Nikto nepozná jeho minulosť, dokonca ani on sám. Prečo sa ho však pokúšajú zabiť?
Jednej búrlivej noci vyloví talianska rybárska loď z mora muža, skôr mŕtveho ako živého. V chrbte má guľky a pod kožou štítok s číslom bankového konta v švajčiarskej banke. Trpí úplnou stratou pamäte. Postupne zisťuje, že ovláda bojové umenia, dohovorí sa v niekoľkých jazykoch a že si poradí s každou zbraňou. V zürišskej depozitnej schránke, nájde hneď niekoľko cestovných dokladov, vysokú hotovosť, pištoľ a meno Jason Bourne s parížskou adresou. A tak Márii, prvému dievčaťu, ktoré stretne, ponúkne 10-tisíc dolárov za cestu do Paríža. Až tu, s pomocou Márie, ktorej život prevrátil hore nohami, začne skladať prvé kamienky do mozaiky svojej tajomnej minulosti... (oficiálny text distribútora)

Martyr

Neviem ci som bol pred rokmi ked som videl Bourna jednotku prvy krat mentalne pozastaveny ale teraz, s odstupom 5 rokov pridavam dve zasluzene hviezdicky.Matt Damon sa pre tuto ulohu podla mna narodil. 80% ()

Procker

Jeden z mnoha amerických akčních filmů, který se tvaří, že je něčím jiný, má mít v sobě výbornou atmosféru a zajímavý příběh. Ano, příběh bych pochválil, postava vycvičené agenta (zabijáka), který ztratil paměť a hledá svou minulost je zajímavá, ale mně v příběhu ta pravá atmosféra chyběla a navíc mi film přišel celkem nudný. Proto se pro mě stal jen "lepším" akčním snímkem. 3*/60% Pozn.: Po dalším zhlédnutí musím jít výš. Jsou to dobré 4*/75% ()

honelnik

Ťažko mi je hodnotiť prvého Bourna, keďže som ho videl ako posledného z trilógie, chte-nechte musím porovnávať s nasledujúcimi dielmi. Celý film som sa nemohol zbaviť pocitu, že keby sa prveho dielu chytil Greengrass mali by sme dnes pred sebou zásadné dielo, ktoré by od základov redefinovalo špionážny thriller ako žáner. Namiesto toho vnímame ďalšie pokračovania (nespochybniteľne talentovanejšieho Greengrassa) ako nadstavby dielu prvého a evolúciu vlastného štýlu. Jasonov prerod z vylakaného chalaniska na inštinktívne jednajúceho vraha si priam pýtal polo-doku. prístup, ktorý by zachytil jeho beznádejný boj s realitou, ktorý nemôže vyhrať. Treba len smutne konštatovať, že Liman si svoju prácu síce odviedol, ale zostal stáť kúsok pred miestom, odkial Greengrass v druhom diely štartoval (a tým sme vlastne boli pripravený o najväčší ťahák prvého dielu a prakticky celej trilógie). Lenže toto všetko je v rovine "keby tak..." a v roku 2002 nemá opodstatnenie. Film samotný je prakticky to najlepšie čo sa (dovtedy) v špionážnych filmoch natočilo, ale má aj zopár mínusov. Prvý a najväčší (a asi silno subjektívny) je v Mattovi Damonovi, neviem čím to je ale celý film mi pripadal ako vykukaný 20ročný chalan (pričom v dobe natáčania mal niečo cez 30) a len ťažko-preťažko by som niekomu takému prísúdil Bournove schopnosti. Zbytok by som hodil na Limana, keďže akčné scény boli mierne nezvládnuté kvôli viditeľnému zrýchlovaniu bojových choreografií a nahánačiek. Ale toto sú len chybičky na kráse skoro dokonalého (keby tak! KEBY TAK!!!) filmu. ()

isla

Ani som netusila ako dlho som si odopierala trilogiu,na ktoru myslim non-stop po dopozerani uz tri dni.takto som zistila,ze predsudky su zla vec a ja som opet o cosi otvorenejsia zanrom,ktore som davno zavrhla.fakt,ze to od zaciatku mala byt trilogia,je viditelny na mile daleko.preto je prepracovanost a preciznost dovedena na maximalnu moznu mieru.je krasne vidiet,ze niekto pri svojich filmoch este rozmysla a to najlepsie si nechava na koniec.damon je fenomenalny,pytam sa sama seba,kedy ma naposledy herec zaujal tak,ze som videla za tri dni 6 jeho filmov.ja len tlieskam,cela trilogia je skvost zanru a herecky koncert jednoho z najflexibilnejsich hercov poslednych rokov. ()

smitka8

První film kde jsem viděla hrát Matt Damona a hned jsem si ho zamilovala. Skvělý příběh, super akce, vůbec není čas se nudit. “Who am I?” “You're U.S. Government property. You're a malfunctioning $30 million weapon. You're a total goddamn catastrophe.” ... 10/10 ()

Saur.us

První z trilogie efektních špionážek s promakanou a napínavou akcí, povedeným příběhem a agentem, do kterého byste to nikdy neřekli. Už se těšim na dalšího "zabijáka bondovek". ()

missbee

Jason Bourne knižní a filmový má sice jiný děj, ale atmosféra zůstává, což je podstatné. Skvělé herecké výkony, bezvadně natočené. Při sledování automobilové honičky v Paříži mě napadlo, že bych ráda někdy viděla, jak se taková show točí. Oproti tomu lezení po curyšské bance bych s klidem vynechala, k závrati mi stačilo jen se na to podívat. Na Bourneovi mě strašně baví jeho brilantnost ve své profesi, kterou mu propůjčil Matt Damon, taktéž brilantní ve své profesi. ()

Pidzey

Jason Bourne je borec.Možná ještě větší jak 007.Dokáže si poradit v každé situaci. Neví kdo je,ale instinktivně dokáže zmlátit kohokoliv a nebojí se postavit perem proti kudle. Matt Damon v jedné ze svých nejlepších rolí. Clive Owen v zajímavé vedlejší roli. Franka Potente je Damonovi tou správnou partnerkou. A tu honičku s mini cooperem považuji za jednu z nejlepších co kdy kdo natočil. Agent bez minulosti je skvěle natočená akčňárna s dobrým scénářem,která nenudí. ()

Petrus1

Matt měl štěstí, že ho našli zrovna hodní rybáři, kteří mu vytáhli kulky (ne ty jeho) a čip s bankovním účtem, dali mu najíst, oblečení a dokonce i peníze (kdyby narazil na nějaký pašeráky, tak by to asi tak dobře nedopadlo, ale mohla se rozjet akce už na začátku). Ztratit paměť je špatný a ještě horší je, když vás chce někdo zabít a vy nevíte proč. No a dlouho to neví vlastně ani divák a tak může s Bournem rozplétat jeho příběh a zjišťovat, co se to tu, k sakru, děje! :-) Mě se teda líbila honička Mini Cooperů (což byla sranda - to autíčko se všude vleze), útěk z ambasády (asi kvůli mariňákům a pohledem na mé oblíbené útočné pušky :-)) a Paříž. Taky sem docela vděčna, že partnerku nehrála žádná kozatá akční blondýna. ;-) Připouštím, že akčňák je to sice nadprůměrný, ale že bych z něho nějak zvlášť uchcávala… ()

El-Barto

Tak, přesně takhle se začínají nejlepší akční série všech dob. Matt Damon tady ještě oproti pokračováním vypadá jako mladý ucho, ale poprávu se z něj stala pravá akční hvězda. Skvělý byl i Chris Cooper a mile překvapil ve své menší roli Clive Owen. Špičkový agent s děravou pamětí je v podání Damona velký sympaťák, a proto ztotožnění se s ním funguje jak má. Akční scény jsem sledoval s neobvyklým nadšením, např. tu, kde Jason vyřídil frajera propiskou:) ()

KOZEL84

''Příjdu sem a první co zkoumám jsou vzdálenosti a nouzové východy''.Já mám radši staré známé než nové Neznámé.Damon je démon a Bournův dokonalý pragmatismus je lahoda sledovat.Veškerou smetanu sice slíznul Greengrass ale Liman tuhle sérii rozjel.A rozjel ji hodně dobře.Zvedám na 5. ()

grerar

Kromě Damona opět podala perfektní výkon i Franka - od Loly ještě trochu povyrostla, a moc jí to sluší. Začátek je s dobrým koncem, a člověk se díky tomu vždycky bude těšit na dvojku :). 5* ()

Mr.Hudson

Výborný akční film, kterému přidává na atraktivitě fakt, že byl natáčen i v zasněžené Praze. Celý děj se točí kolem bývalého elitního zabijáka Jasona Bourna a i když to zní neuvěřitelně, tak celou dobu ani trochu nenudí. Za celou dobu trvání filmu je v něm dostatek akce a různých akčních scén, takže se člověk o čas v tu dobu absolutně nezajímá. A to je dobře film nás vtáhne do děje, ale rozhodně tvůrci věděli, kde jsou mantinely, protože přílišná akce a různé honičky by byly také na škodu. V tomto filmu se ve výborném světle ukázal Matt Damon, kterého jsem předtím nebral jako herce moc vážně, ale dokázal mi, že zahrát umí přímo brilantně. Zdatně ho doplňuje německá herečka Franka Potenta, která není moc známá, ale do filmu se náramně hodí a prospívá mu. Celkově bych tento film zhodnotil jako velmi zdařilý a jsem rád, že se na natáčení podílela i česká strana. ()

Vrata88

Skvělí začátek skvělé špionské série, která z Matta Damona udělala takovou „aktualizovanou verzi“ agenta 007. Jádro příběhu zas tak originální není, filmů na tenhle způsob už jsem pár viděl. Jenže ono se to postupně vyvine v pětihvězdičkový akční film, který až pořádně uzraje bude podle mě považován za klasiku tohohle žánru. Nejvíc se mi líbilo jak Jason postupně objevoval co dokáže (cizí řeč a tak), zapůsobil na mě i Clive Owen, kterému role elegantního zabijáka s brejličkama dokonale sedla. Zajímavostí je, že i přesto, že je film z poloviny americká záležitost, tak se v americe skoro vůbec neodehrává. ()

Narciska

Nebavilo mne to. Herecké výkony za moc nestály. Hraní bylo nedůvěryhodné a jednání nerealistické. Film držel pohromadě jen silou vůle. Scénáristé si zjednodušovali práci a akční scény byly o ničem. Po čase zůstává jen jediná vzpomínka: šedá. Nezbývá než se ptát, co na tom všichni mají? ()

Wardan

Pamatuji si moc dobře, jask jsem se cítil po první projekci. Úžas nad kvalitním filmovým řemeslem. Výborná režie, dynamická kamera, vynikající poctivý scénář a skvělý Matt Damon a další, zvlášť Clive Owen v menší roli byl šťavnatý. K tomu naprosto parádní akční scény (scénu na ambasádě a v Bournově bytě nedostanu nikdy z hlavy). Jedna z nejlepších špionských filmů a jedna z nejlepších akčních jízd. ()

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

30.04.2024

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

28.01.2021

Britský herec Jamie Dornan (Synchronic, Anthropoid) byl obsazen do hlavní role v připravované koprodukční limitované sérii s jednoznačným názvem The Tourist. Natáčení šestidílného seriálového… (viac)

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

Producent Jasona Bourna uvažuje o restartu

26.05.2020

Producent akční série Jason Bourne Frank Marshall v čerstvém rozhovoru uvedl, že hledá nového filmaře spolu s námětem pro další film. Jednalo by se tak o šestý snímek celkem, není přitom však jasné,… (viac)

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav