Týden poté, co středoškolačka Chisa Yomoda spáchala sebevraždu, od ní někteří spolužáci dostanou záhadný email. Jeden email dostane i její spolužačka Lain Iwakura a v něm jí Chisa vysvětluje, že se pouze vzdala svého fyzického těla, ale dále žije v síti. Pokračuje tvrzením, že je tam s ní rovněž Bůh. Od té chvíle se Lain začne více zajímat o síť a svět okolo počítačů, svět, který ji ještě donedávna nezajímal. Díky svým stále častějším výletům do tohoto virtuálního světa se hranice mezi realitou a virtuálnem začne pomalu bortit. (Kiyoshi)

Radek.SCH

Přiznám se bez mučení... viděl jsem jenom jeden díl. A ač se mi to ještě nikdy neudělal... zabalil jsem to. Což se mi stalo u prvního anime vůbec (možná to bylo tím, že jsem za poslední dva týdny "zvládl" osm anime minisérií a tohle jsem si pustil až někdy v jednu ráno). Tak jako tak, moje rozpoložení rozhodně nemělo vliv na mizernou animaci (i takový Berserk měl aspoň styl, když už ne pohyb), nebo na dějovou prázdnost (3x nuda). Třeba se to druhým dílem rozjede, JÁ to ale nemíním zjišťovat. Pokud se do toho tvůrci totiž nepustí naplno už od prvního dílu, má to většinou ten efekt, že je tam pár dílu jen "do počtu" a především jako filmový fanoušek chci vidět zápletku rozvíjet už prvním záběrem. Ale to jsem si asi neměl pouštět seriál... moje chyba. - 50 % ()

Herr_Karotte

Bohuzel mne toto anime moc nesedlo. I kdyz je zpracovani a dej velice originalni, slo to trochu mimo me a marne jsem se to zkousel zmenit. Nicmene plne chapu, ze mnozi maji jiny nazor. ()

MartinTerran

Anime o propojení Sítě (internetu) a reality a vše okolo toho jako například proč mít tělo a nežít jen na Síti atd. Anime je natočeno hodně zvláštním způsobem a to tak, že nic není vysvětleno a jsme hozeni do víru dění a absolutně se budete ztrácet ohledně toho, co se kde děje a proč, no prostě psycho seriál. Po pár dílech si na to zvyknete a začnete se v tom trochu orientovat, ale i tak je seriál uzpůsoben, aby si v tom každý našel něco svého a přebral si to po svém a proto každý má ze seriálu jiný zážitek. A ten konec, ten snad s celého seriálu je jednoznačný a dává i dokonalý smysl. Jelikož je to staršího data tak i animace tomu odpovídá, takže vizuální zážitek nečekejte. Opening a ending mě vůbec nezaujal což se často nestává. Celkově mám smíšené pocity, ale bude to asi moje TOP 1 nejdivnější dílo co jsem, zatím viděl, aspoň mám nad čím přemýšlet, jelikož těch témat na přemýšlení je zde dost. Hodnocení: 74/100. ()

Bird59

Vynikající anime z řady "nepochopitelných anime druhé poloviny 90. let". Ze začátku vám příběh poskytne docela pevné základy, které postupně rozvádí a rozmlžuje a množí do filozofických a metafyzických výšin, aby v předstíraném závěru všechno obrátil naruby a nechal vás i po tom opravdovém konci na pochybách. Tento seriál obsahuje všechno co se pokusila obsáhnout trilogie Matrix, včetně různých konstrukcí od různých interpretátorů, ale i mnohem víc ... ()

Palisander

Psychedelické sci-fi s ťažkou až strašidelnou atmosférou. Ak si chcete oddýchnuť od moe, ste na správnej adrese. A teraz neviem.. je to pre schizofrenikov nevhodné, alebo odporúčané... Musím sa opýtať svojho druhého ja. ()

dudo24

Ach jaj. Prvých osem epizód by som ohodnotil štyrmi hviezdami. Seriál používa veľmi atraktívne vizuálne prvky a strih sprevádzaný atmosférickými zvukovými efektami. Dej bol neskutočne zaujímavý a aj napriek tomu, že sa len viac a viac rozvetvoval a zamotával, držalo si to nejakú konzistenciu. Potom prišiel zvrat a celé sa to rozpadlo na zmes nenadväzujúcich pasáží z ktorých veľa bolo dosť nudných. Pridávali sa ďalšie dejové linky ktoré buď nemali pointu, neboli ničím podopreté a nakoniec aj nevysvetlené. Ku koncu sa to snažili nejako rozumne zakončiť a padli tam aj kvalitné myšlienky. Už na tom ale nejako nezáležalo, pretože keď začnem variť sviečkovú na smotane, v strede varenia omáčky stratím recept, snažím sa ju nejako naslepo dochutiť, zistím však, že som to celé pokazil a neviem čo ďalej a nakoniec sa rozhodnem, že omáčku vyhodím a k mäsu spravím smotanovo syrovú omáčku, tak sa zamotám, stratím pointu a zabudnem, že čo som touto vetou chcel povedať – presne ako tento seriál. Čiže v skratke, super začiatok, super psycho-mystery prvky, veľmi zaujímavý dej s veľa otázkami, potom chaos a nuda a nakoniec pár dobrých myšlienok bez kontextu. Výsledné hodnotenie je teda dve hviezdy. ()

Sakikura

Tenhle starší kousek patří mezi moje oblíbené, protože jsem fanda mysteriózních anime s trochou psychologie. Nakamura asi věděl, jaká doba přijde, když vytvořil Lain, která určitým způsobem vystihuje i dnešní dobu. Lidé více žijí ve virtuální síti, než ve skutečné realitě. Anime je z počátku hodně podivné, ale zato okamžitě vtáhne do své atmosféry a nenechá vás být, dokud se nedozvíte, co se to tam vlastně děje. Hlavní hrdinka je mladinká středoškolačka, jejíž vnitřní svět si prochází nejen složitým dospíváním ale také později docela velkou krizí identity a celé své existence. Výborný psychologický thriller, který předstihl svou dobu. Animace i hudba jsou originální a jiné bych si pro Lain ani neuměla představit. Pro všechny fanoušky hloubavějších anime rozhodně doporučuju! ()

Jehova

No, musím říct, že jsem to dokoukal jen s obrovským vypětím sil v naději na nějaký logický, nebo alespoň pochopitelný konec. MNožná to je mojí omezeností, ale nedočkal jsem se ani jednoho. Animace (především stíny) - divná, hlavní hrdinka - divná a vše ostatní... divné. ()

Rikoz99

Vskutku zajímavé, především tedy ale divné a velmi matoucí anime. Neříkám, že to je špatně a tipuju, že to byl i záměr, dokonce je to i dost dobrý! Především teda jakási představa z devadesátek, jak by mohl internet jednou vypadat. Kdybych to měl k něčemu přirovnat, tak to asi bude 26. epizoda anime Neon Genesis Evangelion u čehož jsem přemýšlel, co se tam vůbec děje. Krom příběhu je ale taky důležitá animace a ta dopadla na jedničku, mám moc rád styl starých anime. Hudba je taky skvělá, hlavně intro a outro, které jsou dle mého názoru velmi podobné kvality některých inter a outer z Fullmetal Alchemist: Brotherhood. Podtrženo, sečteno, velmi pěkné anime, ale kvůli tomu confusing příběhu, kterého nejsem až takový fanoušek, musím dát 90%. ()

Monog

Jedno z těch chytřejších anime, které vás na samém konci opravdu odmění za používání vlastního mozku a u kterého prostě nevypnete, ani kdybyste chtěli, jelikož vyžaduje skoro neustálé soustředění a přehodnocování vlastních domněnek. Na svou dobu rozhodně myšlenkově nadčasové a nakonec možná občas až zbytečně zmatené/složité, ale přesně tento typ anime "žeru", takže pětihvězdě neunikne. ()

Keks

BACHA NA SPOILERY!! No tykráso... asi tak před 5 minutama jsem dokoukal finále a řekl bych, že to do sebe i docela zapadlo...Stejně si budu muset pustit nějaký video vysvětlující ale to teď neřešíme. Tohle anime rozhodně není pro všechny, pokud nemáte rádi takovou ponurou, chvílemi až depresivní a lehce znepokojivou atmosféru, tak není Lain nic pro vás.. také pokud se rádi bavíte sledováním, nečeho co chápete hned a všechno vám je podáváno srozumitelně, tak to taky není nic pro vás.. Za mě každý díl tak nějak pochopíte při dalším díle, zároveň s tím, že si to necháte projít chvíli hlavou. Samotná hlavní postava Lain Iwakura je velmi sympatická a dá se s ní soucítit (Obzvlášť ve finále ohledně Alice a v tom díle kde jí řekl pravdu ´otec´...). Celková atmosféra jak jsem jíž řekl ponurá až depresivní což dělá i soundtrack (zvuky bzučících drátů forever my beloved) a pasáže, kde je úplné ticho to jsem vždy měl takový zvláštní pocit... Není zde ani moc co vytknout, pár lidí vytýká, že to nechápe, což já chvílemi taky nechápal, ale myslím, že finále uzavřelo vše důležité...možná trochu moc rychle, což je moje jediná výtka. Přišlo mi, že se občas věci děly moc rychle, bez nějakého delšího vývoje (smrt ´Boha´ nebo to jak se celkově Lain začala zajímat o počítače a najednou se z jejího pokoje stalo ředitelství NASA), ale myslím, že kvůli spoustě myšlenek a filozofických témat, o kterých se mluvilo se to dá i trochu přehlédnout.. Kdyby zde šly dát 4,5 hvězdy, dal bych, avšak nejde ale blíž to má asi k pěti, tudíž dám pět, většině dílů jsem dal 4 ale když to při finále zapadlo do sebe tak jako celek by to bylo tak těch 4,5 no...na úplných pět to není i když je to úžasné  a zamiloval jsem se do toho hned při 1. dílu ale pro mě těch poctivých pět hvězd bude mít fakt máloco.. ()