Harry Potter a Kameň mudrcov

• Česko Harry Potter a Kámen mudrců (viac)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózny
Veľká Británia / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Harry Potter je sirota a žije u svojich jediných príbuzných, Dursleyovcov. Tí sa o neho starajú naozaj len z povinnosti a najradšej by boli, keby mohol ísť Harry preč. Ich želanie sa naplní, keď malý Harry dovŕši 11 rokov. To je vek, kedy sa začína povinná školská dochádzka na Rokfortskej strednej škole čarodejníckej - Harrymu začnú chodiť listy, ktoré však jeho strýko s tetou ignorujú, navštívi ho sympatický polobor Hagrid, a na jeho odporúčanie sa dostane do Rokfortu, kde spolu so svojimi dvoma novými kamarátmi Ronom Weasleym a Hermionou Grangerovou zažíva najväčšie dobrodružstvá svojho života. (TV Markíza)

sharky

Byla doba kdy jsem chtěl zavraždit každého kdo vyslovil jméno Harry Potter, ale pak jsem viděl tenhle film a trochu jsem změnil názor. Škoda, že se filmy s takovýmihle efekty a rozpočty netočili, když mně bylo těch 10 let. ()

Nancy

Velice povedený první díl, který se mi líbil tři roky, do doby než Alfonso Chuarón natočil třetí díl. Potom jsem musela uznat, že první dva filmy jsou až přespříliš dětské. Dětský „herci“ jsou v nich ještě takoví nevyzrálí a prkení (všichni tři). Tohle všechno se ale dá omluvit, protože je to první díl a všechno se teprve rozjíždí. V druhém dílu nám již nikdo nemusí říkat, že Harry je sirotek a další takový nudný skutečnosti. Film je opravdu povedený, ale myslím, že teď by to už Chris Columbus, inspirován Alfonsem natočil lépe. ()

Othello

koufeinuprostá, beznikotinová s absencí spermatu, výkalů a ostatních zajímavostí podívaná, kde oproti brilantní technické stránce (triky, výprava, kostýmy, ...) postupně pláče režie, scénář a herceké výkony malých herců. ()

eraserhead666

Potterovská mánie mě tak nějak minula, asi už jsem na ni starý. Byla jsem ale překvapený, kolik stejně starých nebo i starších lidí jsem viděl číst ty knihy. Nikdy jsem neměl v úmyslu je začít číst a filmy mě taky nějak nezajímaly. K prvnímu dílu jsem se poprvé dostal víceméně náhodou a to až v době, kdy už se točil díl čtvrtý. Sjel jsem tak první tři díly skoro najednou a možná i proto se mi to docela zalíbilo, protože jsem odvinul docela velký kus příběhu v hodně krátké době. Poprvé mi HP a KM připadal hodně dětský, což mi ale vůbec nevadilo. Teď po letech mi už to tak dětské nepřipadá, nezapře to zaměření hlavně na tu dětskou populaci, ale tak nějak je to (a tenhle termín fakt nesnáším) zábava pro celou rodinu. Je to dětské, je to humorné, je to kouzelné, ale je to taky docela temné, nevím, myslím si, že v nějakých deseti bych byl ze šachové partie nebo zkamenění zlotřilého učitele docela vyjukanej. Takže, Harryho si určitě někdy a rád přečtu (ale až poté, co zkouknu všechny filmy, ať se mi to vzájemně nekazí). HP a KM je docela dobrá fantasy podívaná s dobrými scénami - úvodní scény s tetičkou, strýčkem a rozmazleným bratránkem, famfrpálový turnaj, již zmiňovaná šachová partie - a sice pozvolna ale dobře rozjetým příběhem. ()

MM11

Chris Columbus určitě neměl snadnou pozici, když si uvědomíme zákulisní tahy ještě před prvním dnem natáčení, tak nad tímhle Pensylvánským rodákem musíme pokleknout. Jelikož se nenechal zviklat a natočil profesionálně působivou (i když mírně sterilní) pohádku pro snad všechny věkové vrstvy. Osvěžením byly vyjma "povinně" kvalitních efektů i výkony dětských protagonistů nezaostávajících za dospělými prakticky ani o píď. Ten vysvětlující závěr byl pro pitomce a trochu uráží, ale celkově byla tahle těžce sledovaná adaptace natočena dobře. ()

Pítrs85

Dlouho předlouho jsem odolával byť jen pomyslet na to, že bych si "tuhle pohádku pro mrňata" mohl někdy pustit... Avšak jednoho dne jsem se tedy rozhodl vložit videokazetu s tímto prvním dílem nahraným z HBO a... už jsem se vezl a vlastně se vezu dodneška. Nechyběly ony chvíle, kdy jakože: "Ó" a taky "Ách" či "To je pěkný" :-) Prostě mi Harry představil něco do té doby neviděného. Je těžké k tomuto fenoménu cokoliv dodávat, asi jen stěží se najde někdo, kdo by o něm alespoň trochu neslyšel. Každý máme nějakou tu oblíbenou filmovou sérii, někdo Star Wars, někdo zase Pána prstenů, no já se zamiloval do této. A už jen těžko na tom budu něco měnit... K samotnému filmu- Chris odvedl dobrou práci (což ve druhém dílu jen a jen potvrdí), avšak především humor a takovou tu odlehčenou atmosféru z knížky se mu vystavět nepodařilo. Nevadí, jednička je prostě legendou samou o sobě, už jen tím skvostným výběrem herců. ()

Ivoshek

Dětskej film, ale povedenej. Všechno je to postavené na kultuře britských internátních škol a koneckonců i to kastování je hodně britské. Líbilo se to dětem, líbilo se to i mně, když jsem na to s nima koukal. Současně dodávám, že sám bych si to nejspíš nepustil. ()

hansel97

Home Alone meets svět JKR, a to v nejlepším možném způsobu. Columbusova schopnost zachytit magii (nejen vánoční) je tu zřejmá, skvěl pracuje s herci a celým magickým světem a prostě dodal další nadčasovou klasiku, která definovala celou generaci. Jediní menší výtka je horší práce s temnější atmosférou, proto je dobře, že v dalších dílech byl Columbus vystřídán. 95% ()

Ilicka

Byl první, byl líbivý a poprvé jsem ho viděla jako malé 11 leté dítě. Od té doby zestárnul. O dost. Dnes působí naivně a bezzubě. A Emma Watson je pěkné prkno. Hodnocení ustaluji na 3* ()

fleker

dyť má brejlé.....to je ňáká blbost nééé?... takovej velkej kouzelník to je a neumí si zpravit voči.......to mi neřikej, že na to neexistuje ňaky zaklinadlo.......čáry máry hovno z krávy, ať mám voči zase zdravý ()

Ištván87

Harryho Pottera mám rád, ale ve filmu mě to až tak nedostalo. Nicméně Alan Rickman je nejlepší možný představitel Snapea. Alespoň oproti předloze nevypadá jako ten největší parchant. Už se těším, jak se v šestce popasuje se svým přerodem a v sedmičce s tím koncem. ()

JASON_X

Nebýt dalších a mnohdy lepších dílů, dám asi čtyři, ale hodnotím v rámci celé série. Jsem poněkud staršího data, než abych na Potterovi / s Potterem vyrůstal, ale objektivně se mi tenhle způsob pohádky dost líbí. Pro realitou zklamané děti je to možnost skvělého úniku do mnohem přitažlivějšího fiktivního světa. Hlavní dětské herecké trio je tu ještě hodně nevyzrálé a nepříliš přesvědčivé, ale oceňuju už v prvním dílu jemné brnknutí na temnou strunu, a to nejprve s krvesavým a následně s parazitickým Voldemortem na druhé straně hlavy. Myslím, že spousta jemnocitnějších dítek mohla mít z těchhle záběrů zaděláno na vcelku solidní noční můru. ()

Bauer

Filmový Harry Potter se drží knížní předlohy a to je docela dobré.Představitele Harryho, Rona a Hermiony vybírali asi dlouho , protože když jsem četl knížku , tak takhle nějak jsem si je představoval.Ale jestli je to určeno pro děti ( a to že je ) tak to bylo příliš dlouhé.Jinak je tam skvělá atmosfera , hudba.Je to celkem povedené. ()

Mikah

Jsem ráda, že zrovna s Harry Potterem a Kamenem mudrců mám spojenu svou první návštěvu kina. Nejen proto, že tento film odstartoval celosvětovou Potterovskou mánii, ale také proto, že sama jsem velkým fanouškem série. A určitě si myslím, že začátek se velice dobře zdařil – první díl je film, který si pouštím vůbec nejčastěji. První dva díly od Chrise Columba jsou značně pohádkové a na své si proto přijdou i děti a myslím, že na to Columbus šel o něco lépe než David Yates, jenž se ságy ujal od pátého dílu a jenž sází spíše na akčnost a temnotu. Podle mého názoru první díl nešel natočit lépe a lituji, že Columbus nenatočil více filmů série. ()

luka4615

Harry Potter and the Philosopher's Stone aneb jak vlastně začal jeden z nejpozoruhodnějších kouzelnických příběhů tohoto milénia. „It takes a great deal of bravery to stand up to your enemies, but a great deal more to stand up to your friends.“ ()

Sawy

Po letech jsem se na Kámen mudrců podíval znova a musím konstatovat,že je dětštější a pohádkovější než jiné díly série,tím se ale duchu předlohy přibližuje snad nejvíce.Columbus vdechl Harrymu život vskutku kouzelným způsobem,dodal mu magický fantasy vizuál a vyškrtnul z předlohy opravdu jen to,co ve filmu nebylo potřeba.Zpětně se mu tak musím omluvit za to,že jsem jeho první potterovku podceňoval a ocenit jeho nezanedbatelný přínos do série.Byl to právě on,kdo dokázal funkčně převést na plátno potterovský svět a bez něj by do kin přicházející finále dozajista vypadalo úplně jinak.A nejspíš hůř. 80 % ()

Coleator

Převést kouzelnický svět na filmové plátno rozhodně nebylo jednoduché, ale Chris Columbus to dokázal… Bradavice a ostatní lokace vypadají báječně, člověk by si tam hned rád zajel a i famfrpál je zfilmovaný výborně… Ale bez skvělých herců, by to bylo málo… Castingy se ale naštěstí povedly na jedničku – mohl bych tady vyjmenovat v podstatě všechny postavy, které našly dokonalé představitele… Skvělou práci také odvedl John Williams – jehož hudební téma pro Harryho Pottera zná dnes snad každý… Krásná práce :) ()

Lucasion

"You're a wizard, Harry!" Harry Potter, chlapec, který přežil. Kdo by neznal mladého čaroděje, který v 11ti letech odcestuje do Bradavické školy čar a kouzel. Byl to velký boom, který fungoval celých deset let. Patřím do generace, která s touto sérií vyrostla. Pamatuji si první vydání knížek, a jak se stály fronty v den vydání dalšího dílu. Ovšem Chris Columbus dokázal nevídané, převedl tuto britskou pohádku, do skvělého fantasy filmového světa. Ta výprava a kouzla fungují dodnes. Postavy Vás očarují a nepustí. Navíc Columbus pohádkovou atmosféru umí. Promyšlený lore, krásná hudba, prokreslené postavy. No prostě tímto začala jedna z nejlepších fantasy sérii ve filmografii. I po osmnácti letech mě ten film dokáže vtáhnout a baví mě, i když jsem ho viděl několikrát. / No a tak jsem tu zase. Po dvaceti dvou neuvěřitelných letech. Ten film je prostě kouzelný. Doslova. Pro Harryho vždy budu mít slabost a první díl je prostě úchvatný i po letech. Miluju tenhle svět. Některé scény prostě už zestárly, ale i tak film funguje naprosto perfektně. Ten soundtrack je nádherný a díky němu ožívá kouzelný a tajemný svět plný čar a magie. Kde je sakra můj lístek na vlak do Bradavic?! [Extended] (90 %) ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

12.04.2023

HBO plánuje seriálový remake Harryho Pottera

HBO plánuje seriálový remake Harryho Pottera

04.04.2023

Tohle už bohužel není apríl. Server Bloomberg totiž přes noc přišel s nečekanou zprávou, že se HBO blíží k uzavření dohody ohledně nového seriálu vycházejícího z knižní série Harry Potter od… (viac)