Rok 1900, Divoký západ. Bandité Butch a Sundance se zde rozhodnou přepadnout slavný Union Pacific Express - a to hned dvakrát za sebou. Poprvé jde všechno jako na drátkách, ale při druhém pokusu je překvapí strážci zákona. Od té doby jsou na útěku a všemožně se snaží zahladit stopy. Podaří se jim to? (oficiálny text distribútora)

rigby

Legendární western, i když pro mnohé nejspíš trochu komerčně zavánějící. Nelze ale nepřiznat, že hlavní představitelé mají úžasné charisma, kterým si udrží po celý film patřičnou pozornost. Vlastně ani na chvíli nezmizí z plátna. Jako bonus příjemná hudba a vše ještě odlehčuje sympatický inteligentní suchý humor. Prostě paráda! ()

r007

Film, který stojí pouze na hlavních hrdinech. Ač jsou opravdu výjímeční, anebo možná právě proto, scénář trochu pokulhává a ani režie mi moc nesedla. Rádoby dokumentární sekvence mě nudily, ale naopak některé scény byly vynikající. Ta akrobatická s kolem, ta Butchova, kdy poprvé zabíjí, a pak samozřejmě ta závěrečná. Jen mi do té páté hvězdičky prostě něco chybí... ()

Gregor_Samsa

Ikonická záležitost, ke které jsem se vrátil po dlouhých předlouhých letech, co jsem ji poprvé viděl v té malé čtvercové televizi obývacího pokoje. Má to nadhled, humor; Paul i Robert steal the show a my s nimi sledujeme, jak žijí tak, že by Kerouac tleskal i slzel, a pomalu i překotně jdou vstříc svému bolivijskému osudu v jednom ospalém horském městečku... Raindrops keep falling on my head nejvíc! [90%; 2018-09-19 Kino Aero] ()

Salvator

Jeden z nejlepších filmů, který se k nám v 70. letech dostal. Navíc o banditech, které milujete a kterým držíte palce. A k tomu s úžasným songem Raindrops Keep Fallin' on My Head a Newmanovou cyklistickou akrobacií. ()

Kozlowski8

Klasický a přímo kultovní western o dvou sympatických lupičích, ze kterých se stanou psanci, pronásledovaní partou nejlepších lovců hlav... Film má skvělé, silné úseky, ale taky místa pomalejší, kde se nic moc neděje. Příběhově to žádná velká bomba není, ale některé scény jsou nezapomenutelné, stejně jako dva titulní hrdinové v podání výtečných Newmana a Redforda. Hezký zážitek. 80%. ()

Radek273

Western, který se propracoval do nejlepší 40ky všech dob ?!! To se zdá být až neskutečné !!! Bohužel, po shlédnutí nutno říct, že nejen neskutečné, ale také nepochopitelné. Dvojce hereckých es, Newman s Redfordem, mají sice své kouzlo a snaží se všemožně šířit pozitivní přístup a vtip, ovšem to samotné nestačí. Velkou část děje vyplňuje estrádní forma, která má rozveselit, ale v tomto případě spíše nudí. Zároveň od té chvíle, co oba bandité podnikají cestu (prchají) do Bolívie, snímek ztrácí spád a začne se neuvěřitelně vléct. Vysvobození přichází vlastně až s poslední scénou, která však diváka, jež celou dobu oběma "záporákům" neuvěřitelně fandí, převelice zabolí. Tedy, z jakého důvodu je na ČSFD tak vysoké umístění? To opravdu jen těžko říct! A přitom existuje mnoho westernů, které by se o tak vysokou příčku mohly ucházet, a naprostým právem! ()

Andrrew

Butch Cassidy a Sundance kid je film, který se otevřeně hlásí k odkazu klasických westernů a vzdává jim hold, což je naprosto bezprostředně zobrazeno hned v úvodů. Časy tohoto žánru se v té době pomalu chýlily ke konci, a proto má tento film lehce nostalgický nádech. Přesto se zde najde vše, co by v ukázkovém westernu nemělo chybět – salóny s lehkými děvčaty, dechberoucí přírodní scenérie, loupežná přepadení bank a vlaků, a hlavně charismatičtí pistolníci, asi stěží by si George Roy Hill vybral vhodnější kandidáty, než právě Newmana s Redfordem, kteří se svých rolí zhostili fenomenálně. Přátelství Butche – šarmantního mazáka, jehož nejsilnější zbraní jsou jeho slova, a Sundance – nejrychlejšího pistolníka široko daleko, je ústředním motivem tohoto filmu. Skvěle se doplňují a společně jsou (téměř) nezastavitelní. Dalším velmi podstatným motivem je motiv osudu, který není pro Butche a Sundance nijak příznivý, navzdory jejich obávané pověsti a schopnostem jsou od samého začátku předurčeni k neblahému a brzkému konci jejich životů, což si v průběhu filmu uvědomují a snaží se to změnit, ale přes všechny snahy tragické smrti nakonec neuniknou. ()

Fender

Na tomhle filmu společně s Podrazem je hezké to, že tihle dva dokázali přenést na plátno to svoje parťáctví a přátelství, až se z nich stala správná a nerozlučná dvojka, která zkrátka stojí za to. ()

Tunheber

Moc hezký, film je v každém ohledu v podstatě perfektní ať už jde o herecké výkony, kde oba hlavní herci, zejména Paul Newman odvedli brilantní práci. Zvukově je film do detailu doladěn, v celém filmu se nachází naprostý kontrast mezi mrazivými, tichými a napětím nabytými scénami a hudbou naplněnými a perfektními scénami (Raindrops Keep Fallin on my head). Ono obecně je ve filmu vidět obrovský kontrast ať už jde o již zmíněnou hudební stránku či rozdílnost charakterů hlavních postav - veselý a vychytralý Newman a chladný a až pragmatický Redford a nakonec musím zmínit úžasnou proměnu děje a náplně filmu, kde se komedie střídá s akcí a dramatem, tyto tři žánry se krásně střídají a prolínají a to vše vytváří z tohoto filmu jeden z nejlepších westernů všech dob. ()

bvlrm

Veľmi dlhé, začiatok mierne na vážkach, a za tú infantilnú a úplne zbytočnú montáž ako cestujú do Bolívie nemôžem dať viac ako 3*. Tá ma bude v snoch pod záložkou "odpad kinematografie" strašiť ešte riadne dlho. ()

Kushina

Taková polo westernovka z pohledů zlodějů v hlavní roli. Většina filmu je o utíkání a druhá o loupení, trocha o lásce a to je tak vše. Rozhodně to nebylo špatné, ale něco mi tam chybělo. Každopádně to bylo o lidech, co skutečně žili, tak za to dávám +. 75% ()

F2003F

Westerny, pokiaľ sa nejedná o Djanga alebo podobné, nemám jednoducho rád. Tento som si ale výnimočne dokázal nesmierne užiť. Príjemnou energiou je natoľko nabitý až z neho priam srší a môže za to najmä výborne obsadená pohľadná dvojica, ktorá prináša výsledku výrazné čaro. Úžasný scenár, pokiaľ ide o záverečnú akciu tak tá je fakt brutálne naložená, tiež prekvapil celkom milý záver so zastavením obrazu za zvukového doprovodu. Hudobné číslo na bicykli zábavnosťou perfektné a pre žáner nečakané, toto dielo v mnohých smeroch ignoruje nepísaný stereotyp príbehu. Jediné čo mierne kazí dojem je dlhá vsuvka s kolážou žltých fotiek a rovnako neúmerne dlhý žltý úvod s titulkami. KLENOT ()

jerabin

Nádherný, trochu nostalgický, lehkou rukou natočený snímek, který vždy pobaví. Vzájemná chemie mezi Newmanem a Redfordem je neskutečná. Přesná, citlivá režie, perfektní dialogy, až nakažlivá pohodová atmosféra. Hudba taky nádherná, i když hraje ve filmu asi jen dvanáct minut. Originální závěrečný záběr. ()

Formanka

Četla jsem, že Paul Newman kdysi řekl, že to je film o lásce dvou chlapů. A to je pro mě asi nejhezčí definice tohohle filmovýho skvostu a nádherný oslavy mužskýho přátelství:) ()

Grosjean

2 lupiči, 2sympaťáci. Loupí banky až do osudné chvíle kdy vyloupí na podruhé vlak Union express. Následný úprk před lovci zločinců má symbolizovat úprk před moderní érou, kde pro dva staromódní zločince není již místo. Útěk do nové země a pokus o přizpůsobení se nové době jim nepřináší uspokojení a tak to konči se ctí ....................................... ()

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

30.04.2024

Zemřel hudební skladatel Burt Bacharach

Zemřel hudební skladatel Burt Bacharach

09.02.2023

V požehnaném věku čtyřiadevadesáti let odešel do muzikantského nebe oceňovaný americký skladatel popmusic, pianista, textař a hudební producent Burt Bacharach. Médiím tuto zprávu předala jeho mluvčí… (viac)

Butch a Sundance dostanou seriál od Amazonu

Butch a Sundance dostanou seriál od Amazonu

19.09.2022

Na televizní obrazovky míří velká westernová akce. Reálné postavy amerických psanců Robert LeRoy Parker a Harry Longabaugh, kteří jsou více známi pod svými přezdívkami Butch Cassidy a Sundance Kid,… (viac)

Butch Cassidy a Sundance Kid míří do televize

Butch Cassidy a Sundance Kid míří do televize

02.10.2021

Americká produkční společnost Stone Village vyhrála práva na televizní zpracování románu Butch Cassidy: The True Story of an American Outlaw, podle něhož vznikl slavný snímek z roku 1969 s Robertem… (viac)