Svätá hora

• Česko Svatá hora (viac)

V skazenom svete poháňanom chamtivosťou vedie mocný alchymista muža, ktorý pripomína Krista, a s ním sedem materialisticky založených postáv na Svätú horu, kde dúfajú, že nájdu osvietenie. (Film Europe)

borifield

"Mexický Pasolini", tenhle film je hodně bizardní, sexuální a náboženský podtext má vést k jistému morálnímu poučení. Tato cesta je ve filmu vystavěna spoustou neuvěřitelných obrazů a scén a Jodorowsky si okamžitě po úvodních titulcích získává vaši pozornost. ()

rytirNY

Svatou horu jsem viděl před třemi lety a musím říct, že nenávratně posunula mé chápání světa a života o několik pater výše. ()

Jeliik

Neviem prečo mi práve na tento film vyšiel prvý komentár.Asi mi to bolo sudene no necitim sa moc na hodnotenie.Film? skor vizuálny trip.Ale inak je to pekné. ()

tuberatanka

Duchovno meets postmoderna vo forme hyperaktívneho kreatívneho nášupu, ktorý pravdepodobne bude pripomínať máločo, čo ste doteraz videli /*doplňte si k tomu tie klišé typu "autor musel byť sfetovaný, lebo tí triezvi sa venujú iba generickým sociálnym drámam, ktoré majú rovnaký dej ako tie čo sa písali pred 3000 rokmi"'a "dáva to trochu menej logiky a je v tom moc predstavivosti, takéto hyperkomplikované koncepty presahujú možnosti môjho myslenia, čiže to asi bude somarina" atď*/. Tempo rozprávania je ale tak rýchle, že možno nebudete stíhať. V pohode, vždy sa to dá pozrieť viackrát. ()

Gamine

Dlouho jsem nemohla překonat začátek, ale stálo to za to.. myslím, že tohle dílo hodně přesahuje oblast filmu.. opravdu silný zážitek. ()

sibskyn

Film, ke kterému musíte sednout a zapnout mozek na plné obrátky, aby jste měli aspoň trochu páru o co se jedná. Film, který není pro všechny. Já jsem byl nadchnutý, náherný vizuál a podobenství. Navíc obsahuje dvě scény, které jsem si zařadil do Top nejlepších filmových scén vůbec, žabí cirkus a Policejní zásah na demonstranty. ()

Sheevisnu

Očakával som viac. Mám rád tvorbu Alejandra Jodorowskeho, v komixe, hudbe i jeho filozofické knihy sú fajn. Filmu neškodia bizzarnosti, ani nápady, ani vyvolanie znechutenia. Škodí mu to, že je príliš amatérsky, hlavne po stránke herectva, aj hlavné postavy sú tam ako komparz, len aby boli. Mnoho vecí pôsobí povrchne a umelo, také plytké surrealično, keď si to porovnám s Tarkovským, dielo je úplne slabé, snaží sa tváriť čím nie je, všetko je postavené na forme, absencia obsahu, aj toho ktorý tam nejaké veci majú prezentovať. Najlepší herecký výkon tam majú asi žaby. Dielo je rozhodne preceňované, jediné čo stojí za to je soundtrack k filmu, ktorý si človek rád pustí. Experimentálnosť nemusí byť prekombinovaná, stále chrliť piate cez deviate a nič poriadne nedotiahnuť, v podstate odfláknuť. Passoliniho filmy majú vačšiu filmársku kvalitu alebo Lynchove.   Alejandro Jodorowsky v tomto filme nedokázal spomaliť, niečo zvýrazniť, ísť do niečoho hlbšie, skryť niečo neočividné, všetko sa sype, ale málo vecí ostalo medzi riadkami. Oproti tomu sú Chytilovej Sedmikrásky top. Lepšie strávený čas je dve hodiny sa pozerať na akúkoľvek maľbu Salvadora Dalího. Toto je iba povrchnosť, bizzarnosť, nie umenie. Umenie musí byť dotiahnuté do konca. ()

mrtvej_pes

Naprosto katarzní zážitek. Kreativita bez hranic. Hledání. Neustálé hledání. Svatou horu lze těžko uchopit (a pochopit). Spíš na diváka působí, než by mu něco říkala - ale i to působení o něčem vypovídá. Na mě to působilo svobodně, katarzně, optimisticky. Zatraceně pěkná produkce a výborný střih. Jeden z nejlepších soundtracků, co jsem kdy slyšel, je naprosto neoddělitelný od vizuálu a dění. Samotný konec - ač překvapující - mi vlastně dával naprostý smysl (ale nikdy bych si netroufl říct, že to se film snažil říci): přestaňme hledat smysl (života, náboženství,...) a začněme konečně jednat! ()

CheeseFigure

Keby vtipy o penisoch, sexovaní s horou a sraní do sklenenej nádoby mal vo svojom filme Adam Sandler, tak by tu padali odpady. Ale preto, lebo to bolo pod taktovkou Jodorowského, tak sa (vraj) jedná o vrchol artu! Prvá hodina, v ktorej sa takmer nerozprávalo a ktorá bola plná podivností ma bavila. Zlom prišiel, keď sa začali predstavovať ďalšie postavy a začalo sa aj viac rozprávať. Od tej chvíle ma film prestával baviť.  Ale som rád, že som tento počin videl. Je to zaujímavá skúsenosť. A zaujíma ma, ako by sa k tomuto dielu stavali ľudia, keby to nebolo od Jodorowského a nemalo by to nálepku art. Stále by sa tu tak rozplývali? ()

rashnomon

29.5.2023 Lehce mi to připomíná Tarkovskyho Stalkera (i když to vlastně není totéž, jsou tu lehké prvky, ve kterých se to podobá – malé elementy v ději a samotná atmosféra filmu). Pociťovala jsem to, jako by se vzal úplný základ Stalkera, přidala se tam špetka extra vizuálu, který je stejně jako ve Stalkerovi vynikající, ale obsahuje častou nahotu či extravaganci v barvách a celkové mizanscéně. Načala bych zcela a prvně Jordowskyho vizuál, který vmísil do tohoto snímku – plně barevně sladěný každý záběr, úžasná barevná paleta, často do středu ladící kompozice a geometrické či rovnoměrné a estetické (pro lidské oko) tvary. Celková estetika filmu je obraz plný iluzí a magie. Celá pointa filmu se točí kolem okultismu a magie (speciálně tarotu) a tak i film vlastně vypadá! Film vypadá, že je rozdělen do takových lehkých 3 částí, kde v první potkáváme muže, podobající se Ježíšovi.Tato pasáž nás seznamuje s jednou z devíti postav. V druhé pasáži jsme seznámeni se zbývajícími 7 postavami a pozoruhodným alchymistou. Každý příběh sedmi postav obsahuje jakousi moc, která je portrétována přes jejich dějovost s samozřejmě kostýmy, které působí bohatě a povýšeně. Dozvídáme se nechutné profese většiny zbylých členů této sekty. V, dle mého, třetí části, vidíme různé proměny devíti postav, které jsou vedeny na Svatou Horu alchymistou a jdeme společně s nimi jejich iluzivní cestou. Končíme odhalením točení filmu. Je to taková psychedelická jízda filmem, který obsahuje šílenou a umělecky pojatou pornografii, zcela naprostý gore a též i různé často divákům nekomfortní věci či situace, které jsou vyobrazovány na obraze (dialogy tu skoro vůbec nejsou – hlavně tedy v 1. sekci). Ke konci, Zloděj (naše středová postava Krista) je jediný, který získá jakési štěstí tím, že ho alchymista na horu nepouští. Politika tento film nemine a to ani kapitalismus, který se tu zobrazoval. Je to film s nehorázným surrealistickým nádechem, který obsahuje ty nejnechutnější a pravdivá scenérie či obsahy, ale ve stejný moment ho lze brát satiricky, jelikož většina částí působí lehce vtipně pro diváka, i když právě viděl nějaký ten brutální gore. ()

Harvey_X

Naprosto výstižné a mistrovské zobrazení lidské mentality, bez jakýchkoliv přetvářek či strachu. Jodorowského obrazy dokonale zachycují nás samotné. Zachycují lidstvo tak jak ho známe, ale nechceme si připustit, že je tomu skutečně tak. Tento film je dokonalá metafora na histroii i možnou budoucnost světa. Pokud jste alespoň trochu přemýšlející bytostí, nelze snímek vnímat chladně, snad jen tehdy jste li člověk, který je zasažen zaslepujícím šípem moderního chaosu, či konzumní divák chápající toto dílo prostoduchým způsobem se zaujatostí sobě vlastní. Nevadí, právě o tom je tento film. 10/10 ()

StaryMech

Živé obrazy v Jodorowského proticírkevní a protikapitalistické skládance mají někdy blízko k pouhému ornamentu, ale nelze jim upřít svéráz a citovou i estetickou účinnost. Připočtu-li tvůrcův jasný (satirický) záměr a troufalost a důslednost, s nimiž své představení uskutečnil, nemám důvod pochybovat o tom, že jde o umělecké dílo, a to takové, na jaké divák hned tak nezapomene. ()

mp5991

Když se na to dívám zpětně, možná jsem tomuhle filmu dřív křivdil. Tedy nechápejte mě špatně, je to kravina neskutečná, ale vždycky říkám, že když už film chce něčím být a chce o tom přesvědčit diváky, tak by tím taky být měl, no a tenhle prostě chce být divný a ani na vteřinu nepředstírá něco jiného. Navíc když porovnám s jinými uměleckými i "uměleckými" filmy, co jsem dosud viděl, tak je to přecijen o dost záživnější a byť se nemohu zbavit dojmu, že některé scény nejsou nic víc než režisérův fetiš, je tu i dost takových, kde se nějaký účel a ne zas tak skrytá myšlenka najít dá. Navíc je to viditelně vše dělané trochu s nadsázkou. Celkově vzato si myslím, že stojí za pozornost, jen teda počítejte, že je to místy v podstatě porno. ()

Dzurr

Surrealistické, filozofické, experimentální, zvrácené, poetické, těžko stravitelné...tak bych ve zkratce popsal mou první zkušenost s Alejandrem Jodorowskym. ()

Projekt 100 pro rok 2008

Projekt 100 pro rok 2008

29.11.2007

V první půli příštího roku připravila Asociace českých filmových klubů už 14. ročník Projektu 100, který nabídne do české distribuce dalších deset kvalitních a celosvětovou kritikou oceňovaných… (viac)