Pred súmrakom

• Česko Před soumrakem (viac)

Film režiséra Richarda Linklatera volně navazuje na jeho snímek z roku 1995 Před úsvitem (Before Sunrise). Film Před úsvitem je romantickým příběhem o lásce dvou mladých lidí, francouzské studentky Celine (Julie Delpy) a amerického mladíka Jesse (Ethan Hawke). Celine a Jesse se setkali ve vlaku z Budapešti do Vídně a děj filmu se odehrával v průběhu dvanácti hodin, po které trvalo jejich krátké setkání ve Vídni. Snímek končil rozloučením obou hrdinů po jedné společně strávené noci. Celine a Jesse se rozešli se slibem, že se znovu setkají ve Vídni po šesti měsících. (oficiálny text distribútora)

wito

mám rád tento typ osobných "ukecaných" filmov. nie vždy však musia divákovi (i mne) sadnúť. chce to správnu chvíľu v správny čas a zážitok sa deje... ()

karlee

Jedničku jsem neviděl, toto nebylo špatné, jen některé dialogy mě trochu štvaly, (chci skutečně pomáhat planetě, blá blá, oprostit se od té naší konzumní společnosti, blá blá), kdyby zůstalo u dialogů o vztazích, dám víc, má to i překvapivě slušný konec. ()

Maskott

Opäť úžastná konverzačka dvoch zamilovaných ľudí. Po ich romantickej noci vo Viedni (Before Sunrise) sa stretávajú "náhodou" a porovnávajú si životy, hovoria čo keby a podobne. Teda ďalšia nenásilná romantika milo podaná v krásnom Parížskom prostredí. Jednoducho nedá sa odolať. ()

Najt

Úplně zbytečný film o ničem. Je to jenom rozhovor dvou lidí, kteří se prakticky náhodně potkají. Scénář je na vysoké úrovni, jenže polovina jsou jen žvásty o ničem a výměna hypotetických názorů, a z druhé poloviny je polovina o tom, co už většina z nas ví a ta jedna čtvrtina co zbývá fakt nestačí na to, aby mě ten film dokázal zaujmout. Zkrátka jde o nudu i přes kvality. Bohužel předchozí díl jsem neviděl, zjistil jsem, že tohle je pokračování až po skouknutí. Je možné, že se absence jedničky může odrazit od hodnocení, ale v tuhle chvíli, kdy se ve filmu absolutně nic nestane a skončí to ve stylu "dobrý, asi máme vše, stop" fakt na lepší hodnocení nestačí. Je to stejně zajímavý asi jako bych natočil rozhovor s babou na prvním rande a dal to na YouTube // 2* za scénář ()

pajapal

Film, který je velice nenápadně skvělí ve všech směrech.Zvláštní dynamika vyprávění, kterou podporuje skvělí scénář a chemie postav dělá z filmu jedinečný zážitek.Všechno super snad jen jeden záběr na rozjíždějící se auto mi přišel nevhodný:-)Navíc všechno podtrhuje konec , který nenechá obrazotvornost napokoji a nutí stále přemýšlet co se dělo dál, tedy aspoň mě. ()

Bigfuckman

Volné pokračování Before Sunrise nijak neubírá na kvalitě svého předchůdce. Jen ta stopáž mohla být pravda trošku delší. Nejsem skalním fanouškem romantických filmů, ale tohle je vyjímka, kterou doporučím nejen nežnému pohlaví, ale i "pánům tvorstva". (teď píši trošku jako ženská, ale je to trošku i tím filmem ovlivněné) No ale i přeci mužský mohou být citlivý, naslouchací, upřímný a jednoše zamilovaní jen do jedné ženy za život. ()

nula87

Pokračování na 9 let přerušeného rozhovoru, tentokrát v Paříži. Jesse a Celine už neřeší až tolik aktuální chvíle, jako tomu bylo ve Vídni, ale spíš to co se za oněch 9 let stalo, nebo mohlo stát. Nejlepší je konec (cca od nástupu do auta), na který stojí za to počkat, a hlavně za něj jsem dal čtvrtou hvězdičku ()

Slunik

Oproti jedničce naprosté fiasko. Chybí náboj, myšlenka. Dle mého názoru neměla dvojka nikdy existovat, protože se prostě neměli podruhé setkat. A když, tak neměli mít oba pokažené životy, protože nad čím je pak potřeba přemýšlet? Mám se vrátit do NY za ženou, kterou jsem nikdy nemiloval a se kterou mě život nebaví? Stejně tak beznaděj v jejích vztazích. Jediná komplikace, která nám byla dopřána je 4-letý syn, jinak opravdu není nad čím váhat. I když být jím, tak nevím, jestli bych jí dokázala odpustit, že se na mě tenkrát ve Vídni vykašlala a nepřijela. Taky mi vadí, že i když postavy zestárly, jsou pořád stejně naivní, mají stejné idealistické řeči, jediný rozdíl je v tom, že místo romantiky zaujal sex, dokážete si představit, že se po 9 letech setkáte se svým zidealizovaným protějškem a začnete se bavit o sexu? Navíc nepřestanou ani na chvilku mluvit, podle mě by měli zavřít pusu a jen se do sebe nenasytně vpíjet očima, užívat si tu chvíli opětovného setkání. Je zvláštní, že za celý film (kromě úvodního neemotivního polibku na tvář) nedojde k žádnému fyzickému kontaktu, tím myslím, že by se třeba mohli vzít za ruku nebo by jí mohl odhrnout vlasy z čela. Napadá mě, jestli se ještě vůbec mají rádi, nebo si jen chtějí nezávazně zavzpomínat. ()

Martix

Stejně jako 'první díl' této milostné romance, velmi realisticky podává příběh dvou obyčejných mladých lidí, kteří se po dlouhých 9-ti letech znovu setkávají a vedou neobyčejně milostný rozhovor, který by nejraději neměl mít konce. Velmi příjemná atmosféra je především zásluhou dobrých herců, kde se mi víc líbil výkon Julie Delpy, coby pohledné Celine. Ale nejlepší na tom je, že celý příběh není žádné sci-fi. Žádná pohádka. Je to příběh, který by si mohl zahrát každý z nás. Pro toho, kdo bere život jako něco, na čem se dá stále něco nového objěvovat. Jen se k tomu odhodlat... Nejlepší scéna: závěr filmu v bytě Celine. ()

Tasartir

Ač nemusím romantické filmy, tak první díl mě fakt dostal.. perfektní *****. Možná jsem měl přiliš velké očekávání díky jedničce a zdejšímu hodnocení od tohoto počinu, možná špatný den, nebo jsem vybral špatný dabing (Ve dvojce hlavní ženskou postavu daboval někdo jiný), možná by byli lepší titulky, možná byli erupce na slunci nebo já nevím co... Horší tři *** nebo lepší dvě**.. ()

petite fille

bezpečne príjemné dielo. oproti predchádzajúcej časti sa tu prejavuje viac nadhľadu, hoci menej vášne, ale to nevadí. dialógy sú tentoraz o ničom len navonok, postupne v nich vychádza na povrch bolesť, ktorú sa postavy pôvodne snažili neprejaviť, ba až poprieť. napriek tomu tu emócie už nie sú vybičované do krajnosti, ale tvarované veľmi jemne, s detailnou presnosťou. po tých deviatich rokoch je teda súznenie hlavných hrdinov na kvalitatívne omnoho hlbšej úrovni. ()

Ehax

Plno keců jaký to bylo na začátku jak byli najivní, o práci, o rodině, jak se změnil každý. Jinak Jessi si dává záležet, aby neřekl nějakou blbost u všeho, kde si není jistý řekne ,,dělám si srandu'' :D, aby se Celine nerozplynula na molekuly .... ()

gicous

S přibývajícími léty obou hrdinů přinášející do jejich životů zkušenosti a nové prožitky se proměnily i témata rozhovorů, které vedou. Od povrchních a málo zajímavých konverzací z úsvitu dne se Jesse a Celine propracovali k osobnějším a mnohem více intimnějším zakoutím svých životů. Soumrak tedy přináší emocionálně bohatší souznění s oběma protagonisty. Ať již to je Jesseho osobní zpověď o nešťastném manželství nebo Celinino spílání na svou neschopnost najít fungující vztah, vše je více procítěné a lépe zahrané. Pořád tam jsou ale chvíle (např. Celinino antisvůdné vystoupení v závěru, Jesseho spisovatelské entrée, lavičkový rozhovor o sexu, které působí v celkovém kontextu snímku naprosto nepatřičně). V důsledku toho se záblesky určitého nepopsatelného kouzla ztrácejí s přibývajícím šerem, jenž sebou přináší soumrak dne. 6/10 ()

Luciee113

Podle mě se rozhodně musí vidět první díl. Jinak to kecání dvou sotva se znajících lidí není o ničem. Po 15 min. jsem to vypla, sehnala jsem si jedničku a pak jsem si opět pustila dvojku. Už to bylo o něčem jiném :-) ()

zvolis

No paráda... asi před rokem a půl jsem narazil na film Před půlnocí, kouknul se na něj a přišel mi super. Nedávno jsem náhodou narazil na tento koukám na něj a přišlo mi to nějaké povědomé, dokoukám to koukám sem a teprve teď mi došlo, že jsou tři díly. Paráda takže sjedu to odzadu co se dá dělat. Vím, že to s hodnocením nemá co dělat ale tak něják jsem to sem musel napsat. Zajímalo by mě kolik troubů jako já se tu najde :) ()

Petule3

No, takhle to dopadá. Zatímco v jedničce jde především o touhu a vášeň mezi dvěma mlaďasema, co se potkali ve vlaku, ve dvojce už vidíme realitu, která není tak pěkná a zářivá, jak bychom si představovali. On je ženatý a má dítě, ona vztah s novinářem...na první pohled to pro oba dopadlo dobře...je to ale klam, po jedné společně trávené hodině z něj vypadne, že je vlastně nešťastný, že mu ona zlomila srdce a stále na ni myslí a z ní (až tedy po hodině a čtvrt - vypadala dost nad věcí), že díky jejich krátce trvající, ale o to intenzivnější lásce už nemůže najít vztah, který by jí vyhovoval a stačil, když zažila, to co zažila. Smutné...a nakonec totálně otevřený konec, kdy si můžeme jen domyslet, jak to asi bude dál a nedočkavě čekat na další díl. Julie dost zhubla, Ethan dospěl...přesto jsou pořád přirození a jejich ukecanost vlastně roztomilá. Dlouho jsem neviděla takhle uvěřitelný film. Je to vlastně nádherné a zároveň srdcervoucí, uff. Asi neusnu... ()

Ukrizku

Podle mé (zřejmě neromantické) představy o lásce je tenhle film prázdným tlacháním o tom, co bylo, neb co by být mohlo. Jestli mezi těmi dvěma něco bylo, je to asi pryč. Jakákoli obměna intimního sblížení by tady stejně byla jen vytržením z nudné reality. Nebavilo mne zhola nic - ani obsah, ani forma. Třetí hvězda je jen za řeč o manželství. ()

Pohodex

Takhle nějak by měl vypadat romantický film, bez zbytečné okázalosti a velkých nereálných romantických gest. Skvěle napsaný vlastně jeden dlouhý dialog, který zabředává snad skoro do všeho, nutno podotknout, že mi často mluvili z duše. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Málokterý režisér využívá plynutí času do takové míry, jako Richard Linklater. Jeho snímek Chlapectví se točil 12 let, romantická trilogie Před úsvitem, Před soumrakem a Před půlnocí zase vznikala s… (viac)

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

Hawke, Delpy a Před... třetím dílem

23.11.2011

Jednou za čas neuškodí trochu kvalitní romantiky. V tomto případě dokonce špičkové romantiky. Ethan Hawke prozradil, že s Julie Delpy a Richardem Linklaterem už asi půl roku mluví o možnosti natočit… (viac)

Jakubisko, třes se!

Jakubisko, třes se!

13.05.2007

...říká Julie Delpy, kterou známe především z dvoudílné konverzační romance Před úsvitem a Před soumrakem. Julie už několik let spřádá plány na film o Alžbětě Báthoryové. K němu si sama napsala… (viac)