Zbytečná krutost

• USA Blood Simple (viac)

Marty, bohatý majitel baru v Texasu, zjistí, že jeho nešťastná žena Abby má poměr s jeho sympatickým barmanem Rayem. Najme si toho nejbezohlednějšího soukromého detektiva, aby je oba zlikvidoval. Marty si neuvědomí, že detektivovi Visserovi úplně chybí jakákoli morálka, a za všech okolností si bude chránit jen svou kůži. Tím je pro Martyho nebezpečný, ale aspoň ví, na čem je. Abby a Ray tento luxus nemají a věří, že Marty je jejich jediný problém. (oficiálny text distribútora)

Pavlínka9

Film, který je vynikající ze všech stran :) Skvělá kamera, klid a rozvaha, s jakým je tento snímek natočen, to je obdivuhodné. Strach, napětí, beznaděj, realita, krutost, vynikající hudba!!! To vše jsou slova, která mám s tímto filmem spojena :) ()

Kmotr76

Minimalistický a přesto (nebo spíš právě proto) naprosto bezchybný film. Zápletka geniální a zoufalství (anti)hrdinů skoro až hmatatelné. ()

hanagi

Po letech jsem film náhodně viděla znovu. A žasnu, protože je ještě lepší než si pamatuju. Nekompromisní, krutý i vtipný, bez obroušených hran. ()

zdenny

Povětšinu filmu bych hodnotil čtyřmi hvězdami - a to především za námět, ikdyž vlastně velice jednoduchý. Pak už to byla ale nuda. A nakonec jsem si uvědomil, že tento lynchovský styl fakt nemám rád. Dělat z jednoduché zápletky brutální drama a napětí díky tomu, že totálně zpomalím kameru a dialogy, to fakt nesnáším. Když si to člověk přebere znovu, zjistí, že šlo vlastně o hovno a ještě megazpomalené. Musím i uznat, že smrt si zasloužil spíš ten frajer, ke kterému ta holka chodila zanášet. Protože já ctím manželství a nesouhlasím s tím, když chlap balí ženskou, která je vdaná. Takže vlastně ani nevím, proč se to jmenovalo "Zbytečná krutost", když tam nebylo prakticky nic krutého. Snad jen krutě si se mnou zahrál tento film. Přesto ale dávám tři hvězdy, protože celkem sympatická byla role chlapa na špinavou práci a nakonec za námět. Jinak ale žádný zázrak a dle mého soudu vysoké hodnocení. ()

Mishqo

mne to nič nedalo, prišlo mi to nezmyselné, postavy boli vrcholne nesympatické iba hudba sa mi páčila, tentokrát som im to nezožral, nudil som sa ()

JohnSmith

Nechápu tak vysoké hodnocení této kultovky. Není na tom nic zajímavého nebo zvláštního. Klasický thriller, ve kterém mi nepřišlo, že by byl zbytečně krutý, snad jen vůči divákům, protože místy je to fakt těžká nuda. ()

cross

Je až neuvěřitelně zarážející, jak si někdo může svým debutem vyprofilovat styl. Coenové to dokázali, takže ve Zbytečné krutosti uvidíte přesně to, na co jste zvyklí z dalších jejich autorských filmů - úžasná stylovost, výborný scénář, režie i herecké výkony, o kamerových vychytávkách nemluvě a vše podpořeno funkční hudbou (i když zde ještě Burwell nejede zcela naplno) a letmými prostřihy. Příběh samotný je odvyprávěn do nejjemnějších detailů, s občasným velmi černým zavtipkováním a naturální surovostí, ale bohužel se nevyhnul přemrštěné chaotičnosti a nevěrohodnosti. Dokonalý debut, téměř dokonalý film... ()

witch

Spolu se Spielbergovým Duelem prakticky dokonalá ukázka budování napětí. Zpočátku banální příběh vás vcucne tak rychle, že ani nestačíte polknout překvapení, a celý zbytek filmu v tom už bude jenom pomalu a jistě pokračovat. Zásluhu na tom má mimo jiné i skvěle odpovídající hudba: Základní motiv (přirozeně by Carter Burwell) je trochu podobný tomu, který se později objevil ve Fargu, a je zajímavé sledovat, jak odlišná instrumentace a aranžmá mohou změnit výslednou náladu, kterou hudba navodí. ()

strelenaL

Bratry Coenovi jsem moc nemusela do jisté doby. Ne že by se mi jejich ztvárnění filmů nelíbil ale donedávna jsem jim nemohla přijít na chuť..po shlédnutí Blood simple jsem očarovaná. Film měl hloubku a správně nastavenou hladinu zvedajícího se adrenalinu. Pěkná zápletka připomínající staré dobré filmy od A.Hitchcocka možná vám to přijde jako zveličování do výšin takového mága napětí jakým Hitchcock je, ale přirovnání se podle mne opravdu hodí. ()

J.Lajner

Zbytečná krutost je pochmurný thriller s neo-noirovými vizuálními prvky. Temná komedie zasazená do zapadlých zákoutí Texasu, kde humor nevytvářejí potrhlé gagy, ale rozpor mezi tím, co si postavy myslí, že vědí, a tím, co ví divák. Tragické charaktery, které se svými mylnými domněnkami plují na nebezpečných kolizních kurzech, vzbuzují politováníhodné pocity, ale jsou zároveň i zdrojem sžíravé zábavy. Ačkoliv nám Coenovci předkládají celkem absurdní pohled na fungování osudu, nikdy se nás při sledování nezmocní pocit, že by byl příběh mechanicky podaný nebo snad uměle vykonstruovaný. Nejen z toho důvodu stojí Zbytečná krutost za připomínku. Se svou rafinovanou výstavbou, technickou vyspělostí a několika legendárními výjevy, bez problémů obstojí i dnes. Málokterý režisér se může pochlubit takovým debutem. Kdoví? Možná, že v tomto případě odvedla svou práci hned dvojnásobná dávka talentu. Více. ()

Pecival

Ze začátku zajímavé a režisérsky solidně zvládnuté s pár luxusníma scénama. Celkově však poněkud rozvláčné, příběh dosti plytký a docela mě to nudilo. Žádnou pořádnou gradaci jsem nezaznamenal, nějak mě budování napětí minulo. Na hodinu a půl trochu málo příběhu. ()

prasacimor

Musím uznať, že na debut je to vynikajúco remeselne zvládnuté. Hlavne čo sa týka práce s kamerou. Coeni pekne od začiatku pevnými krokmi budujú svoj typický filmársky štýl. No jednanie skoro všetkých postáv, ktoré mi prišlo niekedy až vyložene stupídne a nepochopiteľné, mi nedovoľuje ísť s hodnotením vyššie. ()

milancecil

Jsou takové filmy, které prostě do nás diváků dokáží rázně prorazit, ne šetrně, s citlivými ohledy, pozvolna, pomalu, ale ostře, bolestivě, ve vypjatých momentech, až s jakousi rafinovanou surovostí, ano, a za takový považuji právě tento pozoruhodně již mistrovsky vyzrálý, režijní debut bratrů Coenů, sice provedením jen skromné, až krajně minimalistické dílo, přesto tak mimořádně vydatné a hutné, s výborně stupňovanou atmosférou, v níž se nám vnímavějším divákům dostává téhož trýznivého napětí, stejně intenzivního jako hlavním aktérům příběhu, opravdu s nimi trpíme, s každou další minutou děje více a více, přesně tak je vše s až s překvapivou bravůrou na nás všechny nachystáno, nemilosrdně, s až zlomyslnou vypočítavostí, abychom snad ani na moment nepřestali cítit ten tlak hrozivých událostí, ano, bohužel i tak může vypadat rozvrat manželství a z jinak téměř typického vztahového trojúhelníku se stát vražedné soustrojí, to když si nevěrou zhrzený manžel umane, že své zostuzení pomstí tím nejhorším možným způsobem, vraždou obou milenců, ale vše je většinou jinak, než se v takových případech na počátku jeví, nestačí mít jen ty požadované peníze a za ně si najmout na něco tak odporného zkušeného zabijáka, ani on totiž nemusí jednat v tak nečestném záměru čestně, právě na takové jednoduché zápletce bratři Coenové skvěle budují svůj dramatický příběh, brutální, nelítostný a snad i trochu poučný, právě pro ty pomstychtivé, aby viděli, jak celkem snadno se jim takové zvrhlé plány mohou rychle vymknout z pod kontroly a obětí se stanou pak oni sami, ale rozpoutané zlo, které, jak z Pandořiny skříňky uvolnili, se překotně šíří dál, nedá se bezpečně vrátit a uzavřít zpět. ()

voleman

První film bratrů Coenů dopadl velmi slušně, a ikdyž to podle mně není jejich nejlepší dílo, v pohodě ode mne dostalo 5*. Typický režijní Coenovský styl, je tady opravdu cítit jako v žádném jiném jejich filmu, a je vidět, že se na Zbytečné krutosti Coeni zaučovali, a pak všechny ty klady tohoto filmu využili v jejich další tvorbě. Film má hustou atmosféru, a různé skvělé nápady, avšak jednotlivé scény se svojí působivostí liší, některé jsou dobrá a jiné jsou vynikající. Jako celek ovšem film působí skvěle, a jako debut to asi lépe dopadnout nemohlo. ()

venca163

Z tohohle vykukovalo Fargo snad v každý scéně (nebo spíš obráceně, ale já jsem viděl Fargo první). Kvalitou jsem překvapenej nebyl, neboť jsem jí tak nějak od Coenů očekával i v jejich prvotině =). Kamera, postupy, atmosféra, hudba...dobrý, splněno. Jen scénář by šel ještě vymazlit (nevědomost postav byla občas až uměle udržovaná, aby se příběh nezhroutil...a to já nemam obvykle moc rád). Dokonalá byla ale postava soukromýho detektiva Emmeta Walshe! Tak akorát o tu celou hvězdu (ne půl) slabší než Fargo, ale pořád dobrej Texas. (75%) ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Bratři Coenové chystají krvavý horor

Bratři Coenové chystají krvavý horor

30.01.2024

Je tomu už pět let od posledního společného snímku talentovaného tvůrčího dua bratří Coenů, jímž byl western Balada o Busteru Scruggsovi vyrobený pro streamovací službu Netflix. Po uvedení tohoto… (viac)

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

18.08.2021

Noir bez předsudků bude stěžejním tématem 9. ročníku Noir Film Festivalu, který se letos stěhuje na nové místo – hrad Český Šternberk, v jehož pěti interiérových sálech a na hradním nádvoří bude od… (viac)

Clooney natočí scénář od Coenů

Clooney natočí scénář od Coenů

26.10.2015

Spolupráce bratrů Coenových a George Clooneyho zatím čítá Bratříčku, kde jsi?, Nesnesitelnou krutost a Po přečtení spalte. Už brzy uvidíme jejich čtvrtý společný film, retro komedii Ave, Caesar!, tím… (viac)