Piano

• Česko Piano (viac)

Vášeň je síla, vůči které jsme bezmocní. Nostalgická romance o lásce, která vzplála v drsném prostředí novozélandské pustiny. Do nehostinného prostředí bělošských osadníků přijíždí z Anglie za novým mužem němá Ada s nemanželskou dcerkou Florou. Přiváží s sebou milovaný klavír, bez nějž nemůže existovat. Zvláštní, uzavřená a oduševnělá žena se s obchodnickým manželem Stewartem neshodne. Postupně však podléhá jemnému nátlaku jiného muže, který odkoupil od Stewarta její nástroj. Posedle zamilovaný Baines jí postupně piano odprodává, a ona za to platí narůstající povolností. Ta je však stále méně vynucována; později má naplněný milostný vztah za následek prudkou reakci oklamaného manžela. Příroda je vůči bílým osadníkům krajně nepřátelská: neustále prší a všude je spousta bahna. Moře je stále bouřlivé, husté stromy a křoviska jsou jen obtížně prostupná. Vztahy mezi jednotlivými postavami jsou nejednoznačné a jejich charaktery jsou obtížně dešifrovatelné. (oficiálny text distribútora)

Manesma

Film, ve kterém dle mého pocitu Jane Campion vyjádřila esenci ženství, v její přirozenosti i rozporech. Hlavní hrdinka, němá Ada, působí absolutně křehce. Je uzavřená, ale přitom vnímá okolní svět mnohem lehčeji a pravdivěji, než lidé kolem ní. Film její okolí ukazuje svázané konvencemi, uzavřné v malosti koloniálních zvyků. Oni naopak vidí Adu a její malou dceru, která za ni často promlouvá, někdy po svém, jako nepřirozenou, nevyrovnanou, ne-li psychicky narušenou. Adu to příblíží více k domorodcům Nového Zélandu, kam byla provdána, než k místním "civilizovaným" Angličanům, mezi něž patří i její novomanžel. Drama vrcholí odhalením její nevěry, lásky zrozené v hudbě, v hraní na její milovaný klavír, její snad nejdražší klenot života. Násilí na ní páchané manželem, je zobrazením násilí páchaným po věky mužem na ženě. Prožitek silný, nevyslovitelný - závěrem je její osvobození, propuštění. Návrat do života, do světa. Přes velkou touhu zemřít, odejít do hlubin oceánu s milovaným nástrojem, klavírem. Ada však našla v životě něco dražšiho. ()

Rustik

Film je naprosto úchvatný. Preferuji původní znění s titulky. Líbí se mi nápad, aby hlavní hrdinka promlouvala k lidem, k sobě, ke světu prostřednictvím hudebního nástroje. Doba, ve které se děj odehrává tomu dává ten pravý šmrnc. Holly hraje přesvědčivě, stejně jako v té době už 55ti letý Harvey - ten věk bysme mu nehádali co? Negramotný muž, co zosnoval plán a perfektně odhadl co se stane, když Adino piano koupí. Tato lest jej uvrtá do své vlastní pasti... Kdo má jen trochu senzitivní smýšlení, nemůže dát míň jak fourstars. ()

Sejkorka

Především neskutečný výkon Holly Hunter (znám ji jen ze svého oblíbeného Bratříčku kde jsi, kde hraje manželku George Clooneyho). Co všechno v téhle roli (oceněné Oskarem) zvládne ! Včetně hraní na piano a posunkové řeči. Anna Paquin je též skvělá, Oskar v 11 letech ! Třetí Oskar film dostal za scénář, měl ještě dalších 5 nominací. Netušil jsem, že se děj odehrává na novozélandském ostrovu, to prostředí je pro podobné historické filmy neobvyklé (mám na mysli to, že dámy chodí v korzetu pralesním bahnem. Po konci jsem musel na začátek, abych z úvodní řeči Ady zpětně pochopil, že Flora je nemanželské dítě. Vrtalo mi to hlavou po celý film, tahle informace mi napoprvé unikla. 85 % (4 a půl *) ()

andy60

I přes zdejší vysoké hodnocení mě film nijak nezaujal. Spíše naopak, jeho rozvláčný děj mě uspával a uspával, až mě na několik minut uspal úplně. ()

ciapok

tu by sa nik nemal brániť označeniu "film pre ženy" .... ja sa k nemu hrdo hlásim, i keď žena nie som .... určite nepoďme cestou "Denníkov" a "Odtieňov" a "Mestským sexom". Film je i bez nejakej klasifikácie výborný, ale je si myslím, že ženy si v ňom dokážu čítať aj neviditeľné vety, asi ako vlky vidia po tme. No a hudba....a Holly Hunter ..... ()

krysarr

3 oscari a 5 nominaci, jako vazne? Kamera a hudba, tam neni co resit... ale kdyby tohle vybehlo o rok pozdeji, nemelo to mozna ani ty nominace, vzhledem ke konkurenci. I pres skvelou kameru a hudbu celkem nudna zalezitost. Ani to softporno nestoji za to, pac oba protagonisti nicim nahym neoslnuji a hekam ja vic sexy pri nakladani kotle :) Prvni pulka me nicmene docela bavila, pri druhy jsem si aspon usetril vikendovy cas na strihani nehtu, uz mam ohryzano nudou. Nebo mozna trapnosti? 83%? Hodnoceni na imdb vyrazne vic odpovida realite. U nas jsme asi prilis roznezneli ()

ezop1012

Príbeh je pomerne jednoduchý, ale je celkom zaujímavý, surový zároveň aj trocha divný. Približne som vedel odhadnúť, že, čo sa asi stane a, ako to dopadne. ()

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami