Po skončení války se vrací židovský holič do svého holičství, které sídlí v židovském ghettu hlídaném policií diktátora Hynkela, který tvrdou rukou vládne své zemi Tománii. Hynkel má zájem na tom, aby nakonec všichni židé byli zlikvidováni. Ještě před tím však nachystá expanzi do Osterlichu, o který má však zájem taky druhý diktátor Napoloni, který vládne zemi Baktérii. Mezitím se v židovském ghettu začínají objevovat vzpurné hlasy, které mají zájem na odstranění Hynkela. Do tohoto hnutí je shodou náhod zapleten i holič a jeho přítelkyně Hana. (Isherwood)

laurence

Asi velký a velmi důležitý film své doby, který končí zásadním poselstvím. Bohužel mi není blízký Chaplinův humor, takže jsem převážnou většinu filmu považoval za nudnou nebo trapnou. Co ale obdivuji je Chaplinova schopnost věrohodné imitace německého krutovládce. ()

majda.x

Podle mě naprosto genialní. Chaplin prostě uměl. Ikdyž film byl dlouhy ani chvilku jsem se nenudila. Zasmala jsem se, ale i zapřemýšlela nad tou dobou. Pro lidi to tenkrat muselo být velké halo. ()

kacer4

Dobrý film, ale Chaplin sa mi tam nehodí. On patrí do šialenej komédii a nie do drámy. Jeho typických scénok tu je málo, a mimo toho to nebol ten Chaplin, ktorého milujem. Ale myšlienka a zobrazenie sú dobré. ()

kolly13

Nesourodý, ale ostrý gag film s místy geniálními sekvencemi (šplh na závěsu, hra s glóbem, Chaplinovské pády). Napodobení toho německého magora je až neuvěřitelné a Chaplin musel strávit hodiny studiem jeho reakcí a projevu. Škoda, že není silnější dějová linie a ostatní herci tak zaostávají, ale natočit takový film před druhou světovou a skoro předpovědět blížící se dějine, tomu se říká mít koule a důvtip. ()

silvusaak

Chaplin diktatorem prevalcoval vsechny moje oblibene cernobile filmy i Leonarda DiCapria. Skoda, ze neznam nazory lidi, kteri zazili valku a byli u toho, kdyz film vysel, hodne by me zajimal jejich nazor a mozna by ovlivnil i ten muj. Nejlepsi film jaky jsem kdy videla, Chaplin je jako dikator neprekonatelny. ()

Dekovnik

You speak. - I can´t. - You must. It is our only hope. Někdy musí vzniknout celý film, aby v něm mohla padnout jedna věta, a takový je Velký Diktátor - film stvořený pro Chaplinův závěrečný apel. Nejenže je geniálně prožití a v okamžiku, kdy zazní hromový hlas - You are not cattle! You are men! - tak vám běhá mráz po zádech, ale co je hlavní, jeho poselství trvá. ()

sibskyn

Uznávám, že je to velmi působivý film, ale já jsem se u něho jen pousvámal. Chvíli se na to díval se mnou můj Táta a ten se smál teda hodně. No asi už pocházím z moc mladé generace, abych to chápal, škoda. ()

Olbi

Humorně mrazivé,nadčasové,geniální.Momenty s pudinkem,zeměkoulí,setkání s Napolonim a holení za tóny maďarského tance jsou geniální.Je neuvěřitelné,jaká proroctví(obava) se Chaplinovi naplnila... ()

HellsAngel

Kontroverzný, nadčasový, brilantný - taký je Chaplinov Diktátor. Jeden z najdôležitejších filmov svojej doby. Humorným štýlom sa vysmieva grotesknosti totality, no zároveň zvláda preladiť na vážnu nôtu a zanechať posolstvo nádeje (záver, aj napriek nekonečnému pátosu, nejde ináč, než obdivovať). Chaplin tým, že prehovoril, zabil svojho Tuláka, no z jeho popola povstalo niečo minimálne rovnako veľkolepé. Jednoducho must-see film (žiadne výhovorky!). ()

ZetDaElO

Pravdepodobne najdôležitejší film kinematografie. V dobe, kedy už nikomu na svete nebolo do smiechu si Chaplin dovolil nakrútiť film plný humoru a satiry, ktorý ale nijakým spôsobom nerelavitizoval vtedajšie historické udalosti. Genialitu tvorcu podpisuje najmä famózne stvárnenie Hitlera, ale aj zaujímavý príbeh s mnohými tragikomickými scénami, ktoré navždy utknú v pamäti. Najvtipnejšie je stretnutie Hitlera s Mussolinim a najdojemnejšia je záverečná nadčasová reč holiča. V dobe písania tohto komentu (rok 2020) oslávil tento skvost neuveriteľných 80 rokov. ()

ReactLotus

Diktátor je čiernobiela celovečerná satirická komédia Charlieho Chaplina z 1940. Ide o ostrú satiru na nemecký nacistický režim a obzvlášť na Adolfa Hitlera.   Predstavte si, že ste Nemec. A k tomu aj Žid. Bojovali ste za svoju vlasť vo Veľkej vojne a prehrali ste. Vrátite sa domov a zistíte, že sa podobáte na Adenoida Hynkela. Týpka, ktorý nemá rád Židov, nevie maľovať a chce väčší životný priestor. Trochu blbé, všakže? Google hovorí, že je Diktátor jeden z najlepších Chaplinových filmov. Napísal scenár, zrežíroval film, produkoval ho a stvárnil hlavnú dvojrolu. Bol to prvým hovoreným a úplne zvukovým Chaplinovým filmom. Pekne si robí srandu z náckovskej ideológie a neúspešného maliara. // Adenoid Hynkel (Hitler), Benzino Napaloni (Mussolini), Garbitsch (Goebbels) a Herring (Göring) - strašne sa mi páčia tieto zmenené mená. A nielen mená sú zmenené. Je tu aj Tomania (Nemecko), Osterlich (Rakúsko) a Bacteria (Taliansko). Film bol nominovaný na 8 ocenení a získal 3. Zaujímavé je, že miestami postavy hovoria cez 4. stenu priamo k divákom. Finálny Chaplinov prejav je veľmi, veľmi dobrý. Zaujímavé je, že vo filme WW2 ani nezačne. 8,5/10  Filmy z čias vojny majú niečo do seba… // "You need a vacation. Fresh air. A little outdoor exercise. I shall send you to a concentration camp." // "In conclusion, the Phooey remarks… that for the rest of the world he has nothing but peace in his heart." // https://youtu.be/w8HdOHrc3OQ - Chaplinov prejav. ()

rigby

Naprosto úchvatný film již od první scény. A to se v zástupu ženou scény další a další, a těžko rozhodnout, která je lepší. Prostě klasika nejklasičtější, na kterou se kupodivu dá koukat i dneska a stále baví. ()

F2003F

Jeden z najdôležitejších míľnikov kinematografie. 85 ROKOV a stále veľmi svieži. Nečakal som, že ma po úchvatnom Dr. Strangelove ešte dokáže niečo viac pobaviť a hľa aký brilantný skvost som objavil. Vrcholne geniálne dielo najväčšej hereckej legendy všetkých čias. Tu ani prívlastky ako bravúrny či grandiózny jednoducho nestačia, toto famózne majstrovské dielo je totiž rýdzou dokonalosťou svojho druhu. Jeho humor, precíznosť a detailnosť sú svojou sofistikovanosťou nezameniteľnými prvkami výnimočnosti. Nádherne pamätný zážitok bez jediného zaváhania na zábavnosti, ktorý ohromením zatiaľ nestíham poriadne vstrebať. Skutočne blažený pocit mať možnosť okúsiť takúto výraznú krásu filmového umenia s vnímaním kontextu, mentálnym dospením a z vlastného uváženia. Nikdy som nebol radšej, že som natrafil na ďalšiu významnú súčasť historického umenia, ktorú som dovtedy dlho prehliadal aj keď som dobre vedel, že existuje, ale to už som tuším k niečomu zopár krát hovoril. Great Dictator, film, ktorý by mal podľa mňa každý schopný jedinec vidieť povinne, sa proste nedá inak než náramne užiť. Smekám (vnútorne aj smrkám). ()

WHMMD

Na Charlieho Chaplina iba priemerný film. Najlepšia scéna - holenie počas rozhlasového vysielania Brahmsovho maďarského tanca ne. 5. ()