Vojna svetov

• Česko Válka světů (viac)
USA, 2005, 116 min

Scenárista David Koepp sa inšpiroval slávnym románom H. G Wellsa, ktorého témou je invázia Marťanov na planétu Zem. Jeho príbeh však presunul z konca 19. storočia do horúcej súčasnosti. Robotníka Raya Ferriera (Tom Cruise) trápia problémy v rodine, ktorej členovia si prestávajú rozumieť. Ray sa stane svedkom zvláštnej udalosti, ktorá navždy zmení životy ich všetkých. Akýsi ohromný vojnový stroj na troch nohách sa vynorí z hĺbky zeme a skôr, ako ktokoľvek stihne zareagovať, začne spaľovať všetko vo svojom dosahu. Normálny deň sa náhle zmení na najhroznejší zážitok ich života... (TV Markíza)

HenryIvan

Áno má to prvky hororu a je to veľmi solídne sci-fi, no mne tam chýbalo niečo navyše, niečo čo by ma posadilo na zadok a ja by som si len slastne užíval sledovanie. Spielberg zosnoval slušné divadlo, v ktorom prím hraje ľudstvo a mimozemšťania sú síce spúšťačom katastrofických situácií, no často len sledujeme reakcie ľudí na dané okamihy a sledujeme ako sa z ľudí stáva niečo iné, druh, ktorý nepozná brata a vyznáva len pud sebazáchovy. Toto nebol prvý ani najlepší príklad správania sa ľudí v krízovej situácii, no určite by som to nenazval nepodareným. Niekedy mi scény prišli úplne mimo a scenár nebol najpriestrelnejší, no Tom Cruise zachránil ostatné a koniec-koncov na tom mi najviac záležalo. 75 %. ()

gazogazo

Mám s tímto filmem moc problémů. Ale řeknu jen jeden. Natočit knihu ze začátku století jako film ze začátku dalšího století byla kurva chyba. Druhou největší výtkou jsou super otravní hrdinové. To fakt nejde. ()

geek.ondra

Skvělá blockbusterová zábava a v rámci žánru také velice originální. Škoda že to táhne dolů klasicky Spielbergovsky přeslazený závěr ale je to super. 7,5/10 ()

tranquill

"Tohle není vyrovnaná válka, to je jako když zašlápnete červa..." A do tohoto já vskutku rád šlápnu! Stevene, díky, ty víš, co já rád! Vzhledem k tomu, že znám původní film z 53. roku, který jsme za komančů sledovali na "Vídni", tak mne příběh nemohl překvapit, ale to zpracování je úchvatné. Absolutní katastrofárna se vším všudy, stvořená pro co největší plátno. "Žádný člověk nežije a neumírá nadarmo..." ()

Daiker

Apokalypsa je co se týče zpracování vždy nejlepší na jejím začátku.... Panika, nikdo neví vo se děje, ničení měst atd. To se Spielbergovi povedlo skvěle. Zamrzí záběry jako že mimo kameru nebo někde z odrazu atd. Co mi asi nejvíc vadilo na celém filmu byl syn od Cruise, prvotřídní kokot... Jinak spokojenost... ()

HawkeyP

90 %. Na Spielberga dost netypický film, při sledování některých scén se ani nechce věřit, že to natočil režisér "E. T. - Mimozemšťana" nebo "Terminálu." ()

SFalconJ

Opravdu skvělý Spielbergův film. Jediné co mne sklamalo bylo, že film byl posunut do současnosti a rozcházel se tak často s knížkou H. G. Wellse. Dávám 4 a 1/2 hvězdičky. ()

KarlWalf

Výborně zfilmované, bohužel závěrečná část filmu je totálně zprasená: Cruise musí upozorňovat armádu na šanci zasáhnout nepřítele. Nikomu z hrdinů se nic nestane a všichni se opět společně setkají u rodinného krbu (tohle není spoiler, ale Spielberg). Byť minimálně jeden člověk neměl reálnou šanci na přežití. ()

Fido

Velmi dobré efekty, kamera a Tom Cruise, ale zbývající, vč. příliš vzdálených postav, slabší. A konec hrozný. Že by pan Spielberg stárnul? ()

catt

řemeslně výborně provedený film s crusiem, který opravdu hraje. ale jinak je to docela prázdné. na spoustu Spielbergových filmů budeme vzpomínat, na tento jistě ne. ()

Lord Fuck

Maxické dvousloví na které jsem se těšil jako malé děcko na matčin prs. Jak se blížil čas pravdy, byl jsem stále napjatější a napjatější - a pak to přišlo: den D, hodina H, kino K, sedadlo S,...no zkrátka jsem tam dřepěl, posrkával Colu a čekal na to. Byl jsem natěšenej jak ratlík na pěknou pudlici. Tramtarará, film začal. Úvod a: what is it? Jsem tady správně na katastrofickej film, nebo jsem si spletl sál a šel sem na nějakou parodii? Byl jsem lehce zmaten, leč můj zmatek naštěstí neměl dlouhého trvrání. Poté, co jsem prvně zaslechl ten ohlušující a fantastický zvuk, dřepl jsem si jak přibitej a ani nedýchal. To mi vydrželo po celou dobu týhle skvělý podívaný, leč, konec mě opět vrátil do reality Hollywoodského "bijáku". Kdyby tam nebyl ten sentimenální začátek a konec, schutí bych dal 5*. ()

Odpadlik

Se sci-fi je to u mě téměř vždy stejné. Největší napětí si užívám dokud se ty mimozemské potvory neobjeví, dokud si jen můžu domýšlet jak asi vypadají, jací jsou, prostě nechat působit vlastní fantazii. Pak to ale většinou bývá zklamání (Leviathan, Koule, Kontakt). Ve Válce světů víme téměř hned "o koho jde", ale ono mi to tady až tolik nevadí. Mimozemšťané sice působí spíše jako z nějaké moderní verze Dne Trifidů (ona Válka světů také JE moderní verzí románu H.G.Wellse), ale vše nahrazují jako vždy dokonalé triky nebo patřičná dávka ohromujících a nápaditých apokalyptických scén (lidé zavěšeni v koši, "válka" na louce, úvodní destrukce mostu apod.). Takový film si člověk musí vychutnat je v kině se super stereo-kvadro-dolby-digitál-ajánevímcoještě zvukem. Přijemné pro mě bylo herectví Toma Cruise a absence nezbytného patosu á la Den Nezávislosti. Ve filmu lze najít i několik celkem silných motivů, např. rabování (jak aktuální po záplavách v New Orleasu počátkem září 2005), snaha po ukořistění auta nebo rozhodnutí mezi synem a dcerou na té louce. Jediný důvod proč tento film nemá ode mne pět hvězdiček je někdy až nesnesitelná a histerická Dakota Fanniing (i když její herecký talent je nesporný). ()

Gardenboy

Kopa na kope logickych chyb , klišé a americkosti....nie, pán režisér, takéto sračky nám nehádžte. Chcem niečo ako ET, Minority report, alebo IA....možno najbližšie - Mníchov ma uspokojí. ()

chlebos

Válka světů je nejhorší film Spielberga. Každý mluvil o tom jak to je reálně natočeno. Já se hodně těšil. Těšil jsem se na sci-fi natocenou jako Blair witch atd. Jenze i presto ze se kamera parkrat zatrese a cruise vidime porad.(vyborne hraje to se musi nechat) nicmene jsem se o nase hrdiny vubec nebal. Design ufo je tak trapny jak z filmu Eda Wooda. Ve filmu je par silnych momentu, ale jako celek je to hruza a tech chyb. BTW - americkych symbolu je tam habadej libore napr.: horici vlak:) Scena, kdy mlady, statecny, americky jinoch jde do predem prohrane bitvy me rozesmala a scena s granatama me uplne dorazila a zaverecny happy end uz je jenom opravdu schnila tresnicka na tomhle hodne pripalenem dortu. ()

zapalik

Tohle je vyloženě film na kino. Kvalitní zvuk mi pomohl k tomu, abych se na dvě hodiny stal doslova součástí Tomovy rodiny. Skoro jsem se až bál a mnohem víc jsem si to užíval v kině, než když jsem si Válku světů pouštěl o půl roku později na svém domácím šustítku. Všudypřítomný strach z neznámých a nezničitelných monster mě navrátil k prapodstatě filmu: hledání odpovědí na existencionální otázky. Jsme tu vážně jen jako mňamka podivných vetřelců? Film má šťávu, excelentní atmosféru, tradičně výbornou režii Stevena a dokonce mi nevadí ani civilně hrající Cruise. Jen tomu pubošovi bych dal na zadek za to, že neposlechl svýho taťku a chtěl si jít "hrát" s obludkami. No, jo, ta mladická naivita a touha spasit svět. Hodně mi to připomíná situaci v detektivkách, kdy na smrt vyděšené budoucí oběti násilného trestného činu lezou do tmy, i když z ní vidí odlesk čepele vražedné zbraně Ještě že se mu dalo ve scénáři naplánovat pro mě skutečně zázračné shledání s rodinou na závěr filmu. A nakonec poznámka: na tenhle film chudák Spielberg nebude příliš rád vzpomínat. Totálně se mu rozpadla propagace, celý svět místo jeho novho trháku řešil výhradně jen citové problémy hlavní hvězdy Toma. Příště zavaž své herce Stevene doložkou smlouvy, která jim zakáže, aby se během natáčení a dva měsíce přes premiérou rozcházeli, rozváděli a rodili děti :-) ()

Lukasfox

Jednoznačne největši zklamání minulého roku, tak otrávený jak po tomto filmu sem z kina nikdy nešel... stupidní příbeh, hudba nic moc,nuda, velké zmatky v režii a k tomu věčně nesnesitelně ječící Dakota Fanning!!! Njehorší film Spielberga, sm netušil že muže neco takového natočit ..A to katastrofické snímky mám v celku rád!! No nic jdu si pustit Armageddon, at si spravím chut:-) ()

Trixi

Zbytečně vyhozenejch 160 kaček za lístek. Další film, kde režisér a herec v hlavní roli měli být tahákem, ale opět to selhalo. Špatně propracovaný děj, nezáživné trikové efekty - mně se to prostě nelíbilo. ()

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

dnes

Chystaný nový film oblíbeného režiséra Stevena Spielberga (E.T. - Mimozemšťan, Blízká setkání třetího druhu) možná našel hlavní hvězdu. Kolem stěžejní role v dosud nepojmenovaném snímku totiž podle… (viac)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

24.04.2020

David Koepp je nejen filmový scenárista stojící za snímky jako Válka světů, Jurský park, či Mission: Impossible, je totiž zároveň i úspěšným spisovatelem. Jeho nejnovější knížku, v originálním názvu… (viac)