Neměl zrovna šťastné dětství, a tak rád unikal do světa filmu. Sylvester Stallone v tomhle dokumentu vypráví, jak se vypracoval z outsidera v hollywoodskou legendu. (Netflix)

verbal

Když už ho má Árny, tak v rámci věčné rivality musel mít na Bolševizi samosebou piárko i Slájvestr. Ten se zatím za to, a doufám, že to tak i zůstane, na rozdíl od pokrytecky napraveného, bezpáteřního exrepublikána Černočernocha neupsal té odporné neomarxistické demagogické žumpě na nějakou ultrapičoidní progresivní mrdku pro korektní rudé mentály. A taky se tou sebechválou tolik neodkopal jako to bezohledné a neempatické rakouské hovado. Čímž si u mě docela zachoval ten ochrnutý xicht. Prostě se v této uvážlivé sterilní povídačce téměř bez jakýchkoliv bulvárních kudrlinek či pozoruhodnějších informací jemně poplácává po atrofovaných steroidramínkách a jen tak suše rekapituluje, jak pissal scénáře a točil Rockery a Rambouše, přičemž jakože nenápadně ukazuje svůj barák plný „vkusného“ cigánského fén-šukej, narvaný vlastními kýčovitými sochami, a do toho s komicky vážným výrazem traumatizovaného baseta trousí kýčovitá, pouťově filosofická existenciální moudra pro demotivované retardéry. Každopádně i s obrnou od přirození to byl vždy sympaťák, daleko lepší neherec i kreatura než jeho otylejší osmdesátkový poliokonkurent a bezskrupulózní patologický kariérista Noldík, jímž v mých očích zůstal i po tomto v podstatě nic neříkajícím dokumentu. A teď mě omluvte. Patřičně namotivován odcházím sestřelit prakem nějaký ten ruský bojový vrtulník a pateticky zboksovat pár negrů, bo život je krátký! ()

Enšpígl

Vzpomínám si na obálku prvního filmového časopisu Cinema v ČR - Sly z filmui Kriminál. Za 24,- korun jsem okmažitě koupil a taky si vzpomínám na svůj první film po revoluci v kině - Sly - film Kriminál v kině Světozor. S touhle historií prostě nemůžu ignorovat dokument na Netflixu z názvem Sly. Hrozně jsem se těšil na svýho oblíbenýho hrdinu z dospívání, ale ve finále jsem mírně zklamán. Sly mluví o všem a o ničema zejména pokud jde o filmy - podstatnou část věnuje Rockymu, menší Rambovi číslo jedna. Z jeho života zase jen začátky kariéry + dětství. Zbytek skoro jako kdyby nebyl, zejména u filmů to zmrzí. Jo občas promluví Quentin, občas Arnie, Frank nebo Henry Winkler, ale to dokumentu ani osobnosti Slye beztak moc nepřináší. Ne, že by mě Slye nebavilo poslouchat, ale otázkou je co mě to o něm řeklo ? Co mě to řeklo o jeho vztahu k jeho filmům (vyjma Rockyho ). Jo asi to tady bude zavalený pěti hvězdičkama jak koukám, taky mám Slye rád a sakra hodně, ale to pro mě není automatika pro pět hvězdiček pro jeho dokument. ()

Malarkey

Sly pro mě vždy byl takový ten akční hrdina pro dospělejší děti. Dlouho jsem se k němu dostával. Nebylo to s ním tak jednoduché, jako když jsem třeba poprvé viděl Van Damma a zamiloval si jeho kop z otočky. Nebo, když si Arnold ze sebe dělal srandu třeba v Rudém horku nebo Pravdivých lžích. Sly a jeho postavy byly buď hodně drsné (Rambo) nebo hodně dramatické (Rocky) a tak mi chvíli trvalo, než jsem si na ně zvykl. Srandy jste si s ním moc neužili. Proto asi i tento dokument z jeho života je víc vážný a míň vtipný, než by možná bylo i záhodno. Sly je prostě vážnej týpek, který si váží každého dne svého života a musím říct, že vidět ho prostřednictvím tohoto dokumentu bylo hodně zajímavé a neobvyklé. ()

tron

Keď vidím fakt výborný film, nemám absolútne žiadnu chuť písať siahodlhé komentáre, ani recenzie, ale proste povedať: choďte a pozrite si to. Na Slyov dokument som sa prirodzene tešil, veď som ročník 81, Stallone navždy bude patriť do môjho nostalgického detstva, aj keby natočil Stoj, lebo mamička vystrelí 2. Ale že to bude až také dobré, dojemné a silné, to som vážne nečakal. Osobne sa mi to páčilo ešte o dosť viac, ako Arnoldov podobný 3-dielny netflixácky dokument, keďže v Slyovom sa ukázalo ostatne to, čo o ňom vieme už desaťročia: že kým Arnold bol možno „lepší“, Sly bol viac „srdcař“, dokázal byť patetický a melancholický bez toho, aby bol trápny. Naopak, všetci sme jeho slovám načúvali so zatajeným dychom. A taký je aj tu. Vlastne je tu taký osobný, že nielenže konkrétnym filmom sa zas až tak detailne nevenuje (a svojmu legendárnemu pornu už tobôž nie), ale vôbec to nevadí. A linka s otcom, tak to bola ozaj silná káva, to sa priznám, že som nevedel a to som si myslel, že o Slyovi viem všetko. Arnold bol odjakživa namakaný a zábavný a Sly bol namakaný a zadumaný. Záleží samozrejme na každom divákovi, čo z toho je mu bližšie. Neskutoční pracanti každopádne boli obaja. ()

dO_od

// Vtahující, informativní, přesně s tou klasickou slyovskou energií a nezdolností, jakou od Rockyho čekáte. K dokonalosti mi ale přece jen scházelo trochu kritičtější oko a opravdové hrábnutí do toho svinstva, kterým si prošel. Na druhou stranu to zase kompenzovaly rozhovory s tvůrci jako Tarantino, což prostě není málo. Těch devadesát minut tak rozhodně bylo strávených velice příjemně. 7/10 ()

Slasher

No nejsem spokojený. Nebyla by nutně výtka, že to není standardní bio, informačně až tak vyčerpávající. Ale zatímco mini-série Arnold (sorry, nevyhnu se srovnání) byla plná vtipných historek a chytalo to za srdce, tady to je rušivě artová, temná až depkoidní zpověď plná lítosti a starostí, co po stránce dojmu jaksi vyšumí. Proč chybí můj oblíbený Rambo IV (nejlepší akční masakr všech dob) a kde je sakra Demolition Man... Osobně čekám na jiný Sly dokument. ()

movie

Další z biografických dokumentů Netflix, ve kterém má v rukou narativ výhradně jeho protagonista (z dalších např. Pamela), což je škoda, protože to zamezuje možnosti, se na subjekt podívat kriticky. Já jsem taky fanoušek Slye, ale rád bych se dozvěděl i něco z jeho mnoha temných stránek, nejen přiznání, jak ho kdysi Arnold obelstil a on kvůli němu natočil STŮJ NEBO MAMINKA VYSTŘELÍ. A taky by mě třeba zajímaly detaily nebo vzpomínky na natáčení filmů jako CLIFFHANGER (jednoznačně Slyův nejlepší film), KRIMINÁL nebo TANGO A CASH. A případně se podívat na zoubek jeho narcismu a komplikovaným vztahům s režiséry, kterým často mluvil až přehnaně do řemesla. Promarněná šance. Stallone není jen Rocky a Rambo, to ví leckdo, a z tohodle dokumentu se bohužel nic víc nedoví. ()

choze

Neflixácký dokument o Arniem byl zábavnější a nabídl pestřejší životní příběh (kulturistika, filmařina, politika). I Sly se sice dokáže emocionálně obnažit (vztah s otcem) i mít nad sebou nadhled a dokument vyloženě nenudí, ale není to taková divácká jízda jako u Arnieho (i když Slyovu kariéru tu komentuje mj. Tarantino). Hodně pozornosti se věnuje jeho prosazení se v sedmdesátkách a oběma jeho ikonickým rolím Rockyho a Ramba, ale mnohé jeho další populární filmy 80. (Cobra) a 90. let (Cliffhanger, Demolition Man) jsou trestuhodně opomenuté, stejně jako jeho první dvě manželství. ()

3DD!3

Sly mluví o tom jak přežít... život. I když je to hodně špatný. To není vlastně nic nového, dělal to v Rockym i v Rambovi. Tady tomu dávají kontext jeho kamarádi, rodina i pár dalších. Dokumentu nechybí zajímavosti, které někdo zná a někdo ne. Že finální monolog z prvního Ramba - "Kde mám kurva nohy?" - psal Stallone jsem nevěděl. Je to zkratkovité, vyhýbá se to zásadním kontroverzním tématům, ale je to úderné a rychle to odsýpá. Dokument plný pochyb až filozofování. Má to i drobné dějové oblouky jako je odpouštění otci a stěhování se z domu. Koukalo se na to moc dobře. ()

Spiker01

Sly byl u mě vždycky až za Švarcíkem a stejně tak je to u dokumentů, které se nedávno objevily na Netflixu. Zatímco Arnold dostal třídílný dokument, tak Sylvestr pouze 90 minutový film, který ani náhodou nepojme jeho bohatou kariéru, úplně se vyhýbá propadákům a působí spíše jako taková Stallonova seance u psychologa, kde se může vypovídat o svých chmurách a nespravedlnostech, které se mu v životě/na place staly. A ačkoliv jsem to předem věděl, stejně jsem od toho dokumentu čekal více a že bude více šlapat, což mě, překvapilo, že u tak krátkého filmu občas spadl řetěz a chvílemi mě vůbec nezajímalo, o čem převážně Sly a jeho bratr Frank mluví. Co mě ale překvapilo, že v dokumentu vystupuje Tarantino, který s ním nikdy nepracoval, ale z nějakého důvodu jej Sly v profesní kariéře zřejmě ovlivnil více než Schwarzenegger. Jsem rád, že tyhle dokumenty vznikají a obsahují poměrně dost dobových záběrů, snad ten další bude zas o něco promakanější, třeba alespoň jako Beckham. Last Dance nikdo nepřekoná. ()

castor

Možná to na někoho může působit, že když Arnold dostal dokument mapující jeho život a kariéru, Sly nemůže zůstat v duchu jejich celoživotní rivality pozadu. Svérázná a nepředvídatelná matka, tvrdý a temperamentní otec. Dost se hádali, syny hodně přehlíželi. Neradostné období znamenalo pro Stalloneho střídání internátů a škol. Ke vztahu s otcem se vrací často, vyjma jeho dvou ústředních filmových sérií je vlastně hlavním tématem dokumentu. Ten od začátku vtáhne a ústřední bijec díky své zarputilosti a energii nepustí. Těmi devadesáti minutami se line melancholická nálada, Sly vzpomíná, lituje, bilancuje. Filmy pro něj byly už v dětství únikem z reality. Když přišli s bratrem Frankem domů, nikdo tam nebyl. Po rozvodu rodičů trávil většinu času s otcem, který razil přísnou fyzickou výchovu. Sice mu nikdo nevěřil, ale začal hrát ve studentských představeních. Ačkoliv mu nezvládnutá výslovnost komplikovala postavení mezi spolužáky, nenechal se zlomit. Dokonce mu jeden z profesorů z Harvardu měl říct, že v něm „něco“ je. Šel si za svým. Zkoušel dál divadlo. Začal psát scénáře inspirované svým dosavadním životem. Před kamerou dostával jen štěky. Odmítání ho nicméně povzbuzovalo. Do fenomenálního úspěchu Rockyho, do kterého vložil kus sebe samého, přesto zaznamenal desítku rolí. Netušil, co jímavý příběh bezvýznamného mladíka přinese, ale chtěl si pro sebe jednou říct, že to aspoň zkusil. Neznámý boxer, který chytne za pačesy jedinečnou příležitost, z něj udělal hvězdu – hereckou i scénáristickou. Ač dřel, po triumfu Rockyho se mu znovu nedařilo. Po úspěchu dvojky přišel druhý klíčový hrdina. Veterán John Rambo rovněž táhl. Pokud má ale někdo Slyovou náturu, chce rozšířit svůj záběr. Takže se nebál režie, dál psal scénáře, zkusil komedie. Přesto na konci 80. a začátku 90. let čelil hlavně fyzickým výzvám (což tady jen velmi letmo přelétneme). Charakterní příležitost mu pak nabídlo až solidní drama Země policajtů. Kus sebe do svých rolí a projektů opakovaně projektuje. Snaha udržet se na vrcholu byla nicméně trnitá. I nad tímhle obdobím Stallone v dokumentu dumá. Obnažuje se jako citlivá a přemýšlivá bytost, která lituje, že natočil pár zbytečností namísto toho, aby byl raději u vyrůstání svých dcer. Zatímco třeba u četných zranění z natáčení se zastavuje, smrt jediného syna lehce obchází. A vlastně víckrát se šlo hlavnímu aktérovi dostat víc pod kůži. Výsledek je sice standardní dokument, ale díky ústřední legendě nejen akčního žánru působí autenticky a upřímně. A vlastně „škoda“, že to Sly musí celé odtáhnout za režiséra, kterému chybí tah na bránu, pečlivější práce s filmovými ukázkami a naopak přináší jistou uskákanost s archivními materiály. ()

Wacoslav1

Vidím, že někomu stačí ke štěstí jenom to, že je tam Sly a už tomu pálí plnej počet. Já jsem se bohužel nic novýho zásadního nedozvěděl krom toho, že měl chudák těžký dětství, ale to určitě nebyl sám a sorry nedojímá mě to. O spoustě zásadních filmech tu není ani zmínka. Zkrátka takhle si komplexní dokument nepředstavuji.50% ()

Xmilden

Dokument o Slyovi by klidně mohl mít 3 hodiny a stále by měl mít co říct. Škoda že tento dokument spoustu věcí ignoruje, vynechává a zaměřuje se nejvíce na Rockyho s Rambem. Určitě mohl být dokument mnohem lepší, ale pro mě jako velkého akčního fanouška byl minimálně dostačující. 75% ()

Shakers

Tak po Arniem došiel na radu aj Sly. Stallone je frajer, mám ho rád ako herca a aj preto som sa tešil na tento dokument. Bavilo ma to síce od začiatku až do konca, no čakal som viac informácii. 90 minút o takejto o sebe je veľmi malo, už pri Arnoldovi mi prišli málo tie tri diely a tu sme dostali ešte menej. Škoda. Každopádne pre fanúšikov, ktorý vyrastali na tejto ikone povinnosť vidieť. 90% - 5* ()

sheen

Zmapování života Slye ale ne toho filmového. To bylo z rychlíku. Těch filmů má opravdu víc. Ano Rocky ho vystřelil mezi smetánku a Rambo to definitivně doklepl ale těch peckovních a zajímavých filmů tam bylo daleko více. Obrovský plakát z filmu Rocky mi visí dlouho v pokoji, společně s plakátem Arnolda. Dva herci, kteří ovlivňovali moje mládí. Filmografie Slye by zasloužila detailnější zpracování. Rozdělil bych to do více dílů. Slye se tady pouští do různých uváh až filozofování. ()

mzss1

[100%] Sylvester Stallone patří z celého filmového světa mezi mou absolutní topku! Je pravda, že podobných oblíbenců mám opravdu hodně, kdysi jsem hltal i Stevena Seagala a podporoval i jeho horší, béčkovější filmy po r. 2002, ale Stallone je prostě jen jeden. Ten člověk dokáže tak skvěle a upřímně sehrát většinu svých rolích … Rocky a Rambo – to jsou jeho 2 ikonické role – filmy, na které se mohu dívat opakovaně a spoustu jiných. I jeho novodobá éra filmů - myslím jeho restart klasik je jako je šestý Rocky nebo čtvrtý Rambo z let 2006 a 2008. Následují Postradatelní apod. No nic, to bych tu psal ještě asi hodně dlouho. Tento dokument mi sedl ještě o ždibec víc jak nedávná Arnoldova třídílná dokumentární série. Sly zde líčí své těžké dětství a mládí, kdy velmi neúspěšně začínal s hereckou kariérou a proslavil ho až první Rocky. No a tak pokračuje dál ve skvělém vyprávění od samotného Sylvestera. Dokument ve mně vyvolal určité emoce a celkově je to hezky odvyprávěné, co víc k tomu dodávat? ()

Sonnery

Řemeslnou podprůměrnost vyzdvihuje Sly svoji schopností vyprávět o věcech niterně a do hloubky. Natolik, nakolik to i průměrný fanoušek Clash of the stars unese. ()

DwayneJohnson

Celkem zklamání, a když to tak plus mínus srovnám, vychází mi to asi jak v Arnoldovi. Příběh o akční hvězdě, která to i přes těžké dětství dotáhla daleko, ale to je asi tak zhruba vše. Uvítal bych nějaký vnitřní ponor, něco, co by chytlo a nepustilo, což mi tady zoufale chybí. Proto nemůžu jít výš ani náhodou a další dokument o nějakém herci si asi nechám hodně dlouho ujít. ()