Po skončení války se vrací židovský holič do svého holičství, které sídlí v židovském ghettu hlídaném policií diktátora Hynkela, který tvrdou rukou vládne své zemi Tománii. Hynkel má zájem na tom, aby nakonec všichni židé byli zlikvidováni. Ještě před tím však nachystá expanzi do Osterlichu, o který má však zájem taky druhý diktátor Napoloni, který vládne zemi Baktérii. Mezitím se v židovském ghettu začínají objevovat vzpurné hlasy, které mají zájem na odstranění Hynkela. Do tohoto hnutí je shodou náhod zapleten i holič a jeho přítelkyně Hana. (Isherwood)

josmart

V němých groteskách si to člověk moc neuvědomí, ale Chaplin byl fakt dobrý herec. Ve filmu jsou dva nosné příběhy - příběh diktátora byl šílený. Ujetý sympaťák, který řeší tyhle kruté věci (holocaust) a přitom je vnitřně naprosto v pohodě. S Hitlerem je tady podobnost jen vnější. Z tragických událostí byl odstraněn emoční obsah, je to čistá zábava, ale stejně člověk ví, že to tam je. Čím mně nejvíc dostal Chaplin jako diktátor? Pózování na obraz. Druhý příběh je příběh válečného veterána, žida, který to vidí z druhé strany. Tato postava často předvádí Chaplinovské etudy, např. holení zákazníka za doprovodu Brahmse, mně pořádně rozhýbala bránici. Nicméně přesto nám dá pocítit tragédii doby. ()

svist10

Perfektní. Chaplinovy grotesky bytostně nesnáším, ale tohle je geniální humor a satira. Scény s diktátorem byly perfektní, holiče jsem ze začátku neměl moc rád, ale postupně jsem si zvykl a z konce mi šel mráz po zádech. Pravděpodobně si budu pamatovat scény se zaneprázdněným diktátorem Hynkelem (sochař a malíř rulez!) a také příjezd bakterijského diktátora. ()

Mort09

Ve své době přelomové dílo díky Chaplinově dvojroli a politické reflexi. Dnes spíše film, který zůstal stát na pomezí žánrů, není to ani groteska, ani typické drama a to ho, spolu s přemrštěnou délkou zabijí. Diktátor má sice několik komediálních i dramatických momentu, které vynikají, ale jako celek je to úmorné. 60% ()

Ag.Sournamek

načo zbytočné slová? po tomto filme mali skrátka všetci prestať točiť filmy, lebo nič sa už nikdy tomuto kongeniálnemu výtvoru nevyrovná ani zďaleka ()

Bilbo.cz

Chaplina jsem vždycky považoval za šaška, na jehož díle není nic zajímavého. Diktátor ale tento názor změnil. Jeho schopnost parodování je úžasná, příběh samotný je taky velice povedený. Snad jediný okamžik, kdy jsem se nudil, byla příliš dlouhá scéna s glóbusem. Nicméně závěr byl z dnešního pohledu na můj vkus příliš levicový. ()

michalkop

Hezká paralela na historické události, plno narážek. Spíš drama než komedie. Film mě nicméně moc nebavil. Rozjel se až ke konci. 70% ()

adamishkos

Diktátor bezpochyby obstál ve zkoušce času a i po více jak sedmdesáti letech se stále jedná o zábavný snímek. Charlie Chaplin je jednoduše králem grotesky, nebojí se však svým divákům předat i jiná, vážnější poslání (proslov na konci filmu je toho důkazem). Když si k tomu připočteme dobový kontext díla a jeho význam pro tehdejší kinematografii, vyjde nám zasloužených pět hvězdiček! ()

gizi

Jak píše Javert, čas se na díle negativně podepsal. Možná je to nyní dějově zajímavé pro devadesátileté pamětníky, ale pro mě to bylo celkem nic neříkající. Příběh je totiž velice slabý, v podstatě jen ukazuje Hitlera jako diktátora a Židy jako ty utlačované. Nebýt tedy občasných povedených komediálních scén a taky velmi dobře odvedených scén napodobujících Hiltera, jednalo by se u mě o celkem propadák. Takto jsem se sice ani moc nenudil, ale snímek mi prostě nic moc nedal. 60%, 5.9.2014. ()

kuri-noha

Přenést poetiku a humor z němých filmů, kterým se Chaplin věnoval 25 let a nerušeně ji ve svém prvním zvukovém filmu naroubovat na téma "Hitler", je pro mě monumentální počin a já za to Chaplinovi tleskám. I když technicky 10 let pozadu, způsob zpracování tématu u Charlieho opět předběhlo dobu. Ačkoli znovu musím přehlédnout pár opravdu drobných nesrovnalostí, které způsobují, že film nepůsobí úplně jako celek (takový problém mám u většiny Chaplinových "pozdních" filmů - své kořeny ve vaudevillských estrádách prostě nejde zapřít), je to za 5*. ()

Bankyz

Chaplinov prvý ''talking'' film, ktorý vytŕčal spomedzi jeho tvorby nemých filmov prináša veľmi silné myšlienky do obdobia 2. svetovej vojny. Zdieľal som nenávisť k nepriateľským vojakom, ktorú pociťovali židia. Veľmi dobre vykresľoval situáciu vo vojne a pred ňou. Prvky grotesky dávajú dielu zábavnú, no niekedy aj nežiadanú časť. Sám Chaplin povedal , že ak by vedel, ako to bolo v koncentračných táboroch , nikdy by toto dielo nenatočil. Najprv som celému dielu chcel dať 4 hviezdičky ... avšak po záverečnom prejave, ktorý ma nehorázne nadchol som sa rozhodol pre 5 hviezdičiek. ()

LegoMan69

Nemám slov. Je tam humor a parodie na Hitlera. Je tam temná atmosféra a strach. A na konci je poselství, které je důležité (a to nejen na tu dobu) ale vzhledem k tomu, že se lidé o moc nemění, tak to poselství zůstává platné dodnes. Po 11 krátkých groteskách Chaplina je tohle pro mě šok. 2 hodinový film, který baví, dokonale paroduje a navíc nese velké poselství...já nemám slov. Mistrné dílo Chaplina. Prostě je to dokonalé. :) ()

exotman

Trochu táhlé jako bývá u starších filmů zvykem, je těžké zvyknot si na takovou rychlost když všechny nové filmy jsou tak uspěchané. Ale dokonalé originální a výstižné. Ten film má výbornou myšlenku, dnešní filmy ho nikdy nedoženou. ()

the_weaver

Keby tento film v roku 1940 natočili Nemci, tak by som tu naň spieval ódu. Keďže ho natočili Američania, tak len toľko:↵  Je to patetická, slaboduchá a naivná komédia, ktorá mi týmito črtami pripomína komunistickú propagandu. I keď ide o komédiu, vadí mi:↵  * zľahčovanie situácie (napr. Hynkelove prejavy či scéna s gardistami proti Hane s prádlom v gete)↵  * primitívne a trápne vtípky (napr. Hynkelove prejavy, hod granátom, neúspešný výstrel z dela)↵  * trápne a patetické brnkanie na city (monológy Hany o tom, aké by to bolo fajn, keby prestala perzekúcia Židov či o tom, aké fajn to bude v Rákosku)↵  ↵  Špeciálnu spomienku si zaslúži prejav holiča, ktorý by sa mali povinne bifľovať žiaci na celom svete miesto kadejakých básničiek, ale v kontexte reálnej politiky vyznieva mimoriadne naivne:↵  https://en.wikiquote.org/wiki/Charlie_Chaplin#The_Barber.27s_speech↵  Niektoré scény sa mi naozaj pozdávali (najmä konfrontácia dvoch diktátorov), avšak sú prehlušené tými slabými.↵  ↵  *Uvedomujem si, že tento film hodnotím so znalosťou udalostí po roku 1940, ale verím, že už v roku 1940 malo ľudstvo dostatočné znalosti o zvrátenosti nacistického režimu. ()

Mr.Hackels

Opravdu rád bych viděl reakci Hitlera na tenhle snímek. Tomu se říká plivanec do tváře :) Charlie Chaplin jak ho neznám. Doteď jsem ho měl zaškatulkovaného v němých krátkých groteskách. Tohle se povedlo a i po 75 letech to má něco do sebe. Na plné hodnocení to není, ale je to bomba. 75% ()

soukyd33

Úžasná parodie na Adolfa Hitlera. a jeho systém vlády. Škoda že není český dabing, ale i s titulky je to super zábava. Záměna byla originální, a konec filmu je hlavně k zamyšlení. Doporučuji i pro ty, co nemají černobílé filmy rádi. Scéna s neplatnými fyzikálními zákony byla TOP. Hvězdiček 5***** ()

IronDragon

Úžasný a ve své době jistě velmi pokrokový film. Především u těch scének válečné vřavy jsem doslova žasl nad vynalézavostí tehdejších filmařů a samozřejmě Charlieho Chaplina. Charlie Chaplin v tomto filmu jen potvrzuje, že patří mezi nejlepší filmaře všech dob. No uznejte: napsal scénář, ujal se režie a ještě ke všemu si zahrál hlavní dvojroli, a to všechno s mistrovskou dokonalostí! Upřímně nechápu, jak může jeden člověk stíhat režii i hlavní roli (tady ještě ke všemu dvojroli!) - Charlie Chaplin byl ale tímhle docela vyhlášenej, všechny svoje filmy si sám vymejšlel, režíroval a hrál v nich hlavní role. Opravdu génius! A nutno říct, že jeho typický představitel s černou buřinkou, oblekem a hůlkou, se za ta léta stal jednou z nejikoničtějších filmových postav. Chaplina i jeho slavnou postavu zná každý - i ten, který žádný z jeho filmů nikdy neviděl. Tady u Diktátora mi neuvěřitelně sedlo to perfektní propojení komedie a dramatu. Charlie tady na vás mete jednu vtipnou scénku, hned vzápětí střídanou smrtelně vážnou, aby jste se zase hned po chvíli nato váleli smíchy po podlaze, třeba při jeho imitacích Hitlera. Tohle žánrové propojení se mi neskutečně líbilo. Něco podobného se mu také na výbornou povedlo v Moderní době (1936), tam však ještě naplno převažuje komedie. Tady u Diktátora bych si tím nebyl až tak jistý. Ano, byla tu spousta komediálních prvků, ale tím dramatem je to tu prosáklé, skoro bych řekl, více než tou komedií. A ten závěr... prostě pecka! Když pomyslíte, že film je z roku 1940, kdy byla Druhá Světová válka v plném proudu... S trochou nadsázky řečeno, je ten závěr taková agitka na mír, což se mi, vzhledem k té vypjaté době, taky neskutečně líbí. Chvílemi film sice plyne trochu pomaleji, ale s přihlédnutím na dobu vzniku a takové kvantum pokrokových scén, nemohu dát nic jiného, než plný počet. HODNOCENÍ: 100% ()