Čierni baroni

• Česko Černí baroni

Seriál Čierni baróni vznikol na základe úspešného filmu s rovnomenným názvom, ktorý bol nakrútený v roku 1992. Scenárista seriálu Martin Bezouška sa nechal inšpirovať populárnymi knihami Miloslava Švandrlíka "Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky", pričom využil najmä motívy, ktoré neboli použité vo filme. On i režisér Juraj Herz sa snažili do príbehu, ktorý zachytáva atmosféru 50-tych rokov 20. storočia vniesť humorný pohľad na neradostný totalitný režim československej armády a spečatiť ho všetkou bizarnosťou, ktorú táto doba so sebou prinášala. V prvom dieli sa stretneme s majorom Haluškom, prezývanom Terazky (Andy Hryc), kapitánom Ořechom (Vítězslav Jandák), poručíkom Hamáčkom (Bolek Polívka), Kefalínom (Radek Holub) i kapitánom MUDr. Reichom (Tomáš Topfer) i ďalšími postavami, ktoré sú veľmi svojrázne až absurdné... (oficiálny text distribútora)

Phobia

To je fuckt hezké, jak se celý herecký ansámbl a štáb při natáčení viditelně skvěle bavil a "Černé barony" si užíval plnými doušky... Ale neměli by se, kruciprdel, bavit a užívat si taky diváci? Knížku jsem v pubertě tatíkovi kradla a smála se u ní, film mě potom poněkud zklamal, ovšem pořád jde o povedené dílo proti seriálu, kde hraje prim imrvére ožralý Poblívka a rádoby "šarmantně" švejkující Holub. Příležitost ke štěku se našla pro každého herce v ČR i z přilehlého okolí a jak se zdá, to je ten důvod, proč vlastně seriál vznikl: aby bylo česko/slovenskou kulturní frontu za co platit. A že je divák otrávený na zdechnutí? Na to sere Herz... 35% ()

Jhershaw

Nemůžu hodnotit seriál jako celek, protože ani náhodou nemám v úmyslu vidět všechny díly. První díl jsem jen poslouchal a nechápal jsem, čemu se ´dívající se´ smějí. Druhý díl jsem již viděl. Bohužel se potvrdily mé obavy - jestli má být ten seriál zábavný, tak vážně není! Je to nuda, nuda, šeď, podprůměr. Takže ho hodnotím 30% - nemůžu se rozhodnout, jestli bych dal 2* za všechny slavné herce, kteří zde hrají, nebo naopak 1* za to, na jak hrozném projektu participují. ()

Paldini

Viděl jsem první čtyři díly. Po každém jsem si říkal:"Vydrž ještě jeden, snad se to zlepší". Nezlepšilo. Ten čtvrtý díl jsem už nevydržel sledovat do konce. Na další už se dívat nebudu. Je to ztráta příliš vzácného času. ()

Boogeyman

Po skvělých prvních dvou epizodách nabral seriál pořádnou sestupnou tendenci, poslední díly už jsem ani nesledoval. Ale kniha je skvost. ()

Aky

Jsou zkrátka knížky, kterým seriáloný formát nesedí. Plocha je pro ně příliš velká a v nedostatku materie tvůrci nejsou schopni udržet rytmus a nezadržitelně zabřednou jakéhosi blátivého tlachání o ničem . ()

Ruut

Nevím čím to je, ale mě se to docela líbilo a vím že to celkem frčelo i u nás na koleji. Hmm jsou určité věci mezi nebem a Zemí ... možná je to tím že se my češi tak rádi díváme na to naše "hezké" malé švejkovské čecháčkovství. ()

kingik

Je zvláštní, že se seriál očividně chce lépe vyrovnat s knižní předlohou, než jeho filmový bratříček, ale činí tak natolik křečovitým způsobem, až se seriál stává nestravitelným. Projekt si vzal režijně na starost ostřílený matador Juraj Herz, ale předvedl se v tom nejhorším světle. Ve své slabé chvilce si k ruce přizval velmi slibné herecké obsazení, ale to se zcela míjí s Herzovým pojetím, a gagy, které tu jsou, působí až ochotnickým dojmem. Omylem bylo i obsazení Radka Holuba do role Kefalína. Ten je natolik nevýrazný a upozaděný, až místo toho, aby film táhl, tak ho táhne ke dnu. Andrej Hryc v roli Terazkyho se mně také vůbec nelíbil. Pravda, hraje svého majora více autenticky, než jeho filmový předchůdce Landovský, ale mně se mnohem více líbilo právě Landovského pojetí. Seriál ve srovnání s filmovým zpracováním Baronů naprosto neobstojí, a ve srovnání s knižní předlohou je to volný propad do temnot. 20% ()

Slartibarkfast

Seriál, podle stejnojmenného filmu, je očividným tápáním ve tmě, které je jen bídnou agónií již tak slabého příběhu. Plejáda známých herců nemá vůbec žádnou šanci zachránit tak žalostnou situaci, která se nám tu přímo před očima formuje. Známé glosy tu neustále dokola omílají již velmi omšelí umělci velmi nepřesvědčivě a myslím, že kdyby toto dílo vůbec nevzniklo, vůbec nic by se nestalo. 20% ()

Slarque

Režie je nevýrazná a nenápaditá, postavy jsou stále stejně nudné, herci nemají co hrát, prostě hrůza. Některé díly byly trochu lepší, jiné byly zase příšerné od začátku do konce. Ale i v nejlepších momentech se seriál stále nacházel v podprůměru. ()

Oktavianus

nebylo by to tak zlé, kdyby: majora Terazkyho nehrál Andrej Hryc a Kefalína Radek Holub; na celej seriál bylo víc peněz a všichni se nemuseli procházet mezi kulisama; a (souvisí s předchozí výtkou) je zarážející absence poddůstojníků. Je tam pár důstojníků a vojíni - ale poddůstojníci nikde...to bilo do očí od prvního dílu. ()

rikitiki

Nejenom, že je to hloupé, jak se to marně snaží být vtipné takovým tím upocený způsobem, ale hrozný je i Radek Holub, kterého jinak považuji za dobrého herce. Tady je ale vedle jako jedle. A jeho stylizace do Švejka je přímo odpudivá. ()

baribal

V okamžiku sledování při neznalosti tehdejší situace z důvodu nízkého věku to bylo celkem vtipné.. s odstupem času hodnotím jako nedůstojnou frašku. ()

NinonL odpad!

Viděla jsem jeden díl a kousek jiného - a pojala mě hrůza, jakou parodii a karikaturu původního námětu i původního filmu režiséra Sirového, dokázal ctihodný pan režisér Herz zplodit. Snad se na to aspoň jednou podívá sám a dá si slib, že nikdy více ... Byť by mu současní šiřitelé propagandy zaplatili cokoli. ()

topi

Tohle prostě nejde nesrovnat s filmem, ale ani s knižní předlohou. Televizní Černí baroni se tak hrozně pitvoří a přehrávají, že trapnost převyšuje vše ostatní. Herci jsou vyloženě debilní, které svoje postavy hrají za každou cenu vtipným dojmem, přitom ale svoje role až imbecilně karikují. Vrcholem je vojín Kefalín v podání Radka Holuba, jehož přehnanej výkon hrající si na Švejka je jeden z nejhorších, kterém jsem kdy vůbec mohl vidět. Za celou dobu jedenácti dílů si na postavy nezvyknete a to je víc než špatně. Na koho jsem si jakžtakž zvykl byl major Haluška, kterého ztvárnil Andrej Hryc, jinak všechno mizérie. Miroslav Švandrlík svoje postavy tak krásně napsal a Juraj Herz mu z nich udělal obludné kreatury. O to víc mě to mrzí, neboť Juraje jako režiséra jsem měl hodně rád, je ale pravda, že po filmu Pasáž už nic moc kvalitního nenatočil. Když si budu chtít Černý barony filmově připomenout, tak rozhodně sáhnu po stejnojmenném snímku Zdenka Sirového z roku 1992, který svou atmosférou dokonale vykresluje dobu 50. let, i protagonisty, kteří za ministra Čepičky válčili. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc

31.01.2021

V noci ze soboty na neděli zemřel slovenský filmový, televizní a divadelní herec Andrej Hryc. Bylo mu 71 let. Hryc bojoval od loňského roku s akutní leukémií, informace o úmrtí nyní médiím předala… (viac)