Rusty James (Matt Dillon) je vůdce malého, bezvýznamného gangu na předměstí metropole. Žije ve stínu vzpomínek na svého zmizelého staršího bratra Motorcycle Boye (Mickey Rourke), který byl šéfem gangu v dobách jeho největší slávy. Předtím, než Motorcycle Boy zmizel, však zakázal jakékoliv pouliční šarvátky mezi gangy. Rusty James neváhá porušit dohodu a dochází k boji s šéfem další bandy otrapů Biffem Wilcoxem (Glenn Withrow), při níž je James díky své horké hlavě málem zabit, nebýt nečekaného návratu bratra. Ten, se však už nezdá být oním pověstným hrdinou – zmatený a deziluzovaný tráví více času v obchodě se zvířaty, než oprašováním zašlé slávy. Tam pozoruje dravé ryby v akváriu (jediné kolorované objekty v černobílém filmu) a střeží tajemství minulosti. Během následujících pár dnů bude nejen Jamesův život balancovat na ostří nože. (kwietitze)

Frajer42

Je až zarážející, jak dovede jeden a tentýž člověk stvořit něco tak podařeného (Kmotr) a na straně druhé hromadu, tak nesmírně nudných sraček (např. Dravé ryby). Nemohu snímku odpárat jeho vysoký potenciál unudit diváky k smrti, nebo je alespoň uspat. Celou dobu jsem si při sledování připadal, jako bych skončil zavřený v nějakém panoptiku, kde se všichni chovají jako šulini, což byl evidentně autorův záměr, ale jaksi se v mých očích nesetkal s porozuměním. Vůbec mě celý tento experiment neoslovil, a to opravdu prakticky v žádném ohledu. Snad možná jen ta hudba by stála za zmínku a jednu hvězdičku. ()

Chrustyn

Legendární Francis Ford Coppola dal dohromady plejádu začínajících herců, z nichž každý měl v následujících letech svých pět minut slávy (a všichni postupně upadli v zapomnění s občasnými náznaky comebacků) a natočil drama z obyčejného života mladíků, kteří se nevyhýbají (spíše naopak) žádnému násilí a vždy si najdou příležitost někomu rozbít hubu nebo alespoň dumat o životě. ()

classic

„Rachotenie rýb” , kam tento baladický názov vlastne smeruje ? Začal by som asi zrovna tým, že celý Coppolov film, je nakrútený na čierno-biely formát, pričom v ňom miestami pozorovať rybičky v akváriu "vo farbe" , ktoré sa konkrétne "zdržiavajú" v obchode s domácimi zvieratami, kdesi vo štvrti v Oklahome. A práve to, že sú akoby uväznené v malej, umelej nádrži, taktiež, strašne nabáda postavu "the Motorcycle Boya" , aby ich vypustil do rieky, ktorá potom ústi do mora, no sú zároveň aj oddelené, lebo by sa medzi sebou asi navzájom povraždili. A tým vzniká akási zvláštna pararela medzi domestikovanými rybkami versus človekom (ľuďmi), kedy sú skrátka, akoby na tej istej lodi. Minimálne, navrátilec z Kalifornie, to tak i bezprostredne vníma, ktorý sa po príchode domov, otočil povahovo o rovných 360 stupňov, smerom k extrémne zadumanému jedincovi, ktorému doslova hlava visí v oblakoch. Jeho brat Rusty James, si to ešte hneď neuvedomuje, pretože po ďalšej hustej bitke, prišiel takmer o život, že nebyť duchaprítomného, staršieho brata, ktorý sa na tom mieste stretu objavil - z čista jasna, tak naozaj netuším, akoby sa to celé skončilo, jednoducho zasiahol v úplne poslednej chvíli, čím mu zrejme zachránil život. V tomto prostredí vidieť iba samé drogy, alkohol, a kto sa do tejto pasce už raz chytí, je už dávno stratenou existenciou. Matka im odišla, otec si ľúbi vypiť do rána, a tak čo teraz s bratmi bude ? Rusty síce aj nejaký vzťah s atraktívnou brunetkou má, ale ju podvádza, čo sa neskôr prevalí... / Niekde som čítal, že Francis Coppola nazval svoj film: „Umelecký, určený pre deti” , zhruba, asi v takomto (vy)znení. V tomto roku, t. j. v 1983, nakrútil oba mládežnícke snímky, keď prví mali pôvodne premiéru "Vydedenci" , až následne o cca. pol roka neskôr aj "Rumble Fish" , pričom na CSFD, je to uvedené presne naopak ! V obidvoch vždy nejakým spôsobom exceloval: strhujúci a extra výrazný, ani nie 20-ročný Matt Dillon, i keď tu mal oveľa väčší priestor, kde hral v podstate už hlavnú úlohu, predtým iba takpovediac sekundoval, no taktiež prispel svojou účasťou k hodnotnému hereckému výkonu. Aj Diane Lane účinkovala v "jednotke" i v "dvojke" , ale ani tentokrát nedostala adekvátnu príležitosť - poriadne sa predviesť, ak nepočítam jej pobyt v negližé. Vážne som vôbec netušil, že bola za mlada taká fešanda, ako hrom ! A síce Francisov synovec Nicolas Cage, sa obrazom občas mihol, ale ani on sa ešte (na)plno nepredviedol, čo v ňom de-facto odjakživa driemalo, na to bude mať určite azda ďalšiu "opportunity" , v ďalšej, rozvíjajúcej sa kariéry. Prosím vás, neriešme, čo je s ním teraz, to už naozaj nemá žiadny, hlbší význam. A to isté platí aj pre Mickeyho Rourkea, ktorý ako "motocyklový chlapec" , vskutku - exceloval, keď sa ešte dalo. A Dennis i Laurence, sa už blysli v Apokalypse, tak k tomu už nemám vážne čo dodať ! Obsadzuje samých kamarátov, na ktorých sa môže zakaždým spoľahnúť ? Možno sa mi viac páčila samotná vizuálna stránka filmu + kreácie režiséra Coppolu, ale zase citovaní Vydedenci mi viacej sadli, ako celok, i keď boli príliš naivní a detskí, naviac. No, "originál" aj "sequel" , mali niečo do seba, čo najlepšie funguje spoločne, t. j. pozrieť si obidva filmy, ideálne naraz, alebo s odchyľkou jedného dňa. () (menej) (viac)

rikitiki

Černobíle artová kamera a přepjaté dialogy skupinky kluků z předměstí, kteří to kvůli okolnostem dotáhnou nejdál tak do kriminálu nebo k obsluze benzínky. Jenomže ty dialogy plné nadnesených frází vůbec nepasují k mladistvému lumpenproletariátu, dělají z nich vycmrndlé, neživotné postavy, jen efektní postavičky vystřižené z papíru. Navíc neexistuje žádný příběh, žádné směřování, nic. To by se dalo ustát, kdyby měl snímek aspoň zajímavou atmosféru nebo úhel pohledu, on ale nenabízí nic. Jenom k uzoufání nudné hraní si na umění, které je až směšně laciné. ()

ScarPoul

Rumble Fish je ako keby inou verziu Coppolovho predchádzajúceho filmu The Outsiders. Vychádza z tohto porovnania ale horšie. A to aj napriek tomu, že je formálne vyspelejší a atmosféricky presnejší. Problémom tohto filmu je jeho hrdina. Matt Dillon je fracek, ktorý má hodnoty niekde úplne inde. Vzhliada k bratovi (Rourke) okolo ktorého sa vznáša aura autority. Chce byť ako on, chce vzbudzovať rešpekt a byť legendou, ale jeho postoj k životu je príliš detinský. Problém nastáva, keď sa jeho brat vráti domov a my máme možnosť sledovať ich potulky každodenným životom. Neprechádzajú medzi nimi múdrosti ani zmysluplné konverzácie. Rourkov pohľad odráža smútok doby a skvelo korešponduje s čiernobielou farbou filmu, ale emocionálnu hĺbku ten film nemá. Snaží sa pôsobiť artovo, vyzreto a vizuálne zaujímavo, ale pocit, čo by trval dlhšie, ako film nepredá. Poteší krásna Diane Lane alebo mladý Fishburne, Cage a Waits. Inak je to film bez akejkoľvek pozitívnej postavy odrážajúci skôr ducha doby, než príbeh, čo by zarezonoval. ()

Gary

Vynikající.Nemám jiných slov.Míistrovský snímek s hrdinskými přesto rebelskými hrdiny.Úchvatný Mickey Rourke a bezchybný Dennis Hopper v roli stále opilého otce (to mu sedí-tenkrát).I mladičký Nicolas Cage opět obsazený svým strýčkem stojí za to. ()

Zeebonk

Matt Dillon s neopotřebeným ksichtíkem jako ctižádostivá a lehce natvrdlá černá ovečka jedné menší famílie a jednoho amatérského gangu školou povinných chuligánů, Mickey Rourke jako jeho zádumčivý starší bratr a zároveň vzor absolutního chlapáctví pro celé město a nakonec ta mladá šukna Diane Lane roztažená pod školními hodinami s dobrými osmdesáti procenty těla tak, jak ho pánbůh stvořil, do kterého se jen a jen po kolínka zavrtat a pak ho nosit jako pláštěnku do sprchy i na lov koroptví. A pak je tu samozřejmě mistr Coppola, který z plátěné režisérské židličky máchá kouzelnou hůlkou a ty dokonalé obrazy se na sebe vrší jako vnitřnosti divokých králíků po nájezdu kombajnu, až se jednomu z té formální nádhery chce plivat dravé červené rybičky ze slzných kanálků. A kde bychom to byli, kdybychom nepřibili pod klíční kost metál tomu starému mazákovi Tomovi Waitsů, který svým andělským chraplákem odduněl další brilantní vedlejšák, tentokrát jako moudrý muž u výčepu s hezoučkým filosofickým monologem o šílenství. ()

joehot

V mých očích si ten film hraje na větší, než je. Formálně skvělé, obsahově nafouklá bublinka s místy až přiblblými dialogy, kterou se Coppola-scénárista snažil vyzdvihnout akorát extra-cool rolí Mickeyho Rourkea a podivnou motivací jeho postavy. ()

DEXTER099

Mam z toho smíšené pocity...někdy mě film i nudil,ale jindy zase bylo vidět,že chce mí snímek přesah v tom smyslu,aby si mladý lidé vzali ponaučení,že nic není černobíle a vše je lepší promyslet a vybrat si svojí životní cestu,tak jsem to alespoň pochopil já....jinak asi se úplně do toho vžít nedá,protože je vidět,že je to režisérova vzpomínka na bratra.Chtěl jsem to vidět kvůli N.Cageovi a ten tu má prvně pár minut prostoru.Za mě 75%. ()

kobejn

technicky brilantně inovativní a silný umělecký zážitek...taky způsob, jakým se dá ozvláštnit jedna obyčejná story ze života delikventů...jestliže Cage nebo Dillon jsou trochu příliš klackovití, Mickey jako Motorcycle Boy to je prostě lahůdka. Parádní film. ()

aluna

Film o příslušnících pouličních gangů, jejichž členi by se, pokud by byli osvobozeni ze stísněných prostor čtvrti, kde není do čeho píchnout (kromě nožem), snad přestali žrát navzájem. Mám hodně ráda Rourkea, a podezřívám se, že ani ne tak kvůli jeho schopnostem hrát, jako proto, že ten jeho charizmatickej ksicht je prostě tahoun. Přítomnost mladičkýho Matta Dillona taky potěšila a nezkušenýmu, naivnímu a zapálenýmu vůdci gangu, jenž svůj post zdědil, vtisknul tu pravou rváčskou, leč i citlivou, stále ještě chlapeckou tvář vzhlížející ke svýmu bratrovi. Pátá hvězda je už čistě věc režie, kdy si Coppola s vizuálem a zvukem hodně vyhrál a utvořil po režijní stránce nevídanej klenot. A Diane Lane v prádle na skříni asi potěší nejedno klučičí oko, zvlášť pokud si vybaví vleklou nudu provázející školní docházku. Vzrůstající neklid a nervozitu vedle ujetý, výrazný hudby stupňuje všudypřítomnej tikot dlouhý chvíle. ()

MissJ

Do seznamu památných filmových okamžiků si poznamenávám scénu z klubu, kde Rourke se špinkou v puse hraje kulečník a do toho černošská kapela válí funky (proč není ta skladba na soundtracku nebo co je to k čertu vůbec za věc?!). Jinak nemám moc co dodat: obsahově mě to nechytlo, hudba Stewarta Copelanda si ovšem tu * navíc zaslouží. ()

Vojcl

Zdejší vysoká hodnocení skutečně nechápu... Francis Ford Coppola je dobrý režisér, ale tohle se mu vážně nepovedlo. Je to film absolutně o ničem s poměrně tuctovou zápletkou a bez jakékoli nezapomenutelné scény. Zaujmou snad jen některé výkony tehdy ještě velmi mladých pozdějších hollywoodských hvězd Matta Dillona, Mickey Rourka či Nicolase Cagea. ()

harfuska

Vo filme sa viac zameriavam na obsah ako na formu, a preto ma tento snímok nijak nenadchol. Dostala som len pár šrámov a rybacích rečí, zabalených do efektného obalu. Vizuálne lahôdky, ktoré boli sprevádzané dravou hudbou, nijak nevyplnili dejovú prázdnotu, ktorú som cítila počas celého filmu. A aj keď boli chlapci celkom sympatickí a predviedli peknú bitku, znovu si ich nehodlám pozrieť. ()

stration

První veliká příležitost Mickeyho Rourka, kterou bezezbytku využil. Není to v žádném případě nejlepší Coppolův snímek, ale za pozornost stojí určitě. Už kvůli Rourkovi. ()

Joe321

Takhle vynikající jsem to rozhodně nečekal. Rodinka Rourke, Hopper a Dillon jako by ze skutečného života vypadla. Celkově všichni hrají výborně, ale Dillon mě náramně překvapil, protože právě on je nejlepší. Tupýho bitkaře topícího se ve stereotypním životě hraje velmi přesvědčivě a třeba scéna v baru... tam musel být opilej, protože takhle to zahrát... Tenhle stav totál na močku jsem už viděl/zažil tolikrát, že Dillon prostě musel být taky nebo je extra třída herec. Coppola navíc zapojil černobílý vizuál a doplnil ho takovým snovým audiem. Procházky, kdy Rourke přestane vnímat okolí mají sílu. -"California's like a beautiful, wild... beautiful, wild girl on heroin... who's high as a kite, thinkin' she's on top of the world, not knowing she's dying even if you show her the marks." ()

SallyZen

Budu sice plavat trochu proti proudu ostatních, ale tento film je moje první setkání s režií FFC. Když jsem se tak, ale na to díval a podíval se jak jsou hodnocené jiné filmy od FFC, tak si říkám, že ostatní budou fakt filmový pecky. Protože tento film se mi dost zamlouval především režijně. Scénaristicky taky dobré a herecky to bylo uplně parádní. Mladý Rourke byl o dost lepší než ten starší, co je teď a s Dillonem teprve mé druhé setkání. Přesto se těším až si pustím další snímky tohoto režiséra. 80% ()

Martin741

Reziser Francis Ford Coppola natocil fajny film o grazloch z predmestia, ktori nemaju co na praci, a tak sa tulaju po baroch, sem-tam nejaka ta bitka sa pritrafi ...... Scenar je slaby a pribeh takmer ziadny, ale ako celok film dobre odsypa. A aj ked osobne nemam rad ludi ako Rourke, dokazem sa preniest cez mne nesympatickeho herca /vlastne dvoch : Rourke + Dillon/ a dat filmu vysokych 85 % ()