Zbytečná krutost

• Česko Zbytečná krutost aneb žena, pistole a obchod s nudlemi (viac)
Čína, 2009, 95 min

Réžia:

Yimou Zhang

Scenár:

Zhengchao Xu, Jianquan Shi, Joel Coen (pôvodný scenár) (viac)

Kamera:

Xiaoding Zhao

Hudba:

Lin Zhao

Wang je skleslý, prolhaný a chamtivý majitel obchodu s nudlemi v čínském pouštním městě. Jeho opomíjená a sarkastická žena má tajný poměr s Liem, s jedním z Wangových zaměstnanců. Li, nesmělý muž, neochotně ukrývá zbraň své milenky, kterou si koupila na vraždu svého manžela. Wang ale sleduje každý jejich pohyb. Podplatil policistu Zhanga, aby zabil tento nepřípustný pár. Vypadá to jako perfektní plán: celá záležitost bude krutá a krvavá, ale s uspokojivým koncem...nebo si to alespoň myslí. Darebný Zhang má ale rovněž vlastní plány. Když dojde ke zvratu v příběhu, proteče více krve a bude spácháno mnoho násilí... (Filmbox)

sniper18

Je to nadpriemerná komediálne ladená historická dráma od Yimou Zhanga. Má pomerne dobrý príbeh o osadenstve jednej púštnej reštaurácie, bohatom, ale chamtivom majiteľovi, jeho nevernej manželke a niekoľkých zamestnancoch, z ktorých každý má nejaký svoj problém a keď sa manželke od zahraničného obchodníka podarí kúpiť pištoľ, uvidia v tom riešenie. Lenže svoje záujmy má aj schopný vládny policajt, ktorý sa o tom dozvie a tak sa situácia výrazne skomplikuje. Spracovanie nie je zlé, dej síce sám o sebe nepôsobí až tak zaujímavo, ako by mohol, za čo môže aj obmedzenie pomerne malým priestorom a rovnako malým množstvom postáv, pričom tie navyše v rámci žánru pôsobia až moc povrchne, chcelo by to ich výraznejšie prepracovať a lepšie podať ich motivácie, takto si ma vlastne ani moc nezískali. Ale aj tak tomu nemôžem uprieť tú správnu štýlovosť, vďaka ktorej som už od začiatku vedel, že ma to bude baviť. Hlavne tá kombinácia vážnosti a čiernohumorného prevedenia sa nadmieru vydarila, pričom sa z toho našťastie ani raz nestáva už prehnaná paródia, ale skôr je to tak milo absurdné. A tak to síce nie je až tak dobré, ako by mohlo, ale bavilo ma to a určite by som bral aj väčšiu dĺžku, zdalo sa mi to až príliš krátke. Inak žánrovo sa to vlastne aj ťažko hodnotí, o akciu tu nejde vôbec, vtipné scény sami o sebe vlastne tiež ani moc nefungujú, ale je to taká príjemná absurdná krimi dráma v historických kulisách, kde mi ten štýl dokázal držať úsmev na tvári. Čo sa týka hereckého obsadenia, chcelo by to aspoň jedného výraznejšieho herca, ktorý by svoju postavu dokázal lepšie utiahnuť, ale zase ani z týchto mi nikto nevadil. Réžia a technická stránka sú výborné, Yimou Zhang ma v tomto opäť nesklamal, nechýba vydarená vizuálna stránka a sadla mi aj atmosféra. Takže lepšie hodnotenie nedávam, na to by som potreboval zaujímavejší dej a kvalitnejších hercov, ale aj tak sa mi to celkom páčilo, kladov je tu stále dosť. 65% ()

JFL

Ponechme stranou, že Zhangův pokus o komedii je nekoukatelně otravný sled troškovských jalovostí a stupidity. Pokud bychom hledali ospravedlnění existence tohoto remaku, nabízí se snad jen to, že čínská kinematografie chtěla té americké předvést svou moc. Styl filmu mísí křiklavě opulentní estetiku předchozích režisérových snímků s typicky přízemní pitvořivou komikou typickou pro čínské lidové komedie, čímž se vysmívá vlastně v prvé řadě výchozímu americkému žánru. Zhangova "Zbytečná krutost" představuje jakýsi anti-noir vůči Coenovic neo-noiru, který se oproti klasickým žánrovým kriminálkám 50. let vyznačuje vypjatou vážností a zbytněle ponurou atmosférou. A tak jestliže americká kinematografie se vrací ke svým ikonickým žánrům a vystužuje jejich stěny tvrdým vizuálem, pak Čína je zesměšňuje stejným stylem jako se na alegorických vozech z májových průvodů či propagandistických plakátech dehonestovaly symboly Západu. ()

kagemush

Než zase někdo začne prskat, že to nemá s původním filmem moc společného, měl by si dotyčný(á) uvědomit, že zatímco pro nás staří (rozuměj antičtí) řekové rozdělili tragédii a komedii na dva svébytné směry (tím nepomíjím tzv tragikomedie, ale ty nebývají tak nařvané jako různá asijská dílka), tak právě tohle nikdo v raných dějinách východoasijského divadelnictví neprovedl. A pak se stane, že třeba ve The Untold Story chvíli koukáme na povykující policajty jak vystřižené z grotesky, no a chvíli na to čumíme na pána jak porcuje své spoluobčany do knedlíčků. A tady zrovna tak. Za mně velká spokojenost, páč principy (neo)noiru zachovány byli, a já to zas mohl vidět trochu jinak. ()

pakobylka

----- "Pane ... zaseklo se to !" ----- Stylová parodie, která nemá zábrany. Možná proto v některých ohledech zašla až příliš daleko ... na můj vkus. Nicméně - stojí si za svým: Má vlastní vzor ... i názor, řídí se vlastními, trochu bizarními a přitom mimořádně zlomyslnými nápady - a neohlíží se na to, co bych po ní chtěla JÁ. Ve skutečnosti je to nejen sympatické, ale i odvážné, takže jí v podstatě nemůžu nic zásadního vytknout - i když bych chtěla ... ;-) ... 3,5* ()

H34D

Ono to vlastně nedopadlo vůbec špatně, film je velmi dobře natočen i včetně pěkného vizuálna, které je pro Yimou Zhanga typické. Problém je, že příběh předlohy je dle mě velmi těžko převeditelný do jiné (starší) doby a jiné kultury. Atmosféra temného děje s kontrastně absurdními momenty tedy znatelně oslabuje. Postavy zde nemají tak silné charisma a typicky Coenovský wtf humor se zde překlápí do o něco divácky přijatelnější a tím pádem pro tento příběh méně vhodné verze humoru. Asijská verze je zkrátka ve všem horší a působí mnohem obyčejněji než poměrně originální a tedy do jisté míry nenapodobitelný Blood Simple. Přesto všechno působí tento kousek pořád relativně dobře. Dokonce se ani nejedná o otrocký remake - paradoxně díky tomu, že je ve všem o něco horší je také i trochu jiný a tudíž "soběstačný". 6/10 ()

• Natáčení filmu začalo v červenci 2009 a skončilo v prosinci téhož roku. (Rugero)