Kenpú denki Berserk

• Japonsko 剣風伝奇ベルセルク (viac)
Japonsko, (1997–1998), 9 h 10 min (Minutáž: 22 min)

Zdevastovaným královstvím Midland prochází záhadný Černý válečník a bojuje s démony. Místo useknuté ruky protéza s opakovací kuší, v druhé ruce masivní meč velikosti dospělého muže. Po boji během odpočinku v lese vzpomíná na doby, kdy jeho jméno bylo Guts. Na doby války Midlandu proti říši Chuder, na své tažení s Midlandskou kumpanií Jestřába, žoldáckou bandou vedenou charismatickým albínem Griffithem, Bílým jestřábem. Griffith věří, že jeho osudem je stát se králem a tomuto osudu zasvětil život svůj i celé kumpanie, která ho oddaně následuje. Sledujme tedy s Gutsem jeho heroickou pouť za snem.

Anime seriál plný krve, války, intrik a bojů - středověká rytířská dark fantasy. Navíc dle mínění fanoušků seriál velice zdařilý, držící čestné 49. místo v databázi AnimeNewsNetwork (2.3.2007), a to i přes fakt extrémně častého využívání statické animace a dalších finančně nenáročných animátorských technik. (Subjektiv)

kondor77

Ahoj, jmenuji se Guts a v 13. dílu "svého" seriálu jsem předvedl nejemotivnější anime bitku "jeden proti všem" všech dob. A teď budu mluvit za sebe. Budu neobjektivní a udělím seriálu plný počet (ale ten závěr...). Rád bych se zastavil u hlavního protagonisty. Zaslouží si to. Guts je přes svou násilnou povahu charakterově a morálně pevně ukotvený. Je to zvláště vidět při misi, kdy zabije dítě, což souvisí i s jeho minulostí. Jeho odhodlání při soubojích eliminovat soupeře, nebo chránit své blízké je fascinující a nekompromisní. Masterpiece. ()

Angelos

Berserk = nekompromisní fantasy s dokonalou psychologií a propracovanými postavami. Kultovní záležitost s perfektním soundtrackem. 5/5* ()

Chrizo

První díl je začátek konce a konec začátek začátku. Příběh o přátelství, věrnosti a o hlavně o lidských touhách. ()

Nyan

Kéž by byla natočená další řada/pokračování, teď nezbývá, než hledat mangu. Seriál mapuje v podstatě úvodní část mangy, která vychází od konce osmdesátých let a podle slov autora je v současné době série někde v polovině. Seriál se od mangy trochu liší, ale to podstatné zůstává. Z jednoho úhlu pohledu můžeme seriál brát jako reklamu na mangu, ale je to zároveň plnohodnotný kousek temné fantasy, kde očima berserka Gutse sledujeme vzestup a pád žoldácké kumpanie na pozadí války dvou říší. ()

Respex

Neuvěřitelné. Jeden z nejlepších anime a celkově seriálových zážitků. Top 10. Za mě 5* a super mega velké doporučení. ()

amim

"For me to call a man my friend, he must be equal to me in all respects." Zklamání. Všichni se zde pořád ohánějí tím, že Berserk přináší temnou atmosféru, ale dle mého názoru je tento aspekt viditelný až v posledních třech dílech a zbytek obsahuje tak maximálně krvavé drastické scény, které sami temnou atmosféru vyvolat nedokážou. Na druhou stranu mnohdy vytýkaná vizuální stránka v podobě statické animace mi dost sedla, neboť dává prostor představivosti a tak nějak i s pomocí statických snímků vyvolává akci. Z hlediska příběhu se jedná spíše o prolog k dalšímu ději, který ovšem najdete už jen v podobě mangy, kterou číst nehodlám. Je to sice trochu nefér, ale kdyby bylo zfilmováno více dílů, možná bych šahal po větší známce. Takhle za 3*. ()

Miksa

Tomuto seriálu chci vyčíst mnoho,ale přestomu dávám 3*. Hlavně za napětí, zdařilou animaci a překvapivé zvraty. Ale - často se něktré postavy chovají nepochopitelně i proti svému charakteru. Párkrát jeden díl něčím skončil a druhý na něj špatně navazoval nebo dokonce popřel to co se stalo v tom předešlém (poté co Guts pobije v lese 100 vojáků a pak zachrání Casku, tak následující díl začíná tím že jí zachránil někdo jinej?!) A hlavně plavovlasý hrdina je pěknej úchyl a prdlajs hrdina. To mě asi dostávalo nejvíc. Odlišný pohledu Japonců na eposy buďto zkousnete a nebo ne. U mně tak napůl. ()

Fildas

Nemám příliš mnoho anime na kontě, ale tohle mě ohledně děje opravdu pohltilo. Já bych ani osobně jednodušší grafiku nevytknul, protože i ta jednoduchost měla své kouzlo, a i od těch nepohyblivých obrázků jsem se nemohl odtrhnout. Toto anime mě chytlo tak že jsem se každý den těšil až bude noc, a budu se moct dívat na další díly. Asi taky se mi toto anime tolik líbilo protože je tak brutální, tím myslím že se s tím tvůrci nesraly: sexuální scény, bojové scény, psychika postav, emoce, a další věci co tu již ostatní napsaly.. U posledních dílů se mi skoro ježili chlupy na zádech :D . To vše udělalo z tohoto anime skvělý zážitek který je pro mne na prvním místě mezi anime seriály, a už se těším až seženu mangu. PS: Kdo tvrdí že anime jsou pohádky pro děti, tak neviděl "Kenpu denki Berserk" ()

boo-boo

Berserk mi doslova vyrazil dych prvým dielom, po ktorom som čakal všetko možné, len nie Berserk v podobe, ktorú potom mal. No čím viac som toho videl, tým bližšie mi postavy boli a tým viac som toho chcel vidieť ďalej. Naozaj, Berserk je hra postáv, ktoré sú na anime prekvapivo hlboké a prepracované a pohyb Jastrabov (a Griffitha špeciálne) po spoločenskom rebríčku ma strhol a ťahal s nimi. Statická animácia nevadí ani TROŠKU, hudba je možno menej rozmanitá, ale pokrýva všetky motívy, proste nemám ani jedinú výtku. Skvelá fantasy. ()

kaspar

Jeden z nejzásadnějších animovaných seriálu, co jsem kdy viděl. Berserk v sobě shrnuje syrovost života středověkých žoldnéřů a temnou fantaskní výpravu do hlubin transcendentálních bytostí, které jsou stejně zlovolné jako "Velcí staří" v povídkách H. P. Lovecrafta. To všechno vytváří neopakovatelný příběh, který osciluje mezi dvěma výjimečnými muži: Guttsem, který hledá určitý životní smysl, cíl a Griffithem, který celý svůj život podřídil jedinému snu. Mnozí namítají, že určitý vývoj u obou není úplně přirozený, ale myslím, že tomu tak není. Když si plně uvědomíme jejich determinaci (protože Berserk rozhodně o determinaci je, byť se to více projevuje v originální manze než v anime adaptaci) uvidíme je jako velmi plastické postavy, které vhodně utvářejí příběh, a přestože nevím, jestli někdo takový kdy chodil po naší matince zemi, přijdou mi svým způsobem "reálné". K anime pár výtek mám, ale jsou odůvodněné stářím tohoto seriálu, stejně jako nezpracovatelností originálního komixu - jestli vám to, co občas vidíte přijde jako brutalita, nedoporučuji číst předlohu, která teprve plně ukazuje jak krutě můžou mnohé scény vypadat. Pravou sílu příběhu si pravděpodobně uvědomíte mimo bitevní pole - rozhovory Guttse a Griffitha jsou úžasné, stejně jako vývoj vztahu Gutts a Casca. Hudba je naprosto geniální, přestože v prvních chvíli, kdy jsem ji slyšel jsem si povzdechl: "stará elektronika k příběhu "skoro" o středověku?" Musím říci, že Forces, Gatts nebo Behelit se stali často hranými skladbami a Susumu Hirasawa (autor OST) je vpravdě unikátní umělec. Co říci nakonec? Jednoduše nutné vidět (a jakmile uzřete, běžte číst mangu, která do 22. volumu představuje příběh hodný hodnocení 11/10 - škoda, jen, že autor Kentaro Miura nedokázal v posledních letech udržet kvalitu)! ()

Pakr

Berserk mě jednoduše zajebal! Po shlédnutí posl. dílu jsem jen nevěřícně hleděl do monitoru a nedokázal "pochopit, vyjádřit, popsat TO, co se mi honilo v hlavě"...Ten konec byl prostě...KONEC... ()

fallanga

Chvíli jsem váhal jestli to mám vůbec hodnotit. Zvládl jsem totiž pouze 6 episod, takže je možné, že se to v pozdější fázi rozjede, ale Berserk mne prostě nedokázal udržet. Nedokázal mne donutit abych shlédl více než těch 6 episod. Má to pitomý Conanovský příběh, nudné rozhovory, které nikam nevedou a od akce jsem také čekal více. Dávám hvězdu za celkem pěkné využití statické animace. Většinou statickou animaci odsuzuji, ale tady byla použita velmi dobře. Jinak to nemá co nabídnout. ()

MasterMagic

Jednoduše mistrovské dílo. Postavy, scénář, animace, world building, všechno je prvotřídní, tak prvotřídní, že poslední epizoda nebo spíš rozhodnutí seriál ukončit 25. epizodou prokazuje veškeré dobré víře, kterou si seriál pečlivě budoval, akorát medvědí službu. Ze středověkého anime plné intrik a bitev se během lusknutí prstu, bez pořádného build-upu, promění v opravdu působivý a hrůzostrašný horror, který vyústí v neskutečně vyhrocenou a nervy drásající epizodu, která vás přežvýká a vyplivne naprosto vysíleného. Vztyčený prostředníček ukazuje každému, koho zajímaly osudy postav a jakkoliv se s nimi sžil, protože končí v opravdu v tom nejhorším možném momentu a selže v uzavření jakékoliv dějové linie bez jediného plánu na pokračování. Nejlevnější a nejtrapnější motivace k přečtení mangy, kterou si teda samozřejmě musím přečíst. ()

Recenzon

Berserk je solidní anime, které by měl vidět každý. Podle mě každý člověk, co nic neví o, anime, si myslí, že to jsou jenom uječené kočkoholky s velkýma očima, ale není tomu tak. Berserk je těžce depresivní tragický smutný a traumatizující příběh plný bolesti hněvu a nenávisti tak moc, že si člověk pak říká, proč to ten tvůrce hlavní postavě dělá. S těží bych našel nějaké lehké náznaky štěstí nebo radosti navíc, když příběh se odehrává v kruté době rytířů a monster. Hlavní postava Guts a ostatní jsou až tak neskutečně dobře napsaní, že jsem vděčný za to, že jsem na toto narazil a už i kvůli té hudbě. Nejsem moc častý posluchač hudby, ale když si něco do sluchátek pustím, tak je to zrovna hudba z tohoto mistrovského díla (Hlavně hudba v openingu ta je doslova 10/10). Berserk se navíc na tu dobu může pyšnit i dobrou animací, která se k tomuto příběhu neuvěřitelně hodí. ()

wraith

Jak už název napovídá, ke sledování tohoto seriálu si pravděpodobně nedonesete Méďu Pusíka a mléčný koktejl z výživy pro kojence. Naopak, více by se hodil pěkně naporcovaný tatarský biftek... jako příloha k středně velkému talíři krvavě propečených a polosyrových kotlet. Náš pan kuchař přeci není žádný troškař - cestou seriálem nám servíruje hustohustou atmosféru temného středověku, takovou, že by se dala krájet. A krájet se taky bude - spolu s plechovkami obalenými rytíři, či obrovskými, červenými, rohatými a velmi, velmi podrážděnými démony... ()

Hulkee

Brutální dechberoucí jízda postavená na zamyšlení nad etickými otázkami a máchání obrovským mečem. Má to koule a má to hloubku. Krve je dost a perfektní zvuková kulisa spolu s vhodně zvolenou animací a brilantním střihem z toho mačkají celkem dost. Zezačátku hlavně akční mlátička se ale v průběhu posledních dílů mění na filozofické zamyšlení nad etikou jednání a cenou za velký sen. Po shlédnutí seriálu dvou filmů a přečtení kompletní mangy v angličtině (333 epizod ve 37 svazcích) si dovolím tenhle epos označit za to nejlepší co se dá po příběhové stránce sehnat a řadím berserka na první příčku mého anime listu. Pokud ještě nekdy budu číst mangu, tak si přeju, aby byla minimálně stejně dobrá jako tohle. ()

Vykuk

Animace je zastaralá, ale příběh je geniální, nejlepší anime jaké jsem kdy viděl, těsně v závěsu za ním pak Claymore, Seirei no Moribito, Basilisk... a další. Škoda jen, že chybí konec, ikdyž ten si už snadno domyslet dle vlastní fantazie. Mladý bitkař, jenž vyroste v neporazitelného válečníka, zaštícen andělským vůdcem, jehož duše postupně prohnívá, až samotné šílenosti, rozkošná Casca atd... Seriál, na který nezapomenu.. ()

darthvader77

Není to špatné anime, to rozhodně ne. Viděl jsem prvních osm dílu, což na jednu stranu není celý seriál na druhou stranu je to i poměrně dlouhá doba na nějaké první dojmy. No tak můj první dojem je, že je to pěkné fantasy s pořádnou krvavou akci, což mám u anime rád s trochu horší animací. Ale atmosféra skvělá nicméně asi po čtyřech dílech mě začal štvát ten chronologicky s prominutím bordel, kdy jsem si připadal, že jsem se někam opilý dopotácel nevěděl jsem jak se tam octl a co se děje. Minimálně kdo s kým bojuje jsme se mohli dozvědět dřív co je to vlastně za válku. Postavy jsou zatím takové chladné ještě se mi plně nedostali pod kůži snad s vyjímkou Gutse, který nějaký flasbacky z minulosti má. Takže celkově by to chtělo výraznější charaktery a určitě více informací o světě, protože ta nevědomost mě pořád neustále mlátí do čenichu. ___________________ No a po shlédnutí celého seriálu nechávám hodnocení stejné, protože tohle bylo moje největší WHAT´S THE FUCK jaký jsem viděl. Konec Berserka mě neskutečně vytočil a a povinně bych ho pouštěl těm, kdo si stěžují na konec LOST. V podstatě, jakmile přichází na scénu čtyři andělé, tak to jde do píče. Samozřejmě brutalita, krev, vyvražďovačka a sex je fajn, jenže celé mi to přijde trochu přeplácané. Což mi nevadí, ale ten konec je průser. Navíc jsem zjistil, že současná trilogie, která začal v roce 2012 je remakem, takže budu asi velmi těžko hledat sílu ji shlédnout, takže jedním slovem zklamání. Ty tři hvězdy jsou za skvělou psychologii postav a a příběh, který kdyby tvůrci takhle neutnuli mohl být skvělý. Každopádně jako anime to selhává pokud je potřeba znalosti mangy. Uvidím jestli se pustím i do ní. ()