Vyšetřování ztráty třídní knihy

(divadelný záznam)
TV spot

Cimrman jako pedagog byl požádán, aby zpracoval do Kapesní učebnice c. k. poddůstojnického sboru heslo Země česká. V té době znal Čechy jen z mapy rakousko-uherského mocnářství v měřítku 1:500 000. Napsal: "Zemi českou co do jejího povrchu lze charakterizovati jako hory, doly, černý les. Mezi Sušicí a Pískem je poušť. Severně od města Kouřim táhnou se rozsáhlé tabákové plantáže až ke kuřácké metropoli Šluknov. Zkamenělé výměšky vyhynulých mamutů dolují pilní Čechové v okolí Veltrus. Za zmínku stojí též okultistické doupě Duchcov a letovisko jihočeských zbohatlíků Prachatice. Léčbou štítné žlázy jsou známy lázně Volary. Český ráj je krajem nudistů. Zdejší adamité a evité chodí zde, jak je Pánbůh stvořil, oděni jen tu a tam, nedbajíce církevních pohrůžek z Mnichova Hradiště. Své centrum, památný to hrad, pojmenovali si nudisté českým názvem pro krásnou ženu: Kost." Zůstává dodnes tajemstvím, zda Jára Cimrman přispěl takto do příručky z pouhé neznalosti, či zda byl veden úmyslem rozložit poddůstojnický sbor a znemožnit mu případné operace na českém území. (oficiálny text distribútora)

JackieBliz

Prohledávala jsem hodnocení a komentáře, nejvíc se zřejmě ujala hláška "Debil, blbeček.."a vy víte jak to pokračuje, kdo by to neznal. Mně osobně nejvíc dostal oběžník pana ředitele: Neplatí pro třídu 7.C. V 8.C již sedmý rok postrádáme třídní knihu... vidíte, už si toho všiml! Hrátky s českým jazykem a ojedinělá genialita díla, genialita nacházející se převážně jen v Cimrmanovských hrách. Ukázka patolízalství a "výtečného" učitelství. Víte jak mi říkali? Říkali mi Strašný Láďa! ()

xkepi

Seminář byl ok, ale samotná hra mi přišla nudná, málo vtipná a někdy až trapná. Když už to není vtipné, ať se tam aspoň něco děje. Nebudu dávat vysoké hodnocení jen proto, že se považuji za fandu Cimrmana. Podle mě je tato hra jedna z nejslabších a vyšší hodnocení si prostě nezaslouží. ()

Kosi..

To bych se divil. No to bych se móc divil. Víte jak bych se divil? Divil bych se tak, že už bych se snad ani víc divit nemoch! Divíte se tomu, Klásek? NO COMENT ()

Celuška

Nemůžu si pomoct, ale narozdíl od Záskoku jsem téhle hře nějak nepřišla na chuť... Jedině "debil, blbeček, debil, blbeček..." u mě zabodovalo :) ()

listo

Hra, která se běžné cimrmanovské tvorbě mírně vymyká, o to je propracovanější a vtipnější. Potvrzuje, že tvůrci jsou nejsilnější tam, kde prostředí předlohy dobře znají. Spolu se Záskokem patří tato hra ke klenotům DJC. Nesouhlasíte? Neplačte, sami jste si to zavinili. A já si za trest nedám po obědě viržínko. ()

mnaucz

2. nejstarší hra na repertoáru Divadla Járy Cimrmana známá zavedenou alternací. Dříve to bylo Svěrák, Smoljak, Unger, Čepelka. Později známější podoba Svěrák, Smoljak, Weigel, Čepelka. Myslím, že obsazení této herecké gardy v této inscenaci je natolik spjaté s touto hrou, že řada lidí by nic jiného nezkousla. Text, který je značně typem Smoljakova rukopisu je zde hrán s energií, která v této hře původně býti neměla. A je to dobře. Záznam samotný se povedl, diváci nejsou slabý a je to jeden z těch, které si rád pustím opakovaně. ()

pájap

tahle hra mi zpočátku přišla jako ..nic moc ale po více shlédnutích jsem nucen ji přiznat její nesporné kvality.takže 5. ()

ricky4

Úžasný. Ve scénce akorát strašná škoda, že po 25 minutách ztrácí na vtipnosti a vše se v podstatě začne opakovat. Jinak ale hlášky jako "učí se dobře, to nemohu říct" nebo "... Nechutný, Nepevný, Netěsný, Nerez..." se staly totálně známými skrz celou českou veřejnost. A je úplně jedno, že půlka národahru neviděla. 90% ()

chicotomas

Spolu se severním pólem moje nejoblíbenější Cimrmanovka. Neuvěřitelné množství hlášek, které zlidověly. Ale nejvíc se směji tomu, jak na první pohled pitomý inspektor a ředitel vlastně perfektně odráží skutečné hodnoty těchto lidí tak strašně vzdálených samotným studentům a problémům běžného života. ()

c0udy

První Cimrmanova hra, kterou jsem kdy viděl, a tak mě to natchlo, že jsem teď jedním z mnoha Cimrmanových fanoušků. Pořád se na ty záznamy koukám, pořád si čtu ty divadelní hry, a pořád se u toho směju. Žasnu nad geniálnimi mozky, ktere dokázaly stvořit něco tak úžasného. ()