Po skončení války se vrací židovský holič do svého holičství, které sídlí v židovském ghettu hlídaném policií diktátora Hynkela, který tvrdou rukou vládne své zemi Tománii. Hynkel má zájem na tom, aby nakonec všichni židé byli zlikvidováni. Ještě před tím však nachystá expanzi do Osterlichu, o který má však zájem taky druhý diktátor Napoloni, který vládne zemi Baktérii. Mezitím se v židovském ghettu začínají objevovat vzpurné hlasy, které mají zájem na odstranění Hynkela. Do tohoto hnutí je shodou náhod zapleten i holič a jeho přítelkyně Hana. (Isherwood)

Don Maty

Pre mňa absolútna špička ľadovca. Pri záverečnej (vrcholnej) scéne s prejavom som mal zimomriavky a takmer sa mi do očí vytlačili slzy. Chaplin bol veľký človek a tu to len dokázal.Dokonalá imitácia Hitlera ma usádzala do stoličky a tá nemčina :). Chaplin reagoval na vtedajšiu dobu a spoločenské problémy a ono to krásne zapadlo aj do tejto doby. Vskutku nadčasové .Záverečný prejav je asi mojou najkrajšou a emočne najsilnejšou filmovou scénou doteraz. Nádhera...5* ()

spotczek

Na Chaplinovi mě baví jeho inteligentní humor. I když je to zábava, vždycky je tam zároveň nějaká zpráva, která se sice z dnešního úhlu pohledu může jevit jako banalita, ale oslovování mas vědeckými traktáty nikdy nebylo dvakrát úspěšné. A pak ta neuvěřitelná invence (např. scéna s balonem jako globem, se kterým si diktátor "hraje") a jeho pohybové schopnosti (např. scéna, při níž holič dostane ránu pánvičkou a potácí se), které dotáhnou scénu do detailu. Kolik lidí kdy dokázalo napsat scénář, režírovat i hrát s takovým úspěchem jako on?! V Diktátorovi klaun promluvil a dokázal, že funguje stejně skvěle - nejen při napodobování němčiny, italštiny či Hitlerovy dikce, ale především při využití těchto prostředků v přímé komunikaci s divákem. Na konci před námi nestojí holič v převleku za diktátora, ale bavič Chaplin, který začíná svůj proslov unaveně, jak by začal kterýkoliv jiný člověk během právě zuřícího světového konfliktu (mnohem sarkastičtějšího než kdy černý humor vůbec může být, když se během dvou desítek let zase opakuje). A tenhle unavený tón se postupně mění, jak v člověku sílí přesvědčení o nadějnějších vyhlídkách. To, že koncentrační tábor v Chaplinově podání vypadá jako obyčejné vězení, připisuji době vzniku. Na tu je vůbec potřeba upozornit. Bylo by zajímavé vidět Hitlera s Mussolinim, jak se tehdy tvářili při sledování tohoto filmu... Připomínám, že vyhlazovací koncentráky byly zakládány až 1941, nikdo si v době vzniku tohoto filmu nedokázal představit, kam až zrůdnost nacismu zajde. Každopádně druhou světovou to neskončilo, vše pokračovalo studenou válkou (se kterou měl Chaplin také své zkušenosti) a podle nejnovějších událostí se zdá, že ani ta nebyla poslední, protože pitomci diktátoři jsou zkrátka plémě nevymýtitelné. ()

PetrJulian

"Nařiďte Schulzovi, ať zastaví pronásledování Židů. Aspoň do doby, než nám Epstein poskytne půjčku." Dnes už se asi nikdo nedozví, jestli tento film za svého života viděl samotný Hitler, ale asi ne. ()

megajalec

S ohľadom na dobu, v ktorej to bolo natočené, je Diktátor obdivuhodným filmovým počinom. Paródia na Hitlera v dobe, keď bola takmer polovica Európy vystrašená na smrť od jeho hrôz, to chcelo obrovskú guráž. Navyše, to imitovanie Hitlera je super. Horšie to je s tou druhou časťou filmu, ktorá sa odohráva v židovskom ghette. Navzše, film je podľa mňa veľmi dlhý, skrátiť tak o pol hodinu, pridať viac "chaplinovských" gagov a bolo by to oveľa lepšie. ()

eMeMko

Ve své době to musel být naprostý nářez a nedovedu si ani přestavit, jak se na to tvářil Adollf. Po 77 letech už to takové terno není, ale přesto se jedná o snímek který stojí za zhlédnutí. Charlie Chaplin v hlavní dvojroli naprosto exceluje a skvěle se mu tak povedl přechod mezi němými groteskami a mluvenými celovečerními filmy. Skvěle mu sekundují i ostatní herci, takže o komediální situace není nouze. Závěřečné poselství je trošku "over the top", ale protiválečný úkol splňuje. Finální hodnocení: Jedno zhlédnutí neuškodí, minimálně ze zvědavosti, jaký má Chaplin ve skutečnosti hlas. ()

mickom

Odstrašující satira plná geniálních momentů a nezapomenutelné závěrečné řeči. Chaplin údajně čerpal inspiraci z filmu Triumf vůle a ve své autobiografii uvedl, že kdyby v době vzniku filmu znal podrobnosti o vyhlazovacích táborech, film by vůbec nenatočil. ()

rogger

Najlepsi film roku 2019. Pre mna 😍 Zial aj nestale mrazivo aktualny. Prejav "diktatora" v poslednych minutach film je najlepsim prejavom 20.storocia! ()

Alex_01

Hudba super, story a kontrasty v něm taky a hlavně Chaplinovo herectví a gesta a ladné pohyby, extravagantní grimasy... Srdceryvný proslov na konci. ()

PetraMishka

Charlie Chaplin exceluje v dvojroli nacistického diktátora a židovského holiče, kteří se nikdy nesetkají, ale na jednu chvíli jeden z nich zastoupí druhého v neuvěřitelném projevu. A takových scén je tady plno, ať je to na začátku komedie s obrovským kanónem, nebo tanec se zeměkoulí, přes geniální scénu s tím, kdo bude sedět výš. A pak je tu plno drobných scén a některé, které mi vadily, jako dlouhé proslovy Hynkela. ()

Belerofon

Už z principu pět hvězd...Takhle "natřít triko" Hitlerovi je poctivý kus práce..S odstupem času už ten film nemá takovou sílu a závěrečný proslov nemá takové grády a působivost jako v době vzniku, nicméně Chaplinovo ztvárnění a karikatura Hitlera je dokonalá, Gesta, dikce všechno...Celkem zásadní film, jenž by měl být promítán jako protiklad všem těm "dokumentům". Hitler údajně film viděl několikrát, jedna verze tvrdí že se smál druhá že Chaplina nenáviděl více než židy.. ()

SNCF

Je to jeden z Chaplinových nejlepších filmů. Naprosto úžasně zparodoval Adolfa Hitlera, zvláště tím, že dokonale ovládl jeho mimiku... Dalším faktorem úspěchu je pro mne fakt, že film natočil v době kdy nikdo nevěnoval Hitlerovi pozornost, a nebral v potaz jeho záměry. Jednoznačně skvělý film. ()

metztlimoon

Prvý film, ktorý som s Chaplinom videla a bol úžasný. Dvojhodinový film je aj v dnešných dobách docela dlho na pozeranie, bohvie, čo to bolo v štyridsiatyc rokoch. Niektoré miesta boli odcela hluché a kľudne by tam nemuseli byť, ale to je len kozmetická chybyčka. Obdivujem tú pohotovosť, s akou bola paródia na Fuhrera natočená a pustená do kín. Anyway, bolo to vtipné, bolo to milé, bolo to čiernobiele, boli tam nazitrooperi a malo to hlboký záver... 95%. ()

gezper

První mluvený film Chaplina, který není až tak komediálně jako spíš satiricky až vážně laděn - hlavně tématem, ale i tak se snaži spousty gagů vpasovat. Na svou dobu to musela být extra pecka a i dnes je to stále jeden z důležitých filmů. Trochu bych to zkrátil a nesedl mi konec, ale ten v r. 1940 (!) pasuje. Nechce se mi po shlédnutí uvěřít, že je to tak staré, protože technická stránka je skvělá. Nejlepší pasáže jsou suverénně setkání a vyjednávání mezi Adelaidem Hynkelem a Benzínem Napolinim. Celkově mě mix dramatu, satiry a komedie 100% do gauče nezasadil jak jsem očekával, ale i tak spokojenost. [80%] ()

Desmi

Herecký výkon Chaplina je sice dobrý, ale to je na filmu asi tak všechno. Díky jeho výkonu tohle neoznačím za odpad. A myslím si, že takhle vysoké hodnocení má jen díky roku svého natočení, protože jinak mám obavy o vašem vkusu lidi. Snad ho tedy hodnotíte tak vysoko kvůli jeho důležitosti v 50. letech minulého století, než kvůli jeho obsahu, hereckým výkonům atd. ()