Nepriame nabádanie na rasizmus-obrovské citové rozpoloženie,ktoré je až priam neskutočným spôsobom prevedené na plátne!Je tu cítiť chlad,úzkosť,smútok,lásku,nenávisť,rasizmus...Dosť dobré!Skvelé herecké obsadenie!Billy Bob Thornton ukázal,že patrí medzi hereckú elitu...! ()

pm

Bez ohledu na fakt, že oba přišli bolestným způsobem o dítě, vidím v tom nějakou mou zvrácenou optikou romanci. No ano: arogantní, citově vychladlý rasistický popravčí ve vleku agresivního šovinistického otce se rozhodne být oporou černošské outsiderce a dát tak šanci jim oběma…jak přirozené! A co si budeme namlouvat: Billy Bob Throrton je o tři třídy lepší herec a zaslouží si ocenit za způsob, jakým se před kamerou upozadil, aby dovolil Halle Berryové vyniknout. ()

nascendi

Je mi jasné, že vo filme, ktorý netrvá ani dve hodiny je ťažké vierohodne zobraziť duševný prerod rasistického Južana na priateľa černochov a milovníka černošiek. Billy Bob Thornton sa aspoň o to pokúsil, i keď výsledok bol rovnako neuveriteľný ako vo filme Kult hákového kríža. Rasistu, ktorý to má v génoch a ktorý má vyprázdňovaciu blondínu nezmení jedna noc s černoškou. Leticia žiadnym prerodom neprechádza a jej vzťah k okoliu určuje iba momentálna finančná situácia. Celkovo som mal pocit, že režisér nemal jasno v tom, čo ide nakrúcať. Aj postava malého tlsťocha bola nadbytočná a nič neriešiaca, takže jej koniec bol východiskom pre scenáristu a úľavou pre divákov. Škoda, že možnosť udeliť pokutu amatérovi, ktorý ju daboval je už premlčaná. O tom, že je možné vysúložiť si Oscara sa tu už písalo, takže dve hviezdičky celkom za nepodarený film, ktorý nepodareným nemusel byť. ()

Slartibarkfast

Mám moc rád tenhle film, protože hodně vypovídá o lidské nenávisti, bezcitnosti a rasových problémech. O jejich přehlížení a překonávání. B. B. Thornton je vynikajicí herec a v roli bezcitného dozorce v oddělení poprav je skutečně přesvědčivě nelítostný. Jeho otcem je despotický a krutý rasista, po kterém všechnu tu nenávist a pohrdání zdědil. Jeho syn je ale jiný a to mezi ně vnáší rozpory. Po sérii náhod a tragédií si nakonec sám uvědomí, že na ničem z toho, na čem tak lpěl, nezáleží. Trochu komorní, malinko utahané, spíš obrazově vypovídající a herci hovoří těly a pocity, než dialogy. Skvělý snímek, který osloví všechny a každou věkovou skupinu. 90% ()

nash.

Mrazivé, zvolna plynoucí a velmi působivé. Depresivní, syrové, přesto nabité emocemi a s uvěřitelnými postavami, které občas jednají jak se od nich čeká, jindy zase nelogicky, někdy chladně, jindy přehnaně, ale vždy uvěřitelně vzhledem k bolesti, kterou prožívají. Minimalistický Billy Bob je přitom mnohem věrohodnější než poněkud křečovitá Halle, ale některé jejich scény patří k těm, na které člověk jen tak nezapomene (nemyslím onu slavnou erotickou, ta mi zase tak extra výjimečná nepřipadala). ()

Slarque

Velmi dobrý scénář, výborný režisér a neselhávající Billy Bob Thornton jsou pevnými pilíři tohoto dramatu, které jsem plně docenil, až po jeho opětovném shlédnutí. Sice mi přišlo, že Halle Berry dostala Oscara spíš za odvážnou sexuální scénu, než za herecký výkon, ale to není chyba filmu, ale Akademie. ()

Arsenal83

Tak to ma podrž, Halle Berry má oscara za to, že dvakrát rozhodila vo filme nohy, kto vie koľkokrát pred ním a po ňom. Tomu by slepý neuveril. Vlastne filmu nejde v ničom veriť. Jediná reálna scéna tam bol raper P. Diddy v base, to si viem veľmi dobre predstaviť. ()

Rocky62

Tvrdý nekompromisní, ale zároveň citlivý film, jehož předpoklady pro kvalitní podívanou jsou zde splněny vrchovatě. Příběh není monotónní, má hlubokou myšlenku a celé to funguje naprosto úchvatně. Co oceňuji je samotné pojetí romantiky, která mě uchvátila, nejsou tu žádné ošuntělé repliky typu: "Miluju tě.. já tebe taky... nemůžu bez tebe žít" a podobné sentimentální sračky, které nesnáším. B. B. Thornton mě utvrdil, že je skvělý herec a Halle Berry krom toho že má sexy tělo, má i sexy herectví. Dalším u mě významným kladem jsou pasáže, kde hraje fenomenální hudba a není slyšet nic jiného, což značně umocňuje poutavost filmu. Na závěr mi málem ukápla slza, ne proto, že by měl Ples dojemný konec, ale protože skončil... ()

Happens

Billy nikdy nezklame co do hereckého předvedení. Film má lineární linii, která se motá ohledně behaviorálních postojů dědících se z generaci na generaci s rasovým a třídním podtextem. Filmu dodává šmrnc jistá artrovost delších záběrů. ()

FrodoF

Hodně silná a drsná love story, kterou do vyšší úrovně povyšují především herecké výkony, a to především Billyho Boba Thortona, jehož přerod z šíleného parchanta na citlivého člověka je jednoduše geniální. Ale skvělý jsou všichni herci kromě Ledgera a Berryové ještě třeba Peter Boyle, kterého si můžeme pamatovat z Taxikáře. ()

klerik

Úchvatná a prekvapivá dráma so skvelými hercami. Silný film, kde erotická scéna povie o hrdinoch viac než posedenie u psychológa... ()

Chrustyn

Stačí si ve filmu párkrát zapištět a hned z toho máte Oskara. Přeceňovaný film s výborným Billy Bob Thortonem a uječenou Halle Berry. Za zmínku stojí jen překvapivě otevřená sexuální scéna. ()