Automechanik Frank Leone (Sylvester Stallone) si odpykáva trest za ublíženie na zdraví, ktorého sa dopustil pri obrane kamaráta pred partiou násilníkov. Do vypršania trestu mu zostáva už len šesť mesiacov. Jedného dňa ho však z relatívne voľnej väzby v norwoodskom väzení prevezú do väznice Getaway. Tam ho na príkaz sadistického riaditeľa Wardena Drumgoolea (Donald Sutherland), ktorý s ním má nevybavené účty, týrajú tak dozorcovia, ako aj väzni. Frank všetko príkorie statočne znáša do chvíle, keď sa v ohrození ocitne aj jeho priateľka Melissa (Darlanne Fluegel). A to je moment, v ktorom sa Frank rozhodne z väzenia ujsť. Netuší, že presne to chcel riaditeľ dosiahnuť a nastražil na Franka pascu... (oficiálny text distribútora)

SeanLSD

Zo všetkých brutálnych nakladačiek, fyzických i psychických, čo ich len Sly vo svojej úctyhodnej nakladacej kariére dostal, či už v spravodlivom ringu alebo nespravodlivom Vietname, najväčšie mu vždy dokázala pripraviť zbastardelá americká spravodlivosť. Ani nemenovaný veterán, ktorý zje aj to, z čoho by sa koza dovracala, si však nevytrpel toľko ako obyčajný automechanik Leone. V mojom obľúbenom podžánri väzenských filmov je kvalitných kusov hromada, ale tento považujem súčasne aj za dielo s najlepšie vygradovaným napätím a zúrivosťou, čo som kedy videl, o čom ma presviedča nespočetné množstvo opätovných zhliadnutí vždy znova a znova s rovnakým efektom, že by som ku koncu trhal tehly zubami. A to aj v porovnaní s trojicou iných srdcoviek z 90. rokov v hlavnej úlohe s pánom Cageom. ()

HorrFi

Role jako vyšitá pro Sylvestra Stallona :)Sly hrál dobře, dobrá hudba, akce dobrá ... Pro mě třetí nejlepší film se Stallonem po Rockym a Rambovi :) ()

vesper001

A je to tady! Asi jsem právě začala nesnášet filmy z vězeňského prostředí. Ale popořadě. Vězení mě děsí jako pojem, metafora i eventualita. A u filmů mám taky nějaké mantinely (jedním je motorová pila, druhým krvežízniví emzáci a třetím náznak možnosti, že by se na obrazovce mohla objevit loutka). Násilí mě v rovině reálné děsí už od fáze zvýšeného hlasu, ale doteď jsem si myslela, že v rovině imaginární jsem poměrně odolná. A ono ne. Sly je sympaťák, Sutherland hovado, příběhu nic nechybí (kromě racionálního konce), ale Kriminál byl na mě prostě moc surový. ()

CinemaRanger

Opravdu výborný vězeňský thriller, kterému vévodí skvělé výkony Stalloneho a Sutherlanda. Má to napětí a stále se něco děje. Po prvním Rambovi nejlepší film se Slyem. ()

eye candy

Vězeňské drama průměrné, plné klišé, postav fádních, děje lehce naivního, ideální tak někdy na konec listopadu, kdy už mozek pomalu zamyká v kancelářích a zhasíná v chodbách. Sly se snaži seč mu herecké síly stačí z postavy Leona něco smysluplného vyždímat. Že jde o snahu marnou a bezvýslednou nejde ani tak na vrub jeho herecké způsobilosti, zachránit tak plochý a vybledlý charakter by asi svedlo jen málokteré charisma. Hloupé a nevěrohodné dění na obrazovce naštěstí omilostňuje celkem vyvedená akční stránka filmu, která si uchovává atmosféru akčňáků dohasínajících 80tek a uvádí ambice filmu na pravou míru. Nejlepší scéna: Pomádoví mukli http://www.youtube.com/watch?v=batEIaVPDUM ()

miguel_111

Väzenská dráma zo všetkým čo k tomuto žánru patrí. Od hlavného predstaviteľa, väzňov, slizkého správcu väznice až po skorumpovaných bacharov. Sylvester Stallone ako väzeň uveriteľný a táto rola mu svedčila a zahral to slušne. Správca väznice v podaní Donalda Sutherlanda bol tiež zvolený dobre a tiež mu rola svedčila. Muklovia boli v pohode. Bachari boli asi najslabší článok filmu a mnohý neboli zvolený kto vie ako dobre. Celkom slušný príbeh z dosť predvídateľným koncom filmu. Pre mňa 70% ()

Vecko99

Nevím, jestli bych tenhle film nazval dramatem nebo dokonce thrillerem. Spíš je to taková akčnější pohádka se Slyem, který zde hraje "hodného" trestance. Nejdřív se ocitá ve věznici, kde jsou všichni kamarádi, ať už jde o vězně či dozorce a poté je přesunut do druhé, kde se naopak zabijí a mlátí jen pro zábavu či cigáro. To vše mě bavilo, chvilkami mi to připomínalo Shawshank, chvilkami Prison break, jelikož jsem to viděl až po shlédnutí seriálu a chvilkami další filmy z vězeňského prostředí a až na posledních pár záběrů, je to ale dobrá podívaná, která neurazí, ale ani nenadchne. ()

Jizni Tlapa

Kriminál má hodně momentů, které Vás chytí za srdce a bicák! Od scény s mustangem v garáži až po emoční zápas v rugby zakončený super tancem v podání dvě-stě kg Franka McRae. Skvělé herecké výkony , nad kterými jasně vyčnívá ulítlej T.Sizemore, následuje Sutherland a hlavně Johna Amos, kterému role bachaře sedla skvěle. Sly předvedl skvělou formu a to jak fyzickou , tak hereckou. ()

tnp101

Film je natočen jako realistické drama z vězeňského prostředí, ale pod svou seriózně se tvářící kapotou nezakryje tu klasickou „stallonovku“ z osmdesátek s klaďasem v boji proti ultimátnímu záporákovi a jeho kumpánům. Od začátku je každému tak nějak předem jasné, jak to všechno skončí, ale právě ta forma zde především v bojích tělo na tělo/výzbroj vytváří o něco intenzivnější cítění s hlavním hrdinou. 70% RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: V modrém se u nás „Kriminál“ distribuuje v podobě regionální verze od „Magicboxu“ a nyní se podíváme do útrob disku. Po animovaném logu výrobce spatří světlo světa počeštěná, statická, avšak přehledná a docela vkusně vypadající hlavní nabídka, která je ve stejné podobě přístupná i z „pop-up“ nabídky při sledování filmu. Proč to takto rozebírám? Pokud jste v poslední době neměli tu čest s novějšími regionálními disky od „Magixboxu“ a pamatujete pouze na nepovedené výtvory typu "Kick-Ass", dnes to již víceméně neplatí. Na plně animovaná menu a jiné maličkosti si sice budeme nejspíš muset ještě nějakou tu dobu počkat, ale to je víceméně všechno, co na první pohled zaregistrujete (častým jevem je prezentace formou 25GB namísto 50GB disku, ale to si naštěstí umí pohlídat a na výsledné kvalitě to není patrné). Ale dost řečí kolem a vrhneme se na technickou stránku obrazu. Ten je prezentován v „celo-obrazovém“ 16:9, resp. 1,85:1 a věk se zde podepsal docela výrazně. Na straně přepisu žádná chybu nesvaluji, může za to s největší pravděpodobností pouze a jen méně kvalitní zdrojový materiál, ze kterého se i tak podařilo nascanovat, co se dá. Ostrost ve světlých scénách je totiž na svůj věk relativně vysoká a pocit z vysokého rozlišení mu dodává uspokojivé množství detailů. V obou případech nečekejte příliš, ale jde pravděpodobně o jediné důvody, proč zvolit Blu-ray namísto DVD. Ve tmavých scénách totiž celková kvalita upadá a největší zásluhu na tom má docela mizerná černá a na odiv se dere i zřetelnější zrno. Barevná paleta je nevýrazná, ale pro potřeby snímku i přepisu funkční. Obraz není tragický, ale nejde ani o žádný zázrak. Vzhledem k věku bych jej označil za průměr, který neoslní, což ještě výrazněji platí u originálního zvuku v DTS-HD 5.1 MASTER. Kromě dobře znějící hudby, která okupuje pravý a levý přední a částečně zadní reproduktory, se vše ostatní reprodukuje primárně z centrálu a navíc ne zrovna dech beroucím způsobem. Dialogy jsou sice čisté a ve své podstatě i výrazné, avšak nemohl jsem se ubránit pocitu, jako kdyby je poslouchal přes plechovku s otevřeným dnem, což vlastně platí i pro všechny ostatní prvky, jež reprodukuje. Detailů je minimum a vědět o sobě většinou nedává ani subwoofer. To česká stopa ve stejném formátu, avšak s menším datovým tokem, zní v porovnání s anglickou překvapivě o několik úrovní lépe. O moc výraznější je její hlastiost i dynamika se zřetelnějšími zásahy subwooferu, stejně jako prostorovost, plno detailů i mluvené slovo. Jde o docela povedený český dabing z roku 2005 od „České produkční a.s.“ s nezaměnitelným Pavlem Rímským v roli Slye. Nestává se mi to často (resp. téměř vůbec), ale v tomto případě doporučuji českou stopu. Anglická je sice věrná tvůrčímu záměru, ale bůhvíjaký zážitek neposkytne. Stejně jako bonusy, které odstartujeme 6 minutovým „making of…“, kde toho na nás kromě několika záběrů z natáčení moc nečeká. Další bonusy jej pak jen doplňují. Ve 3 minutách se podíváme zblízka na Slye a jeho charakter, v 8 minutách na nesouvislou dokumentaci z místa natáčení, tedy reálné věznice s reálnými vězni a v 7 minutách na nezkrácené rozhovory použité v několika výše zmíněných videích. Pak už tu máme jenom trailer a tím končíme. Všechny bonusy jsou prezentovány v SD a vybaveny českými titulky. Kdyby disk disponoval audio komentářem, byl bych spokojený, ale bez jeho přítomnosti zůstávám velice chladný. Titul se nejen díky tomu tudíž moc nepředvedl. Uděluji slabších 50% a to především s přihlédnutím na věk. () (menej) (viac)

Yoshimitsu

Mám rád filmy z vězeňského prostředí.Na Stalloneho většinou vyjdou dobrácké role Kriminál není vyjímkou.Sympatický klaďas na, kterýho ušijou boudu, aby ho ředitel dostal do jeho kriminálu a udělal mu ze života peklo.Místama mi bylo Stalloneho líto, jak s ním drsný ředitel ( Donald Sutherland) vytírá podlahu a dělá mu jeden naschvál za druhým.Bachaři byli taky na ranu, ale ubliž bachařovi, pak se to obrátí proti tobě. ()

ywo666

Stallone si toho preskáče veľa. A znáša to hrdinsky. Film je super. Okrem Sylverstra ma potešili výkony Johna Amosa, Toma Sizemora a Sutherland hral dokonalého zákerného záporáka. K jednotlivým postavám som si dokázal vybudovať vzťah a záležalo mi ako dopadnú. Jedinou slabinou je trochu záver. Mohli trochu pritvrdiť. Možno by to ubralo na dôverihodnosti, ale celý film som dúfal vo väčší finálny masakar. 4*. Myslím, že týmto som videl všetky Slyove relevantné filmy. ()

Kubaso

Jedinou, ale zato celkem podstatnou chybou tohoto dílka je fakt, že se nedokáže rozhodnout, zda chce být vážným vězeňským dramatem anebo klasickou zábavnou "slyovkou". Nicméně Stallone JE dobrý herec a dokáže utáhnout film, který by bez něj lehce spadnul do průměru. A Sutherland, Amos a Landham mu v tom vydatně pomáhají. Rozhodně jeden z Jeho lepších filmů. A skladba "Vehicle" od The Ides of March opravdu nemá chybu. ()

Hennesy

Skvelá dráma z väzenského prostredia, ktorá dokazuje, že Stallone dokáže zahrať aj náročnejšiu rolu. Vrelo odporúčam všetkým, ktorí Stalloneho už dávno odpísali. ()

fefee

Vcelku priemerný snímok z väzenského prostredia. Stallone ma však svojou rolou príjemne prekvapil, a dej filmu ma vtiahol natoľko že som tie jednotlivé klišé vo filme s ľahkosťou prehltol. :) 3,5* ()

Trustme

Po natáčení série výbušných filmů odchází Stallone koncem 80.tých let si odpočinout do Kriminálu. Tímto filmem se pokouší o "citlivější" postavu a příběh. K ruce dostává režiséra Flynna, ale většina scén je v režii Slye. I když filmů z vězeňského prostředí bylo před i po něm natočeno spousty, je to vděčné téma a zde je vybroušené do podoby přímé, dojemné, dramatické akce. Všechny postavy jsou skvělé a dialogy mají patřičný vězeňský humor. Tento film zraje jako víno a osobně se mi líbí víc a víc s každým zhlédnutím. Velký podíl mají na tom charaktery postav: Frank Leone - nezlomný člověk toužící přežít i v krutém prostředí s hrstkou přátel, mezi kterými jsou svině, stejně jako mezi gestapáckými bachaři se najde jeden spravedlivý se vzácným úsměvem... ()

zdenny

Božský Sly a jeho perfektní vystoupení v klasickém střetu dobra a zla ve vězeňském prostředí. Ředitel věznice nesnášel jednoho vězně a proto se rozhodl na poslední půlrok udělat ze života peklo. Vězeň se dlouho nenechal zviklat, až do chvíle, kdy byl zabit jeho kamarád a především, když mu bylo dáno na vědomí, že jeho přítelkyně bude znásilněna právě propuštěným vězněm… Film o lidské cti, přátelství, nenávisti a zradě. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore