Kapitán Willard si počas služby vo Vietname získal povesť vynikajúceho vojaka, poveria ho preto dôležitou misiou - nájsť a zlikvidovať plukovníka Kurtza, ktorý dezertoval a vedie svoju súkromnú vojnu proti všetkým. Cestou proti prúdu Mekongu spoznáva najpodivnejšie a najstrašnejšie aspekty vojnového pekla a dostáva sa stále bližšie a bližšie k samotnému srdcu temnoty. (STV)

fefee

Tak tento film pokladám za jeden z najlepších vojnových snímkov a (možno okrem prvého dielu Kmotra) najlepší film od Francisa F.Coppolu. Vzhľadom na rok kedy film vznikol 1979, je poriadnym "nášupom" aj dnes. Hudba nemá chybu, kamera skvelá, herecké obsadenie perfektné. M.Brando je brutálny a pre mňa nezabudnuteľný Martin Sheen, lepší film som s ním snáď ani nevidel. Parádne nezabudnuteľné scénky: bombardovanie pláže, nálet vrtuľníkov či tiger v džungli mi zostali v hlave až dodnes. Neskutočný zážitok spolu s obrazom a zvukom robia z tohto filmu ohromné dielo. Je to skvost na filmovom nebi. ()

Nightlysin

Famózní rivermovie (říční roadmovie) složená z prologu, epizod (zastávek na cestě) a finále. A právě tento koncept je nejsilnější stránkou filmu. S každou další zastávkou graduje napětí a atmosféra citelně houstne. Ne však kvůli tomu, co se děje na obrazovce a co divák vidí, ale proto, že se stále naléhavěji a se stejnou jistotou, jakou řeka plyne, blíží neodvratitelné. A tím je nutnost vyřešit morální dilema kapitána Willarda (Sheen), jasně dané hned v prologu. Jednotlivé epizody jsou pak oddělené jeho myšlenkami a přidáváním střípků do mozaiky jménem plukovník Kurtz (Brando). Ať už sympatie či zhnusení co se Kurtze týče, Willard zastupuje diváka a nedává odpovědi, ale ptá se. Samotná stopáž zde hraje svou vlastní roli. Je to jako kdyby Vám zbývaly 3 hodiny do konce života, zcela jistě byste si je vychutnali do poslední vteřiny. A to jsem taky udělal. Určitě doporučuji REDUX verzi, která krom jiného přidává epizodu s francouzskými osadníky. Je to poslední zastávka na řece, svým způsobem uklidňující a lehce stimulující, jediná, ve které válka neexistuje vizuálně, ale o to víc ideově a zcela nad rámec vietnamského konfliktu. Dává možnost divákovi v klidu vstřebat dosavadní dění a předem se rozhodnout, jaký konec asi bude ten správný... ()

Nyck

Jak nazvat toto monumentální dílo? Použil bych větu: "Co se povedlo u Kmotra, nepovedlo se tady..." Ačkoliv byl Kmotr co do stopáže stejně dlouhý, tam mi to nevadilo. Kdežto u Apokalypsy mi všechno připadalo zbytečně protahované. Film neměl spád, neměl dynamiku. Výjimkou nebyly desetiminutové scény o ničem. Ještě ucházející byla první půlka, kdy filmu dodával energii Duvall. Ovšem při cestě dále po řece jsem začínal přemýšlet o tom, zda by nebylo lepší zkrátit Apokalypsu klidně o půl hodiny... Viděna prodloužená verze! ()

Ceres

Již úvod filmu dával tušil geniální záležitost, kdy do pozadí hraje The Doors a jejich The End. Snímek je neskutečně dlouhý, ale nakonec to není vůbec na škodu, alespoň si vychutnáte skutečně peklo Vietnamu. Geniální Coppola podal vietnamské "peklo" naprosto odlišným způsobem, než jaké můžeme znát z jiných válečných filmů. Musím uznale zatleskat, protože takové filmy se nerodí denně. Coppolova Apokalypsa je právem jeden z top..ehm vlastně the best. 100% ()

Krustyburg

Přesně takovýhle filmy mě přestanou po půlhodince bavit.. je to příšerně dlouhý, moc se tam nemluví, hraje tam depresivní muzika, děj je upozaděnej a prostředí je fádní .. vím že to ten režisér dělá záměrně a že právě to spoustě lidí přijde "hustý" nebo "hutný" či "brutus dobrý", ale prostě neba.. ()

Midori_Mike

Velice působivě natočený snímek, Coppola opravdu umí. Martin Sheen a Robert Duvall svými hereckými výkony trochu zastínili ostatní, nicméně všichni herci zahráli na výbornou. Atmosféra filmu mi mezi válečnými snímky přišla zcela výjimečná. Těžko to popsat slovy, to se musí vidět, cítit. Né se vším je divák konfrontován přímo, některé věci si musíte sami domyslet. Ale je to práce příjemná. Důležitým aspektem snímku je taky jeho přesah. Nejedná se pouze o válečné drama, je to hlavně sonda do hlubin lidské duše. I kdybych se moc snažil, nenašel bych i v takto dlouhé stopáži filmu slabé místo. Všechny scény i rozhovory mají svůj smysl. Rád bych vyzdvihl i kameru a zvukové efekty. S pořádnou aparaturou jsou to sluchové orgie. Za přečtení určitě stojí i zajímavosti k filmu. ()

Sany33

Apokalypsu už dávno preveril čas. Stala sa pevným pilierom zlatého fondu svetovej kinematografie a s Lovcom jeleňov, Olovenou vestou alebo slávnou "vietnamskou trilógiou" Olivera Stonea (v Čate hral Charlie Sheen) jedným z najvýznamnejších filmov o Vietname. Niekedy, kvôli desivej výprave, čudnej hudbe a krvavostiam, býva prirovnávaná dokonca k Deodatovým Kanibalom. Tak či tak to nie je "ľahko stráviteľný" film. Je to strhujúce, obnažené, surovo úprimné dielo, ktoré nevezme vietor ani čas. 85% ()

fabecc1222

Viděl jsem kratší verzi, takže nedokážu zřejmě posoudit všechny režisérovi myšlenky, ale to co je k vidění v klasické kino verzi, je podle mě jeden z těch případů: "Takové filmy už se dnes netočí". Opravdová atmosféra Vietnamu z tohoto filmu doslova sálá. Všude vedro, vlhko, rákosníci... Nedovedu si představit, co museli vojáci ve Vietnamu zažívat, ale tenhle film to přibližuje asi nejlépe ze všech, které jsem kdy viděl. ()

hroubek

Rozhodl jsem se, že si doženu tento velký rest. Na film jsem kdysi zkoušel kouknout, ale nějak mi to nesedlo. Než, jsem se si film pustil, tak jsem se v jedné diskuzi zeptal, která verze je nejlepší. Bylo mi řečeno, že kinoverze. Pustil jsem si film s českým dabingem a snažil si to vychutnat. Bohužel jsem měl nějaký špatný rozpoložení a dost jsem se ke sledování nutil a málem jsem usnul. Naštval jsem sám na sebe a za pár hodin jsem si pustil Redux verzi. Už jsem neudělal tu chybu, že bych si to pustil s dabingem a šel jsem do toho s originálním zněním. A hned to bylo poutavější a zábavnější. Ta zvuková stopa udělá hodně. Potěšilo mě pár rozšířený scén, abych následně pak byl naštvaný za tu odbočku s francouzskými vojáky, která je ukecaná a hodně zpomalí tempo filmu. Samotné finále s Kurtzem je natočené hodně atmosféricky a má v sobě něco znepokojivého. To finále je svým způsobem šílené jako plukovník Kurtz, a lehce nedává smysl - vzhledem k tomu kolikrát se celé finále přepisovalo a upravovalo je zázrak, že nějak funguje. Režisérovi Coppolovi se povedlo výborně zobrazit válečné šílenství, nesmyslnost násilí a absurditu války. Krásně je to vidět na scénách na lodi, jak se mladým vojákům válka dostává pod kůži a začíná se na nich projevovat, to co vidí. Velkou zásluhu na tom mají přesné herecké výkony. Martin Sheen odvádí parádní výkon a je na něm vidět, jak válka člověka změní. Marlo Brando si pro sebe krade celé finále a působí až démonicky. Robert Duvall má velmi vděčnou roli a užívá si jí na maximum. Čtveřice Laurence Fishburne, Sam Bottoms, Frederic Forrest a Albert Hall odvedla moc dobrou práci a jejich proměna v průběhu cesty je uvěřitelná. Hodně se mi líbila hudba, která parádně doplňuje výpravu a celkovou vizuální stránku filmu. Nejvíce se mi na celém filmu líbila kamera, jenž je geniální. To jak se tam pracuje se světlem, přechody mezi stínem a světlem je fantastické. Některé záběry jsou, tak nádherně natočené, že je radost to sledovat. Apokalypsa je parádně natočený válečný film. ()

VanTom

Pochybná mise eliminovat zběhlého plukovníka Kurtze, jenž se kdesi u kambodžské hranice prohlásil za Boha, vysílá na alegorickou odyseu kapitána Willarda. Nebezpečná říční plavba směřuje nejen do srdce vietnamské džungle, ale i lidského svědomí, hodnot dobra/zla a psychedelické temnoty duše, lemovaná apokalyptickými výjevy válečných hrůz, zoufalství, šílenství (a armádní svévolnosti či nekompetentnosti). Francis Ford Coppola natočil náročné, působivé, nádherně vypadající drama, které mě až hypnoticky pohltilo na nějaké 2 hodiny – abych v pekle samotném, ve filosoficky relativizujícím finále, přes neskonalé charisma problémového Marlona Branda, s potížemi udržel oči otevřené. [Napoprvé dokonce za 3 *] ()

Castrator

Při a po sledování Čety jsem si pokládal otázku, jak dlouho a zda vůbec bych přežil, u Apokalypsy uvažuji nad tím, za jak dlouho by mi ruplo v bedně. Každým dalším sledováním je Apokalypsa lepší. Doporučuji původní, nejkratší verzi. Až po druhém nebo třetím zhlédnutí těm, kterým Apokalypsa nedá spát, delší sestřihy. Skvělý dokument Srdce temnoty: režisérská apokalypsa (1991) zážitek z filmu umocňuje. ()

homerr

poprvé jsem dal 3*, zhruba po týdnu, kdy se mě peklo a atmosféra řeky pořád vracela dávám 4*... co bude za další týden? ()

ganz

Film, který je potřeba pro úplné pochopení vidět víckrát než jednou, ukazuje odvrácenou stranu vietnamského konfliktu, ukazuje šílenství jak amerických vojáků, tak celého okolního prostředí. Nedá se srovnávat s četou ( až na Sheenovi ) a asi ani s žádným jiným filmem přesto pro mě film hodně znamená. ()

MI-380

Poprvé jednoznačně nadšen, podruhé mírně zklamán posledními minutami. Co jiného ale k šílenému plukovníkovi, než šílený závěr? Válka stejně jako vojna: navenek efekt, kázeň, organizace, uvnitř ale hnus, chaos, rozklad. Otázky: Obejde se naše civilizace bez vojáků? Nebyli bychom bez nich (hlavně těch v poslední době nenáviděných amerických) už dávno rozemleti různými náboženskými, fašistickými, komunistickými a dalšími a dalšími ...ickými magory? Nezapomenutelné scény, silný zážitek, 85%. ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

10.01.2023

Opakuje se snad historie a nadělí nám legendární režisér Francis Ford Coppola (Kmotr) další Apokalypsu? Na takové soudy je asi brzy, pro tuto chvíli to ale vypadá, že produkce na vysněném projektu… (viac)