Dramatický příběh o překonání lidského zla, o přátelství a zrodu lásky
Erikovi je 18 let a jeho životem se táhne linie násilí a konfliktů. Po vyhození ze školy, je poslán na internátní školu Stjärnsberg. Ta má být poslední šancí jak jej odtrhnout od starého života a vrátit zpět ke studiu. Na internátě se ale dá zlu těžko uniknout - panuje zde systematický teror páchaný na mladších studentech. Dokáže Erik zlu čelit, aniž by porušil pravidla a riskoval tak své vyloučení a celou budoucnost? Zlo mezi námi je dramatický příběh o mezilidském násilí, ale také o opravdovém přátelství a zrodu lásky. (oficiálny text distribútora)

SKA

Jeden z nejlepších evropských filmů. Prakticky bez přehnaných akčních scén a bitek, hlavní hrdina byl zahrán z bravurou, k dalšímu obsazení není co vytknout, prostě dobrý příběh s nepředvídatelným koncem. ()

Jack.Pott

Úžasné. Jsem přesvědčen, že aby divák pochopil celou symboliku filmu, musí znát základní kontext, v němž vznikl - tedy Švédsko. V tomto království od roku 1932 pokaždé, až na 4 výjimky, vyhráli volby Sociální demokraté. Na sociální demokracii jsou ve snímku narážky (už když je Erik uváděn do internátní školy, je mu jedním z nácků ze staršího ročníku s odporem sděleno: "O tamtom učiteli se povídá, že je sociální demokrat"). Není divu - internát totiž funguje podle liberálně-ekonomického vzoru: Vláda (učitelé) nechávají občanům (studentům) prostor, aby si pořádek mezi sebou zjednali sami, vláda (pedagogický sbor) intervenuje do vztahů mezi občany (žáky), jen když je to nezbytně nutné. To je pojetí společenského uspořádání, jež preferuje třeba Adam Smith nebo V. Klaus. Naproti tomu idea sociální demokracie je postavena na předpokladu, že vláda (v tomto příběhu kantoři) musí zasahovat do dění ve společnosti (ve škole) více: Musí se zastat utlačovaných, je-li to třeba, protože jinak se mezi občany (hochy) vytvoří kasty - jedni budou šikanovat druhé. Toto pojetí státního intervencionismu se shoduje s pojetím ekonomie, jak ji popsal Keynes a souhlasí s ní např. Miloš Zeman. Neskrývám, že je mi keynesiánství blízké - protože ve chvíli, kdy se vše nechá na "svobodné ruce trhu" (na "kolektivním duchu"), vznikne džungle (skupina predátorů tyranizuje slabé beránky), v níž přece člověk nechce žít (jinak by se mohl vrátit na stromy). V takové džungli skutečně není jiná možnost, než porušit veškeré tradice a udělat "revoluci" (zmlátit pyšné nácky nebo sadistického otce). ()

rador

"Porozprávame sa o tom po večery ... Kto by to bol povedal že práve Švédi s "Ondskanom" a Estónci s "Klass" sa stanú elitou v tvorbe filmov o šikane, týraní, a prežívaní skutočného pekla na školách. Ťažko povedať, ktorý z nich je ten lepší, predsa len sú oba v TOP 200 a to celkom blízko pri sebe. Miera kombinácie príbehu a "tvrdších" scén je v tomto filme vyvážená na jednotku. Nikto nieje o nič ukrátený, a aj ten, ktorého to nebaví si počká na koniec. Škoda len, že posledné "po večery" sme nevideli. ()

SenFlxr

Whow, teď jsem právě film dokoukal a ještě chvíli jsem hleděl na titulky a vychutnával závěr filmu. Ten zde opravdu stojí za to. Nebudu psát víc kdyby náhodou tenhle komentář četl někdo kdo se na film teprve chystá. Snímek mne opravdu potěšil, jako celek je nesmísně působivý. ()

jamoje

hmm... povedali mi, že je to ťažký film.... čakal som nejakú intelektuálne náročnú klubovú drámu, ale tento film nie je ťažký preto, že je náročný na intelekt. je taký ťažký práve preto aký je krutý. chcelo sa mi kričať, plakať, mal som chuť niekoho udrieť, ubližovať, ničiť. myslím, že aj film ktorý zapôsobí na pocity diváka takto je určite skvelý. 95 % ()

smrtubohem odpad!

Není to dobrej film, ale úplná pitomost, nelogická a nereálná zhovadilost, která má za úkol vystrašit naivní třasořitky. Vy tomu opravdu věříte ??? Přeměna drsného rváče v zamilovanou a utlačovanou chudinku..ne, to na mě teda nezafungovalo. ()

Jenda1

skutečně silný film o šikaně a především o tom, že za většinou šikany je naprostá lhostejnost a podpora od dospělích. Mladí herci odvedli velmi dobrou práci je to uvěřitelné... doporučuji ()

Mord122

Po dlouhé době jsem viděl film, který nepocházel v obrovské hollywoodské produkce. Dojem to však udělalo o to větší. Skvělý příběh (i když trochu omšelé téma), který říká, že zlu je ze všeho nejdůležitější se postavit, aby člověk něčeho dosáhl. Bez odvahu člověk nikdy nic nezmůže. Výborné, doporučuji. ()

blahblah12

Tento film je brutální,chladnokrevný a také skvělý,ale připadá mi docela nereálný. Samozřejmě šikana je všude na světě-a taky bude,ale že by si mohli starší žáci dělat s těma mladšíma cokoliv chcou?Psychicky i fyzicky týrat? A ředitel i všichni ostatní učitelé k tomu jen mlčky nahlíží? To mi přijde nejvíce nereálné.Asi tam platilo heslo: Vyřeš si všechno sám,je to tvůj život,ale...Stále je tam to ale..když ,mladší nesměl uhodit staršího,jak si to potom mají vyřešit? Poslouchat je,dělat co oni řeknou a ještě se jim omlouvat,když řeknou něco,co se jim nelíbí.? A pak jen doufat,že je nebudou dál otravovat? Komu by se tohle zacházení líbilo? Nedivím se Erikovi-a asi být tam také udělala bych to stejné. Ještěže on nebyl ten,kdo se přizpůsobí. To,co se mu dělo doma a to,co si nemohl vybít doma si vybil na někom jiném. A tak se stal dobrým rváčem...Tento film je prostě dobrý,dala jsem mu pět hvězd,ale stejně mě tam na něm něco vadí...Docela by mě potěšilo kdyby se čeští režiséři vykašlali na rádoby vtipné filmy typu Rafťáci a natočili nějaký podobný film o šikaně. Co víte,možná by se to aji vydařilo...No,nebudu už tomuto filmu nic vytýkat,protože byl prostě dobrej,dokázal mě vtáhnout do děje,ale třeba takový Klass je podle mě ještě lepší. ()

aggatka

...pekný film...ale neskutočne prehnaný...čo mi naňom dosť vadilo...takéto pravidlá na školách nikdy až takéto neboli a niesu...a ani nebudú...ale zážitok z filmu mám a k priemeru tiež nepatrí...fantastický herci...a hlavne Andreas :-) ()

CrazymanM

Velice působivý,drsný snímek o poměrech na tzv. elitní škole.Přiznám se,že bych na takové škole být nechtěl,takové ponižování jsem nezažil ani na vojně,fujtajksl!Už jsem se bál,že jim to Erik nenandá,ale dočkal jsem se. ()

Zodiak

Jeden z nejsilnejsich filmu natocenych v Evrope vubec(posledni dobou). Doporucuji opravdu kazdemu milovnikovi filmu. Tohle je tzv MUST SEE!! ()

smith22

Jsou filmy, které komentář ani nepotřebují.Tento patří mezi ně.Vysoké hodnocení je oprávněné.Natočit kvalitní hraný film je dnes pro režiséry né snadnou disciplínou.Švédům se to povedlo a moc mě těší, že se tento kus skělé filmařiny dostal až ke mně.Známka jako ve škole: Výborně!!! - možná ani nestačí ()

Paladin25

Skvelý film a šikane a jej znášaní. Herecké výkony, kamera excelentné. Jediné čím som ostal zaskočený bol príliš jemný koniec filmu, ktorý mi vďaka postupnej gradácii nebol úplne po vôli. Inak však skvelý film. ()

Crybaby

Pre mňa tento film nebol až tak brutálny ako sa prvotne zdalo. Záporné postavy boli na prekvapenie také nesympatické že som to mal chuť vypnúť. Nacistická škola bola vykreslená horšie ako väzenie a správanie postáv bolo chaotické a nepochopiteľné. Škoda je že sa Erik nepostavil šľachticovi skôr, mohlo to byť zaujímavejšie. 6/10 ()

yangzhening

Skandinávci se v mnohých filmech vyrovnávají se svojí minulou brutálně přísnou etiketou a pravidly morálky. Tenhle film je nejen kritizuje (třeba jako Král z ostrova Bastöy), ale ukazuje přerod. Učitel - sociální demokrat, apod. - čímž ukazuje základy moderní švédské společnosti, kterou mám alespoň já osobně za jednu z nejvyspělejších na světě. Povinné pro všechny, kdo rádi moralizují. ()

sysyphus

Film z blizsie neurcenej doby velmi efektivne zobrazuje univerzalnu temu ludskej zloby a chlapca, ktory sa jej rozhodne celit. Rotta! Rotta! Nominacia na Oskara v kategorii najlepsi cudzojazycny film je v tomto pripade uplne logicka! Avsak nerozumiem co sa reziserovi porobilo, ze po tomto vyborne natocenom snimku sa zatial pusta len do samych divotvornych hovadin typu The Rite, a pod. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz