Vojna svetov

• Česko Válka světů (viac)
USA, 2005, 116 min

Scenárista David Koepp sa inšpiroval slávnym románom H. G Wellsa, ktorého témou je invázia Marťanov na planétu Zem. Jeho príbeh však presunul z konca 19. storočia do horúcej súčasnosti. Robotníka Raya Ferriera (Tom Cruise) trápia problémy v rodine, ktorej členovia si prestávajú rozumieť. Ray sa stane svedkom zvláštnej udalosti, ktorá navždy zmení životy ich všetkých. Akýsi ohromný vojnový stroj na troch nohách sa vynorí z hĺbky zeme a skôr, ako ktokoľvek stihne zareagovať, začne spaľovať všetko vo svojom dosahu. Normálny deň sa náhle zmení na najhroznejší zážitok ich života... (TV Markíza)

Jeržik

Díky tvůrcům za to, že mi zprostředkovali jeden z největších a nejlepších sci-fi zážitku mého života. To, že jsem při návratu z kina leknutím málem dostal infakt, když za mnou nečekaně zatroubil náklaďák, co nepříjemně připomínal zvuk vesmírné trojnožky, mluví za vše. ()

Macik

Otřesných ale naprosto otřesných závěrečných 10 minut.. to co tam pan scénárista vymyslel a Steven neprokoukl stojí opravdu za přes držku!!!!Celý film mě bušilo srdce synchronizovaně se zvuky a hudbou a na konci mě bylo na blití.. omlouvám se ale je to tak.. 4 * dávám za nadprůměrných 106 minut... P.S. nejsem znalcem knihy ()

lukasd

Nemůžu si pomoct, ale tahle invaze mimozemšťanů byla podstatně slabší než Znamení či Den nezávislosti! Místy tam byly dost dobrý nápady, ale ten sentimentální konec mě fakt dorazil! Spielberg prostě neumí bejt zlej... ()

LuckyStar

Technický "orgasmus" a náležitá sci-fi, se silnou ústřední hereckou trojící. Komorní velkofilm s prvkem hororu překvapí, potěší a pobaví po celé dvě hodiny. Vyzdvihnout je na místě především zvuk a střih zvukových efektů, které pro mě prozatím nemají ve filmu obdoby. Rozhodně nekoukat bez adekvátního domácího vybavení či bez řádné zvukové stopy. Obraz, kamera a režie je taktéž brilantní, samozřejmě ;) ()

willis

Pointa příběhu byla funkční v 19 st., bohužel posunutím do současnosti už to nefunguje tak jak má. Na druhou stranu, nebýt jí a tripodů tak z Wellse nezbylo vůbec nic. Už takhle je toho tam tak málo, že název Válka Světů je výsměchem předloze.(23.12.2005) ()

M.I.K.E.

Tenhle snímek je jeden z nejrealstičtější filmů posledních let tématiky katastrof a útoků mimozemských civilizací. Spilberg to natočil úplně jinak než ostatní točí katastrofické filmy¨a myslím, že výsledek je mnohem lepší než to bývá u jiných sci-fi filmů. Jestliže lze si představit jak by asi jiná mimozemská civilizace napadla tu naši, tak myslím že realita by se moc od tohoto filmu nelišila, výkon hlavní představitelky Dakoty Fanning úchvatný, jenž zastinuje herní úlet Toma Cruise. Dal bych i 5*, ale za ten nedotočený konec pouze 4* ()

Cong

Už když na začátku lehkým krokem modela a s přiblblým úsměvem na tváři odchází Tom Cruise od svého jeřábu, člověk cítí, že s castingem není něco v pořádku. Když chtěl Spielberg natočit mimozemskou invazi s perspektivy obyčejného průměrného Američana, proč proboha obsazoval do hlavní role Toma Cruise? A proč musel k němu do druhé hlavní role obsadit toho rozmazleného a hysterického fracka Dakotu Fanningovou. Navíc nesnáším, když se desetiletí haranti snaží hrát jako dospělí, působí pak asi tak stejně autenticky jako Tom Cruise v roli jeřábníka. Dost už však k lamentování nad castingem. Samotný film se rozjíždí velmi slušně, drží tempo a má atmosféru, která dokáže vtáhnout člověka do děje. Spielberg umí své noční můry převést na plátno působivě ( a trikově bezchybně ) a musím se přiznat, že když jsem nedávno jel trajektem přes noc, neměl jsem zrovna dobrý pocit při pohledu na temnou hladinu ( kdo ví, co se s ní může najednou vynořit ). Veškeré klady filmu ale končí v okamžiku, kdy se hlavní dvojice dostane do sklepa obývaného tak trochu šíleným Timem Robbinsem ( tady musím obsazení naopak pochválit ). Spielberg tady podléhá svému sklonu k sentimentalitě a nutí Cruise zpívat dceři ukolébavku. Vyloženě trapná je pak scéna, ve které si hrdinové hrají na babu s mimozemským chapadlem a skryjí se mu za zrcadlem ( vida, jak se dala mnohem vyspělejší civilizace lehce přechytračit ). Korunou všeho špatného je pak zcela neskutečný závěr filmu , při kterém jsem čekal, že odněkud vyskočí ještě něčí babička či strýček a radostně si všichni padnou do náruče. Tohle už Steven vážně přehnal. Fuj ! ()

Zombi

Hodnocení tohoto filmu není jednoduché, na jednu stranu se mi líbí zpracování, režie, triky, atmosféra, na druhou stranu je zde spousta nelogičností, moc jeku malé Dakoty, podivný konec a sladký happyend. Knihu jsem nečetl, takže nemám srovnání, na scénáristovu hru, dívat se na konflikt z pohledu jedné rodiny ze současnosti, jsem přistoupil bez problémů, ale když změnili dobu kdy se příběh odehrává, mohli změnit (pokud vycházejí z knihy) i nelogičnosti a ten konec. Skoro hororová scéna ve sklepě na mě poprvé působila mnohem více, možná to bylo tím, že jsem to tehdy viděl v kině, za to věčný jek Dakoty mě otravoval stejně, i když se to dá přežít. Celkově se mi film ale líbí, rozhodně stojí za vidění. Hodnocení 80 % ()

B!ker

Nevím jakou díru do světa chtěl Spielberg udělat, ale každopádně se mu to nepovedlo. Invaze mimozemšťanů byla zajímavá, ale toť vše. Pro Sci-Fi filmy už nemá správný ,,čuch,,. Jeho sláva už pomalu upadá ()

Marys

Také čudné, zahmlené, nevypovedané, aj som si pritom zdriemol na chvíľu. Podľa mňa Spielbergov určite nie najšťastnejší pokus, ale dalo sa to prežiť :). ()

Yardie

Čekal jsem krapet něco jiného. Knihu jsem nečetl se přiznám, takže mé očekávání bylo takové, že se bude jednat o boj emzáků s lidmy. Nekonalo se. Nicméně nevadí, přistoupil jsem na to, že se bude "utíkat", s tím problém nebyl. Nicméně potom to sklouzlo do jakési nudy, nikde nějaká pořádná zápletka a troška napětí. Co jsem myslel, že budu zabíjet, tak byla malá dcera. Po půl hodině bych nejraději nasedl do toho mlýnku na lidi a usmažil bych ji sám. Bylo to celkově takové fádní, nudné a neskutečně naivní. A co se týče konce, tak to jsem nějak nepobral, jak vysvětlení, tak setkání šťastné rodinky a z mrtvýchvstání zlobivého synka. Celkově zklamání. Tři hvězdy za docela dobré triky a celkem fajn hudbu. Podruhé již vidět nemusím a nechci raději. Nicméně kniha mě celkem láká podle reakcí zde. Howgh! ()

sona123

Film splnil mé očekávání a možná ještě i něco přes. Spolupráce Spielberga a Cruise se osvědčila už při Minority Report a zde ještě zvýšili laťku. Film má spád, nejsou zde žádná hluchá místa, prostě akční sci-fi, jak má být. Samozřejmě je nutný vidět v kině, ale pravda, když to nedávno bylo v televizi, taky to nebylo marný a dalo se na to dívat i podruhé, což se mi stává málokdy, takže opravdu šlušně odvedená práce a zasloužené čtyři hvězdičky. ()

mazadlo

Mám rád Spielberga..co rád miluju ho. Ale tohle bylo špatné. Důvody? Nemám rád tenhle styl vyprávění , průběh ani jeho konec. Navíc tady to Tomu Cruisovi nejde tak jako v Minority a celý ten příběh je takový až moc funny holywood který prostě dobře dopadne ! Nene strýčku skrblíku tohle vážně ne. ()

Milky.

Natočeno dobře, poutavě a akčně, ale co nejsem schopný překousnout je scénář a logika dění (vím, že tady už útočím i na knižní předlohu, ale tak to prostě je). Takže supervyspělí mimozemšťané si po celém světě nenápadně zakopou trojnožky aby "někdy v budoucnu" mohli zničit svět (hej kámo, zatím tady používaj pazourky, počkáme až z budou vyspělejší, to bude větší prdel je zničit, tak to tu zatím zaparkujem a pak nastoupíme jako bouřka, ať mají na co koukat) a přitom si nevšimnou, že po celé planetě jsou rozšířené bakterie, které jsou pro ně a jejich techniku smrtící. Sorry Spielbergu, ale tohle neberu ať jsi z toho udělal cokoliv. ()

peto580

Ako napisal Peter kto nieje proti scifi tak 5* jak vysitych. Nieje to len o temnote a skryvani sa pred tymi co nicia svet ale pohlad na svet podany ocami Toma Cruisa. Neprekaza tomu ani par logickych nezrovnalosti ci zbytocne ,,velkolepe,, sceny. Spielberg tuto zalezitost podal genialnym sposobom takze vrelo odporucam. Je to kvalitne dielo. ()

fredisek

Tenhle film musel vypadat, jak vypadal. Americké vlajky, otec hrdý na syna, uječená dcera, bortící se kostel hned v úvodu, ždímačka emocí od počátku do konce - zkrátka aby se na to podíval kterýkoli rančer na Středozápadě. Kniha byla dramatičtější, děsivější, komornější. Film si z předlohy vzal jen málo a udělal z toho rodinný biják podle amerického střihu, ale u obrazovky mě to i tak udrželo až k závěřečným titulkům. ()

Mikino00

To že Spielberg senilní je jasná věc, ale že takhle rychle, aby sprznil jednu z nejvetších sci-fi klasik to jsem nečekal. Příšerně tupý film, kde se ani jedna postava nechová logicky, ale naopak hloupě, jedním slovem americky. Čekal jsem, že se zachrání alespoň koncem, ale ne, ten tomu nasadil korunu. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

24.04.2020

David Koepp je nejen filmový scenárista stojící za snímky jako Válka světů, Jurský park, či Mission: Impossible, je totiž zároveň i úspěšným spisovatelem. Jeho nejnovější knížku, v originálním názvu… (viac)

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

21.03.2016

U Disneyho konečně pohnuli s Indiana Jonesem. Pátý díl půjde do kin 19. července 2019 a natočí ho Steven Spielberg, samozřejmě s Harrisonem Fordem v hlavní roli. George Lucas by se na pokračování… (viac)