Chlapci a chlapi

Československo, 1988, 10 h 47 min (Minutáž: 54–61 min)

Kamera:

Alois Nožička

Martin Zounar, Eva Vejmělková, Rostislav Kuba, Kamil Halbich, Milena Dvorská, Zdena Hadrbolcová, Míla Myslíková, Bronislav Poloczek, Jaroslav Moučka (viac)

V prvej časti sa diváci zoznámia s hlavnými hrdinami: Tomášom Soukupom, sústružníkom, ktorý je po uši zaľúbený do maturantky Hanky, bodrým dedinčanom Honzom Bradáčom, prezývaným Guláš, ktorému sa stalo osudné jedlo a mäsiarčina, a jeho protikladom bledým a zakríknutým opravárom televízorov Ctiborom Voríškom, ktorý si rýchlo vyslúži prezývku Kyslík. Spoznáme aj sympatického traktoristu Vlada Rutkaya Otecka, ktorý vyzerá dospelejšie a rozvážnejšie ako ostatní a nechal doma tehotnú manželku, a športovo založeného frajerského Michala Hlaváčka, ktorý už má všeličo za sebou. To, že sa také rozdielne povahy zišli na jednom mieste, spôsobil jeden povolávací rozkaz do Hrádku v Čechách... Podobne ako mnohé iné (napr. Okres na severu, Žena za pultom, Inžinierska odysea a pod.) vznikol seriál z vojenského prostredia Chlapci a chlapi na spoločenskú objednávku. Bolo to presne v čase, keď rapídne klesal záujem o vojenskú službu, mladí muži sa jej snažili vyhnúť a armáda mala veľmi nízku popularitu. Tvorcovia sa snažili ukázať, že povinná vojenská služba nie je strašiakom, práve naopak, podľa ich seriálu sa zdá, že jedine armáda zaručí každému mladému mužovi, aby duševne i telesne dozrel. Ich zámerom bolo dokázať, že dva roky prežité vo vojenskom prostredí nie sú pre nikoho stratou. Vojenské prostredie vykreslili ako letný tábor dospelých, kde nie je núdza o zábavu a humor a ak sa vyskytnú problémy, seriózni a obľúbení velitelia ich dokážu obratom vyriešiť. Jednotlivé postavy sú typickými figúrkami, napĺňajú charakteristiky istých ustálených typov. Nechýba medzi nimi frajer, smoliar, seriózny otec rodiny či večný hladoš. (oficiálny text distribútora)

CyriC odpad!

Na tuhle bolševickou "vymejvárnu" se opravdu dívat nedokážu. Patetické, znechucují žvásty o socialismu spojené s budovatelskou propagandou jsou naprosto nesnesitelné. Ačkoliv co jsem mohl čekat od člověka, co natočil Inženýrskou odyseu. ()

crha

Bavilo mě to, ale jen proto, ze tam jsou všichni kriplové, jen nevím, kdo nejvíc. Asi ten Slovák nebo Zounar, Javorský to zachránil v posledním díle, když začal zkoušet sám šikanovat bažanty, ale taky samozřejmě kripl. Hrozný. Dobytek nejvíc zabil v komentáři, líp to ani napsat nejde. ()

Koška

Myslím že docela povedený seriál z vojenského výcvikového prostředí. Občas zbytečně utahané, na můj vkus až zbytečně časté, milostné scény. Na druhou stranu zde nechybí prvky jako šikana, sranda, přátelství a námaha, kterou je třeba na vojně vynaložit. Dávám pěkných 50%. ()

Lucas87

Některé díly mi přišly zajímavé, také tento seriál přibližuje naší generaci to co byla vojna. Nácvik československé armády jsou takovým akčnějším okamžikem v tomto seriálu. Rozhodně si vždy vybavím tradiční bojové vozidlo pěchoty (BVP). ()

UniqueNett

"Hani, Haničko, miláčku.." Při těchto slovech od M. Zounara mám vždycky husí kůži. Tak přehnaně špatně zahranou roli jsem dlouho neviděla. Námět fajn, prima hudba a některé zápletky stály za vidění, ale jako celek je to vážně otřesný. Pardon. ()

Drom

Je to zelené a běhá to po lese. Co to je? Nikoliv Esmeralda, vojáci lidové armády v původní české telenovele, dramatické to výpravě tam, kde se z chlapců stávají chlapi. Jedenáctidíným seriálem se vine cesta mladých branců a jejich blízkých, klacky pod kanady jim však nepřetržitě háže jak scénáristické duo, tak režisér. Ústřední náborová videa, která totiž tvoří pevné body ve struktuře příběhu, jsou doplněna nějakou tou propagandou, hromadou keců a neuvěřitelně směšnou dramatizací. Jen občas, jak šupinka ryzího zlata zableskne se v bahnité vodě, prvotřídní scéna. V ostatních případech režisér jen tupě a bez invence točí záběry stále ubíhajícího "dopravníku na hnůj". Těch několik hudebních motivů se stereotypně opakuje ve skoro periodických cyklech a až na vyjímky jsou herecké výkony hodné polen z deštného pralesa, včele s velitelem Rážem, kterému nadbíhá očividně homosexuální politruk Bílek. Vrcholem dramatizace je dilema, při němž Ráž uvědoměle zhodnocuje, zda jednoho brance poslat na školení řidičů. Asi minutu. Za dramatické hudby. No já se řezal... Za těch několik povedených scén a nemnoho skutečně hrajících aktérů jedna hvězdička, druhá za báječné záběry na obrňátka, kterými se proháněli (což asi každého nebere). Vojna je sranda, čest i povinnost a správná pro každého, kdo chce býti mužem. Teda to nám tvůrci svým prkenným způsobem sdělují. Nechápu tak, že tahle plitká břečka má lepší hodnocení než daleko lépe zvládnutá Žena za pultem nebo silnocharakterní Muž na radnici. ()

Ozzy2

Tohle může ohodnotit více, jak jednou hvězdou pouze člověk, který nebyl nikdy na vojně.Absurdní kravina na entou.Jednu hvězdu dávám jen za Kyslíka.Za toho slovenskýho, arogantního a vyšinutýho zmrda Rutkaye bych dal nejmíň 10 černých hvězd. ()

P. J. D.

Příběh je strašný kýč, o tom žádná. Předem se točí v kruzích, jaké vyzdvihují východní a haní západní. Propaganda je tu patrná na každém kroku a záměr tohoto počinu tak vlastně není příliš těžké hledat. Zajímavé shledávám ale samotné prostředí, použitou techniku a práci kostymérů. Když už nic jiného, alespoň z této strany se dá na seriál nahlížet jako na zdroj jistého historického poznatku. Jinak jsem se ale strašně nudil. Víceméně jsem tušil od začátku kam to povede a ani jsem se nijak neminul v cíli. Jakési napětí (i když o něj místy byla snaha) nakonec ani u mě počin nevyvolal. Proto ani výsledný dojem za moc nestál. ()

Titus

Je pravda, že už nešlo o nějakou agitační akci, ale i tak se to nevyvarovalo komunistických prvků. Nicméně špatné to není. ()

waska

Opravdu "pěkná" komunistická propaganda neb "Bylo nebylo, tohle ale nebylo". Dvě hvězdy ale dát musím, jednak z nostalgie a jedna za dobré herce, kterých tam bylo opravdu dost. ()

Jonatána

Tak jsem dneska na Barrandově shlédla jeden díl, zrovna ten spartakiádní. Docela síla, musím říct. Když František Kreuzmann jako npor. Ráž (jinak naprosto tragický herec) komusi říkal, že s takovou mu ta kandidatura nevyjde, málem jsem se rozchechtala nahlas. Ale jako 17letá studedntka jsem na to v r. 1988 koukala s nadšením. Ono v té telce stejně nic moc nebylo. Takže z nostalgie 2 hvězdy. A poznámka pod čarou: po přečtení komentáře uživatele Dobytek musím konstatovat, že ten pán má opravdu velice trefný nick :-(. Málem bych zapomněla. Když jsem zjistila, že to tady zařadili jako drama/válečný, skoro jsem spadla ze židle. ()