Prominentný právnik Martin Vail je sebavedomý muž, ktorý v súdnej sieni bez výčitiek manipuluje faktami aj ľuďmi. Na dobročinnom večierku u biskupa sa stretne so svojim bývalým nadriadeným a jeho asistentkou, svojou bývalou milenkou. Krátko na to je biskup vo svojej rezidencii brutálne ubodaný a polícia zatkne zakrvaveného mladíka. Je to miništrant, u ktorého naviac nájdu biskupov prsteň. Vail sa domnieva, že podobný prípad by mohol prispieť k jeho prestíži a preto sa rozhodne, že bude podozrivého bezplatne obhajovať. (RTVS)

murakamigirl

Hutne natočený právnický thriller, v ktorom milujem dialógy, monológy, Lauru Linney a ako inak, Edwarda Nortona, ktorého meno (samozrejme nielen to) mi noc po vzhliadnutí Prvotného strachu skutočne nedalo spať (a to je u mňa takmer nemožné!). Norton je v roli všetkými masťami mazaného zlosyna jedným slovom diabolský a počnúc Gereom (ktorý je ale naozaj slušný, v gereovskom rozmedzí samozrejme) dáva všetkým zadarmo lekciu nielen o tom, ako to chodí v živote, ale hlavne o tom, ako to môže chodiť v herectve... Taká Laura Linney ju však absolútne nepotrebuje. Vďaka týmto dvom výkonom, úplne bohovskému záveru, rovnocennému a brilantnému haštereniu Gerea s Linneyovou v súdnej sieni a už spomínaným dialógom je toto naozaj vydarený thriller. ()

corpsy

Ono ten záverečný zvrat človek tak nejako podvedome tuší, ale aj tak to mimoriadne zapôsobí, hlavne vďaka Edwardovi Nortonovi. Slušná súdna dráma. ()

Torision

Na soudní filmy jsem nikdy nebyl, ale tohle mě celkem bavilo. Není divu, že tenhle film udělal z Nortona světovou hvězdu, tenhle film si ukradl pro sebe. ()

Marsik

Parádní drama ze soudního prostředí. 2 hodiny kvalitního filmu se třemi velkými hvězdami. Edward Norton (coby Aaron x Roy) to teda Richardu Gerovi (Martin Vail) nandal. Nj. Gere se tolik hnal za pravdou, až ji nakonec zjistil, ale bohužel to nebyla taková pravda, jakou si představoval. Laura Lineey-dobře zahraná role. Závěr filmu-velké překvapení. Suma sumárum - 80% ()

ladko

Videl som to druhýkrát, pričom prvýkrát som to videl ešte ako decko už pomerne dávno a nepamätal som si z filmu skoro nič. Až keď začala záverečná scéna zo súdnej siene-všetko sa mi vyjasnilo a spomenul som si aj na záverečnú pointu. Tá je výborná a prekvapivá. Oceňujem, že film skončil v tom najlepšom momente, lebo mohlo sa to ešte naťahovať kľudne ďalej. Herci boli fantastickí-všetci. Jediné čo mi prekážalo bola trochu zbytočne dlhá stopáž, semtam film trochu nudí a keby sa to viac zostrihalo-mohlo to byť za 5 hviezd. Ale aj tak paráda. ()

baribal

Slušné drama ze soudního dvora. Na mé gusto zde bylo málo přestřelek u křížových výslechů, málo emocí a zápletek. Samotná zápletka vyvrcholí až na samém konci, takže škoda, že o její samotné budování je film trochu ochuzen. Je neuvěřitelné, že tohle je první filmová role Edwarda Nortona, také hned za ní byl nominován na cenu akademie. Richard Gere mi neustále připomíná toho pracháče z Pretty Woman. Není dobrý nápad dívat se v blízké době na Lincoln Lawyera a Prvotní strach, ten druhý film který uvidíte si tolik nevychutnáte. ()

NinonL

Měním hodnocení na plný počet, protože jsem film viděla už mnohokrát a stále se mi moc líbí. Hlavně průvodní mexická píseň je kouzelná. Dá se asi vytknout leccos, ale postava pyšného advokáta M. Vaila (R. Gere) a jeho pádu na samé dno, je perfektní. ()

agentmiky

Hoblit již mnohokrát ukázal, že točit excelentní snímky umí. A Prvotní strach do této kategorie bezpochyby patří. Musím pochválit obsazení hlavních rolí, neboť Richard Gere s Edwardem Nortonem zahráli ukázkově své role. Asi byl lepší Norton, který roli mladíka schizofrenika ztvárnil bravurně. Na filmu se mi líbilo, jak postupně děj filmu gradoval. Konec byl podle mě jeden z nejlépe vymyšlených, co se týče všech filmů, které jsem doposud viděl. Také chválím Howarda za výbornou hudbu, která již tak neuvěřitelné drama jen a jen zlepšovala. Chtělo by to více takových filmů patřících do skupiny kriminálního dramatu. Mohu jen doporučit. Za mě dávám 90 % ()

sta

Film, který se tak drsně otírá o americký soudní systém, se jen tak nevidí. Až do poslední scény to vypadá jako "normální" soudní drama a člověk sleduje spíš mladíka v roli obžalovaného, který podává strhující výkon. Potom přijde konec a vám spadne brada. Nicméně stejně si řeknete, že ten Norton před sebou má víc než slibnou kariéru. ()

numi

Obrovská Oscarová křivda pro Edwarda Nortona. Když už ne za tohle, tak za co jiného se ty zlaté sošky rozdávají? Jinak fantastická Laura Linney a stylový Richard Gere, který si tímhle snímkem zřejmě řekl o téměř totožnou roli právníka ve fantastickém Chicagu. Příběh je tuctový a příliš nepřekvapí žadnými výraznými zvraty, ale snaha o neotřelost je přece jenom realizována alespoň ve vývoji a způsobu vedení soudního procesu. Škoda jen toho, že se nepodařilo do snímku dostat o něco více akčních pasáží a trochu promyšlenější pozadí případu. Zase na druhou stranu tak díky tomu dostává prostor vzájemný vztah obhájce a žalobce, který je okořeněný i bývalým vztahem osobním a potažmo také samotná studie osobnosti obhájce Vaila. [leden 2006] ()

buldock

Výtečný thriller se skvělou ústřední trojící (zejména impozantní Edward Norton ve vedlejší roli převyšuje všechny ostatní) , skvělým příběhem o rozdvojené osobnosti vraha a nečekanou pointou. Paráda! 93% ()

zipper111

Kdo si dokáže spojit dvě a dvě musí jasně vědět, co ho na konci čeká, žádné padání brady se tady vskutku nekoná. Konec to podle mě hodně sráží, mnohem lepší by bylo kdyby film skončil v přesně takových šlépějích, v jakých plynul po celý film. A že to byl dobrý film.4* ()

Alementina

Typické, dobře udělaná 90tkova krimi, jen mě osobně se prostě nelíbil konec... Přišlo mi to příliš, to nenašli nikoho, kdo Aarona znal před obviněním...z toho Domova spásy či z dalších ministrantů, vždyť s ním celý ten sbor zpíval dne před vraždou. Za mě schválně vykonstruované tak, aby to mělo překvapivý záměr. A na tom video byl kdo Aaron nebo Ray, neříkejte mi, že tam neřekl ani slovo, nějak na tom videu musel vystupovat, i když nemluvil... ()

Mkqp

Edwardova předzvěst pro jeden z jeho nejlepších filmů a to Fight Club. Skvělý herecký výkon a hlavně ty jeho zlověstné oči, které dokáže zvýraznit, jsou něco. Abych nebyl pouze u Edwarda, tak samotný film Primal Fear je jeden z těch lepších. Zabývá se pouze tím co má, nekomplikuje si to, žádnými zbytečnostmi a hlavně drží diváka v pozoru, jak to nakonec dopadne. ()

kaylin

Edward Norton je prostě skvělý herec, tady to jen potvrzuje, spolu s dalšími skvělými kolegy ve scénáři, který až tak chytrý není. ()

slunicko2

Právník a jeho klient. Tuctový snímek s nudným nádechem, zajímavou byť nelogickou pointou a především skvělým hereckým výkonem tehdy ještě filmového panice 26tiletého Edwarda Nortona. Eda jako Roy je velice sexy a důvodem čtvrté hvězdičky. ()

Remedy

Je v tom ten „devadesátkový šmrnc“, který nedokážu přesně pojmenovat, ale rozhodně na mě po celou dobu filmu působil. Možná je to tím, že exteriéry se v tu dobu snímaly trochu jinak, soundtrack býval spíše neklidný/nervózní než pompézně bombastický a atmosféra se dala velmi nápaditě navodit i pouze pomocí „nočního běhu“ zapadlými zákoutími Velkého jablka. Trošku jsem si nostalgicky zazoufal a teď k tomu podstatnému. Norton naprosto fantastický, Gere uspokojivý, Laura Linney v rámci možností dobrá. Scénář je hlavně koncipován tak, že herci mají co hrát a není ani nouze o zvraty, které ve výsledku působí vlastně vcelku utříděně a nemusí nutně vyvolávat pocit vykalkulovanosti či sázky na „šokující rozuzlení“. Gregory Hoblit tehdy dokázal využít své řemeslné zručnosti k vytvoření mimořádně napínavého soudního dramatu, které lze považovat za špičku ve svém žánru. Navíc defakto objevil a dostal do širšího povědomí Edwarda Nortona, který poté koncem devadesátých let vytvořil několik nezapomenutelných postav. Pro mě je tohle nejlepší Hoblit. ()

Maq

Skoro pokaždé, kdy se český film, nebo ještě spíše televizní seriál, nějak dotýká problematiky práva, zločinu, politiky a mocných lidí, upadám do stavu blízkého zuřivosti nad jejich amatérským a zlým zkreslením problematiky. Nemohu se zbavit podezření, že americká díla tohoto druhu snáším lépe jedině díky tomu, že s tamními poměry žádné osobní zkušenosti nemám. Navíc nepochybuji, že americký divák spase stejné kraviny, jako ten český - ti i oni jsou k realitě pozoruhodně slepí. --- Jediným východiskem je zřejmě jasně chápat, že detektivky a soudničky jsou žánrem, který nemá a nechce mít s realitou nic společného (jenže české rodinné seriály se tváří, že jsou "ze života", a za to zasluhují stonásobné zatracení). --- Tahle soudnička ve svých mezích obstojí. Všichni dělají co mají, děj udrží diváka v napětí a pointa je překvapivá. Jen si potom proboha nemyslet, že v Ohiu - či kdekoli jinde - se takové příběhy skutečně stávají... ()