Film Sametoví vrazi vychází volně z nejznámějšího případu násilné trestné činnosti poslední doby tzv. Orlických vražd. Jednalo se o sérii vražd z let 1991 až 1993, jejichž oběti byly nalezeny na dně přehrady Orlík. Vrchní soud v Praze poslal v této kauze v roce 1997 za mříže na doživotí Karla Kopáče, a to za podíl na čtyřech vraždách. K nejvyššímu možnému trestu odsoudil také vykonavatele vražd Ludvíka Černého, který měl podle soudu na svědomí pět lidí, a podílníka na některých z nich Vladimíra Kunu. Další jejich společníci dostali tresty od deseti let a více. V listopadu 1997 vrchní soud Kunovi zmírnil trest na 25 let, Černému doživotí potvrdil. S cílem získat majetkový prospěch promyšleně popravili tito pachatelé pět osob, šestá smrti unikla jen o vlásek. Tři těla tehdy potápěči vylovili z Orlické přehrady, kam je vrazi hodili. Jedno tělo zabalili do pletiva, dvě nacpali do sudů. Celý případ, kde vrazi své oběti odkládali do sudů se žíravinou a vhazovali do Orlické vodní nádrže, policisté tehdy hodnotili jako nejzávažnější v dějinách české kriminalistiky. Téměř absurdní přitom je, že z první oběti, která putovala do jezera ještě v drátěném pletivu, měli pachatelé zisk cca 800 000 korun. Z druhé, kterou už potopili v sudu, zhruba již jen 20 000, ze třetí rovněž v sudu jakési zlaté pečetě, které dodnes nebyly nalezeny, a tudíž ani vyčísleny. Čtvrtá oběť, matka jednoho obžalovaného, zahynula při explozi po doručení výbušného balíčku: zisk z dědictví domu, který zároveň sloužil jako erotický salón, byl vyčíslen na milion šest set tisíc. A konečně pátá oběť, Kopáčův švagr, zastřelený přímo v domě, nevynesla vůbec nic. Jeho dům, který měl sloužit jako jistina bance, se už zastavit nepodařilo. Suma sumárum tak získali přibližně "pouze" tři miliony za pět vražd pro pět pachatelů v rozmezí dvou let. Josef Doucha, který stál v čele středočeského krajského úřadu vyšetřování a spolu s týmem vyšetřovatelů a operativních pracovníků kriminální služby měl podíl na vyřešení složitého případu Orlických vražd, vydal posléze v roce 1998 spolu s Alešem Přivodou knihu s názvem: Akce Přehrada. "Orlické vraždy" očima vyšetřovatele. Vzpomínky kriminálního rady Douchy. Čtenář zde může krok za krokem sledovat motivy a jednání pachatelů i nelehkou práci policistů autentickýma očima vyšetřovatele. (oficiálny text distribútora)

Wishkah

Drsná kriminálka. Pár scén bylo trochu navíc, vadila mi Alice Bendová, trochu rozkolísanost scénáře a několik hereckých výkonů. Ale jako celek to drží docela pohromadě a musím říct, že je to podle mě jedna z nejlepších kriminálek, natočených po roce 1989 ()

Rendiss

Pěkný zfilmování Orlických vražd. Dolanský špičkovej, přesně jak vypovídali svědci a spolupachatelé. Líbí se mi, že je opravdu mnoho věcí z opravdových činů ve filmu. Tady aspoň vidíte, jak jsou v Čechách věci jednoduchý. Sice potom sedíte skoro půlu života za mřížema, nebo dokonce celýb život, ale jednoduchý to bylo. Kdyby tenkrát ty blbci odjeli někam daleko i s penězma, mohli se mít teď krásně. ()

Bingos

Jedinou velkou výtku mám k Bendové. Ne že by byla špatná herečka ... ona je tak hrozná, že bych si nejradši vrazil prst okem do mozku, nahmatal paměťové centrum a dostal ji odtud! Jinak to na český film překvapivě funguje víc než dobře a ústřední duo (anti)hrdinů je výborně ztvárněné. ()

ClimbVibe

Oceňuju, že se film celkem věrně drží reálného příběhu a zároveň má svoji stylizaci. Ocenil bych ale asi víc té ranné 90tkové "špíny". Té doby, kdy prim hrály šusťákové soupravy a každý se "oháněl jak uměl". Dlouhý a Dolanský jsou od pohledu fajn kluci a tak jim jejich kreaci příliš nevěřím. ()

Lefty86

Když už to běží v Devadesátkách chtěl jsem si připomenout i tenhle film, jestli jsem to tenkrát neodsoudil moc brzo. Ale ne, je to fakt špatně natočený. A je to jen hodně volně inspirovaný. Jak zabili toho Albánce v ateliéru, tak to bylo normálně v tom jejich sklepě, vážně ho pak tady táhli v papírový krabici? Mrtvýho chlapa? Hledají sudy v hloubce 60 metrů a je tam vidět jako kdyby byli v metru. Na konci čtvrtého dílu Devadesátek , ten záběr na sud a zvolání " Je tu sud a je na něm svár " takhle to má vypadat. Tenhle film je spíš parodie. ()

Macik

Hodně jsem se na tenhle film těšil...Trailer jsem měl stáhlej notnou dobru dopředu a jím nasycen jsem očekával od tohoto filmu opravdovou pecku..A tady se si myslím stala první chyba..Protože již zmiňovanej trailer ukazuje to nejpodstatnější z celého filmu a tudíž jste pak o vše ochuzeni.. Nemá cenu psát že se mi to nelíbilo,ale byly tam věci které mi na tom rozhodně vadily a to né málo..Tak například pan režisér Svoboda nějak pozapomněl ukázat práci kriminalistů..Byl tam střih kdy se pan major ptá toho funkcionáře z fotbalu zda-li někoho nezná a blá blá blá..no a pak se vracíme ke kriminalistům až když loví sudy z Orlíku...Nevím jako by pan Svoboda byl uchácenej dílem těhle zvířat a nenatočil vůbec objektivní film nebo spíš dokument chcete-li....Ovšem pokud to byl záměr tak se omlouvám,ale to nemění nic na tom že se mi to nelíbilo..Nazačátek jste hozeni do rozjetého děje a nová a nová jména jsou na vás chrlena jak z pásový výroby...Závěrem bych chtěl říct,že je to po dlouhý době českej film kterého ZAS tak moc nelituju,že jsem na něj šel do kina...Nevím chystám se na Příběhy obyč.šílenství snad mě to zlepší náladu..:-) ()

spiritus

Docela slušný film, čerpající ze skutečných událostí, který ale sráží na kolena "současné" prostředí. Režisér se nechal slyšet, že to je čistě z finančních důvodů, což se jistě dá chápat, ale taky se musí chápat, že to na kvalitě a hlavně věrohodnosti filmu nepřidá. Velká škoda, mohlo to dopadnout mnohem lépe. ()

Santino7

Veľmi sympatický projekt, ktorý je, dovolím si povedať, vysoko profesionálne zvládnutou žánrovkou a jeho tvorcovia sa rozhodne nemajú za čo hanbiť (najmä s ohľadom na možnosti, ktoré mali), avšak samozrejme nájdu sa aj nejaké negatíva. Jednak mám na mysli nie vždy presvedčivé herectvo jednotlivých protagonistov (našťastie sa to týkalo výlučne len niektorých vedľajších rolí, a teda to nebolo priveľmi rušivé), z času na čas "pokulhával" scenár (ktorý mi miestami prišiel primoc útržkovitý, inde zas napríklad niektoré sekvencie vôbec nepasovali atď.), nuž a potom samozrejme občasné nie príliš presvedčivé prevedenie (ale to sa týka spomínaných finančných možností, a teda to nutno prepáčiť). Taktiež treba spomenúť často až dokumentaristický podtón, kedy bolo vidno, že zámerom je dianie zobraziť čo možno najrealistickejšie (nejdem polemizovať, ako veľmi sa to podarilo, nakoľko danú kauzu naštudovanú nemám, čoby diváka neznámeho reálií ma to však presvedčilo veľmi slušne). To bolo však možno miestami na úkor plynulosti deja, avšak opäť to prijímam ako autorské riešenie. Suma sumárum sa mi snímka páčila a v rámci tunajšej tvorby ju považujem za solídny nadpriemer, pekne zvládnutú žánrovku, akých sa tu doposiaľ urodila len hŕstka. Niekedy v blízkej dobe si snáď dohľadám a "strihnem" i zostrih s pridanou polhodkou navyše, ktorý ma možno presvedčí natoľko, že pridám i hviezdičku štvrtú (ku ktorej to ozaj nemá ďaleko), ktovie. 65% ()

Kámen

Režisér Svoboda odvedl skvělou práci, podle vyšetřovacích spisů a dokumentů plno věcí proběhlo přesně jako ve filmu, viz. Ludvík Černej po vraždě kosovskýho Albánce Leorenta Lipoveciho, kdy vyskočil se slovy, to jsem ale čtverák, to je ale hodně nepodstatnej detail, důležitý jsou ty ostatní věci, kde se jistý osoby musely kurevsky opotit nejen na prdeli a jsem rád, že se Svoboda nebál říznout do živýho. Hudba skvělá, film možná trochu naturalistickej, ale tak to prostě bylo a nemalujme si tu dobu řůžově a pravdoláskařsky. Překvapili i herci, byť ne tolik známí a ne takový hvězdy, jejich výběr se povedl. Naopak, ocenil jsem, že tam nebyli vychlastanci či havloidní hnus ála Polívka, Holubová, Issová, Bartoška, Boudová, Hrzánová, Trojan, Geislerová, Šteindler aj. Ale to by si tam komunista Svoboda zcela určitě nenatahal a udělal moc dobře. Tady šlo především o syrovost, pravdivost, resp. uvěřitelnost a provázanost ksindlu všeho druhu, což se povedlo víc než dobře i přes obsazení leckdy regionálními herci. ()

Geller

Neuvěřitelně potemnělá, v českých luzích a hájích neobvyká kriminálka, která vás neprovede dějem za ručičku. Moc mi na ní neseděl styl vyprávění v krátkých sekvencích, které jsou patrné především v první polovině filmu. Lehce nadprůměrná, na český film originální podíváná. ()

crozet

Famózní režie, hlavní herci (Dlouhý, Dolanský, Vondráček, Benešová), kamera, střih a pro svou sugestivnost i lehce podomácká hudba. Jsem zcela spokojen a nezajímají mě detailistické mouchy. V ČR už dekády žánrově nedostižný výkon, navíc autor si víc než zdařile poradil i s celospolečenským kontextem doby i konkrétní trestní kauzy. Plně souhlasím s flankerem - Svoboda své mladší kolegy z filmařského Hradu svou řemeslnou a narativní komplexitou lehce zostudil. ()

bidja

Atmosféra byla střihem a kamerou v podstatě nastavena přiměřeně, ale zklamání pro mě je obsazení hlavního hrdiny. Přehrávané scény a vůbec nevhodný typ v porovnání s třeba hlavními vyšetřovateli. Ke konci jsem usnul. ()

RomanHyde

Velmi často jsem se během sledování Sametových vrahů koukal na hodinky, protože stopáž je neůměrná tomu co se v ději odehrává. Herecké výkony jsou velmi dobré i réžie je zvládnutá taktéž skvěle. Zcela jistě se jedná o jeden z nejlepších a nejautentičnějších snímků polistopadového období, ovšem tempo vyprávění je opravdu velmi pomalé a divákova pozornost se vytrácí. To je však jediné co bych jinak velmi povedenému snímku vytkl. ()

cupito

A pak že Češi neumí točit kriminálky. Sametoví vrazi a Udělení milosti se zamítá jsou důkazem, že kvalitní krimi podle skutečných událostí skutečně natočit umíme. ()

Vesecký

Případ Orlických vražd je notoricky známý a je dobře, že byl zfilmován. Do jaké míry se Jiří Svoboda hodí do akčních dramat, to si nejsem jistý, zpočátku se mi zdálo, že to není jeho parketa. Protože žiji v jiném světě, těžko jsem se orientoval v ději, těžko jsem někdy chápal, oč jde (kromě základního příběhu pokusu o s.r.o. bordelu), kdy, kde, jak, kdo sehnal jaké peníze, lítaly přitom kolem miliony, navíc jsem se neorientoval ani v tom, kdo je policista, kdo člen URNy a kdo jen lump, nějak mi to splývalo, těch machinací tam bylo přespříliš. Možná na úkor přesnosti se mohl děj zjednodušit. Doteď například nevím, proč byla zabita první oběť strčená do sudu a do louhu - byl to jen náhodný pokus, co to udělá? Navíc jsem z herců znal jen Dlouhého, Řezníčka a Krajča, to se pak v tvářích taky člověk těžko vyzná. ()

kkomtu

Vzít takhle strašně zajímavý námět a udělat z něj takovouhle hrůzu...; je to vůbec možné?? Obsazení je jak už je pro české filmy typické bylo plné českých pseudo-hvězd, které však předvedli naprosto katastrofální výkony. Film dále obsahoval velké množství naprosto zbytečných scén což vyústilo v to, že byl nudný a nesmyslně natáhlý. A to nejhorší na konec: dabing. Nechápu, proč film vůbec dabing obsahoval, ale tak jako tak kvalita toho dabingu byla naprosto příšerná. Holt. český film. Co jsem já blázen vůbec čekal... :( ()

Milwa

Film pro světového diváka, bez zbytečných klišé a se skvělými hereckými výkony. Jak moc nemám ráda Michala Dlouhého, tak za tuhle roli si zaslouží minimálně lva...hodně mi mrazilo v zádech, když jsem viděla jak je jednoduché být vrahem:-(( Pamatuju se jak jsem se o Orlických vraždách dozvěděla, tehdá jsem si myslela, že ten kdo je toho schopen je šílený maniak, ale není! Je to člověk jako každý jiný, jen s trochu posunutými hranicemi lidských hodnot, někdo komu bylo ublíženo a on se s tím vyrovnal po svém:-(( Toha po moci a penězích je cesta do pekla ()