Jedno přísloví říká: "Jez proto, abys žil. Nežij proto, abys jedl." Jenže starý indiánský mýtus Weendigo zase vypráví o tom, že ten, kdo požije maso svého nepřítele, získá jeho sílu a duši. Má to ovšem háček každý, kdo to udělá, dostane i neukojitelný hlad po další lidské potravě, změní se v dravce a tomuto neblahému osudu může uniknout pouze vlastní obětí. Americko-britský film Dravci, který je kombinací kanibalského a upírského hororu, se odehrává v polovině 19. století na zapomenuté pevnosti v kalifornském pohoří Sierra Nevada. Právě sem je na zimu převelen kapitán John Boyd, vyznamenaný za hrdinství v mexicko-americké válce. Jenže jak už to při válečných konfliktech bývá, všechno se ve skutečnosti odehrálo trochu jinak. V bohem zapomenutém místě však Boyda čeká nejtěžší bitva jeho života střet s kanibalem Colqhounem, který pronikne do pevnosti a vláká její posádku do pasti. (oficiálny text distribútora)

Hanzisko

Zajímavě vybrané prostředí a dá se říct, že i herci. Na druhou stranu je to příběh bez atmosféry a s podezřelou hudbou. Fanoušek kanibalismu nejsem a Weendigo mi přijde jen jako záplata scénáře. Další z červených "hororů", který mi přijde dost nadhodnocený. 55% ()

navorski

Krásně vystavěný nepředvídatelný příběh. Docela jsem začal uvažovat o tom, že kdybych zase někdy měl rýmičku a někdo mi nabídl trochu lidského, tak bych možná ... :-) ()

Beer Ceps

Zvrácené, úchylné, ale i humorné. Robert Carlyle si střihnul opět jednu ze svých ulítlích rolí. Tentokrát v podobě nenapravitelného gurmána, který touží otevřít si Bistro v Kalifornii a podávat pokrmy pouze z lidského masa. Škoda toho pitomého konce... ()

vincent

Zaujímavý film s podivným, ale zato originálnym scenárom. Verím tomu, že nie každému sa to musí páčiť, i napriek tomu, že krvavo-mäsitých scén tu až tak veľa nebolo. Na druhej strane boli podávané výborne. Najlepšia však bola tá zúfalá klaustrofobická atmosféra podfarbená naozaj dobrou hudbou, ktorá robí zo zopár scén grotesku, takže neviete, či to máte brať vážne alebo nie. No najlepším aj tak bol výber hercov a charaktery, ktoré hrali. Pearcy ako lúzer, Carlyle ako vyšinutý kanibal s hláškou "Bon apetit", večný hráč vedľajších úloh Jones (ktorého si však vždy zapamätáte), či prehúlený Arquette. Rozmýšľal som, že dám filmu 4 hviezdy ale uvedomil som si, že nemám dôvod nedať mu päť, pretože mu niet čo vyčítať. Jeden z filmov, ktorý sa určite nestane hitom, môže sa však stať minoritným kultom. ()

lewwin

Nejen, že je to napínavé jak kšandy, ale taky neskutečně zábavné. Místy dosti černý humor prolíná poměrně peprné scény a nezbytnou stránkou je také hudba - na té spolu s panem Nymanem spolupracoval frontman Blur a Gorillaz, Damon Albarn, a opravdu to je znát. Doporučuju si soundtrack někde opatřit a poslechnout si jej v kuse. Dost mě na tomto filmu bavilo to, že onen "děs" nebo "napětí" nepochází ani tak ze scén, kdy se jí lidské maso, ale spíše ze samotného Carlyleho. Ten člověk má takovej pohled, že kdyby jím uměl vraždit, byli bychom už všichni mrtví - zkrátka výborný herecký výkon. ()

sedm.1

Hohoho,tak tohle bylo fakt jiný,ale v žádném případě ne špatný.Svým způsobem originální film,který nenechá nikoho chladným.Cynik se celou stopáž nenápadně usmívá a užívá si chvílemi skutečně krvavých hostin a vtipných černočerně humorných scén,méně otrlejší publikum pak film nejspíše odsoudí a odejde hned na začátku,a udělá dobře,neboť konec by pak neskousl nejspíš vůbec.Jde celkově o docela malý filmeček,s neprovařenými,zároveň však skvělými herci,který potěší každého,kdo je alespoň trochu tolerantní a zároveň připravený na netuctovou zábavu.P.S.přidávám se k hlasům,kteří hudbu k Dravcům odsuzují.Jednak je neskutečně kýčovitá a jednak se sem skutečně nehodí,je to prostě takový rušivý element. ()

ArdathBay

Nenápadný film, jež je chutnou žánrovou kvintesencí se skvělými herci a vkusnou mírou explicitního násilí a " trošku jinou - experimentální " hudbou. Odlišná "cucina" je na rozdíl od zvláště pak italských horrorů servírována tak nějak nenápadněji a o to přirozeněji. Scéna s a v jeskyni je audiovizuální láhůdkou, kde by se dala atmosféra jen krájet ( jako u rybníčku Brčálníku). Ona vůbec atmosféra je dost hustá. To, že Carlyle je ON jsem odhalil už ve flashbacku na výpravu a i to mi sráží absolutní hodnocení. Nadprůměrný film, který natočila žena !! je jako čerstvá bríza do plachet u tohoto žánru. Bon Apetyt. A už si mohu dát konečně ten oběd, který mě posílí víc, než standardní jídlo. ()

Maynard.

Na doporučení uživatele a kamaráda Rkubičky jsem se na to mrknul. Je to opravdu velice originální film, který v sobě nese více žánrů...Nečekaná zápletka, která mi především v druhé polovině filmu přišla až možná zbytečně přehnaná. Naopak první půlka je téměř dokonalá. Např. vyprávění o výpravě Roberta Carlylea v doprovodu s velice působivou hudbou je dechberoucí. Rozhodně tomuto kousku dám šanci a možná se vyšplhá na 5*. ()

Mr.Jackass

Film, který rozhodně stojí za doporučení. Nic jsem o něm nevěděl a nic jsem od něho nečekal...Neobvyklý a zajímavý děj i herecké obsazení a také výborná hudba.Celkem sem se pobavil a dostal chuť někoho sežrat ... :D citát: "Tak teď tu ležíme a čekáme, kdo z nás první umře. Jestli to budeš ty, tak tě sním a jestli já? Bone Apetit..." :) ()

SG-1

"Cestou mi ten indiánský skaut vyprávěl zajímavou historku. Člověk, který jí maso toho druhého, mu krade jeho sílu. Zkrátka, musel jsem to zkusit, proto jsem snědl toho skauta jako prvního." -plukovník Ives- ()

herr_carter

Já chápu, že být ve válečné vřavě není procházka růžovou zahradou a že mnoho slabším jedincům z toho může hrábnout natolik, že se stanou úchylnými monstry, co ale nechápu je moment, kdy někdo natočí film, který je tak utahaný a nudný, až se chce člověku brečet, navíc s hroznými hereckými výkony - žánrový podtitulek horor? No to je fakt horor, mě tam chybí komedie a satira, protože jeden fakt neví, zda jde o vážnou věc, nebo parodii, když poslouchá při lesním nahánění juchavé skotské rytmy. Jediný, kdo drží vlajku alespoň na půl žerdi, je Carlyle, kterému jsem jedinému ten kanibalismus a myšky v hlavě uvěřil..................moje hodnocení = 3,5 z 10. ()

Arkanoid

„Mmm.“ „He that fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster.“ Máme tu dej v roku 1847, Mexicko-americkú vojnu a cpt. Johna Boyda v podaní Guya Pierca, ktorý si za výkon na bojisku odnáša ocenenie. Avšak, je mu zle pri jedení surovšieho mäsa. Síce zajal nepriateľské velenie, ale ako jediný preživší zo svojej jednotky hral mŕtveho, aby prežil. Jeho veliteľovi sa znechutí a pošle ho preto do hôr Sierra Nevada, kde má úlohu v malej, drevenej pevnosti, ktorá vyzerá ako dvory v Markete Lazarovej. Osadenstvo pevnosti je veľmi kvalitným námetom na sitcom, máme tu cynického veliteľa, novopríchodzieho smutného kapitána, večne opitého majora, ktorý bol veterinárom, tak je tu doktorom, nábožensky založeného útleho Jeremyho Daviesa so svojím tradičným tichým hlasom, ktorý každý vie prerušiť, indiánskymi šmankocinami sfajčeného vojaka, iného vojaka, fnatika do obrany, a najmenej smiešnych obyvateľov pevnosti, indiánskych súrodencov, z ktorých je sestra nemá. Pohoda a komickosť situácie sa mení s príchodom vysileného človeka hraného zarasteným Robertom Carlylom. Ten im oznámi, že sa so svojou spoločnosťou vydali kratšou cestou, uviazli v snehu, a jedli seba navzájom, prevažne zavraždených. Veliteľ posádky sa dozvie, že nažive môže byť ešte žena z tejto spoločnosti, tak sa ju rozhodne zachrániť. Predtým ich ešte varuje ich indián, že podľa ich mýtu to nie je dobrý nápad a že hlad človeka po človeku sa nedá ukojiť, ak sa s tým raz začne. Dočkáme sa síce slušných akčných a krvavých scén, ale v zobrazení kanibalizmu však ostávajú neprekonané The Texas Chain Saw Massacre a Cannibal Holocaust. Herecké obsadenie je celkom slušné, Guy Pierce akoby sa smutnými výrazmi pripravoval na Memento o rok neskôr. Robert Carlyle si ale film so svojím sykotom a sipotom kradne pre seba. Ukáže aj výborného gentlemana a jeho kvalitná psychologická hra je na nezaplatenie. Zaujme aj jeho zamyslenie sa nad utváraním USA a obhajoba svojich činov. Z hľadiska rozostavenie hrdinov príbehu a predmetov vo filme zaujme rozostavenie dvoch postáv, každého z inej strany dýky, s rozmazaním dýky v 87. minúte. Nepotešia však Boydove šermiarske schopnosti, ktoré sú skôr na nič, a jeho pud sebazáchovy, ktorý je tiež mimo. Dosť nelogické je aj, že generál cestuje len s jedným dôstojníkom a bez vojakov. Song Boyd’s Journey je zaujímavý, smutný a trochu znepokojivý. Oveľa napínavejšia je však hudba v tridsiatej siedmej minúte pri rozdelení skupiny ohľadom zabezpečenia jaskyne, kedy sa pri výbornej akcii bojíte o všetky postavy. Hudba v štyridsiatej minúte, kedy stále ide o život, je skôr na krčmovú tancovačku, než napätie. Okolo štyridsiatej tretej minúte je hudba zas v poriadku, vhodná pre dramatickú akčnú scénu. V osemdesiatej druhej minúte zasa znie niečo podobné Boyd’s Journey. Príbeh strieda najprv atmosférický, gradujúci horor, potom slasher a nakoniec nejakú filozofiu videnú v neskoršom seriálovom Hanniballovi. Všetky tieto časti bavia, no pri žiadnej nejde o stopercentný produkt. Nedostatky, s ktorými som sa nezmieril: tanečná hudba pri scéne úteku lesom a zaváhania v závere, kedy chcela jedna postava zabiť druhú, no dala jej pritom príliš veľa šancí na prežitie, než aby ju radšej lepšie omráčila alebo dorazila. „Major Knox, who never met a bottle he didn’t like...“ Jazykové okienko: skeleton company; steer clear; wendigo; in the pink; right as rain. () (menej) (viac)

uzzi

čtyři dávám jen s přihlédnutím k neotřelému tématu a to jak vtipně a chytře se film s předlohou pere. Film o pojídání lidského masa je plný nadhledu, ovšem i obhajovacích vysvětlivek. Dobrá atmosféra je záměrně narušována šílenou hudbou, což sice šílenost přivolává, zároveň odvane hutnou atmosféru. Film je tedy zvláštní chuti, svěžesti a síly - asi jako maso mladého muže s kořenovou zeleninou, lehce podušeného :-) Guy Perce a Robert Carlyle hrají jako o život (doslova). 75% ()

Finskej

Pekelně vtipná absurdní komedie, která vysoko vyčnívá i nad obvyklou dobrou kvalitu britských komedií jako takových... Robert Carlyle se pro role úchyláků snad přímo narodil a Pearce mu v intenzitě hereckého nasazení nezůstává nic dlužen. A třetím člověkem, na němž film stojí a který bývá neprávem v komentářích opomíjen, je Jeffrey Jones, jehož intelektuál ze zapadákova taky nemá chybu. Film je celý vtipný, ovšem obsahuje několik frků, které patrně aspirují na nesmrtelnost. Zejména "perhaps later you could... contribute." ()

martinez.

Skvělý námět, atmosféra, herci, výprava, kulisy, kostýmy. Ten námět je ale převeden do nepříliš nápaditého scénáře (debut Teda Griffina), navíc totálně zprzněný humorným nadhledem a veselou hudbou. I když mám rád hororové komedie a komediální horory, toto už mi přišlo příliš. Nebo jsem si prostě jen uvědomoval, že to mohl být jeden z nejmrazivějších kanibalských filmů a humorem šel všechen potenciál do kanálu. Scéna v jeskyni budiž důkazem, že to takové být opravdu mohlo. ()

Horor na Divokém západě – svatokrádež?

Horor na Divokém západě – svatokrádež?

16.03.2008

Soudný den je za rohem, ale režisér této drsné akční sci-fi Neil Marshall (kromě jiného tvůrce vynikajícího klaustrofobického Pádu do tmy) se přesto dívá do budoucnosti. Která leží v minulosti. Máte… (viac)