Jedno přísloví říká: "Jez proto, abys žil. Nežij proto, abys jedl." Jenže starý indiánský mýtus Weendigo zase vypráví o tom, že ten, kdo požije maso svého nepřítele, získá jeho sílu a duši. Má to ovšem háček každý, kdo to udělá, dostane i neukojitelný hlad po další lidské potravě, změní se v dravce a tomuto neblahému osudu může uniknout pouze vlastní obětí. Americko-britský film Dravci, který je kombinací kanibalského a upírského hororu, se odehrává v polovině 19. století na zapomenuté pevnosti v kalifornském pohoří Sierra Nevada. Právě sem je na zimu převelen kapitán John Boyd, vyznamenaný za hrdinství v mexicko-americké válce. Jenže jak už to při válečných konfliktech bývá, všechno se ve skutečnosti odehrálo trochu jinak. V bohem zapomenutém místě však Boyda čeká nejtěžší bitva jeho života střet s kanibalem Colqhounem, který pronikne do pevnosti a vláká její posádku do pasti. (oficiálny text distribútora)

Maq

Krváky, například o lidožravcích, jsou ohroženy zejména dvěma nemocemi: směšným amatérismem a velkolepou velkorozpočtovou velkopoblblostí. V tomto případě se podařilo zachovat slušnou dávku imunity. Skromný rozpočet byl účelně vynaložen na solidní herce, český filmový štáb a natáčení na Slovensku. Námět je samozřejmě ptákovina, ale v rámci žánru je scénář dobrý, režisérka věděla co činí a herci se rozhodně neflákali. Hodně pomáhá originální hudba, syrová, sychravá a špinavá jako celý film. ()

topi

" Ten, který bojuje s monstry, by si měl dávat pozor, aby se monstrem nestal." FRIEDRICH NIETZSCHE. " Eat me." ANONYM. Tím je řečeno vše. Geniální film s nezapomenutelným soundtrackem pánu Damona Albarna (frontman kapely Blur) a Michaela Nymana. Strhující příběh natáčený v nádherném prostředí Slovenského ráje a Vysokých Tater. Výborné herecké obsazení, zejména Robert Carlyle je ve své postavě milovníka lidského masa naprosto démonickej! Nevšední, netradiční, úžasně natočenej film s příchutí lidského masa. WEENDIGO! ()

movieband

Místy nepříjemný, místy diváka film pobaví svým černým humorem, jindy ho zas znechutí. Po dlouhé době horor, který mě opravdu bavil a zajímal. Prostředím, postavami i motivacemi Pearcovi postavy. Carlyle by z fleku mohl odehrát Drákulu. Na hudbu jsem si musel chvíli zvykat, ale do takhle podivně zvrhlého příběhu sedí úplně přesně. Dost působivý a sugestivní film, který diváka vtáhne a nepustí ho až do sklapnutí poslední pasti. Otevřený konec mě trochu zamrzel. Uzavřenost příběhu by mu dodala na absurditě a cynickému vyznění. ()

type_B

Scény ve volné přírodě jsou velmi působivé. K atmosféře přispívá i propojení starého indiánského mýtu s novodobější historií (ano, zní to jako námět některých dílů Akt X), a z toho plynoucí rozpor mezi hrozivostí neznámé jinakosti a s poznatky a představami člověka z "vyspělé" západní civilizace. ()

swed

Nijak objevné hororové béčko s několika vydařenějšími okamžiky. Od podprůměrné žumpy svých kolegů dělí "Dravce" především scénář, který se nežene do vyložených extrémů a v rámci žánru se drží logiky (příběh mě dokonce několikrát překvapil). K dobru musím přičíst i podivný hudební doprovod a výkon Roberta Carlylea, při kterém ještě více vynikne unylost a nevýraznost Guye Pearce. "Dravci" se snaží být hororem s komickými prvky, který v sobě nese něco jako vyšší poselství. Možná to bylo příliš velké sousto, protože většina z výše uvedeného není tak působivá, aby se mi film vryl do paměti (vina padá na hlavu režisérky). Žral jsem, neumřel jsem, ale po nášupu rozhodně netoužím. 5/10 ()

Tuskík

Tak takovou pecku jsem nečekal. Originálně pojatý, netradiční námět, u kterého jsem se ani na chvíli nenudil. Jako thriller je to napínavé a znepokojující, a těch několik komediálních, odlehčených scén, je překvapivě vtipných. Minimalistická a nekonvenční, přesto skvělá hudba tomu ještě přidává na síle, ujetosti a peckovitosti. Plus skvělý výkon Roberta Carlylea. ()

AlistairMir

Velmi povedený horor aneb jak si kanibal šel doplnit zásoby. Když se ve vojenské pevnosti zjeví polomrtvý Carlyle a vypráví hrůzný příběh o tom jak se málem stal svačinou tak jsem cítil parádní napětí. Vojáčkům bohužel dojde pozdě, že věci se mají trošku jinak a začnou být na záchrané výpravě pěkně likvidováni. To je ale jen začátek a příběh se nám ještě pěkně rozjede dál. Herecké výkony jsou na vysoké úrovni a zejména Carlyla podezírám, že si v reálu občas nějakou tu člověčinu dá. Hudba je luxusní a stará se o pořádnou dávku napětí. Celkově veliké překvapení roku 1999. Někoho potěší i zastoupení českých herců i když v pidirolích. ()

dee-key

Jak to charakterizovat? Hororvně šmrclá tragikomedie, ale akčnější. Příběhů o pojídání lidského masa jsem moc neviděl, ergo toto bylo pro mě něco nového. Námět ze staré indiánské legendy zasazený do předminulého století a odehrávající se v ponuré a nevlídné krajině kdesi v divočině. Výběrem hudby, situací a některých dialogů se film skoro snaží o vtip, jinak jde o poměrně krvavou záležitost, u které jsem byl místama i napjatý. Na čtyři to úplně není, na tři ale rozhodně taky ne. ()

gumli

Netradičný kanibalský horror.Úplne iný ako ostatné kanibalske horrory.A herci hrajú v tomto filme naozaj veľmi energický a dokonalé.Je tam hodne krvavých scén.Ale niekedy to pripomína čiernu komédiu.No a určite to nie je film pre každého.Kapitán Boyd je veľký slaboch,ale nakoniec aj tak neskončí v hrnci ako skoro všetci ostatný.Dokonca aj generál na konci filmu si odoberie z kotlíka a ochutná a aj pochváli,že je to dobré.Skvelí film po každej stránke.Ale z toho filmu vyplýva aj ponaučenie,že keď budete náhodou mať tuberkulózu,alebo budete ináč vážnejšie chorý,máte si dať poriadnu porciu mäsa.Ale nie hociakého.Musí to byť to pravé.Však každý kto videl film,vie o aké mäso sa jedná.Možno to v budúcnosti bude filmová kultovka,uvidíme. ()

berusche

Předně bych rovnou vynadala za příšerný český název, který mi běhal po reklamách na obrazovce a ze kterého jsem měla osypky. Dále, ač se ví, že to není má silná stránka, musím neskutečně pochválit za hudbu, která vážně až neuvěřitelným způsobem posouvá děj vpřed a vůbec vás nenutí mít pocit, že přijde ta příšerná scéna, na kterou čekáte a kvůli které si máte schovat obličej po peřinu. Pokud jsem dobře vnímala, mám dokonce dojem, že tam běžely tak třikrát dvě skladby najednou, nebo se mi to zdálo, ale každopádně to bylo úchvatné. Bohužel, možná toho vím málo o dějinách USA, ale tohle bych nepopisovala jako snahu Amíků vyrovnat se s expansionismem. Mám dojem, že se totiž největší období expansionismu odehrálo dříve, stejně jako formování obrazu celé Ameriky. Tahle část zapadá do války sever proti jihu, a tam snad pohnutky, i kdyby se týkaly území, měly jiný nádech. Za to bych věřila tomu, že právě citát na začátku má diváka dostat na vlnu, ve které má o tomhle dílku přemýšlet. Kapitán Boyd, jestli jsem dobře postřehla, je v podstatě pose*a, a ten záchvat v té bitvě byla spíš jeho prvotní touha přežít. Vzhledem k tomu, že si to pak vyčítá, je nucen udělat to, co je nezbytné i podle staré indiánské báje. Takže prakticky ho dožene svědomí a on se pokusí zachránit svět. Ovšem samozřejmě v naprosto neotřelém duchu a hlavně scénáři. A to je rozhodně neskutečně divácky poutavé. ()

easaque

opravdu dravý film plný napětí, krve, masa, kostí až má z toho člověk hlad ...;-) Slušně zahraný i vypointovaný. Jen mám z něho dojem, že mě ničím extra nepřekvapil a jako bych ty zápletky a zvraty už někde viděl. Přesto má svůj styl a atmosféru - u mě to stačilo na slabší 3* [ PŘÍBĚH: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Aristes

Dravci jsou žánrový film, avšak s nemalým přesahem. Colqhounova démonická a neutišitelná žízeň po lidské krvi před námi totiž nechává vyvstat daleko více, než pouhou historku o kanibalismu. Nechává před námi vyvstat cosi, co jsme v sobě z dobrých důvodů potlačili, a čemu se nezřídka bojíme pohlédnout do tváře. Tím něčím je hlad, touha požírat a brát si, nespoutaná žádostivost, která zde nese indiánské jméno Weendigo. Tato bezcitná krutost nezná lidské hodnoty, a je v tomto smyslu vlastně něčím ne-lidským, něčím, co jsme museli překonat, abychom se člověkem vůbec stali. Není tomu ale náhodou tak, že je nám tato krutost ve skutečnosti daleko bližší, než si myslíme? Není ona, byť jsme ji v sobě pohřbili, přesto v každém okamžiku připravena k tomu se opět probudit k životu, například tehdy, když se ocitneme v mezní situaci a jde nám o život? Film Dravci nám ukazuje dvojí: na jedné straně Colqhouna, který se nechal duchem nezřízené žádostivosti zcela ovládnout, přestal se bát smrti a ztratil tak svoji lidskou tvář. Oproti tomu Boyd se ocitá na rozhraní světa lidského a ne-lidského, a nechává nás tak nahlédnout do hlubokého konfliktu odehrávajícího se v srdci samotného lidství. Boyd před smrtí prchá do kouta, svou zbabělostí si ve válce zachránil život a sžírá jej svědomí. Ještě stále věří v dobro a spravedlnost, věří, že když se vydá do hor, aby dopadl domnělého plukovníka Ivese, nastolí tak ve světě pořádek. V Colqhounově hladovém běsnění se však svět lidských hodnot a veškeré morálky hroutí. Plukovník Hart se Boydově hledání pravdy tak trochu nietzscheovsky vysmívá s poukazem na to, že pokud ho řízení se podle pravdy dovedlo až do takového zapadákova jako je pevnost Spencer, pravda možná vůbec nebude tím, co životu dosud nejvíce prospívalo. Boyd, rozpolcený mezi přírodou a lidsky osvojeným světem, zápasí sám se sebou. Jako člověk, který se naučil ovládat, potlačovat svoji žádost a budovat tak lidskou společnost, je konfrontován se svody nespoutané poživačnosti, která se před ničím nezastavuje a bezohledně požírá druhého. Na závěr se Boyd obětuje a lidský svět tak v jeho srdci zvítězí. Umírá však v Colqhounově sevření a netuší, že za dveřmi již dochází k další proměně člověka v krvelačnou bestii. ___ Ačkoli jsou Dravci svým zasazením do období americko-mexické války a budování USA vtěsnáni do určitého interpretačního rámce určeného společensko-historickými souvislostmi, domnívám se přesto, že film svou výpovědí tento rámec do jisté míry přesahuje. ()

Joe321

Na to, že takováhle témata nemám rád se mi tohle opravdu páčilo. Je to takové příjemně sebeparodické s dobrým tempem a správně děsivo napínavou atmosférou. Na Guy Pearce se kouká moc dobře (škoda, že nedostává víc lepších rolí) a Carlyle je opravdu slizskej. Hudební téma je až geniálně ironické. Dokonce jsem se i párkrát usmál nad nějakými situacemi, jindy zase oklepal. -"I said no food. I didn't say there was nothing to eat." ()

Martin741

V zasade mam rad filmove spajanie hororu s akcnakom, hororu s krimi/thrillerom ..... a tu sa Antonia Bird na reziserskom kresle rozhodla spojit horor s westernom. A to mne uz nesedi. Ked si k tomu pripocitam uchylny scenar, tak to uz priam neznasam. Film nijako neprekracuje hranice priemernosti, ani s fajnou atmosferou a vybornymi dialogmi. 58 % ()

Nautila

-"if you die first, I am definitely going to eat you."- Tak to bylo maso. Ne kvůli krvi a námětu, ale tou jedinečnou a pořádnou atmosférou, hudbou a celkovou..hm, jak to říct..udělaností? Bylo to celé tak zvláštní a netypické a přesto nekokážu říct čím, protože na první pohled se vše zdá být normálním krvákem. A přeci ne. Tohle chytne a nepustí, je to horror, zábava i taková divná úchylná romantika (i když teď fakt neřeknu kde, prostě celkově...dělané s láskou?). Neobvykle zvolená hudba sice bourá typickou hororovou atmosféru, ale přetváří jí na něco zcela jedinečného a neokoukaného. Je to odproštěno od chybných klišé, kterých se běžně doupouštějí ostatní horrory, herci jsou skvělí a Carlyle tu má svou nejlepší roli (ten herec je prostě borec, zezačátku je jak Ježíš, pak cvoklej úchyl a na konci skoro až Drákula) =poprvé Calhoun, zuřivé vychytralé zvířátko se třipícíma se očičkama a s chorobnou radostí z kořisti ("utíkej!"), podruhé chladný, civilizovaný Ives, kalkulující a politický. Mezi dvěma soupeři to téměř až sexuálně jiskří (a přesto to není gay) a závěrečný souboj muž na muže za zvuku "Save our soul Issa!" je jednou z těch životních scén, na které se můžu koukat znova a znova. Živelné a animální.Poprvé jsem si to pustila dvakrát za sebou.... A dohromady to viděla tolikrát...A teď ještě zjišťuji, že to točila ženská. Bravo! Tomuhle filmu říkám rozkoš na večer. ()

Sinn

Nebála jsem se, ale smála, což se mi u hororu / trilleru často nestává. Zajímavý námět a neotřelé zpracování, spousta humoru, satiry a cynismu, "děsivé" scény podtržené westernovou hudbou. Guy Pearce i Robert Carlyle předvedli skvělý výkon. Navíc Windigo jako koncept politiky USA, z toho trochu mrazí, že? ()

Horor na Divokém západě – svatokrádež?

Horor na Divokém západě – svatokrádež?

16.03.2008

Soudný den je za rohem, ale režisér této drsné akční sci-fi Neil Marshall (kromě jiného tvůrce vynikajícího klaustrofobického Pádu do tmy) se přesto dívá do budoucnosti. Která leží v minulosti. Máte… (viac)