Heinrich Harrer (Brad Pitt) je rakúsky občan, ktorý opúšťa krajinu v roku 1939, kde zanecháva svoju ženu Ingrid (Ingeborga Dapkunaite) bez ohľadu na to, či sa jej to páči alebo nie. Spolu s ďalšími mužmi ide do Himalájí, kde podniknú horolezeckú výpravu na horu Nanga Parbat. Tam ho však čakajú rôzne nepredvídané okolnosti a keď vypukne vojna, stane sa aj on vojnovým zajatcom. Tam mu Ingrid odpovedá na list a oznámi mu, že sa im narodil syn. Ingrid sa chce rozviesť a synovi, ktorý má teraz dva roky, už povedala, že jeho otec zahynul. Táto správa posmelí Harrera k rozhodnutiu - jemu a ešte niekoľkým mužom sa podarí ujsť z väzenského tábora, avšak len Harrer a Peter Aufschnaiter (David Thewlis) prežijú a stanú sa jedinými cudzincami v tibetskom zakázanom meste. Harrer sa pokúša skontaktovať so synom, ale ten mu napíše, aby mu viac neposielal listy - veď nie je jeho otec... Harrera to veľmi zarmúti. Vtedy mu však doručia aj list od malého Dalai Lamu (Dorjee Tsering), ktorý ho pozýva na návštevu. Po stanovení pravidiel, čo Harrer počas návštevy smie a čo nie, prichádza na stretnutie. Postupne sa Harrer s Dalai Lamom spriatelí, stane sa jeho blízkym dôverníkom a jeho život sa definitívne a navždy zmení. V tom čase sa však stupňuje napätie medzi Tibetom a Číňanmi... (TV Markíza)

Daertelon

Za mě 91%. Jednoznačně jeden z nejlepších filmů podobného tématu vypráví o sblížení Rakušana Heinricha Harrera (tehdy stále ještě hezký Brad Pitt) a náctiletého Dalaj Lamy. Snímek velice poutavý, hezky natočený a výtečně ozvučený. Příběh je silný a vypráví jak detailní vztah Lamy a Harrera, tak nespravedlivé pohlcení Tibetu Čínou. Mně osobně vadí někdy evidentně westerny inspirovaná koncepce scén, za což strhávám několik procent, vy s tím ale možná problém mít nebudete. Když jsem ho dnes chytil v televizi, celý (nutno podotknout i přes to, že na TV kvůli sracím reklamám nekoukám) dokoukal a pak šel na ČSFD, nedokázal jsem pochopit, jak se mohl nestát jedním z nejlepších nebo nejoblíbenějších. Rozhodně stojí za to se podívat. ()

tatopulos odpad!

Problém filmu je, že se v něm na můj vkus až příliš lže. Tibet byl před čínskou okupací feudální teokracií, kde neexistovala žádná lidská práva, většina obyvatel žila v otrokářství a měla minimum práv. Annaud natočil slaďoučký kýč, kde se všichni objímají, a přitom se lidé neměli šanci se k "jeho svatosti" vůbec dostat. ( Neobhajuju Čínu, ale feudalismus také ne) Mimochodem od koho odvozuje dalajláma svou svatost ? (A proč bych se mu měl klanět, žijeme-li v demokracii, kde jsme si alespoň formálně všichni rovni a neexistuje zde nadřazenost aristokracie) ()

Mkartaylas56

Možná, že jsem čekal trošičku jiné pojetí, ale i tak se mi snímek Jeana Annauda zalíbil. Nese se ve velmi poklidném duchu, což umožňuje nádherné prostředí Tibetu a Himalájí, příjemná hudba Johna Williamse a příběh, který je sice z určité části ovlivněn nepříjemnou politickou historií, ale jelikož se jí snímek nezabírá v příliš vysoké míře, tak dává dostatečný prostor jiným motivům. A to třeba samotné tehdejší kultuře, jenž na mne dýchala každým záběrem a já se jí oddaně nechal unést. Krom ní jde ale ve filmu především o životní cestu Heinricha Harrera, který tu i za pomoci kvalitního výkonu Brada Pitta projde proměnou, po které, se z mladého "floutka" stane, pomocí vlivu tehdy ještě dětského Dalajlámy, duševně vyrovnaný a uvědomělý muž. Takže ano, i přes to, že pro spoustu diváků nemusí jít o moc záživný počin, tak mně osobně se povedlo na Sedm let v Tibetu naladit, v poklidu jej vstřebávat a nakonec mohu říct, že mne ani v nejmenším nezklamal. 75% ()

RigorMortis

Príbeh jedného z najznámejších horolezcov odohrávajúci sa v krajine opradenej tajomstvami, ktorá dlhé roky trpela pod čínskou nadvládou. Druhým dôležitým prvkom deja je detstvo a mladosť 14. dalajlámu. Napriek tomu, že film trval viac, než dve hodiny plynul celkom bezproblémovo. Hudobne aj "kamerovo" fajn", akurát to mohlo byť o štvrťhodinku kratšie. David Thewlis taktiež potešil. ()

Xpojntman

Po zralé úvaze dostane Sedm let v Tibetu hvězd 4 (na FDB 7). Brad Pitt hraje dobře člověka z Evropy, co má lehce temnou minulost a zde ji napraví. ()

Squib

Sestra to viděla asi pětkrát a moc se jí to líbilo, ale já se po celou tu dobu nemohla ubránit dojmu, že se dívám jenom na Brada Pitta v průměrném snímku v pro Hollywood netypickém prostředí. ()

SirGawain

Na Scorseseho Kunduna to ani v nejmenším nemá, ale i tak je to supr film. K pěti hvězdičkám bych potřeboval už jen zajímavější konec. ()

Bratr

Nakonec to nebylo tak hrozné, jak jsem čekal. Právě naopak mě Sedm let v Tibetu docela zaujalo. Chtěl bych vypíchnout dva detaily, které podle mě povyšují film nad úroveň běžné agitky. Film ukazuje, že i ten nejprosazovanější národ světa není až tak úplně jednotný a má mezi sebou zrádce! A co je šokující, zobrazuje Kunduna jako člověka, jako malého fracka, kterého je občas nutné okřiknout, což mně osobně připadlo tak sympatické, že jsem za cenu jedné hvězdičky odpustil Bradu Pittovi něvěrohodnou proměnu charakteru, o které píše POMO. ()

(fjw)

Nádherné prostředí Tibetu, výborný soundtrack a zajímavý příběh. Brad Piit není opravdu jen pro okrasu:) A hraje zde můj oblíbenec David Thewlis:) ()

JohnKEANE

Očakával som viacej emocií a viacej europskeho vplyvu vo filme.Namiesto toho tu vytrča nepresvedčivý američan Brad Pitt a ameriku tu všeobecne tiež dost často cítit.Ešteže tu tak dobre hrá David Thewlis a Himaláje a Tibet sú tak očarujúce. ()

Mata84

Nemôžem si pomôcť, ale mňa to absolútne nebavilo. Je to film, počas ktorého som sa nudila. Nemal žiadnu dynamiku a napätie, výkon Pitta mi pripadal tak trochu - vlastne dosť - prispatý. Mala som pocit, že sa to príliš naťahuje. Tento film som pozerala s veľkým očakávaním, no musím skonštatovať, že ma preveľmi sklamal.... ()

rafix

Fim podle skutečné události je úchvatný svojí dokonalstí. Nádherná příroda a zajímavá kultura. Rozhodně jsem se nenudil. ()

smrtubohem

Výborný dobrodružný film, který si mne zcela nezískal jenom proto, že v závěru se to trochu odklání do vojenské sféry. Pitta moc nemusím, ale tady zahrál perfektně. ()

mr.bredok

Není to hloupý film, není ani nudný: Brad Pitt nehraje špatně, možná by někdo jiný ztvárnil roli přesvědčivěji, ale přitáhl by takové množství diváků jako bkonďáček Brad? Možná jsou lépe natočené filmy o Tibetu a o Dalajlámovi, ale přesto si myslím, že se jednalo o skvělý počin. Jelikož upozorňovat na bezpráví ve světě je nutné. ()

BlondShark

Minimálně mezi horolezci hodně známý příběh, díky kterému citím k jistému státu notnou dávku odporu .. Nicméně můj oblíbenec Brad Pitt jako blonďák a horolezec mi celý film jistě nemálo zpříjemnil .. :) ()

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (viac)

Sláva, drogy a sebevražda

Sláva, drogy a sebevražda

15.01.2007

Jako již tradičně vám přinášíme ty nejzajímavější aktuality, které se o právě skončeném víkendu ve světě filmových pásů a movitých celebrit vyrojily. Zavzpomínáme na nejznámějšího novodobého… (viac)