Charles Chaplin a jeho souboj se stroji v éře, která není příliš nakloněna lidem. Společenská satira natáčená ještě v konvencích pantomimy němého období. Protest proti nehumánním aspektům technické civilizace a automatizace lidského života. Film je vybudovaný jako mozaika epizod, každá z nich má vlastní výstavbu gagů, geniálně se v ní uplatňuje smysl pro humor ironii i sarkasmus. (oficiálny text distribútora)

Hwaelos

Díla, který vznikala na přelomu němé a zvukové éry jsou převážně podivnými, obtížně koukatelnými hybridy. Kvalita i takových snímků jako je Vrah mezi námi je podrývána mizernou prací se zvukovou stopou a rozdělením mluvených a nezvučených částí, které je ne nepodobné předpokládanému nasycení vesmíru hmotou. Moderní doba je vlastně podobným křížencem, ale díky tomu, že vznikla v době kdy se němé snímky už dávno netočily, je křížencem poučeným. Byť je na dialogy skoupá a většina se jich odehrává v mezititulcích, Chaplin pro ni zkomponoval vynikající doprovodnou zvukovou stopu, která se skládá z diegetických hluků a nediegetické hudby. Neméně podstatné je, že je nafutrovaná vynikajícími gagy (zfetovaný tulák v base, prezentace jídelního stroje...), které nepůsobí dojmem stokrát opakovaného. Velmi čitelný se jeví i sociální komentář, který se promítá i do nekonaného happy endu (byť se takový přímo nabízel). Z hlediska vyprávění obrazem se pak jedná o Chaplinovo opus magnum. Gejzír vizuálních nápadů v továrně na začátku filmu, mluví za vše. ()

Dale

Scéna pri továrenskom páse je nezabudnuteľná. Škoda, že po odchode z továrne je už zábavných momentov pomenej a vytratí sa aj trefné parodovanie výdobytkov modernej doby. Opäť to ide podľa zabehnutej chaplinovskej šablóny - chudobný tulák stretne ešte chudobnejšie dievča, snaží sa jej pomôcť a aj sa do nej zaľúbi. Aspoň že tentokrát to je čarovná Paulette Goddard, ktorá má celkom moderný look a aj napriek tomu, že nehovorí, tak jej herecký prejav bol perfektný. ()

corpsy

Vyznieva to tak, ako by sme sa mi ľudkovia týmto filmom dívali do zrkadla. My prostí ( a utláčaní ) a aj tí ,,vládci,, nad nami. Kto si z týchto dvoch skupín odnesie pozitívnu náladu je jasné. OBIDVE. Tí prví sa zaradostia na skvelej situačnej komédii a povedia si, že nikdy to nieje také zlé, aké to ešte môže byť. No a tí druhí sa zaradostia z myšlienky, že ako tí ich otroci predsa len stále rozmýšľajú optimisticky a dúfajú v nádeji na lepšie časy ( ktoré už neprídu ) a stačí im to málo čo majú ( pričom hútajú predsa len, ako ich o to málo ešte pripraviť ). Najviac však môže byť rád sám majster Chaplin, dokázal natočiť nesmrteľný a stále aktuálny snímok, ktorý pobaví aj v dnešných hrozných časoch. ()

Haluzz

Kokain, manželská nevěra, fetišizace těla (ženského i mužského) přirovnávaná k fetišizaci designu strojů, stejně jako důstojné rozloučení s tulákem... ()

ledzepfan

No to je moc toto :D Vidět Chaplina jak mu ve fabrice u pásu jebne v šišce,jak se sjede koksem ve vězení nebo jak bruslí na kolečkových bruslích opravdu na hraně to je prostě zážitek k popukání :D ...Neuvěřitelně inteligentní zábava,která nějákým zvláštním způsobem působí vtipně i skoro 60 let po svém vzniku.................Mimochodem začínám mít podezření ,že Trent Reznor se pro svůj klip Happiness in slavery inspiroval právě zde :D :D ()

Cimr

I americká hospodářská krize může být pořádná švanda, když se do toho vloží tulák Chaplin. V tomhle filmu ho mám asi nejradši, hraje tu skvělou postavu, co se vzbouří zmechanizované společnosti. Držím mu palce, ať si v těch dálkách, do kterých tak rád na konci svých filmů odchází, najde svůj vysněný domek, kde krávy stříkají mléko do hrnků samy od sebe.. V tomto filmu jsou jedny z nejvtipnějších momentů, co kdy Charlie stvořil - kachna na lustru, utahování matiček, neúmyslné vedení komunistického povstání a tak dále, a tak dále... Pořád zábavné, pořád závažné. ()

Krissty

Charlie dokáže z víceméně nezáživného a vážného tématu týkajícího se nezaměstnanosti a chudoby udělat grotesku! Je to prostě Pan Herec, Pan Režisér a Pan Skladatel v jedné osobě! Náramně jsem se bavila a je spousta scén, které mi utkvěly v paměti a v tu chvíli jsem se nemohla ubránit smíchu. Za všechny uvedu například bruslící scénu z obchodního domu, která dokazuje, že Chaplin je opravdu všestranně nadaný umělec, nebo úžasný závěr s jeho originálním zpěvem (originální byl jak textem, tak taneční kreací).. Stačily mi dva filmy a už teď vím, že ON z mé TOPky nezmizí! :))) ()

Rosana

Chaplin je génius, to všichni vědí. Moderní doba je reakcí na vývoj společnosti a myšlení lidí. On věděl, jak uhodit hřebíček na hlavičku a zároveň to obalit humorem, aby to lidi zbaštili. ()

Laxik

V tomhle Chaplin exceluje - mix absurdního hmoru a sociální tematiky. Moderní doba navíc nadstandardně vypadá, což v této době není pravidlem. A mluvím zde jak o kulisách (promakané stroje v továrně), tak o neskutečně pohledné Paulette Goddard. ()

MikO_NR_1909

Svet, ktorý Chaplin stvoril (najmä v prvej z častí), stvorilo ľudstvo samo a veľmi výstižne je jeho prostriedkami a prenesenými významami parafrázovaný. Kritika buržoázie, industrializácie (paralely Playtime v inom šate), odklonu od sociologických kriviek a prostého humanizmu. Trošku sa možno nechal uniesť agitáciou za krajší svet a pomocnou rukou dievčaťu v núdzi, ktorú podriadil svojmu obrazu, ako vníma svet on sám. Aj napriek vychytralosti mi teda prídu City Lights (1931) jeho najkomplexnejším a nesmiernou dávkou senzuality i najprecítenejším filmom. ()

sta

Sice jsem Moderní dobu viděl již hodně dávno, dodnes nezapomenu na Charlieho u pásu. Klasika, která má však i dnes hodně co říct. ()

Freemind

Místy velmi zábavné, místy nudné. Hlavním důvodem mého nízkého hodnocení je ale fakt, že film vnikl v roce 1936 a byl již tehdy technicky i obsahově příšerně zastaralý (o pět let dříve - v roce 1931 - vznikla taková díla jako Langovo krimi drama "M" nebo komedie "Opičárny" Bratří Marxových, všechno hezky se zvukem). Chaplin už v té době dávno nebyl svěží mozek plný inovací, ale naopak konzerva, která zaspala dobu a odmítala akceptovat pokrok. ()

blackrain

Každá doba si žádá své a nejrůznější vynálezci jsou svým způsobem šílenci, takže by se to nemělo se super převratnými vynálezy přehánět. Lituju lidi u pásu. Z té práce, co dělal Charlie by mi taky za chvilku hráblo. Jeho taneček s olejničkou neměl chybu a tykových kousků je tenhle film plný. Moderní dobu znám jako jednotlivé epizody a ještě nikdy jsem ji neviděla udělanou jako film. Těžko říct, které epizody mám nejradší. Takže je proto dobře, že je vše pohromadě v jednom filmu a já jsem si tak mohla parádně užít Charlieho skopičiny. ()

kaylin

Charlie Chaplin je prostě génius a to, co dokazuje v tomhle filmu, je toho důkazem. Jeho satira na společnost je skvělá, zábavná a přesto zůstává sžíravou, jakou by také být měla. Navíc některé trikové sekvence ve výborných kulisách, hlavně z továrny, jsou prostě báječné. Je dobře, že se Tuláka rozhodl opět nemluvit a zůstal u pantomimy. Mluvení by mu nesedělo. Krásné a jedinečné rozloučení s postavou. ()

swed

Z Chaplinových němých filmů je Moderní doba dozajista nejkomplexnější a nejdospělejší. Na svoji dobu se jedná o místy až odvážný manifest proti technologii a konzumu. Tento snímek zároveň uzavírá "němou" etapu tohoto génia. 9/10 ()

Duotone28

Heh,zaciatkom myslel ze ani nepozeram Chaplina...tolko modernej techniky co bolo v tomto filme, asi nebolo vo vsetkych jeho filmoch dokopy :))). Ale inak stale vynikajuci a nadpriemerny Charles Chaplin...par scenok sice spadalo do priemeru...ale korculovacka v obchodaku abo zaverecna 10minutovka...ma dostali:). Inak...pobavila ma aj scenka s "drogami",heh pocujete dobre...drogy a chaplin...aky luxus:). Pre mna skvele 4*,nazdar ()