Rituál

• Česko Proutěný muž (viac)

Policejní seržant Howie (Edward Woodward) odjede na odlehlý skotský ostrov vyšetřovat záhadné zmizení mladé dívky. Velmi brzy se ukáže, že místní venkovská komunita, vedená podivínem Lordem Summerislem (Christopher Lee) není tím, čím by se mohla zdát na první pohled. Detektiv, silně věřící křesťan, v ní totiž odhalí tajuplnou společnost prostopášníků a pohanů. Dokáže Howie zabránit podivuhodné sektě v tom, aby přinesla oběť nejvyšší dříve, než se jí stane on sám v rámci hrůzostrašného Rituálu, s nímž je spojena? Britt Ekland, Diane Cilento a Ingrid Pitt jsou hlavními představiteli tohoto provokativního a šokujícího díla scénáristy Anthony Shaffera, které fanoušci i kritici po celém světě považují za skutečnou kultovní klasiku a moderní hororové mistrovské dílo. (Magic Box)

MatejNosal

Super atmosféra, výborný príbeh a pointa. Piesne sa mi taktiež páčili. Zaujímavé a určite must see dielo pre hororoveho nadšenca, ale aj pre milovníka filmu ako takého. (90%) ()

HonzysKISS

Supr psycho, obzvláště v té době bych si to snad ani nedovedl představit. Ty lokace byly velmi vkusné. Hudba drásající nervy, až jsem z ní měl husinu. A ta blonďatá svlečna byla taky k nezaplacení. Jenom škoda, že to nebyl moc horor, o něco víc temna a strašení by neuškodilo. 80/100 ()

J.F.B.

“Heathens! Bloody heathens!” Ačkoli souhlasím s tím, že filmařské zpracování má občas své rezervy, přesto bych jej bral spíše jako plus. Možná chtěně, možná nechtěně, se mu (spolu s nehereckými výkony v některých vedlejších rolích a ostatně i použitím folkové hudby) totiž daří vytvářet dojem zvláštní autenticity, která dává surreálnosti příběhu o to více vyniknout. Skoro jako by se člověk chvílemi díval na nějaký "found footage" dokument či reportáž British Pathé z 50. nebo 60. let, který neměl nikdy spatřit světlo světa... P.S. Remake/prequel zasazený do 80. nebo 90. let 19. století je opravdu skvělý nápad. (♪♫/x) (x) (x) ║ Breaker Morant – další snímek s E. Woodwardem hodný doporučení. ()

kolemjdouc

Ze začátku mi nešly pod vousy  všelijaké ty zpěvy  a tance.I když to je pro Skotsko příznačné.Připadlo mi to jako muzikál.Ale postupem času jsem si uvědomila ,že to k příběhu patří.Zvyky krajiny a tak podobně.Musíme vzít v potaz kdy byl film natočen .A nevím proč se vykradené téma jmenuje remaké kde se dá leccos podbízivě vylepšit..Třeba film Rituál s hercem Cage z roku 2006....Podobné téma měl i Slunovrat s Florence Pugh.Opravdu jen zdaleka podobné.Dosti teda taky masakr. ()

Perverz

Policajt přijede na ostrov, a všichni se nějak podivně chovají. V hospodě zpívají perverzní písně, učitelka učí děti, malé děcka, o penisu, a že je to symbol, všichni jsou prostě divní, trochu hippies, mají svůj pohanský styl.. Filmem se pořád linou písně v doprovodu akustické kytary. Ale dost mě zajímalo, kde ta holka je, nebo co s ní je. A i přes rozuzlení závěrečné, mě film ani tak nebral. Byl jsem nalákán, že je tam hodně nahatých holek, a ono ani nic moc, jako jsou tam, ale zas tak hodně ne. Občas tu někdo píše, že se mu líbí něčí komentář, jak tak čtu tak Marigold tento film pěkně vystih. ()

Rozjimatel

"You'll simply never understand the true nature of sacrifice."     Mysteriózny thriller zaradený medzi 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. To označenie horor mi tam príliš nesedí, lebo s výnimkou záverečnej scény vo filme chýba akékoľvek zlovestné, hororové napätie (možno pred 50 rokmi tam nejaké bolo, ale odvtedy už vyprchalo). Dokonca to je skôr naopak - skoro celý čas tu panuje akási uvoľnená nálada s pohodovou hudbou (inak celkom dobrou). Spieva sa tu prakticky neustále, až som aj trochu zneistel a pre istotu som si musel overiť, či omylom nesledujem nejaký muzikál. Inak je to taká bizarná podivnosť (ale nie v dobrom slova zmysle) s nahlúplou zápletkou o strete akejsi drbnutej viery s náboženským fanatikom, ktorý je zhodou okolností aj detektívom (a treba dodať, že vrcholne neschopným). Proste tu nie je nikto, s kým by som mohol aspoň trochu sympatizovať, všetky tie postavy pôsobia dosť odpudivo. Nezaujala ma ani vizuálna stránka, ktorá tiež spadá do kategórie "podivnosť" (tie do aleluja opakované prestrihy na omšu sú poriadne iritujúce).     "Sir, have these children never heard of Jesus?" "Himself the son of a virgin, impregnated, I believe, by a ghost..." ()

GREGOIRE

Tohle je pro mě jeden z pozapomenutých filmových klenotů. Nádherné exteriéry, výtečně vybraní herci i místní kompars, mimořádná hudba. K tomu dobře vystavěný příběh postupně gradující k velkému finále. Bravo. ()

Mikino00

To je teda síla, opravdu tajuplná atmosféra, dobře vystupňovaný děj a kvalitní herecké výkony. Jediné co mi vadilo byly muzikálové vložky. ()

LBsmoke

neuvěřitelně mi Wicker Man sedl.. nedávno sem četl Kafkův Zámek a tohle má navíc to co mi trochu v knize chybělo a atmosféra je stejně hustá jak skotská mlha..Arrgh! ()

geimz

Kolísavé tempo a nedostatok atmosféry (prevažne z dôvodu, že väčšina scén sa odohráva cez deň) vyvažuje solídna záverečná polhodinka, ktorá je dostatočne šokujúca a depresívna na to, aby som prihodil o jednu hviezdičku naviac. ()

aLPaC

Po té, co v prvních pár minutách zazní několik písniček jsem si říkal, no ty vole, co tohle jako bude? No a jakoby mávnutím kouzelného proutku jsem to od té doby vůbec nevnímal a naopak mi přišlo, že je to naprosto originální a kupodivu to do tohoto filmu pasuje jako prdel na hrnec. Jinak atmosféra daného ostrova je mrazivá a i když se nejedná o typický horor, celou dobu to tíživé a plíživé napětí postupuje až k vám do pokoje. Hlavní role policisty byla obsazena znamenitě stejně jako Christopher Lee. Závěr je šokující. Jinak, viděl jsem i remake s Cagem a musím říci, že větší rozdíl mezi originálem a remakem co se týče kvality jsem snad neviděl. Pro mě naprosto nečekaná bomba a filmový skvost. Jdu si to lajknout na facebook. ()

Renfield

Musím přiznat, že v závěru mi bylo nejvíce líto samotného Wicker Mana. Ten důmyslný systém chlívků musel dát přece tolik práce a zbyde z něj jen... Ale tím chci říct, že jsem si vlastně nenašel cestu ani k jedné ze stran (i když Slunečník Christophera Leeho lehce vede), zároveň mám pocit, že o tohle tvůrcům ani příliš nešlo. Rituál je soubojem dvou náboženských světů a i když jeho pointa dnes už tolik neohromí, psychologická cesta k ní je stále velmi zajímavá. To nakonec platí i o Howieho postupném seznamování s obyvateli ostrova a jejich zvyky. Čili detektivní části, do které z větší míry patří i ta muzikálová. Jasný žánr by se tu hledal těžko a snad i proto platí, že Rituál dodnes ovlivňuje žánrů více. Nerad používám "v době vzniku", jenže tady nelze jinak. Z dnešního pohledu je těch chyb opravdu hodně, ale to výše zmíněné a od úvodní scény se stále zintenzivňující atmosféra, nádherné lokace a ano, celkem bídná kamera... Dalo by se pokračovat, ale proč. 65% ()

Kacitr

Midsommar je daleko větší bizár teda. Ovšem toto? Ještě s ohledem na dobu? Velice slušné. Závěr není takové wow, ale působivé to je. ()

Oralfabet

Tak jsem asi oficiálně fanouškem pohanských hororů, protože Midsommar i tohle jsou v mých očích mistrovský díla. Dost legrační (nejspíš neúmyslně, ale to nevadí), zároveň ale i doopravdy znepokojující a děsivý. Taky se mi fakt líbil účes Christophera Leeho a hudba (i když ta, co hrála ve scéně, kde Howie utíká s Rowan se k tomu vůbec nehodila). Až umřu, chci mít na hrobě napsaný: "Zde leží Jakub Havelka, chráněn ejakulací hadů." Kurva, to byl dobrej film. 10/10 ()

tomisaburo

Horor? Ani omylem. Skvělý je hlavně námět. Hotový ostrov snů. Horší už je provedení. Půlku filmu jsem měl dojem, že sleduju Kachyňovo Setkání v červenci. Režisérovi se pomocí muzikálových vsuvek podařilo spolehlivě zlikvidovat sebemenší náznak napětí. Náladu mi spravil až úplný závěr. Čtvrtá hvězda za něj. ()

Emzet

Nejzajímavější na Wicker Manovi je jeho nadčasovost, a to obzvlášť vzhledem k tomu, nakolik jde o film úzce spjatý se svou dobou. Konkrétně teď myslím kulturní revoluci šedesátých let, a to včetně revoluce sexuální. Wicker Man zcela jasně a bez pardonu prezentuje hrůzu nad samozřejmostí jakési pohanské dekadence, která propuká ve společnosti. Kde ale skutečně vězí jeho kouzlo je fakt, že tyto pocity dokáže vyvolat i u moderního diváka čtyřicet let poté, v době, kdy se cítíme zcela sexuálně i morálně "osvobozeni". Pomalu vzrůstající hrůza z "těch divných lidí", kulminující v bizarním a zvráceném finále. Atmosféra přesně tak znepokojivá a mrazivá, jako má být. Christopher Lee pobavil. ()

Ulrich

Tak tohle je asi to nejdivnější (když nepočítám remake s Nickem C.), co jsem letos viděl. Bohužel, už s principu si mě to nemohlo nějak zvlášť získat, jelikož je to film o sektě a filmy o sektách já nesnáším. Navíc zde jde o takové roztančené hippie-kelty, což je vážně síla. Rozhodně to ale není nuda a posledních patnáct minut je opravdu vynikajících. Plusem jsou opravdu zajímavé skotsko-folkové songy ve filmu, Christopher Lee a scéna s meči. Ale jak říkám - nic pro mě. ()

Czernozub

Neodpustím si to a budu citovat Lavrana: "filmy které dlouho nesmyslně odkládám bývají ty nejlepší", a právě o pravdivosti tohoto jsem se teď přesvědčil. Zápletka mě nadchla, konfrontace awnfull křesťana Howieho s pohanstvím, které absolutně nechápe (a jako většina křesťanů se o to ani nesnaží a rovnou ho zatracuje), je skvělá. Co kritiky se týče, tak bych řekl jen to, že asi tři scény mi přišly trochu "nevkusně muzikálovité", jinak jsem byl nadšen, zvlášť koncem, při němž jsem se jen a jen bál, aby se najednou nezjevili cops ex machina (jako ve Svatém Grálu:-)). ()

Badel

fakt je, že hodně dělá hudba, pointa a hlavní hrdina, ale zaualo mě to, tak dám 4. Ale popravdě si nejsem jistej, jestli to režisér natočil nějak extra dobře. Spíš měl k dispozici dobrej námět. ()

Režisér Děsivého dědictví a skandinávský horor

Režisér Děsivého dědictví a skandinávský horor

31.07.2018

Režisér Ari Aster svým hororovým debutem Děsivé dědictví udělal slušnou díru do světa. Distribuční společnost A24 si díky jeho filmu připsala celosvětově nejvýdělečnější snímek vůbec a vzhledem k… (viac)

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith

19.01.2007

Dovolím si navázat na svou vůbec první novinku a doplnit informace z ní. Opětovně půjde o nějakou tu drobnou informaci o novém projektu Tarantina a Rodrigueze s názvem Grind House a o Kevina Smithe,… (viac)

Mlčenlivý Bob zabijákem?

Mlčenlivý Bob zabijákem?

24.08.2006

Kultovní figurka na filmařské šachovnici, režisér Kevin Smith, poskytl další informace o svém příštím filmu, do něhož se pustí poté, co skončí s propagací aktuálních Clerks 2. Jak už ohlásil dříve,… (viac)