Nikto nepozná jeho minulosť, dokonca ani on sám. Prečo sa ho však pokúšajú zabiť?
Jednej búrlivej noci vyloví talianska rybárska loď z mora muža, skôr mŕtveho ako živého. V chrbte má guľky a pod kožou štítok s číslom bankového konta v švajčiarskej banke. Trpí úplnou stratou pamäte. Postupne zisťuje, že ovláda bojové umenia, dohovorí sa v niekoľkých jazykoch a že si poradí s každou zbraňou. V zürišskej depozitnej schránke, nájde hneď niekoľko cestovných dokladov, vysokú hotovosť, pištoľ a meno Jason Bourne s parížskou adresou. A tak Márii, prvému dievčaťu, ktoré stretne, ponúkne 10-tisíc dolárov za cestu do Paríža. Až tu, s pomocou Márie, ktorej život prevrátil hore nohami, začne skladať prvé kamienky do mozaiky svojej tajomnej minulosti... (oficiálny text distribútora)

kinej

Agent bez minulosti patří k tomu nejlepšímu co akční film dokázal nabídnout. Příběh sám o sobě sice není nic objevného, ale rozhodně není tupý, ve scénáží absentují hloupé dialogy a forma kterou je děj vyprávěn je prostě bezchybná. Ať již je to chytrostí akčních scén, nebo jejich zpracováním, působí film adrenalinově a zároveň téměř realisticky, tak že divák na chvilku téměř zapřemýšlí, že to či ono by bylo možné. Od okamžiku, kdy Bourne poprvé nastoupí na policisty v parku se z filmu stává jedna velká jízda. Zpětně pak Agenta bez minulosti (uf, to je ale toporný překlad názvu) hodnotím jako jeden z těch zásadních filmů, který definoval akční žánr v minulé dekádě. ()

juta

Ač se začátek vyvíjel docela slibně, za chvíli mě ale přešla chuť, bylo to všechno stále opakující a celkově se mi to přestalo líbit a ke konci už mě to dost nudilo, no čekal jsem o dost lepší akčňák, ale tenhle se opravdu moc nevyvedl. ()

MISSha

Já moc nemusím akční filmy a tohle u mě nebylo výjimkou. Za to ale film nemůže, jinak dostatečně dobrý akčňák s jako vždy vynikajícím Damonem, milovníci tohohle žánru si smlsnou určitě. ()

Fiftis

Perfektný akčno-špionážny film, kde sa nebudete v takmer 2 hodinách filmu vôbec nudiť. Príbeh má čo ponúknuť, stále nás ťahá vpred a krásne to všetko uteká. Super herecké obsadenie v čele so skvelým hlavným hrdinom. Dlho sa neobjavil na scéne film, kde by došlo k plynulej súhre hneď niekoľkých prvkov kvality akčných filmov, výborná choreografia, precízne spracovanie fungovania bezpečnostných zložiek, prepracovanosť detailov, navyše príbeh a réžia sú brilantné. Medzi akčnými filmami rozhodne špička. ()

Kass

Čistokrevný akční film nikdy nebyl mou velkou láskou, a proto jsem vždy vděčný, když je ochucen o alespoň trošku výraznější, netradiční přísadu. V případě "Agenta bez minulosti" se mi jí dostalo šikovným zpracováním akčního filmu říznutého pěkně hutnou dávkou špionážního thrilleru. Faktem, který jsem při sledování "Agenta" nejvíc obdivoval a zároveň ocenil bylo, že mě opravdu ZAJÍMALO jak se to s tím chlapem, který vůbec neví "kdo je kdo a co se děje" bude vyvíjet dál. Ve druhém plánu nelze také nezmínit poměrně slušné akční scény a ještě lepší souboje tělo na tělo, které film provázejí. Pokud vyniká někdo z herců, je to především F.Potente, která se naštěstí dokázala vyvarovat, v žánru klasické, role přihrávající vystresované Playgirl, ale vytvořila uvěřitelnou postavu dívky, která se dostala do pozice jež je tak trochu "mimo její kontrolu". Teď už zbývá jenom jediné - vzít druhý díl v kinech útokem. ()

filmfanouch

S uvedením Agenta do minulosti do českých kin 17. 10. 2002 se se mnou pojí jedná osobní zajímavost- Agent bez minulosti totiž do českých kin dorazil přesně ve stejný den kdy jsem se narodil a možná i proto nás pojí jemné pouto. Agent bez minulosti by se mi totiž osobně nedostal do nějak vysoké pozice na žebříčku mých nejoblíbenějších filmů všech dob a především má problém v tom, že jsou jeho pokračování lepší, Agent bez minulosti je přesto dodnes velmi fajn akční podívaná bez které by neodstartovala jedna z nejkultovnějších akčních sérii všech dob. Knižní hrdina Roberta Ludluma měl už díky televiznímu filmu Agent beze jména zkušenost se svým adaptováním, ta památnější ale dorazila právě až v roce 2002 a díky scenáristovi Tonymu Gilroyovi, režiséru Dougu Limanovi a typově překvapivě naprosto bravurně obsazenému Mattu Damonovi, který k velkému překvapení ukázal, že mu akční poloha rozhodně nedělá problém a může být v roli Jasona Bournea cool. A dotáhl to tak daleko, že si dnes v této roli dokážeme těžko představit třeba Brada Pitta nebo Matthewa McConaugheyho. Tony Girloy a jeho spoluscenárista W. Blake Herron dle Ledlumovy knihy sepsali parádně napsaný scénář díky kterému film funguje i jinde než v pouhých akčních scénách. Jason Bourne je vlastně ve stejné situaci jako divák a můžou tak Bourneovu mozaiku zahalené minulosti rozpitvávat společně. Scénář sice není zároveň kdovíjak komplikovaný, přesto je ale velmi dobrý a celý příběh pilotu Bourneovy série má velmi povedený průběh. Pro Douga Limana šlo po dvou menších filmech Proutníci a Go o první větší hollywoodskou zakázku předtím než se později stal režisérem filmů jako Pan a paní Smithovi nebo Na hraně zítřka. Liman zde ukázal, že nemá problém natočit působivé bojové scény (které se dokážou užít sami o sobě bez kontextu a v rámci celé série se objeví několik památných pěstních soubojů) a zároveň dodal Agentovi bez minulosti bravurní tempo, které nebrzdí i když je trochu zbrzdit pro účely nějakého vysvětlení aktuálně nutné. Agent bez minulosti také vyhrál ve svém castingu kde krom ve finále skutečně kromě super Matta Damona (společně s Willem Huntingem bezpochyby Damonova životní role) je také velmi fajn femme fattale Franka Potente, vždy výrazný Chris Cooper, Brian Cox nebo cool zabiják Clive Owen. Agent bez minulosti je opravdu velmi dobře natočená akční práce, která sice nesází tolik na WOW efekt v tom pravém slova smyslu, přesto je ale ve svém žánru a řemeslu velmi povedená. Trošku vady na kráse je, že Agent bez minulosti není kdovíjak vizuálně zajímavý či vyloženě hezký a i když je tu několik skvělých soubojů tak chybí nějaká výraznější akce. I proto Agent bez minulosti tak trochu leží ve stínu dalších dvou filmů původní trilogie Bourneův mýtus a Bourneovo ultimátum, protože u dvojky a trojky režisér Paul Greengrass skutečně posunul laťku víc a udělal z Bourneova mýtu a Bourneova ultimáta vizuálně dravé a podmanivé záležitosti (především právě u ultimáta). Přes fakt, že je Agent bez minulosti zastíněn lepšími díly série (4 roky starý Jason Bourne je podle mně ten nejlepší možný návrat i přesto, že jsem stále v menšině) jde pořád o dodnes velmi fajn thriller bez kterého by ty lepší díly nevznikli a který víceméně v roce 2002 posunul bojové scény přece jen o kousínek dál. Možná je ve finále možná levněji působící a nejde o nejlepší možný vrchol akčního řemesla, pořád jde ale o velmi fajn záležitost, která ukázala, že Damon nemá s akční polohou problém. Ale výrazněji to dokázal až příště..... () (menej) (viac)

Shakers

Jason Bourne odštartoval ďalšiu špionážnu sériu, ktorá stojí za pozretie. Príbeh je perfektný, diváka drží v napätí až do konca a Matta Damona si odteraz bude pamätať ako Jasona Bourna. Čo sa týka hereckého obsadenie tak je to fakt lahôdka a aj vedľajšie role sú skvelo obsadené. Hudba tiež stojí za to a čo sa týka samotného filmu, tak mu nechýba tempo, štýl, akcie, či moment prekvapenia. 89% - 4* ()

lamps

Neuvěřitelně dobře natočená pocta špionážnímu žánru, která dvě hodiny šlape na všech frontách a co do komplexnosti a intenzity prožitku hravě překonává všechny bondovky vyjma Skyfall. Nepomíjející dějový spád zvýrazňuje především kontaktní kamera a nadupaný žánrový soundtrack a samotné akční scény jsou tak stylově a přehledně nasnímány, že neztrácí účinek ani po desátém zhlédnutí.. Začátek série z říše diváckých snů. ()

Jacinda

Další z filmů, kde atmosféra tvoří samostaný předmět filmů a kdy citím takové zvláštní mrazení. pro tenhle film je super, že především hodnotím emocema. A to je právě ta atmosféra. I když počkat? Tenhle film to nepotřebuje. I kdybych byla jak ledová královna, Matt by ze mě udělal malou loužičku na zemi. Myslím, že se na něj co nejrychleji podívám znova. ()

Pepinec

Matt Damon dává mat svým konkurentům, Agent bez minulosti boduje svižným tempem a opravdu, ale opravdu luxusními akčními scénami. No a z Franky Potente jsem se vážně málem potento... Navíc se můžeme hrdě bít do prsou, že Hollywood zabloudil do české úžlabiny, i když nám sem neustále cpe ruštinu. Ale co, přece se z toho nepoSSSeRem? ()

_Berunka_

Musím se přiznat, že tento snímek pro mě představuje velké zklamání. Podle hodnocení jsem čekala, že se bude jednat o opravdovou "pecku", ale zatím bych ho zařadila do mírně nadprůměrných akčních filmů. Pomalejší tempo mě uspávalo, až nudilo (viz mé časté přestávky a odbíhání od filmu), což sice napravovaly akční scény a zvedaly mi do určité míry adrenalin v těle, ale to nestačilo na to, aby mě film přesvědčil o tom, že se jedná o něco bezkonkurenčního, na co dlouho nezapomenu. Sice to není záměrem tohoto počinu, ale u mě prostě filmy získavají na hodnotě, pokud mi uvíznou v hlavě na dlouhou dobu a i za pár týdnů se přistihnu, jak nad nimi přemýšlím. Což v případě Agenta bez minulosti probíhalo ve stylu jedním uchem dovnitř a druhým ven. Nicméně Bourne Identity je hezká podíváná a pro milovníky akčních filmů stojí určitě na špičce. Nemůžu ale nepodotknout velice "pravděpodobnou" scénu, kdy Jason Bourne spadne z 5.patra dolů a vůbec nic se mu nestane, protože dopadl na mrtvého zabijáka. Chudák Matt, tentokrát mi nesedl a on se tak snažil. Možná se ještě podívám na pokračování této trilogie, ale rozhodně ve skeptičtějším duchu. Je to dobře natočené, dobrý scénář, dobré obsazení,... U mě dobrý, a co vy? ()

Boogeyman

Film působí jako rozjezd k něčemu velkolepému, což nám druhý díl jen potvrdil. Minimalistické akční scény mají skvělou atmosféru a Damon ve roli příjemně překvapil. Scénář snad počítal s dalšími díly, protože jako samostatný film bez dalšího rozvinutí děje by neobstál. ()

petaspur

Jason ani netuší, jak se jmenuje, natož aby věděl, čím se živí. Jenomže i nepříliš vnímavý divák má proti němu výhodu, protože již z názvu může vytušit, že se jedná o agenta. Jason špičkovým agentem skutečně je a dokáže dostihnout kohokoliv - tedy i svoji minulost. Někdo mocný se však mezitím dozvěděl, že se po světě pohybuje jeden přebytečný agent a hodlá vrátit světu přirozenou rovnováhu jeho zabitím. A tak Jason zjišťuje nejen to, že se stal pohyblivým cílem, ale i to, že umí účelně bojovat (bez zbytečných kombinací úderů hlava-koleno-ohryzek-koule-hlava) a orientovat se v prostoru. A tak může napínavá špionážní hra o zjištění jedné identity začít. ()

Deimos

VHS/// Obsazení 7/10 Děj 9/10 Hudba 9/10 Efekty 8/10///+ výborný začátek, autenticita, zážitek z filmu, herecký výkon Matta Damona, prostředí Paříže, Julia Stiles -která má však málo prostoru, prostřední třetina je trošku slabší/// Tak 4 roky od premiéry mi tento film unikal a tak ještě že nakonec existuje formát VHS, díky kterýmu, ale teda hlavně díky filmu jsem se po celí večer bavil. Tomu napomáhá dlouhá stopáž, u které by možná nevadilo ubrat tak 15 minut. Jinak jsem filmík zhlédl s otevřenou pusou a s napětím sledoval děj. Už teď se teším na pokračování a především mě zajímá jak se příběh bude vyvýjet dál. Jinak pro Julii Stiles jsem si představoval jinou roli a více prostoru, tak snad budu ještě překvapen./// Celkem 84%/// 26.12.2023 Dnes o 17 let později vím, kam se děj ubíral a jedná se o jednu z nejoblíbenějších sérií - Julia Stiles dostala více prostoru a první Bourne by si klidně zasloužil plný počet, i dnes je to úchvatný film. ()

salahadin

Slušná naháněčka a rozplétání minulosti jednoho elitního agenta, který by se neměl jmenovat Bourne, ale Bond, James Bond. A s Frankou "Scheisse" Potente to byla i pohledná naháněčka. Logika postav mi přišla víceméně dostačující a Damon mi ke konci nevadil, jako na začátku. Jen by nemusel být tak dobrej, přidalo by mu to na zajímavosti (ocenil bych, kdyby měl jednu jedinou prťavou chybičku, jako my, obyčejní smrtelníci). Ale celkově spokojenost, nenudil jsem se, a to je co říct. ()

Pilda17

Bourne Identity je parádní akční thriller, který svým dějem a příběhem dělá film zajímavější než je. Agent, který utrpí ztrátu paměti a dozví se vše, až v samém závěru je dobrý nápad, ale bohužel mě pár věcí nepřesvědčilo na plné hodnocení. Čekal jsem akčních scén daleko víc, ale bohužel jich tolik nebylo a tak jsem si to přesně nepředstavoval, jedná se spíše o perfektní thriller než vynikající akční film. Neviděl bych to jako velké mínus, ale je to docela škoda. Zase naopak, když se objevila nějaká ta akční scénka, stála za to. Neskutečně dobrá akce, která se jen tak někde nevidí. První díl Bournea bych viděl hodně kladně, stejně jako dobrý výkon mladého Matt Damona.. 8/10 = 85% ()

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

30.04.2024

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

28.01.2021

Britský herec Jamie Dornan (Synchronic, Anthropoid) byl obsazen do hlavní role v připravované koprodukční limitované sérii s jednoznačným názvem The Tourist. Natáčení šestidílného seriálového… (viac)

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (viac)

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav