Pred súmrakom

• Česko Před soumrakem (viac)

Film režiséra Richarda Linklatera volně navazuje na jeho snímek z roku 1995 Před úsvitem (Before Sunrise). Film Před úsvitem je romantickým příběhem o lásce dvou mladých lidí, francouzské studentky Celine (Julie Delpy) a amerického mladíka Jesse (Ethan Hawke). Celine a Jesse se setkali ve vlaku z Budapešti do Vídně a děj filmu se odehrával v průběhu dvanácti hodin, po které trvalo jejich krátké setkání ve Vídni. Snímek končil rozloučením obou hrdinů po jedné společně strávené noci. Celine a Jesse se rozešli se slibem, že se znovu setkají ve Vídni po šesti měsících. (oficiálny text distribútora)

sarianna

Příjemná konverzačka(částečně připomínající divadelní hru), která v podstatě není o ničem,ale rozhodně se u ní nenudíte. Jen hlavní představitelé mi přišli poněkud mdlí. ()

janeczek

Kdo to nezažil, nepochopí! Tenhle snímek se v mých TOP5 ale neusadí jen pro ten motiv osudového setkání. Hned od začátku se na vás povalí smršť jedinečných, svěžích dialogů dokreslených půvabnou a pravdivou Julie Delpy (...po 13 letech jsem se znovu poprvé zamiloval). Neuvěřitelně silně zahrané od obou aktérů (věřím, že měli oba ve smlouvě, že se nesmí spolu vyspat, aby to tímhle způsobem mohli vůbec dát!). Nicméně v půli jakoby scénář zvolní a začne ztrácet dech (přestože stále nenudí), aby do poslední třetiny vstoupil jako smršť hurikánu. Šrámkův Měsíc nad řekou to sice není, o to více je to dospělé a vyzrálé - tahle "zlobivá" romantická etuda par excellence má prostě obrovský koule!! Filmový závěr pak nemá chybu - otevřenější to už být nemůže, ale kdo by se pídil po tom, jestli spolu zůstali. V životě jde přeci o kouzlo momentu - tady a teď! PS: Vlastně bych se nedivil, kdyby Linklater napsal příběh o spisovateli, který napsal příběh o sobě. Mistrně odkoukané ze života!! ()

montel

Jesse (Ethan Hawke) a Celine (Julie Delpy), kteří se spolu seznámili ve vlaku se tentokrát setkávají v Paříži, kde přijel Jesse propagovat svou knihu. Společně se vydávají na procházku Paříží...A to je asi tak vše o co v tomto filmu jde. Opět nechápu zdejší vysoké hodnocení, děj je naprosto o ničem, opět se jedná pouze o jeden dlouhý dialog nesympatické dvojice. Kdybych neviděl první díl dám odpad! 20% ()

Epco

Neskutočne pravdivé, zo života a zároveň romantické. Jeden dialog dvoch ľudí, ktorý sa nevideli 9 rokov a predsa sa nie len zdajú byť rovnako naladený ale aj sú. Zhustený výcuc toho čo si predstavujem pod slovným spojením " V pravý čas na pravom mieste s tým pravým dievčaťom v Paríži" A to aj napriek tomu, že na začiatku bolo práve zmeškané rande. ()

Marco20

S druhým dílem se páreček dostal k daleko abstraktnějším a aktuálnějším úvahám o lásce a světu obecně, než jak tomu bylo u první části. Některé pasáže by si vážně zasloužily tesat do kamene pro budoucí generace. A krása pohledět, jak s tím vyzrál i samotný film. Richard Linklater dokázal 80 minutám vtisknout tolik pravdy, se všemi radostnými i pálivými zákoutími, že se z toho hlava zatočí. Ethan Hawk a Julie Delpy nehrají, oni se postavami stávají - pod vlivem nepřemožitelného scénáře s nimi plně splynuli. Nemám o tom pochyby, Před soumrakem je nezapomenutelný zážitek skutečnější, než skutečnost sama. ()

steews

Jsem tak ráda, že se na všechny díly koukám až v roce 2014, protože tohle bych opravdu nedala. Jsou to naprostá muka, u fotbalu si párkrát zakřičím, když je to fakt napínavý, ale tady jsem si poslední půl hodinu rvala vlasy, vteřinu neposeděla a pořád jim důrazně opakovala, ať už se políbí a na konci zůstala jak opařená... nechci to nechat na fantazii (jsem romantik, takže je jasné, že spolu zůstanou, ale to jsem si myslela i o prvním filmu, že jo), chci, aby si padli do náruče! Neskutečná romantika s nádhernou atmosférou a zajímavými dialogy. Jdu se hned dívat na before midnight a opravdu doufám, že už se něco dozvím :) ()

lusota

Tak jsem trochu zklamaná. Oproti prvnímu dílu mi chyběla ta lehkost a hravost a dravost mládí. Jesse a Celine jsou starší, každý žije svůj život, ani jeden v něm není spokojený a ani jeden nezapomněl na toho druhého. Chápu, že si museli pořešit tentokrát vážnější problémy, víc si zafilozofovat, konec byl moc dobrý, ale prostě...čekala jsem něco jiného. Nebo že bych nebyla jen správně naladěná??? ()

Royaldell

Achjo,i když Ethank Hawke už není takovej fešák jak v jedničce a Julie Delpy nemá tak nádhernej francouzskej přízvuk,stejně to má své kouzlo a už jenom fakt,že se díváte 80 minut v kuse na naprosto běžnou (ač nádhernou) konverzaci vypovídá,jak je ten film vlastně neuvěřitelný. ()

tribican

Autoři filmu si zaslouží velký potlesk, sequel je většinou fail či alespoň mírný úpadek oproti původnímu filmu, ale zde mi přijde, že se nic z původního filmu nezkazilo, naopak kvalita narostla. Je to lehké, je to příjemné, je to kouzelné. 90 % ()

Awer

nějak nemám chuť dávat tomu pět hvězd. je to svým způsobem tak dobrý, že to nechci vrážet do té průměrnosti. velmi elegantně vyřešený druhý díl trilogie, který dává smysl dílům jedna i tři. ()

Bogrant

Zo šiestich mesiacov sa stalo deväť rokov, noc vystriedala deň, Paríž zasa Viedeň, ale inak je to v podstate to isté, čo prvá časť, akurát vyspelejšie. A to najmä z toho dôvodu, že hlavné postavy sa už poznajú a ich názory sa lepšie počúvajú. Opätovné sympatie a dávka humoru ešte umocňujú zážitok, podobne ako ten záver. Pekné vykecávanie sa. Na to, že som dosť cynik, to ušlo. :-) ()

Bednaa

Tak jak ve mně jednička roste postupně, dvojka je jasná rána na solar. Možná je to tím, že Před úsvitem je sladká pohádka, sen každého, kdo věří na romantiku. Před soumrakem už je těžká srážka s realitou. Vyjímečný příběh, který je nejsilnější v jeho všednosti. Tohle přece musí jít použít na každého. Tohle přece musí každého donutit si na místo postav dosadit osoby z jejich života a minimálně po zbytek večera se ptát “Co kurva kdyby?”. Jestli ne, tak vlastně nevím, jestli mají dotyční štěstí, nebo šílenou smůlu. ()

Polux

8/10 | Hawke i Delpy pokračují v herecké krasojízdě, všechny podstatné atributy jedničky (atmosféra, chemie mezi těma dvěma a plno emocí pod povrchem) zachovány, dialogové tempo a množství témat, na které lze zavést řeč, nepolevuje, ovšem přes vokální rychlopalbu nově přibývá další vrstva "kolik je toho vyřčeno vs kolik toho zůstává nevysloveno" (ta je sice částečně přítomna i v jedničce, ale teprve ve dvojce dostává grády), pro dvojici první citové vystřízlivění/střet s realitou, poznání, že Delpy je kromě herečky i dost slušná zpěvačka/hudebnice, křehké citové balancování neradostné životní partnerské zkušenosti vs druhá šance (nebo osud?), famózní klimax se zpěvem, ve kterém jsou vzájemné city doslova hmatatelné, opět neurčitý závěr, který ale naplňuje diváka optimismem (tentokrát to už těm dvěma musí vyjít:-)) a samozřejmě další kudos za technickou realizaci. | PeZet ()

katabouda

Tak, jak jde Ethan a Julie, tak jde člověk s nimi a nevěří vlastním očím a uším, protože si připadá, jako by ve filmu hrál on sám a vyprávěl svůj vlastní životní příběh - úžasné putování ulicemi Paříže, nekončící vyprávění o životě, o pocitech, které zná asi každý z nás (nebo aspoň většina :-) Osvěžující :-) ()

Obi Wan

Obět skvěle zahráno Ethan a Julie opět zazářili ale je tu mím romantiky než v Before Sunrise ale na druhou se to odehrává v Paříži. ()

Cooolboy

Na tomto filme nie je okrem dialógu veľmi čo hodnotiť ale musím parafrázovať Pomove slová a napísať "Before sunset je božský". 10/10 ()

jarhead

Hvězdiček bych dal o hodně více, kdyby to bylo jen trochu možné. Pohlazení po duši, aneb jak člověk přehodnotí své mladické ideály s odstupem několika let... musím sehnat v originále, viděl jsem jen v dabované verzi a musím přiznat, že nic moc, teda aspoň pro mé ucho nebyl výběr dabérů to pravé ořechové. ()

FireFox

"Druhý" díl jsem viděla jako první. Oblíbení, příjemní herci, v příjemném prostředí. S jasně a lehce formulovanými myšlenkami, které jsou mi tak vlastní. Nenucený dialog plynoucí po celou hodinu a půl. Příběh s jasným vyústěním, které by možná ve skutečném životě dopadlo tak, anebo jinak. Pro "první" díl jsem běžela do půjčovny hned druhý den... ()

Jasmín

Po filmu Před úsvitem jsem se moc těšil na jeho pokračování pln zvědavosti: Sešli se po tom půl roce nebo ne? Jak se teď vlastně po 9 letech mohou znovu potkat ve velkoměstě, snad do sebe nevrazí někde na chodníku? Bude to pokračování love story, nebo jen příjemné vyprávění? A nezklame mě to? ..... Nezklamalo, naopak. Další dlouhý rozhovor byl lepší než z prvního dílu. Neustálý limit hrozícího odchodu Jesseho na letadlo vybičuje obě postavy při procházce jedním koutkem Paříže k výborné sebereflexi. Ještě poznámka - před filmem se opravdu podívejte na dobu trvání filmu, abyste pak nebyli překvapeni jako já. Mě DVD ukázalo dokonce jen 75 min.!!! Típnul jsem sice trochu dřív titulky, ale těžko by šly ještě dalších pět ;-) ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Málokterý režisér využívá plynutí času do takové míry, jako Richard Linklater. Jeho snímek Chlapectví se točil 12 let, romantická trilogie Před úsvitem, Před soumrakem a Před půlnocí zase vznikala s… (viac)

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

23.11.2011

Jednou za čas neuškodí trochu kvalitní romantiky. V tomto případě dokonce špičkové romantiky. Ethan Hawke prozradil, že s Julie Delpy a Richardem Linklaterem už asi půl roku mluví o možnosti natočit… (viac)

Jakubisko, třes se!

Jakubisko, třes se!

13.05.2007

...říká Julie Delpy, kterou známe především z dvoudílné konverzační romance Před úsvitem a Před soumrakem. Julie už několik let spřádá plány na film o Alžbětě Báthoryové. K němu si sama napsala… (viac)