Tom Ripley je ctižiadostivý mladý muž. Na záhradnej párty sa náhodou zoznámi so starším bohatým mužom a, vycítiac príležitosť, predstiera, že pozná jeho syna, svojho rovesníka. Čoskoro dostane ponuku za 1000 dolárov odcestovať do Talianska a priviesť mladého Dickieho Greenleafa späť domov. V Taliansku sa pripojí k Dickiemu a jeho krásnej priateľke a užíva si s nimi život v prepychu a bez práce. A nezastaví sa pred ničím, aby pre seba získal všetko, čo má Dickie Greenleaf a on nie...Film vznikol podľa slávneho románu Patricie Higsmithovej a bol nominovaný na 5 Oscarov. (STV)

Tereza11

Super scénář, ta do morku kostí propracovaná psychologie, film mi utíkal jedna radost...Matt byl sladouš co dokonale splynul s prostředím takovým způsobem, že si ani nikdo nepomyslel...co že to tam ten chlapík vlastně pohledává :-)řetězová reakce lží funguje na výbornou...jediný můj problém pramenil z toho, že Matt ve vraždících scénách působil tak nějak jako lanýž, buď vám chutná nebo ne, mě bohužel nazachutnal... ()

Artess

Herecké obsazení je dobré, ale to je tak jediné co mě na filmu zaujalo. Ze začátku jsem byl nadšen příběhem, ale postupně mě film nudil čím dál víc. Matt Damon je dobrý herec, ale tohle role se mu dle mého moc nepovedla, respektive to asi neměl hrát on. ()

xterri

Tady jsem se nemohla rozhodnout mezi 4 a 3 hvezdickami. Film urcite stoji za to videt. Jude Law zahral svou roli fantasticky. Matt Damon byl take vcelku uveritelny, ale dokazu si tu pro takovou psychopatickou postavu predstavit vhodnejsiho herce. Skoda, ze film nebyl o pul hodiny kratsi. Chvilemi se to zbytecne tahlo. ()

panfilmu

Film kde se prostě strašně dlouho nic neděje. A pak začne psychodrama, jako prase, tohle se mi na tom filmu strašně líbilo, opravdu za mě hezká podívaná. Postavená od začátku do konce na DAMONOVI. BEZ NĚJ BY TO BYLO VELMI PODPRŮMĚRNÉ. ()

xulux

Jak se říká, příležitost dělá zloděje, tady to je zloděj identity a života ... Děj se časem dal trochu očekávat, ale mnohdy překvapil, jen Matt Damon není úplně typ hajzla a o to překvapivější vývoj byl ;) ()

andy60

Málokterý režiser umí tak pracovat s emocemi, jako Minghella. Dávkuje je s rozvahou a dává divákovi prostor, aby se s postavou zžil, případně ztotožnil. Jeho Ripley je postava záporná, ale má dostatek charismatu na to, aby nechal diváka mírně v rozpacích, zda-li se přiklonit na jeho stranu, či nikoli. Já takto balancoval celých 139 minut a odměnou mi byl příjemný umělecký zážitek. ()

Ajbell

Do prvej smrti, t.j. asi celú štvrtinu filmu, sa všetko vyvíjalo veľmi dobre smerujúc ku skutočne peknému príbehu. Žiaľ, scenár je podľa knihy, a tá nepustí. Od okamihu prvej smrti sa smerovanie, ale aj nálada rapídne mení. Len nerozumiem, ako sa film mohol skončiť bez toho, aby došlo k ukončeniu samotného príbehu- to sa film mohol kľudne skončiť po druhom incidente- postava sa už nevyvíjala. Napriek tomu, že môj dojem nebol celkovo pozitívny, Matt Damon ma nesklamal vierohodným stvárnením komplikovanej postavy. ()

bonsetti

Celý film provází nereálně silné emotivní chování postav. Vadila mi hlavní postava, velmi nesympaticky Matt Damon. Zde navíc byl/vypadal výrazně mladší než jeho spolužák, což kazilo celkový dojem filmu. První zpracování tohoto filmu z roku 1960 s Alainem Delonem bylo lepší. ()

Jirkacek

Americký dramatický snímek s kriminální zápletkou a názvem Talentovaný pan Ripley jsem si koupil v lednu 2020 na blu-ray disku spolu s dalšími 29 filmy za velice výhodnou cenu. Pochopitelně jsme se doma na tento film podívali, nicméně se dobrovolně přiznám, že bych asi normálně tento snímek z roku 1999 neshlédl, protože jsem nikdy neměl rád psychologické náměty ve filmovém průmyslu. Přesto mne potěšilo hvězdné obsazení Matt Damon, Jude Law, Cate Blanchett a hlavně moje kdysi oblíbená Gwyneth Paltrow, takže se docela brzy po koupi disk s tímto filmem roztočil v našem přehrávači a začal se odvíjet 139 minutový kriminální příběh, jehož hlavním hrdinou byl Tom Ripley (Matt Damon), který se snažil vydělat si na živobytí v padesátých letech v New Yorku tím, že využíval hojně svůj talent, spočívající padělání, lhaní a vydávání se za někoho jiného. Během práce na večírku ho oslovil zámožný stavitel lodí Herbert Greenleaf (James Rebhorn), kteří věřil, že Ripley chodil na Princetonskou univerzitu spolu s jeho synem Dickiem. Greenleaf proto najal Ripleyho k cestě do Itálie, aby zde přesvědčil Dickieho (Jude Law) k návratu domů do Spojených států a za to Ripleymu zaplatil 1000 dolarů. Ripley návrh přijal, ačkoliv na Princeton nikdy nechodil a s Dickiem se nikdy nesetkal. Krátce po svém příjezdu do Itálie Ripley zinscenoval náhodné setkání na pláži s Dickiem a jeho přítelkyní Marge Sherwoodovou (Gwyneth Paltrow) a rychle se vetřel do jejich životů. Na jednom ze svých výletů se Dickie a Ripley setkali s Dickieho přítelem Freddiem Milesem (hilip Seymour Hoffman), který se k Ripleymu choval se špatně skrývaným pohrdáním. Věci se začaly měnit poté, co místní dívka, se kterou Dickie čekal dítě, spáchala sebevraždu utopením poté, co ji Dickie odmítl finančně pomoci. Brzy nato měl Dickie už dost svého nového přítele, protivila se mu jeho neustálá přítomnost a dusivá závislost na něm, zvláště poté, co zjistil, jak Ripley lhal ohledně jejich společných dní na Princetonu. Ripleyho vlastní city byly zkomplikovány jeho vlastní touhou zachovat si bohatý životní styl, kterým žil Dickie a jeho rostoucí sexuální posedlostí ke svému novému příteli. Jako gesto k Ripleymu ho Dickie pozval na krátké prázdniny do San Rema. Najali si malou loďku a vypravili se na moře. Dickie vybouchl vzteky, když ho Ripley konfrontoval ohledně jeho chování a začali se na lodi prát, když Ripley udeřil Dickieho veslem. Dickie na něj zaútočil a chce ho vyhodit z loďky, která plavala v hlubokém moři, ale Ripley Dickieho ubil veslem k smrti. Chtěl skrýt svůj zločin, proto potopil loď, v níž stále ležel mrtvý Dickie a sám plaval ke břehu. Když si ho hotelový recepční spletla s Dickiem, tak si Ripley najednou uvědomil, že si může přivlastnit Dickieho identitu. Padělal jeho podpis, upravil svůj pas a začal žít z jeho příspěvků. Používal Dickieho psací stroj ke komunikaci s Marge a přiměl ji myslet si, že ji Dickie opustil. Dokonce se přihlásil do dvou samostatných hotelů, jednou jako on sám a jednou jako Dickie a poté posílal zprávy mezi "těmi dvěma muži" prostřednictvím hotelového personálu, aby vytvářel iluzi, že je Dickie stále naživu. Ripley si později pronajal drahý byt v Římě a strávil osamělé Vánoce tím, že si pro sebe nakoupil drahé dárky. Ve stejný den navštívil Freddie nový Dickieho byt a okamžitě se stal vůči Ripleymu podezřívavý, protože byt nebyl zařízen v tom, co on považoval za Dickieho styl, ačkoliv se zdálo, že Ripley perfektně zkopíroval Dickieho oděvy a způsoby. Při cestě z bytu se Freddie setkal s paní domácí, která o Ripleym mluvila jako o "signoru Greenleafovi". Freddie se okamžitě vrátil, aby konfrontoval Ripleyho, který ho ale přepadl a umlátil hlavou sochy. Během několika příštích týdnů se Ripleyho existence stala hrou na kočku a myš s policií a Dickieho přáteli. Jeho nesnáze byly komplikovány přítomností Meredith Logue (Cate Blanchett), dědičky, se kterou se setkal při příjezdu do Itálie a které se představil jako Dickie Greenleaf. Ripley byl donucen napsat Dickieho jménem sebevražedný dopis na rozloučenou a přestěhoval se do Benátek. V rychlém sledu ho konfrontovali Marge, Dickieho otec a americký soukromý detektiv Alvin MacCarron (Philip Baker Hall). Zvláště Marge podezřívala Ripleyho zapojení do smrti Dickieho a když vyjádřila své podezření, byl Ripley připraven ji zabít. Nepodařilo se mu to, protože do bytu vstoupil Peter Smith-Kingsley (Jack Davenport), jeden z Marginých přátel. Další den šel Ripley na schůzku a americkým detektivem, přičemž MacCarron prozradil, že se pan Greenleaf rozhodl Ripleymu dát podstatnou část Dickieho příjmů, aby se italská policie nedozvěděla o dřívějších ošklivých činech jeho syna, jako například na útok na studenta Princetonu. Ripley se vydal na plavbu se Smithem-Kingsleym, který byl nyní jeho milencem a zjistil, že na palubě je také Meredith. Ripley si uvědomil, že je nemožné zatajit před Smithem-Kingsleym to, že se vydával za Dickieho, protože se Meredith a Smith-Kingsley znali a určitě si během plavby vymění pár slov. Toto dilema nemohl vyřešit zavražděním Meredith, protože ona cestovala s rodinou, která by si velice rychle všimla jejího zmizení. Film skončil tím, že plačící Ripley škrtí Smithe-Kingsleyho v posteli a poté šel sám do své kajuty. Tenhle konec mne fakt naštval, jelikož nechal pootevřená vrátka tak, abychom si my, chudáci diváci sami domysleli, co se asi mohlo dít dál. Takové fantazírování nemám rád a považuji ho slabost spisovatelů, který napsal knihu, sloužící poté k ztvárnění filmového díla. A štáb s kamerami také neměl koule na to, aby nějakou verzi dokázal divákovi předložit. Nebavila mne ani první hodina filmu, během níž Ripley žil s Dickiem a Marge pod jednou střechou. Děj začal být zajímavý až poté, co mladík zabil svého kamaráda a začal žít jeho život boháče. Dalším negativem pro mne byly homosexuální narážky, při nichž mi vstávaly chlupy po celém těle hrůzou, co se bude dít. Naštěstí jsem byl nechutných scén ušetřen. Jako pozitivum vidím jednoznačně herecký výkon Matěje Démona, jehož postava nevýznamného Ripleyho byla opravdu démonicky zahraná. Opravdu jsem obdivoval, jak dokázal být i něčím jiným než mladým vzdělaným blonďáčkem s chlapeckým obličejem, vždycky tak usměvavým, sympatický a se vším souhlasícím. Byl přesně takový, jak si všichni přáli, aniž by si všimli, že je to až podezřelé. Talentovaný chlapík Tom Ripley měl totiž výjimečnou schopnost splynout s prostředím natolik, že za chvíli zapomněli, že se zjevil odnikud a že jej nikdy předtím neviděli. A pokud se jej pokusili vyhodit, nastaly potíže. Pro mne bylo vždy zatraceně těžké hodnotit tyhle psychologické filmy, jejichž průběh mne často nudil, přesto byl nějakým způsobem zajímavý. Musel jsem tedy udělat jakýsi kompromis, protože se závěrečnými titulky ve mne převládaly smíšené pocity. Suma sumárum, snímek Talentovaný pan Ripley ode mne získal tři talentované hvězdy ***. () (menej) (viac)

krysarr

Ukecanejsi remake Delonova V plnem slunci, lehce pozmeneny, predlohu jsem necetl. A ac jsem se snazil neporovnavat, nejde mi to. Matt Damon vyborny jako temer vzdy, jako celek to vsak pusobi radoby retro, neni to retro. Alergie na Cate Blanchett se tentokrat neprojevila, byla snesitelnejsi nez bezne. Bohuzel jsem film videl s prisernym ceskym dabingem ()

horskejvlk

V podstatě, Tom Ripley není psychopat, jeho hodnoty jsou spořádané-maloměšťácké, jen okolnosti do kterých se dostal, řešil jediným možným způsobem který sám odsuzuje totiž vraždou, tuto skutečnost ale odsuzuje a lituje ji což by psychopat, ve svém nitru, nikdy nedokázal, zde Tom vše ukrývá do své 13 komnaty o které ví že je temná. O proti původnímu filmu s Alanem Delonem “ V plném slunci”, je tato verze barevnější, výpravnější ale i nelogičtější. Vycházejme co známe: Gwineth se zhroutila když se s ní rozmazlený, vznětlivý fracek “Dicki” rozešel, má plno důkazů a faktů že žije: chodí do opery, bydlí v apartmánu, filtruje s Meredith. Ji samotnou Margie nechce vidět ale ona ho stále naháni jak stíhačka “mesršmit” bodejď ne když ji nemá kdo živit.. Po důvodném podezření Dickiho z vraždy Freddyho a “napadení” Toma Ripleyho ji policie, která Dickiho vyšetřuje, zprvu pouští za Dickem ale pak po jeho žádosti ji nevpouštějí, detektiv ,když se zeptá Dickiho zda-li nemá fotografii pana Ripleyho má po nedůtklivé odpovědi pocit, že ho urazil když by se mohl domnívat, že ho považuje za “homosexuála” v Itálii něco ponižujícího, tedy počítá se tu každé slovo ve scénáři. Po odchodu detektiva a policie, Margie vše, za zavřenými dveřmi  “Dikimu” vyčte a s pláčem oznámí, že “již na něj nebude čekat” . Z žalu ho nenávidí, ale po jeho sebevraždě, ( ”šup” nelogičnost Margie) si je jistá, že vše, vpodstatě od  San Rema zinscenoval Tom Ripley. Z jakého důvodu nebo proč? To se nám již postava nesvěřila. Když soukromý americký detektiv zkontroluje návodný motiv sebevraždy, který Tom chytře podstrčí v dopise na rozloučenou, totiž sebevraždu těhotné dívky, alibi Riplyho a motiv Dickiho jsou jasné, tady se scénář  vrací do logiky plynoucího příběhu, tedy vysvětlení nelogičnosti ?  : stíhačka Magiie je hysterka a patří do ústavu pro slepice. To z jakých finančních dávek žila v Itálii potažmo v Římě, po té co se s ní sponzor-Dicki “rozešel” , jak naznačil Dickiho bohatý otec v loděnicích NY “Margie měla holej zadek” nebudeme už radši vůbec rozebírat. Přesto i za tu nelogickou Margie, je film bohatý  na krásnou výpravu akčnější a větší drama než v celku naivní až nudná knižní předloha napsaná v roce 1956. Film má i krásnou atmosféru Itálie roku 1959  dávám ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ ()

Elanornegra

Veľmi nenapadne dielo, ktoré na prijemne prekvapilo. Skvelý casting skvelého Jude Law, ktorý si to fakt užíval, Gwyneth Paltrow, ktorá hrala dosť slušne. Relatívne mladý Seymour Hoffman, mal skvele sekvencie. Mlada Cate Blanchett, cute. A na cele had Matt Damon s vynikájucim výkonom. Aspoň viac chápem Interstellar teraz. Skvelý scenár, s veľa hádankami. Krásne talianske prostredie. A pozrete v originale…. 95% ()

Tristan_nsc

Příběh o dokonalém zločinu. Příběh o člověku, který postupně propadá zlu, ničí vše kolem sebe za vidinou ctižádosti a bohatství, jehož se v roli uklízeče, za normálních okolností, nedočká. Matt Damon předvedl fantastický herecký výkon a Jude Law, jakožto jeho dvojka, ztvárnil svou roli na výbornou. Stopáž je trochu delší, ale film jinak odsýpá a obsahu filmu naprosto vyhovuje. Třešničkou na dortu je zasazení do malebné Itálie a zbytek hereckého ansáblu. ()

milos.bradik

Více se mi líbil film V plném slunci s Delonem, ale hodnocení dávám prakticky stejné. Matt Damon totiž toho podvodníka zahrál stejně odporného jako Delon. Takže 75 %. ()

mp5991

Nápad sice dobrý, ale myslím si, že z něj šlo dostat mnohem více. Tom Ripley je teoreticky zajímavá postava, ale zoufale mu chybí silný soupeř. Kdykoliv se konečně zdá, že začíná jít do tuhého, se to vyřeší tím nejstupidnějším možným způsobem, protože podle všeho všechny ostatní postavy jsou buď strašně naivní (což moc nesedí k jejich společenskému postavení), naprosto neschopné nebo mají všechno v piči. Působí to jako scénář už tak špatné komedie, který se navíc někdo rozhodl vzít smrtelně vážně. Celkovému zážitku moc nepomáhá ani pomalé tempo filmu, v podstatě celá první hodina je úvod do děje, který i přes svou délku není moc přehledný a bohužel i ta druhá hodina obsahuje jen jednu scénu, která opravdu za něco stojí (a ne bohužel není na konci, ten už totiž nedává vůbec žádný smysl). Za mě je tohle jeden z nejvíc zahozených potenciálů, co jsem zatím viděl. ()

Andrew Scott je nový pan Ripley

Andrew Scott je nový pan Ripley

26.09.2019

Hvězda seriálů Sherlock (Moriarty) a Potvora (sexy kněz) Andrew Scott získal hlavní roli v připravované seriálové adaptaci slavné série knih o známém zloději, podvodníkovi a sériovém vrahovi Tomu… (viac)

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Law a Minghella opět spolu

Law a Minghella opět spolu

28.02.2005

Jude Law si s největší pravděpodobností zahraje v BREAKING AND ENTERING, pro Miramax Films. Lawova role se má jmenovat Will a je to londýnský architekt, momentálně se nacházející v osobní i… (viac)