Čierni baroni

• Česko Černí baroni

Seriál Čierni baróni vznikol na základe úspešného filmu s rovnomenným názvom, ktorý bol nakrútený v roku 1992. Scenárista seriálu Martin Bezouška sa nechal inšpirovať populárnymi knihami Miloslava Švandrlíka "Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky", pričom využil najmä motívy, ktoré neboli použité vo filme. On i režisér Juraj Herz sa snažili do príbehu, ktorý zachytáva atmosféru 50-tych rokov 20. storočia vniesť humorný pohľad na neradostný totalitný režim československej armády a spečatiť ho všetkou bizarnosťou, ktorú táto doba so sebou prinášala. V prvom dieli sa stretneme s majorom Haluškom, prezývanom Terazky (Andy Hryc), kapitánom Ořechom (Vítězslav Jandák), poručíkom Hamáčkom (Bolek Polívka), Kefalínom (Radek Holub) i kapitánom MUDr. Reichom (Tomáš Topfer) i ďalšími postavami, ktoré sú veľmi svojrázne až absurdné... (oficiálny text distribútora)

laepus

Možná že by si to zasloužilo při zavření obou očí i tu třetí hvězdu, ale vzhledem ke všem promarněným příležitostem tady prostě budu podhodnocovat. A položím jednoduchou otázku - proč se předělávají věci, které jsou dokonalé ve své knižní i filmové podobě? Nabízí se jediná odpověď - aby ještě více vynikla dokonalost literárního a filmového zpracování. Je neuvěřitelné, jak se dá promrhat takový potenciál s takovými herci. Smutný příběh. ()

dehlie

Tento seriál na nepodaril. Dal som mu opäť šancu po prečítaní knihy. Už iba postava Kefalina bola úplne mimo a vôbec som nepochopil herecký výkon pána Holuba. ()

no2

9/10 - Knihu jsem četl nejméně pětkrát (za posledních sedmnáct osmnáct let), proto tento seriál hodnotím lépe než populárnější film. Nasmál jsem se (stejně jako u knihy) hodně, uvítal jsem mnohé situace i postavičky, které se do filmu nevešly, ačkoliv v knize patřily k tomuto nejzásadnějšímu. Černí baroni jsou holt látka na seriál, a ne na film. A tento seriál se Herzovi povedl, hlavně zvolení herci mi tady "sedli" víc... (např. Schmitzer předvedl ve filmu sympatický výkon, ale Polívka - to je jiné kafe! Takhle si asi představuji notorického ožralu poručíka Hamáčka! A stejně tak většina ostatních představitelů - Hryc JE Terazky, Kefalín-Švandrlík byl oteklý, ne jako Vetchý atd. atd.) ()

andykovac

Porovnávanie zo seriálom je zbytočné. Myslím si , že herci ktorí mali sami skúsenosti zo ZVS sa svojich rolí zhostili dobre. Najviac exceluje Andrej Hryc v roli Terazkyho. Niektoré diely ma veľmi pobavili a tešil som sa na každý daľší diel.í ()

Grizzly

Seriál který skoro nemá chybu. Je to taková kompilace situací z knížek, ale humor zůstává stejný. Směju se u toho rád a nahlas. Kdo Černé barony neocení je bolševická bukvice :). ()

gombarix odpad!

Předlohu jsem nečetl, takže hodnotím pouze to, že tento seriál je tupější, trapnější a nudnější, než jsem si byl mocen představit, a to komplexně - scénář, dramaturgie, herecké (spíš ochotnické) výkony, všechno. Mistr Herz dokázal, že je neobyčejně všestranným tvůrcem - dokázat za jeden život natočit absolutní klenot jako Spalovač mrtvol a absolutní s*ačku jako je tohle, to se jen tak nevidí. - EDIT: Předlohu jsem již přečetl a je nutno přiznat, že seriál se jí snaží držet věrněji než film, a to i co do pojetí Kefalína, který je v knize skutečně blíž trapně švejkujícímu Holubovi než decentnímu hezounovi Vetchému. Že se do seriálu jaksi nepodařilo převést spád a zábavnost knihy, je však neoddiskutovatelné. 10 % ()

korok

Velmi mě tento seriál překvapil. Bylo to skoro tak dobré, jako filmové zpracování a neváhám tudíž s udělením plného počtu hvězd. U každého dílu jsem se nasmál, skvělé hlášky, plejáda známých komediálních herců. Andrej Hryc jako major "Terazky" neměl chybu, dále třeba Bolek Polívka jako věčně ožralý poručík Hamáček také, tomu ty opilecké role už od dob Dědictví prostě sedí, jako prdel na hrnec. Skvělá buranská zábava z vojenského prostředí. Jsem nadšen! ()

Besyn

Místy solidní zábava a dobré momenty nedokážou převážit strašné herecké výkony (Holub),křečovité a rádobyvtipné situace a nevyvážený scénař.Zklamání. ()

dalziel

To sa fakt neda pozerat.To co tam predvazal Radek Holub v ulohe Kefalina ma priam odpudzovalo a znechutovalo ako bavilo.Vo filme černí baroni bol Kefalin frajer tuto je z tej postavy spravený Hlúpy Jano.A samozrejme viaznu aj ostatne postavy ale o tom je už aj škoda pisat. ()

bolf!k

Průměr. Hodně to zvedá bezkonkurenční herecký ansámbl, ale děsně to zmrvili scénáristi, protože často jsou ty jejich pokusy o vtip vyloženě trapný. Škodaa. 50% ()

JBMAVERICK

Jak to tady tak vypadá, budu trošku za rebela, ale za mě jednoznačně lepší než film. Jenom Kefalín mi to dost pokazil, jeho rádoby švejkování bylo především blbý a jeho role zbytečná. Proto nedám tu pátou hvězdu... a to už by tady stejně bylo politicky nepřípustný. Takže za mě silný 4 hvězdy a nechápu jak ti, co četli knížku můžou upřednostnit film před tímhle seriálem.. Dobrý kohůt Terazky je tady o 200% lepší a snad i o trochu lepší než v knížce, a Kaiser, Polívka, Liška.... No možná mi to tímhle protikomentářem moc politicky nemyslí, ale seriál za to stojí! ()

Trixi

S nadšením jsem očekávala tenhle seriál, ale bože, jaké zklamání. Jednu hvězdičku dávám jen za pár dobrých hereckých etud.......rozhodně ale né Holubových (ten je ,podle mého, nejslabším článkem tohoto projektu). ()

Kessler odpad!

Tohle je můj první odpad na csfd, většinou jsem totiž hodnotil díla, k nimž mám jakýsi vztah. To platí i o filmových Černých baronech a tenhle pokus ČT považuju za neuvěřitelně trapný. Přitom se nedá říct, že by chyběl potenciál na slušnou sérii. ()

hyper01

Neměl jsem absolutně páru o tom, že tento seriál existuje! Náhodou jsem si všiml, že to běží na ČT1 a rozhodl jsem se, že to prostě musím vidět! Film Sirového mě totiž, jako milovníka Švandrlíkovy knížky a dalších pokračování, příliš neoslovil a tak jsem zvědavý právě na tohle. Po prvních dvou dílech zatím docela spokojenost, hlavně s hereckým obsazením - např. Polívka jako poručík Hamáček je výborný. Ačkoliv mám rád Donutila, tak ve filmu mi celkem vadí jeho šišlání a osvojení si role poručíka Troníka, proto další plus za seriál. Zatím mi vadí některé zbytečně dlouhé dialogy - připadá mi, že to tvůrci seriálu chtěli co nejvíc natáhnout, přitom by se vše podstatné dalo natočit i s polovičním počtem dílů.. Na hodnocení je tedy ještě příliš brzy, těším se na další díly :-) EDIT: Po shlédnutí zbylých dílů - možná jsem se trochu ukvapil, ale špatné to rozhodně není. Avšak příliš dlouhé konverzace se časem stávají nudnými a to tomuto seriálu moc škodí. Nemůžu se zbavit dojmu, že dílů mělo být 5 a ne 11 a nepřišli bychom o nic podstatného. Každopádně děkuji tvůrcům za nový pohled na Švandrlíkovu knihu (knihy), než nabízí film. 50% ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc

31.01.2021

V noci ze soboty na neděli zemřel slovenský filmový, televizní a divadelní herec Andrej Hryc. Bylo mu 71 let. Hryc bojoval od loňského roku s akutní leukémií, informace o úmrtí nyní médiím předala… (viac)